آهن اول

پیش بینی قیمت آهن در روزهای آینده سال ۹۹


ارسال شده در تاریخ ۱۳:۳۷ ۱۳۹۹/۰۸/۰۶

پیش بینی قیمت آهن در روزهای آینده سال ۹۹

پیش بینی قیمت انواع آهن آلات را در این روز ها می‌توان یکی از دشوار ترین کارهای ممکن دانست. قیمت مقاطع فولادی و انواع فلزات در ۶ ماه گذشته سال ۹۹ آنچنان تغییر زیادی کرده است که پیش بینی آن برای روز های آینده بسیار سخت به نظر می رسد. اما ما در آهن اول با تحلیل و بررسی بازار و همچنین بررسی عواملی که در ماه های قبل بر قیمت آهن موثر بوده است می‌توانیم راهنمای شما در زمان تصمیم گیری برای خرید فلزات آهنی و غیرآهنی باشیم. در این مطلب تلاش می‌کنیم دید وسیع‌تری نسبت به تحلیل و پیش بینی قیمت آهن پیدا کنیم تا خرید به صرفه‌تری را تجربه نماییم.

عوامل موثر بر قیمت آهن

به این نکته توجه داشته باشید برخی از این عوامل به صورت مستقیم و برخی غیر مستقیم بر روی قیمت لوله مانیسمان، قیمت لوله آلومینیوم و قیمت انواع آهن آلات تاثیر می گذارد. در زیر چند نمونه از عواملی که در مشخص شدن قیمت فلزات موثر مست را ذکر می کنیم:

دلار آهنین

وضیت کلی بازار، نه فقط آهن و مقاطع فولادی، بلکه بخش تولید شدیدا وابسته به قیمت دلار است. به این صورت که حتی در برخی کالاها که در ظاهر دلار در قیمت آن تصرفی ندارد اگر کمی بررسی نمایید متوجه خواهید شد که اثرات غیر مستقیم دلار در مواردی، ممکن است تاثیر بیشتری در قیمت کالا، نسبت به حالت های دیگر داشته باشد.
از طرفی بار روانی افزایش شدید قیمت دلار در چند ماه گذشته نیز باعث افزایش زیاد قیمت در تمامی مقاطع فولادی تولید داخل و یا محصولات وارداتی بوده ایم. در صورتیکه این افزایش نرخ ادامه دار باشد، باز هم صعود قیمت آهن آلات به قیمت‌های غیرقابل پیش بینی و افزایش های زیاد به دور از انتظار نیست. اگر عملیاتی شدن سیاست پولی دولت و تزریق ارز و ورود ارز صادرات به بازار عملی شود، قیمت آهن هم نیز متعادل تر می شود. البته قابل ذکر هست که انتظار نمی‌رود با همان سرعت رشد به قیمت های قبل باز گردد.

رابطه واردات کالا و قیمت آهن

کالاهایی که وارداتی هستند، همچون لوله مانیسمان وارداتی با توجه به ارتباط مستقیم آن با دلار و همچنین شرایط تحریمی ایران، افزایش قیمت مجدد کالاهای وارداتی دور از انتظار نخواهد بود. دوم اینکه برخی از مقاطع آهن برای تولید نیاز به ابزار یا موادی دارد که باید وارد کشور شود و این واردات رابطه مستقیم بر افزایش هزینه تولید محصولات دارد.

تولید گران، قیمت گرانتر

اگر از کالاهای وارداتی مقاطع فولادی مانند لوله استیل بگذریم، تولید در داخل نیز با با و پایین های بسیار زیادی مواجه بوده است. افزایش روزانه قیمت حامل‌های انرژی به عنوان تاثیر گذارترین فاکتور در قیمت گذاری پایه این محصولات شناخته می‌شود، افزایش هزینه نیروی انسانی، تورم موجود و حتی افزایش نرخ بیمه باعث می‌شود تولیدکنندگان برای جبران، قیمت محصولات خود قیمت را افزایش دهند.

حمل و نقل

وقتی می خواهیم از حمل و نقل کالاها صحبت ‌کنیم، ابتدا هزینه سوخت که در سال گذشته با افزایش چشمگیری مواجه بود، مورد توجهتان قرار گیرد اما هزینه‌های جانبی آن مانند افزایش زیاد قیمت لاستیک، افزایش قیمت بیمه خودرو و رانندگان و همینطور افزایش ناگاهنی قیمت انواع خودرو ها خود در افزایش قیمت حمل موثر است که تصور می‌شود در ۳ ماه گذشته این عامل بصورت پله‌ نقش خود را در این افزایش قیمت آهن ایفا کرده باشد.
آهن اول نهایت سعی خود را می کند تا محصولات آهنی را با بهترین و مجهز ترین ماشین ها و مناسب ترین قیمت، از مبدا به مقصد با بهترین و کمترین هزینه ارسال کند.
عرضه کمبود عرضه که تنها در برخی موارد به دلیل
در چند روز اخیر کاهش تولید به علت کمبود عرضه برخی مواد مورد نیاز بود که بیشترین تاثیر را در ایجاد التهاب در بازار آهن آلات داشته است. همچنین کمبود برخی از مقاطع پرمصرف و افزایش تقاضا در روزهای آینده، می‌تواند افزایش قیمت‌های غیرمنطقی و دور از انتظاری را به همراه داشته باشد.

تقاضا

متقاضیان فعلی آهن، که صادرکنندگان این محصول و مصرف کنندگان نهایی داخلی می باشند. تعداد این متقاضیان به دلایل زیادی که نگرانی از افزایش قیمت ها یکی از آن‌ها است، آنچنان کم نشده است و همچنان محصولات آهنی مشتریان خود را دارد. از طرفی دیگر متغیر بودن قیمت‌ها، باعث نهایی نشدن سفارشات خرید در ابتدای شروع روند صعودی می‌شئد اما در ادامه با تکرار این افزایش تقاضا نیز تا حد زیادی بالا می‌رود.

آهن و کرونا

کاهش تولید انواع مقاطع فولادی، مشکلات مربوط به نیروی انسانی، قرنطینه شهر ها و کشورها و مشکلات ناشی از آن، کم شدن ساخت و سازهای خرد و کلان در سطح کشور و بسته شدن مرزهای کشور با همسایگان، تنها قسمتی از معضلات به وجود آمده توسط این بیماری مهلک می باشد.با توجه به ادامه بیماری باید شاهد تلاطم های بیشتری در بازار آهن باشیم.
با در نظر گرفتن تمام عوامل ذکر شده در بالا، و علم به اینکه هیچ پیش بینی نمی‌توان در خصوص بیماری و مشکلات اقتصادی کرد، می‌توان گفت تا زمانی که دلار و تقاضا در کنار کاهش عرضه روند کنونی را پیش بگیرند، صعود در قیمت آهن با تفاوتی نسبی در انواع مقاطع فولادی ادامه خواهد داشت.

 


نظر خود را ثبت کنید

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، جنت آباد جنوبی، بلوار لاله شرقی، خیابان بنفشه ۱۴، پلاک ۵۲، واحد ۳
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.