آهن اول

آنودایز کردن انواع ورق فلز


ارسال شده انتشار : ۹:۵۳ ۱۳۹۹/۰۷/۱۵ | بروزرسانی : ۱۳۹۹/۰۹/۰۸


آنودایز کردن انواع ورق فلز

آنودایزینگ فرایندی الکتروشیمیایی برای تغییر شیمی سطح فلزات و سایر بسترها است.  به وسیله ی این فرایند  سطح فلز را با یک پوشش تزئینی، مقاوم در برابر خراش، بادوام و محافظ در برابر خوردگی و اکسید آندی پوشانده می شود. آنودایزینگ را می توان روی طیف وسیعی از مواد انجام داد و سایر فزلات مانند منیزیم و تیتانیوم را می توان آنودایز کرد، اما آلومینیوم به طور ایده آلی نسبت به سایر مواد برای آندیزاسیون مناسب تر است. از این رو در این مقاله سعی کرده ایم فرایند آنودایز کردن آلومینیوم را شرح دهیم. آنودایزینگ فرایندی الکتروشیمیایی برای تغییر شیمی سطح فلزات و سایر بسترها است. به وسیله ی این فرایند  سطح فلز را با یک پوشش تزئینی، مقاوم در برابر خراش، بادوام و محافظ در برابر خوردگی و اکسید آندی پوشانده می شود. آنودایزینگ را می توان روی طیف وسیعی از مواد انجام داد و سایر فزلات مانند منیزیم و تیتانیوم را می توان آنودایز کرد، اما آلومینیوم به طور ایده آلی نسبت به سایر مواد برای آندیزاسیون مناسب تر است. از این رو در این مقاله سعی کرده ایم فرایند آنودایز کردن آلومینیوم را شرح دهیم. 

۱- فرایند آنودایز کردن آلومینوم چگونه انجام می شود؟

برای آنودایز کردن ورق آلومینومی سطح کاملا شستشو داده شده و تمیز می شود. سپس فلز در یک وان از محلول الکترولیتی مانند اسید سولفوریک قرار داده می شود. در این وان آلومینیوم به عنوان آند عمل کرده و جریان الکتریکی موجود در این مدار باعث جذب یون های مثبت به صفحات منفی و هجوم یون های منفی به سمت آند مثبت ، قطعه آلومینیوم می شود.

۲- لایه مانع در آنودایزینگ چیست؟

این واکنش الکتروشیمیایی باعث می شود منافذی در سطح آلومینیوم با فرار یونهای مثبت اضافی تشکیل شوند. این منافذ یک الگوی منظم هندسی را تشکیل می دهند و شروع به فرسایش بستر فلز می کنند. آلومینیوم در ترکیب سطح با بار منفی یون O ۲ به ایجاد اکسید آلومینیوم ایجاد می کند. این یک لایه مانع نامیده می شود و دفاعی در برابر واکنشهای شیمیایی بیشتر در آن مناطق است.هرچه جریان اکسیداسیون بیشتر اعمال شود نفوذ این ستون ها بیشتر می شود. برای پوششهای غیر سخت معمولی، عمق پوشش آندایز شده می تواند تا ۱۰ میکرون عمیق شود. پس از رسیدن به این سطح و در صورت عدم نیاز به رنگ ، فرایند متوقف شده و می توان سطح آن را به سادگی با شستشو در آب مهر و موم کرد. این باعث می شود شما یک پوشش سخت و اکسید آلومینیوم طبیعی داشته باشید که قادر به مقاومت در برابر حمله شیمیایی است و در برابر خراش بسیار مقاوم است. اکسید آلومینیوم در مقیاس سختی Mohs دارای نمره ۹ از ۱۰ است ، یعنی بعد از الماس دوم است. پس از رنگ آمیزی ، آلومینیوم آنادایز شده ظاهری براق و متالیک خواهد داشت.

۳- آندایزینگ سخت چیست؟

آندایزینگ سخت، که گاهی اوقات آندایزینگ نوع III نامیده می شود، در برابر خوردگی محافظت بیشتری از خود نشان می دهد از این نوع آنادایز برای فلزاتی که در محیط های با سایش شدید قرار دارند و یا قطعات مکانیکی متحرک تحت اصطکاک زیاد استفاده می شود. فرایند آنادایزینگ سخت با ادامه جریان الکتریکی تا زمانی که عمق منافذ از ۱۰ میکرون فراتر رود ، تا ۲۵ میکرون یا حتی بیشتر ایجاد می شود. این زمان بیشتری می برد و گران تر است اما نتیجه ای بسیار عالی دارد.

۴- آیا آلومینیوم نیاز به محافظت در برابر خوردگی دارد؟

اگرچه ورق آلومینیوم زنگ نمی زند ، اما می تواند در حضور اکسیژن خراب شود که به آن اکسیداسیون می گویند . اکسیداسیون چیست؟ این به معنای واکنش با اکسیژن است. اکسیژن بسیار سریع واکنشی می دهد و به راحتی با اکثر عناصر دیگر ترکیبات اکسید تشکیل می شود. وقتی آلومینیوم در معرض اتمسفر قرار می گیرد ، به سرعت لایه ای از اکسید آلومینیوم روی سطح آن تشکیل می شود و این لایه تا حدی از محافظت در برابر خوردگی بیشتر جلوگیری می کند.
اما باید در آلومینیوم بیش از محافظت در برابر اکسید شدن در هوا و آب خالص مقاومت ایجاد کرد زیرا باران اسیدی، آب نمک و سایر آلاینده ها هنوز هم می توانند از نقاط ضعف در انفعال سطح استفاده کنند. حتی آلیاژهای مدرن نیز در پاسخ به قرار گرفتن در معرض محیط، متفاوت خواهند بود ، و از واکنش هایی مانند فقط تغییر رنگ سطح تا واکنش های سنگین تری مانند خرابی مکانیکی متفاوت هستند.

۵- چگونه رنگ به آنادیزاسیون فلزات اضافه می شود؟

آلومینیوم رنگی چیزی است که اکثر افراد آن را با آندایزاسیون اشتباه می گیرند. اما رنگ کردن آلومینیوم فعالیتی است که با آندایز کردن سطح فلز آلومینیوم امکان پذیر می شود. منافذ خوب و پایداری که با آنادایز کردن سطوح ایجاد می شوند برای نگهداری رنگدانه ها بسیار عالی هستنند.این رنگدانه ها تمام منافذ خالی سطح را پر می کند، جایی که سپس به طور دائمی مهر و موم می شود. به همین دلیل است که رنگ های آنودایز دوام زیادی دارند - نمی توان آنها را از سطح خراشید زیرا در واقع رنگ ها در عمق پایین قرار دارند و تنها با آسیاب کردن بستر می توان آنها را از بین برد.

۶- آیا می توان موادی غیر از آلومینیوم را آنودایز کرد؟

بله. همانطور که در بالا به آن اشاره شد امکان آنودایز کردن فلزاتی همچون منیزیم، تیتانیوم و حتی پلاستیک هایی که قابلیت رسانش دارند، وجود دارد. این فرایند نسبتا ارزان، با دوام و قابل اعتماد است. به همین دلیل معمولاً در اتصالات معماری مورد استفاده قرار می گیرد ، زیرا هم زیباست و هم در برابر اثرات جوی هوا نسبتا مقاوم است.

۷- چرا آنودایز کردن یک قسمت کامل غیرممکن است؟

آنودایزینگ مستلزم غوطه ور کردن یک قطعه در وانی از محلول شیمیایی است . نگه داشتن یک قطعه در موقعیت خود مستلزم نصب نوعی آویز است تا از افتادن آن به ته مخزن جلوگیری کند. انجام درست فرایند آندایز کردن مستلزم آن است منطقه ی تماس قطعه ی موردنظر با محلول شیمیایی ثابت نگهداشته شود زیرا در غیر اینصورت این فرایند به درستی انجام نخواهد شد. به همین دلیل طراحی مکانی که بتواند برای نگهداری قطعه استفاده شود اما از نظر زیبایی تأثیر منفی نداشته باشد هوشمندانه است که به نظر چنین کاری غیر ممکن به نظر می رسد. 


نظر خود را ثبت کنید

رامین مجد : آندایزینگ سخت برای استفاده در فضای باز عالی هست ۱۳:۰۰ ۱۳۹۹/۰۷/۲۲

امیر محمدی : آلومینیوم آنودایز شده به صورت مات هم تولید می شود؟ ۱۳:۰۲ ۱۳۹۹/۰۷/۲۲

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، اتوبان ستاری جنوب، خیابان پیامبر غربی، پلاک ۱۰۶/۷، ساختمان پندار، واحد دو
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.