آهن اول

میلگرد ساده چیست و چه کاربردی دارد


ارسال شده انتشار : ۱۰:۲۷ ۱۳۹۹/۰۷/۱۲


میلگرد ساده چیست و چه کاربردی دارد

میلگرد، که به عنوان فولاد تقویت کننده شناخته می شود، سیم های ضخیمی از جنس فولاد است که به عنوان نیروی کششی در بتن و سازه های بنایی برای تقویت و کمک به بتن استفاده می شود . بتن در برابر فشار قوی بوده اما دارای مقاومت کششی ضعیفی است به همین دلیل میلگرد به طور قابل توجهی مقاومت کششی سازه را افزایش می دهد. سطح میلگرد اغلب با دنده ، شاخک یا تورفتگی "تغییر شکل" داده تا پیوند بهتری با بتن ایجاد کرده و خطر لغزش را کاهش دهد.

میلگرد نوعی میله با قطر و اندازه مشخص از جنس فولاد است که به صورت دوار ساخته می شود که در صنعت ساختمان سازی و برای استحکام و افزایش مقاومت ساختمان های مختلف از آن استفاده می شود و می تواند مقاومت کشسانی بنا را در مقابل نیروهای تنشی افزایش دهد.

میلگرد ها دارای انواع مختلفی می باشند که در دسته بندی اولیه می توان آنها را به دو دسته میلگرد آجدار و میلگرد ساده تقسیم بندی کرد که هر کدام ویژگی های مخصوص به خود را دارد.

اکثر ما بیشتر با میلگردهای آج دار روبرو هستیم اما نوع بدون آج آن میلگرد ساده، دارای انواع مختلف و کاربردهای متفاوتی نیز می باشد.

خرید میلگرد ساده

جهت خرید انواع میلگرد ساده در سایز های متفاوت و کارخانه های متفاوت مانند میگرد کاشان، میلگرد اصفهان، میلگرد یزد و ... با کارشناسان آهن اول در ارتباط باشید.

انواع میلگرد ساده

انواع میلگرد ساده دارای قطرهای مشخصی بین ۶ تا ۲۰۰ میلی متر می باشد، این میلگرد دارای مقاومت کششی ۳۶۰ نیوتون بر میلی متر می باشد که می تواند مقاومت کشسانی بتن های نرم ساختمانی را افزایش دهد و آنها را در مقابل فشار و نیروی های تنشی مانند زمین لرزه تقویت کند.

انواع میلگرد بر اساس مقیاس های مختلفی از نظر جنس و قطر و یا شکل ظاهری تقسیم بندی می شوند.

انواع میلگرد از نظر جنس

میلگردها دارای مواد تشکیل دهنده مختلفی می باشند که با اندازه های مشخص و معینی در روند تولید مورد استفاده قرار می گیرند.

میلگرد اروپایی با آلیاژ منگنز و کربن، میلگرد پرکربن یا میلگرد سیاه، میلگرد با پوشش اپوکسی، میلگرد گالوانیزه، میلگرد استیل و میلگرد پلیمری از انواع میلگرد های موجود بازار از نظر مواد تشکیل دهنده و جنس می باشند.

هر کدام از این میلگرد ها دارای قدرت و استحکام کششی متفاوت و مقدار فرسایش و عمر مختلفی می باشند که باید با توجه به نوع سازه، منطقه و مکان سازه از آنها استفاده کرد.

انواع میلگرد از نظر تولید و شکل ظاهری

این میلگردها از نظر تولید و شکل ظاهری نیز به چند نوع A۳، A۲، A۱  وA۴ تقسیم می شوند که در دو نوع های آج دار و ساده می‌‌‌‌‌باشند که هر کدام قدرت و خصوصیات متفاوتی دارند.

میلگرد گروه یک نوعی میلگرد ساده و بدون آج، با مواد تشکیل دهنده کربن و سیلیسیم با مقدارهای مشخص می باشد، میلگرد ساده، نسبت به انواع میلگردهای دیگر مقاومت کششی کمتری دارد و در دسته فولادهای نرم قرار می گیرد.

میلگرد گروه دو از نوع آج دار مارپیچی می باشد، میلگرد گروه های دو، سه و چهار نیر از نوع آج دار با مقاومت کششی بالا بوده که کاربردهای مختلفی در صنایع ساختمان سازی دارند.

مشخصات انواع میلگرد

کاربرد میلگرد ساده

از این نوع میلگرد در صنعت ساختمان سازی و بتن های آرمه استفاده می شود که می تواند نتیجه تاثیرگذار و مطلوبی را بگذارد و مقاومت بتن ها را در مقابل نیرو های کششی افزایش دهد.

همچنین استفاده دیگر این نوع میلگردها در نماسازی ساختمان ها می باشد که البته خیلی از افراد موافق این نوع کاربری نمی باشند.

تولید میلگرد ساده

میلگرد ساده در مراحل مختلفی تولید می شود، در تشریح این مراحل باید بگوییم که در ابتدا برای تولید انواع میلگرد ساده، از شمش ها استفاده می شود که خود شمش ها دارای فرایند تولید جدایی هستند.

در نخستین مرحله تولید باید ابتدا شمش ها را به دمای مشخصی حدود ۱۱۰۰ یا ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد رساند تا وارد مرحله شکل دهی شوند.

در این مرحله شمش های حرارت دیده شده، روی رول ها قرار می گیرند و به وسیله دستگاه های خاص از قطر و عرض آنها کم و به طول آنها اضافه می شود و در مرحله آخر نیز سعی می شود تمام میلگردها را به طول های مشخص برسانند و با قیچی های مخصوص آنها را برش دهند و بسته بندی کنند.

 قابل ذکر است که در میان این مراحل، اقدامات دیگری نیز ممکن است روی میلگرد انجام شود که مختص میلگرد آج دار است.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد ساده

- کیفیت مواد به کار رفته در تعیین قیمت این نوع میلگرد مانند هر قطعه دیگری تاثیر گذار می باشد اما عوامل جانبی دیگری نیز مانند شرایط اقتصادی و سیاسی جامعه نیز در تعیین قیمت میلگرد ساده دخیل می باشد.

- انواع میلگرد ساده بیشتر در صنایع ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد به همین دلیل وضعیت مسکن و ساختمان سازی نیز می تواند بر قیمت این نوع میلگرد و هر نوع میلگرد دیگری تاثیر بگذارد.

- از دیگر عوامل تاثیرگذار بر قیمت و میزان خرید و فروش میلگرد ساده، می توان به هزینه های حمل و نقل، قیمت مواد تشکیل دهنده و شرایط تولید میلگرد اشاره کرد.

 

بزرگترین کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد

کارخانه کویر کاشان : مجموعه کویر کاشان انواع میلگرد میلگرد ساده (A۱) و همینطور میلگرد آجدار را در سه نوع A۳، A۲ و A۴ تولید می کند. این کارخانه میلگرد ساده را در سایزهای ۱۲ تا ۴۰ و میلگرد آجدار را در سایزهای ۸ تا ۴۰ تولید می‌کند. از ویژگی‌های منحصر به فرد کویر کاشان تولید میلگرد A۴ است که هر کارخانه‌ای قادر به تولید آن نیست، میلگرد A۴ خاصیت جوش پذیری و مشخصات مکانیکی مناسبی دارد.

کارخانه ذوب آهن اصفهان : یکی از مهم‌ترین کارخانه‌های‌ تولید کننده میلگرد در ایران کارخانه ذوب آهن اصفهان است که میلگرد را به دو صورت ساده و آجدار تولید می‌کند.  اگر از ذوب آهن، ۲۵ تن به بالا میلگرد خریداری کنید، باید گواهینامه فنی نیز به همراه بار مربوطه تحویلتان داده شود که بر روی آن نام و نشانی کارخانه، شماره گواهینامه، تاریخ صدور گواهینامه و علامت مشخصه ثبت شده است.

کارخانه میانه : 

مجتمع فولاد آذربایجان که با نام میانه محبوبیت خاصی بین طراحان سازه‌های فولادی پیدا کرده است انواع میلگرد ساده را در سایزهای ۱۴ تا ۵۰ میلی‌متر، طبق استاندارد DIN ۱۰۱۳ و میلگرد آجدار در سایزهای ۱۰ تا ۵۰ میلی‌متر، طبق استاندارد DIN ۴۸۸ تولید و در بازار عرضه می‌کند.

کارخانه ظفر بناب : مجتمع فولادی ظفر بناب انواع میلگرد آجدار را در سایزهای ۸ تا ۳۲ در انواع A۲ و A۳ تولید می‌کند که آج آن‌ها ۳۴۰ و ۴۰۰ است.

کارخانه فولاد خراسان : میلگرد تولیدی این کارخانه از کیفیت بالایی برخوردار است. میلگردهای تولیدی کارخانه فولاد خراسان شامل میلگردهای ساده، آجدار، مارپیچ و آجدار جناقی است.

روش های خم کردن و بریدن میلگرد

در انتها به برخی از نکاتی که به هنگام کار کردن با میلگرد ها باید مورد توجه قرار دهیم اشاره می نماییم:

۱- تا جایی که امکان آن وجود دارد بریدن میلگردها با وسایل مکانیکی صورت گیرد. خم کردن باید با روش سرد انجام شود و نباید بیش از ۱۰۰ درجه سانتی گراد حرارت استفاده نمود.

۲- سرعت خم کردن را باید متناسب با دمای محیط و نوع فولاد انتخاب کرد.

۳- در دمای کمتر از ۵- درجه خم کردن مجاز نمی باشد.


نظر خود را ثبت کنید

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، اتوبان ستاری جنوب، خیابان پیامبر غربی، پلاک ۱۰۶/۷، ساختمان پندار، واحد دو
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.