آهن اول

فلنج فولادی چیست و انواع آن کدامند


ارسال شده انتشار : ۱۱:۱۲ ۱۳۹۹/۰۸/۱۰


فلنج فولادی چیست و انواع آن کدامند

فلنج فولادی یک حلقه ی فولادی ریخته گری شده دایره شکل است که برای اتصال لوله ها به یکدیگر، اتصال شیرآلات به لوله ها و یا مخرن ها، اتصال ابزارهایی مانند: شیر یک طرفه، فشار سنج، دبی سنج، اتصال پمپ ها و... طراحی شده است که به راحتی باز و بسته می شود و برای فشار های کم و زیاد مناسب است به عبارتی می توان فلنج فولادی را برای فشارهای خاص طراحی کرد. در واقع هدف اصلی فلنج فولادی بستن اتصالات قطعات به همراه لوله ها و شیرآلات است. اگر در سیستم خط لوله ی یک کارخانه نیاز به نگهداری منظم باشد به آن فلنج فولادی اضافه می کنند زیرا قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارد. فلنج فولادی به وسیله ی پیچ و مهره به هم متصل می شود و همینطور به روش جوش شدن یا پیچ شدن نیز به سیستم لوله کشی متصل می شود. استفاده از فلنج فولادی دومین روش بعد از جوشکاری، برای اتصال لوله ها می باشد.

فلنج فولادی از سه جز مستقل به نام های واشر، پیچ و مهره  تشکیل شده است. برای اینکه این اتصالات در زمان لوله کشی درست و دقیق انجام شود کنترل ویژه ای برای انتخاب و استفاده از این اجزا باید صورت گیرد. جنس فلنج ها از فولاد و آلیاژهای آن از چدن و استیل است. فلنج فولادی یک سری سوراخ در اطراف خود دارد که در زمان اتصال باید از این بخش ها برای اتصال استفاده کرد. فلنج فولادی زمانی که به انتهای لوله بسته می شود یک سد ایجاد می کند که باعث مسدود شدن مسیر لوله می شود. توصیه می شود که در هنگام لوله کشی زیر زمینی از فلنج فولادی استفاده نشود.

مشخصات فلنج فولادی

خرید فلنج فولادی یکی از کارهایی در انجام انواع پروژه ها می باشد که نیاز به تحقیق و دانش کافی دارد به دلیل اینکه باید خیلی پارارمتر ها جهت خرید فلنج در نظر گرفته شود.ما در این قسمت اطلاعاتی که برای خرید انواع فلنج نیاز است بدانید را در اختیارتان قرار می دهیم.

با توجه به استاندارد فلنج ها، آنها دارای مشخصاتی هستند که بر روی آن ها حک می شوند:

-نام تجاری تولید کننده.
-سایز اسمی لوله که نشان دهنده ی قطر خارجی لوله که فلنج فولادی به آن جوش داده خواهد شد .
-کلاس فلنج فولادی که میزان فشاری را که فلنج فولادی متحمل می شود را مشخص می کند.
-سوراخ ها که گاهی بعنوان ضخامت دیواره نیز بیان می‌گردد.
-شماره یا کد مربوط به عملیات حرارتی صورت گرفته بر روی فلنج فولادی.

موارد استفاده فلنج های فولادی

-در برقراری اتصال بین اقلام تاسیساتی و پایپینگی
-اتصال پمپ به لوله ها
-اتصال لوله به لرزه گیر
-اتصال شیرآلات چدنی فلنج دار و فولادی فلنج دار به لوله
-برقراری اتصال میان دو لوله که لازم به باز کردن در دوره های متعدد باشد.
-قابلیت جداسازی
-تغییر قطر و مسیر لوله ها در فشار کم و بالا یکی دیگر از کاربردهای فلنج است
-پیوستن لوله به مخزن فشار، پمپ، شیر یا دیگر قطعات تجهیزات است

مزایای فلنج فولادی:

-قابلیت تحمل فشارهای بالا
-سهولت در باز و بسته کردن شیرآلات در پروژه، در لرزه گیرها و تعویض آنها
-امکان باز کردن هر شاخه از سیستم خط لوله برای تعمیر آن
-دارای عمر طولانی
-اتصال آسان به وسیله پیچ و مهره
-قابلیت گرفتن نشتی های احتمالی

کلاس فلنج ها:

تقسیم بندی فلنج فولادی بر اساس کلاس آنها:

۱-رده‌بندی فشار مطابق استاندارد  ANSI B۱۶٫۳۴ مطابق این استاندارد فلنج فولادی وآلیاژهای آن به کلاسهای ۱۵۰-۳۰۰-۴۰۰-۶۰۰-۹۰۰-۱۵۰۰-۲۵۰۰-تقسیم بندی می‌شوند که این اعداد ماکزیمم فشار بر حسب PSI بوده که فلنج ها در حداکثر دمای مجاز می‌توانند تحمل کنند و معمولا فشار کارکرد حدود ۲٫۴ برابر اعداد فوق می‌باشد. (رابطه فشار با دما برای جنسهای مختلف در استاندارد فوق مشخص گردیده ‌است)

۲-رده‌بندی فشار مطابق استاندارد ISO در این استاندارد فشار تحمل فلنج فولادی وآلیاژهای آن با PN نشان داده شده که این نشان دهنده فشار اسمی بر حسب BAR می‌باشد. بعنوان مثال PN۳۰ یعنی فشار کارکرد فلنج ۳۰ BAR می‌باشد.

۳-رده‌بندی فشار براساس استاندارد API )۶A-۶B-۶BX(  این نوع فلنج ها دارای تحمل فشار بیشتری نسبت به فلنج های گروهANSI  بوده و به کلاس های ۵۰۰۰-۳۰۰۰-۲۰۰۰-۱۵۰۰۰-۱۰۰۰۰ رده‌بندی می‌گردند.

انواع فلنج فولادی

فلنج با سطح ساده (Flat face)

اولین مدل از فلنج فولادی، فلنج با سطح صاف، بدون شیار، مقطع و ساده است. به عبارتی در اتصالات، یک سطحی که در مقابل سطح دیگر قرار می گیرد باید صاف باشد. این نوع فلنج فولادی برای اتصال شیرها و اتصالات چدنی مورد استفاده قرار می گیرد و همینطور برای خطوط فشار پایین که نشتی زیاد اهمیت نداشته باشد نیز بسیار گزینه ی مناسبی می باشد. برای آب بندی اتصالات از واشر هایی استفاده می شود که قطر خارجی آن ها برابر با قطر خارجی فلنج فولادی است. که این امر امکان اتصال دو قطعه را غیر ممکن می کند و در نتیجه امکان شکست قطعات هم بسیار محدود است. فلنج فولادی با سطح ساده از نظر قیمتی ارزان ترین نوع فلنج موجود در بازار است.

sade-felanj

فلنج با سطح برجسته (Raised face) یا (RF)

در مدل فلنج با سطح برجسته سطح اولیه که قرار است بر روی سطح دیگر قرار بگیرد معمولا برجسته تر ساخته می شود. میزان این برجستگی سطح بر اساس استاندارد هایی تعیین می شود. برای مثال برای کلاس های ۱۵۰ و ۳۰۰ میزان این برجستگی برابر با ۱.۶ میلی متر و برای کلاس های بالاتر برابر با ۶.۴ میلی متر است. سطح برجسته ممکن است به صورت صیقلی و یا شیاردار باشند. که این شیار ها می توانند به صورت هم مرکز و یا حلزونی قرار بگیرند و بر اساس استاندارد (mss-sp-۶)، عمق این شیارها ۰.۴ میلی متر و فاصله ی آن ها از یکدیگر ۰.۸ میلی متر می باشد.

flanj-barjeste

فلنج گلودار جوشی (Weld neck flange)

نوع دیگری از فلنج فولادی فلنج گلودار جوشی است که دارای یک گردن مخروطی شکل می باشد در واقع شاخصه ی اصلی و قابل تشخیص آنها همین گردن مخروطی است، شعاع این گردن در انتها با قطر لوله برابر است و به آن جوش می شود. این گردن موجب می شود که تحمل فلنج فولادی در برابر فشار بالا، دمای زیر صفر، حرارت بالا و همچنین بارهای نوسانی و ارتعاشی تقویت شود و بالا برود. و این امر موجب می شود که اتصال فلنج به لوله یک اتصال مستحکم باشد. فلنج گلودار جوشی به طور گسترده در فرآیندها استفاده می شود و به دلیل جوش لب به لب با لوله با کیفیت ترین اتصال را ایجاد می کند.

galodar-flanje

فلنج کور (Blind flange)

یک دیسک یا صفحه دایره ای بسته است که برای انسداد سیستم لوله کشی، یا مسدود کردن جریان سیال که در بخش انتهایی سیستم لوله کشی استفاده می شود. به دلیل تحمل فشار بالایی که فلنج کور ها نسبت به سایر فلنج ها دارند در مسیرهای پر فشار قابل استفاده هستند که ماکزیمم فشار وارده بر آن ها در مرکز آن قرار دارد. با توجه به کلاس فلنج ها، آن ها می‌توانند فشار متناسب را تحمل کند. اغلب فلنج کور در سایز بزرگ استفاده می شود.

از فلنج کور به همراه فلنج های دیگر برای جدا کردن سیستم لوله کشی و همچنین پایان دادن خط لوله استفاده می شود. به علاوه به عنوان یک پوشش دریچه در کشتی نیز استفاده می شود.

felanj-koor

فلنج اسلیپون (Slip on flange)

این نوع فلنج ها در سرویس های معمولی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از لحاظ ظاهری بر روی فلنج روکار یا فلنج اسلیپون سوراخ هایی می باشد که برای اتصال لوله ها به یکدیگر قرار داده شده است به این صورت که فلنج روی لوله قرار می گیرد و در خارج و داخل آن جوش داده می شود. سطح جوشکاری شده برابر است با اندازه ی ضخامت لوله به علاوه ی ۳ میلیمتر اضافه تر که این ۳ میلیمتر باعث می شود هنگام جوشکاری به سطح فلنج آسیبی وارد نشود. به طور کلی نصب آن ساده است و تنها عیب آن این است که ابتدا باید لوله ها به فلنج جوش داده شوند و سپس اتصال ایجاد شود زیرا اتصالات یک انتهای صاف ندارند و باعث لغزش آن بر سطح فلنج می شوند. مقاومت فلنج روکار در برابر فشار داخلی دو سوم و در برابر بار خستگی یک سوم فلنج گلودار جوشی می باشد و هزینه نصب آن بیشتر است. به دلیل مقاومت پایینی که فلنج روکار در برابر ارتعاشات و لرزش های سیستم دارد در خطوط با فشار و دمای کم استفاده می شود و همچنین در اندازه های بزرگ و برای اتصال لوله های بزرگ می توان از آن استفاده کرد.

SlipOn-Flanges

فلنج لبه دار (Lap joint flange)

فلنج لبه دار دارای دو قسمت است، یک قسمت پشتی آزاد که بر روی لوله حرکت می کند جنس آن نیز می تواند از فولاد کربن باشد و قسمتی که انتهای خم دارد و به لوله متصل است. لوله به انتهای این قطعه به صورت لب به لب جوش می شود. فلنج لبه دار با سیال تماسی ندارد و هزینه آن از فلنج گردندار یک سوم بیشتر است. مقاومت در برابر خستگی فلنج لبه دار تنها یک دهم فلنجها گلودار جوشی است و زمانی از آن استفاده می کنند که فضا محدود است و در آن انهدام مکرر مورد نیاز است.

 Lap-joint-flange 

فلنج با جوش محفظه ایی (Socket weld flange)

این فلنچ دارای محفظه‌ای است که لوله در آن قرار می‌گیرد. در این نوع فلنج سر لوله از نوع تخت است که در سوکت فلنج قرار گرفته و دور تا دور آن جوشکاری می شود. می توان از داخل و خارج، روی لوله جوشکاری انجام داد اگر این فلنچ از داخل هم جوشکاری شود، مقاومت در برابر خستگی آن یک و نیم برابر و مقاومت استاتیکی آن برابر با مقاومت استاتیکی فلنج روکار می‌شود. فلنج های جوشی محفظه ایی معمولا برای اتصال در سایزهای کوچک اما با فشار بالا مورد استفاده قرار می گیرند. در مونتاژ اتصالات طبق استاندارد ASME B۳۱۰۱۱۹۹۸ قبل از جوشکاری باید لوله ابتدا وارد محفظه اتصال شود و سپس ۱.۵ میلیمتر به سمت عقب کشیده شود و هدف از ایجاد این فاصله کاهش تنش ها هنگام جوشکاری می باشد. نکته منفی فلنج های محفظه ای نیز مانند فلنجهای روکار، اتصال و جوشکاری لوله ها و سپس انجام اتصالات می باشد. 

Socket-weld-flange

فلنج رزوه ای (Screw flange)

برای ایجاد اتصالات لوله می‌تواند لوله درون فلنج رزوه ای پیچ شود. و این مسئله یک مزیت به حساب می آید چون برای ایجاد این اتصال نیازی به عملیات جوشکاری نیست. البته اگر فشار وارده زیاد باشد میتوان از جوش استفاده کرد و کارایی آن را بالاتر برد. فلنج های رزوه ای انواع متعددی دارند اما به طور معمول از سایز های کوچک آن ها استفاده می کنند. طبق استاندارد ASME B۳۱۰۳ لوله رزوه ای برای سرویس بخار در فشار PSI۲۵۰ و سرویس آب با فشار PSI۱۰۰ با دمای بالای ۲۲۰ درجه فارنهایت و لوله با ضخامت رده ۸۰ انتخاب می شوند.

Screw-flange


نظر خود را ثبت کنید

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، اتوبان ستاری جنوب، خیابان پیامبر غربی، پلاک ۱۰۶/۷، ساختمان پندار، واحد دو
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.