آهن اول

پروفیل سبک و کاربرد آن در صنایع مختلف


ارسال شده انتشار : ۱۵:۳۰ ۱۳۹۹/۰۹/۲۵


پروفیل سبک و کاربرد آن در صنایع مختلف

پروفیل سبک چیست؟

پروفیل سبک یکی از مصالح فلزی رایج در صنعت ساختمان‎سازی است. البته استفاده از آن تنها محدود به ساختمان‎سازی نمی‎شود. به طور کلی باید گفت پروفیل‌ها در دو نوع ساختمانی و صنعتی به بازار عرضه می‎شوند. منظور از پروفیل صنعتی همان نوع سنگین آن است که در صنایع مختلف مانند خودروسازی کاربرد گسترده و وسیعی دارند. پروفیل سنگین نسبت به پروفیل سبک ضخامت بیشتری داشته و ابعاد بزرگتری نیز دارند. این امر سبب می‎شود تا از نظر استحکام و مقاومت مکانیکی نیز توان بیشتری داشته باشند.

منظور از پروفیل‎های سبک همان نوع مبلی ( قوطی) آن است که با نام پروفیل روغنی نیز شناخته می شود. در ساخت پروفیل سبک از ورق‌های روشن و براق استفاده می‎شود، به همان دلیل نام روغنی به آنها داده‌اند. پروفیل مبلی از ضخامت کمتری برخوردار است و در نتیجه وزن کمتری دارد. از اینرو در صنعت ساختمان‎سازی بسیار پرکاربرد بوده و در انواع مختلف تولید می‎شوند.

پروفیل ها چگونه تقسیم بندی می شود؟

پروفیل‌ها را می‎توان به شکل‌های مختلف مورد بررسی قرار دارد. اگر بخواهید آنها را از نظر وزن بررسی کنید، به دو گروه عمده پروفیل سبک و پروفیل سنگین تقسیم‎بندی می‎شوند.

از نظر کاربرد نیز پروفیل ها در دو گروه صنعتی و ساختمانی قرار دارند. همانطور که ذکر شد، نوع صنعتی آن اشاره به پروفیل سنگین دارد و نوع ساختمانی آن به پروفیل مبلی اشاره می‌کند.

از لحاظ ساختار، پروفیل‎ها به سه دسته تقسیم می شوند:

 • پروفیل معمولی
 • گالوانیزه
 • آلومینیوم

پروفیل سبک چگونه ساخته می شود؟

برای تولید پروفیل سبک به ورق فولادی نیاز است. ورق‎های فولادی انواع مختلفی دارند و براساس نوع عنصر آلیاژی که در ساخت آن بکار رفته است از خواص و ویژگی‎های خاصی برخوردار است. در همه ی انواع ورق آهن ترکیباتی از آهن و کربن دیده می‎شود. برای تولید پروفیل مبلی به ورق‎های فولادی نیاز است که در ترکیبات شیمیایی آنها آلیاژهایی مانند سیلیس، گوگرد، فسفر و منگنز وجود داشته باشد، در این راستا می‌توان از ورق‌های استاندارد ST۳۷.۲ ، JIS G۳۱۳۱ و JIS ۳۱۳۲ استفاده کرد.

در مرحله بعد ورق‌های فولادی باید به شکل نواری برش داده شوند. برای این منظور عرض مشخصی در نظر گرفته خواهد شد. دستگاه‌های برش به صورت تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک کار خواهند کرد. در هر صورت در طی این مرحله، ورق‌های فولادی در زیر غلتک‎های دستگاه برش قرار گرفته، صاف شده و تحت برش قرار می‎گیرند. پس از این مرحله آنها به سمت خط تولید هدایت خواهند شد.

در ساخت پروفیل مبلی از ورق‌هایی استفاده می‎شود که اصطلاحاً با تکنیک نورد سرد ساخته شده اند. در طی آن ورق‌هایی که دارای ضخامت بالا هستند، به ورق‎های نازکتر تبدیل خواهند شد. برای این منظور از پرس و خم کردن استفاده می‎شود. پروفیل‌هایی که با این روش ساخته می‎شوند در ساخت سازه‌های سبک بسیار کاربرد دارند. آنها سطحی براق و شفاف داشته و در عین حال انعطاف‌پذیری کمتری دارند.مشخصی در نظر گرفته خواهد شد.

به طور کلی نورد سرد برای تولید ورق‎هایی است که شکل ظاهری آنها از اهمیت ویژه‎ایی برخوردار است.

روش ساخت پروفیل سبک

در ساخت پروفیل‌ها از دو روش مستقیم و غیر مستقیم استفاده می شود. این امر شامل حال پروفیل سبک نیز هست.

در روش مستقیم، ورق‌های فولادی از قالب‌های مخصوص عبور داده می‎شوند تا شکل بگیرند. در مرحله بعدی با استفاده از جوش‌های فرکانسی، لبه‎های ورق جوشکاری خواهد شد. پس از آن ورق‌ها وارد بخش سایزبندی خواهند شد. در این مرحله پروفیل در اندازه مورد نظر تهیه می‎شود. پروفیل‌های مبلی که به این روش ساخته می‎شوند، ابعاد دقیق‌تری داشته و از کیفیت بهتری نیز برخوردار هستند.

در تکنیک غیر مستقیم، ورق‌های فولادی با استفاده از روش‌های شکل دهی، به لوله تبدیل خواهند شد. روش‌های شکل‌دهی می‌تواند به صورت مرکزی، لبه‎ای و یا شعاعی باشد. پس از این مرحله لوله به شکل مورد نظر تبدیل خواهد شد. در مقایسه با روش اول، باید گفت در این تکنیک پروفیل‌ها در اضلاع و انحنای سطح، دارای کیفیت کمتری هستند.

ویژگی های پروفیل سبک

از جمله ویژگی‎هایی پروفیل سبک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سبک هستند.
 • قابلیت جوش‎پذیری، کشش پذیری و خم شدگی بالایی دارند.
 • دارای سطح با کیفیتی هستند.
 • به خوبی شکل و فرم می‎پذیرند. (این خاصیت سبب می‎شود تا آنها کاربرد گسترده‎ایی در صنایعی مانند تولید لوازم خانگی، کانکس و کانتینر داشته باشند.)
 • این پروفیل‎ها تحت عملیات آبکاری قرار خواهند گرفت، بنابراین در برابر خوردگی و فرسایش از خود مقاومت بالایی نشان خواهند داد.
 • پروفیل‎های روغنی نسبت به تغییرات آب وهوایی نیز مقاوم بوده و در برابر رطوبت و آب ویژگی‌های خود را از دست نداده و دچار تغییر شکل نمی‌شوند.
 • مقاومت آنها در برابر مواد شیمیایی، قلیایی و اسیدی نیز قابل توجه است.
 • قطر و ضخامت بسیار دقیقی دارند.
 • ظرافت بیشتری در آنها دیده می‎شود.
 • در وزن بسیار متنوع هستند.

تفاوت پروفیل سبک و سنگین

تفاوت عمده پروفیل سبک و سنگین، در نوع ورق‎های مورد استفاده در ساخت آنها است. برای تولید پروفیل سنگین از ورق‎های سیاه استفاده می‌شود. این ورق‎ها در دمای بالا تولید می‎شوند و اصطلاحا تحت نورد گرم قرار می‌گیرند، به همین دلیل از نظر ظاهری، شکلی مات به خود می‎گیرند. از ورق‌های سیاه در صنایعی مانند سد سازی، پتروشیمی، تانکرسازی و سازه‌هاس سنگین استفاده خواهد شد. پروفایل سنگین با توجه به نوع ورقی فولادی که در آن استفاده شده است از ضخامت و ابعاد بیشتری برخوردار بوده و طبیعی است که وزن بیشتری نیز داشته باشند.

همانطور که ذکر شد، برای تهیه پروفیل سبک از ورق‌های سرد استفاده می‎شود. پروفیل روغنی ضخامتی کمتر از ۲ میلیمتر دارد .

پروفیل‎های سنگین نسبت به نوع مبلی، از سختی سطحی بیشتری برخوردار بوده و نسبت به جوشکاری، انعطاف‌پذیری بیشتری از خود نشان می‎دهند. همچنین باید گفت میزان استحکام خمش و پیچش در آنها به مراتب بیشتر است.

هر دو نوع پروفیل، در صنعت کابرد گسترده‎ایی دارند. از آنجا که پروفیل سنگین مقاومت و استحکام بیشتری دارد، بنابراین در صنایع سنگین مورد توجه قرار می‎گیرد. این در حالی است که از پروفیل سبک در صنایعی مانند مبل سازی، دوچرخه و خودرو سازی و ... استفاده می‎شود.

جوشکاری پروفیل سبک چگونه انجام می شود؟

برای جوشکاری پروفیل سبک از دستگاه‎های جوشکاری زیر می توان استفاده کرد:

 الکترود دستی پوشش دار SMAW) ): این شیوه از قدیمی‎ترین تکنیک‌‌ها در صنعت جوشکاری است. از آن اغلب برای جوشکاری فولادهایی استفاده می‎شود که ضخامت بیش از سه میلیمتر دارند. برای این منظور می‎توان از جریان مستقیم DC و یا متناوب AC استفاده نمود. این نوع از جوشکاری‎ها به تجهیزات ساده نیاز دارند و امکان جوشکاری گستره ی وسیعی از فولادها به وسیله آن امکان‎پذیر است. از جمله نقاط ضعف آن می‎توان به حساسیت نسبت به باد و نامناسب بودن برای جوشکاری فلزات غیر آهنی اشاره کرد.

جوشکاری با قوس الکتریکی Arc Welding)): در این روش همانطور که از نام آن پیداست از قوس الکتریکی برای جوشکاری استفاده می‌شود. در این روش مکانیزم فشار کاربردی نخواهد داشت.

 جوشکاری قوسی با گاز محافظ GMAW/MIG) ): این روش نیز جزء جوشکاری‎های قوسی است. در این روش از گازهای محافظ برای محافظت از حوضچه مذاب بهره گرفته خواهد شد. اگر گاز مصرفی از انواع بی‎اثر باشد به آن جوشکاری میگ گفته می‎شود و چنانچه گاز محافظ از انواع فعال باشد، جوشکاری مگ خوانده می‎شود.

 جوشکاری تیگ TIG WELDING) ): این جوشکاری به نام جوشکاری آرگون نیز شناخته شده است. با استفاده از آن می‎توان جوشکاری‎هایی با کیفیت بالا ایجاد کرد.

قیمت پروفیل سبک

به طور کلی باید گفت، قیمت پروفیل سبک یا همان مبلی با توجه به وزن آن تعیین می شود. از آنجا که برای تهیه این نوع پروفیل از ورق‌های فولادی استفاده می‎شود، هرگونه تغییر قیمت مواد اولیه بر قیمت نهایی پروفیل سبک تاثیرگذار خواهد بود. از جمله این عوامل می‎توان به قیمت ورق ورق روغنی، قیمت دلار، هزینه‌های کارخانه، هزینه‌های مربوط به مصرف انرژی، ضخامت و ابعاد ورق اشاره کرد.

کاربرد پروفیل سبک (مبلی)

از جمله کاربردهای پروفیل سبک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خودروسازی
 • دوچرخه سازی
 • تولید مبلمان اداری، خانگی و شهری
 • تولید تجهیزات صنایع هوایی
 • تولیدات فرفورژه
 • تابلوهای تبلیغاتی
 • سازه‎های سبک ساختمان سازی

 با مهم ترین کارخانه های تولید کننده پروفیل سبک آشنا شوید.

شرکت جهان پروفیل پارس دارای بیش از ۲۵ سال سابقه در زمینه تولید پروفیل است. این شرکت فعالیت خود را از سال ۱۳۶۱ آغاز کرد. گفته می‌شود این کارخانه می‎تواند در سال حدود ۵۰۰ هزار تن تولید داشته باشد. فولاد مبارکه اصفهان، وظیفه تأمین مواد اولیه این شرکت را برعهده دارد. با توجه به سابقه و ظرفیت تولید سالانه، از این شرکت به عنوان بزرگترین تولید کننده در این زمینه یاد می‎شود.

شرکت لوله و پروفیل سپنتا از دیگر شرکت‎هایی است که فعالیت خود را از قبل انقلاب آغاز کرده است. این شرکت در سال ۱۳۳۹ تأسیس شد و پس از سال ۱۳۵۷ نیز توانست به فعالیت خود در این زمینه ادامه دهد. ظرفیت تولید این کارخانه در سال به ۳۰۰ هزار تن می‎رسد.

کارخانه نورد و پروفیل ساوه در سال ۱۳۵۴ تأسیس شد و فعالیت خود را در زمینه تولید لوله و پروفیل‎های فولادی آغاز کرد. در حال حاضر گفته می‎شود ظرفیت این شرکت سالانه حدود ۵۰ هزار تن است.

شرکت تولیدی لوله و پروفیل کیهان از سال ۱۳۷۰ فعالیت صنعتی خود را آغاز کرده است. این مجموعه ادعا دارد که می‌تواند سالانه حدود ۳۵۰ هزار تن تولید داشته باشد.

شرکت لوله ­سازی دقیق کاوه ایرانیان، شرکت نورد و لوله پروفیل سپاهان و شرکت لوله‌سازی اهواز از دیگر شرکت‌هایی هستند که در این زمینه فعالیت دارند.  


نظر خود را ثبت کنید

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، جنت آباد جنوبی، بلوار لاله شرقی، خیابان بنفشه ۱۴، پلاک ۵۲، واحد ۳
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.