آهن اول

ورق ضد سایش یا ورق هاردوکس چیست؟


ارسال شده انتشار : ۱۱:۴۸ ۱۳۹۹/۰۹/۲۵


ورق ضد سایش یا ورق هاردوکس چیست؟

ورق ضد سایش چیست؟

از ورق ضد سایش برای تولید فولادی استفاده می‌‎شود که نسبت به سایش و خوردگی از مقاومت بسیاری بالایی برخوردار باشد. البته باید گفت فولاد به طور کلی در برابر عوامل فرسایشی مقاوم است، اما باید بدانید واژه فولاد دامنه وسیعی داشته و به انواع مختلفی تقسیم‎‌بندی می‌‎شود. برخی از آن‌ها چنان طراحی و ساخته می‌‎شوند که نسبت به انواع دیگر در برابر سایش و اصطکاک از خود مقاومت بسیار بالایی نشان می‌‎دهند، به همین دلیل به آنها ضد سایش گفته می‎شود. ساییدگی در طول زمان، منجر به کاهش عمر فولاد شده و از سویی دیگر باعث بروز مشکلات غیر قابل پیش بینی خواهد شد. این ورق‌‌ها از میزان سختی و ضربه‎‌پذیری بالایی برخوردار هستند. 

ورق ضد سایش کاربرد وسیعی در صنایع مختلف دارند. اگر در زمینه صنعت فعالیت دارید و قصد دارید سازه و یا ابزاری بسازید که طول عمر زیادی داشته باشد، بهتر است به ورق‎‌های ضد سایش توجه بیشتری نشان دهید.

ورق ضد سایش چگونه ساخته می‌شود؟

در ساختار همه‌ی فولادها عناصر اصلی مانند کربن، سنگ آهن و عناصر آلیاژی وجود دارد ولی در ساخت ورق ضد سایش از کربن بیشتری استفاده می‌شود. در واقع کربن عنصری است که سفتی و سختی ورق را افزایش می‌دهد و در کنار آن از سایر آلیاژها مانند کروم و منگنز نیز بهره برده می‌‌شود. به این ترتیب میزان مقاومت آن در برابر خوردگی در هوا نیز افزایش خواهد یافت. 

میزان بالای کربن شاید سختی آن را افزایش دهد، اما از سویی دیگر باعث کاهش قدرت آن خواهد شد. بنابراین از این نوع فولاد زمانی استفاده می‌‎شود که سایش علت اصلی از بین رفتن سازه و یا ابزار باشد.

سختی سنج ورق ضد سایش

ورق‌ ضد سایش با سختی‌‌های مختلفی ساخته می‌‌شود. این سختی با معیاری به نام برینل سنجیده خواهد شد. در واقع برینل اولین و متداول‎ترین روش برای سختی سنجی به‌‎شمار می‎رود. در سختی سنجی با استفاده از این معیار سعی می‌‏شود با کمک یک گوی فولادی، میزان فرورفتگی در سطح ورق اندازه‌گیری شود. این گوی، قطری برابر با ۱۰ میلیمتر داشته و نیرویی معادل با ۳۰۰۰  کیلوگرم بر سطح ورق وارد می‌‌کند. برای فلزات نرم، این نیرو تا ۵۰۰ کیلوگرم کاهش خواهد یافت. این امر به دلیل جلوگیری از ایجاد عمق زیاد در ورق است.

برای سختی‎ سنجی فلزات سخت، این گوی معمولاً از جنس تنگستن کاربید انتخاب می‌شود.

Wear-Resistant-Steel-Plate 2

کاربرد ورق ضد سایش

ورق‌‎های ضد سایش انواع مختلفی دارند و براساس سختی آن‌‌ها، در صنایع بزرگ و کوچک مورد توجه قرار می‎گیرند. از جمله این کاربردها می‌‌توان به معدن، تولید ابزارآلات کشاورزی، سیمان‎سازی، فولادسازی، خودروسازی، ابزار آلات لایروبی، ساخت گاوصندوق، ماشین آلات حفاری و ... اشاره کرد. 

از آنجا که این ورق‌‎ها عموماً در برابر سایش و خوردگی در برابر برخی از گازها، سیالات و ذرات گرد و غبار از خود مقاومت نشان می‎‌دهند، در صنایعی که نیاز به مقاومت در برابر این عوامل باشد، کاربرد بیشتری خواهند داشت. به این ترتیب مطمئن خواهید شد که با خسارات ناشی از سایش و یا خوردگی مواجه نخواهید شد. همچنین با بکارگیری آن‌‌ها مجبور نخواهید شد هزینه‎‌ای را برای تعمیرات غیرمنتظره در نظر بگیرید و علیرغم قیمت بالاتر ورق ضد سایش در مقابل قیمت ورق استیل معمولی، استفاده از آن می‎تواند در طولانی مدت برای شما مقرون‎‌به‌‎صرفه تر باشد.

انواع ورق ضد سایش

ورق ضد سایش دارای گرید و یا درجه‎‌بندی‌ خاصی است. برای هر گرید، برینل ویژه‌‎ایی تعریف شده است که براساس آن، ورق توان مقاومت در برابر سایش و خوردگی تا حد مشخصی را دارد. برخی از گرید‌ها بیش از سایرین در صنایع بزرگ و کوچک کاربرد دارند، به همین دلیل نام آن‌‌ها را بیشتر خواهید شنید. از انواع ورق ضد سایش می‎‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ورق‌ ضد سایش هاردوکس
  • ورق‌ ضد سایش ولداکس
  • ورق‎ ضد سایش دورستات
  • ورق‌ ضد سایش کرباسر
  • ورق‌ ضد سایش دیلیدو

این نام‌‌ها عموماً اسامی تجاری ورق‌‌ها هستند و با اعداد خاصی نیز همراهند که این اعداد نشان‎‌دهنده میزان سختی ورق‌ها است.

معرفی ورق ضد سایش هاردوکس

ورق هاردوکس نوعی ورق ضد سایش مارتنزیتی است، یعنی شکل بسیار سخت و مقاومی از ساختار کریستالی فولاد را در خود دارند. به همین دلیل از آن‌‌ها در زمینه‎‌هایی استفاده می‎‌شود که به مقاومت بسیار زیادی نسبت به سایش نیاز باشد. هاردوکس محصول شرکت سوئدی SSAB است که محصولات خود را اولین بار در سال ۱۹۷۴ عرضه کرد.  این ورق‌‌ها را می‌توانید در سختی‌های ۴۰۰، ۴۵۰، ۵۰۰، ۵۵۰، ۶۰۰ برینل  تهیه نمایید. سختی‎‌های بالاتر از این میزان نیز در این نوع ورق وجود دارد که دارای کاربردهای خاص است و مصارف عمومی ندارد.

نکته مهم در مورد این اعداد این است که هر چقدر بالاتر می‏‌روند، مقاومت آن‌‌ها در برابر سایش بیشتر می‌‌شود؛ اما از میزان انعطاف‌‌پذیری و چقرمگی آن‌ها به مراتب کاسته خواهد شد. با این حال این ورق در میان سایر ورق‌‌های ضد سایش کاربرد وسیع‌‌تری دارد و بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. این نوع ورق از نظر اتصال‌پذیری، جوشکاری و ماشینکاری نیز دارای کیفیت مطلوبی است.

ویژگی ورق ضد سایش هاردوکس

در تهیه و ساخت این نوع ورق‎ عناصری مانند بور، مولیبدن، کربن، منگنز، نیکل، کروم، سیلیسیم، فسفر و گوگرد وجود دارد. وجود این عناصر سبب می‎‌شود این ورق‌‌ها سطحی یکنواخت داشته باشند و از سویی دیگر باعث افزایش سختی و قدرت آن‌ها می‌شوند.

از دیگر نکات قابل توجه در ورق‌‌های هاردوکس، سبکی آن است که استفاده از آن‌‌ها در یک سازه منجر به سبک شدن آن تا میزان ۱۵ درصد خواهد شد.

از دیگر ویژگی‌‌های ورق هاردوکس مقاومت خوب آن در دماهای پایین است.

انواع ورق ضد سایش هاردوکس

از انواع ورق ضد سایش هاردوکس می‌توان به گرید ۴۰۰ آن اشاره کرد. این ورق‌ عموماً با سختی ۳۸۷ تا ۴۰۰ برینل  و با ضخامت ۳ تا ۱۳۰ میلیمتر به بازار عرضه می‌‌شود و معمولاً زمانی از آن استفاده می‌‎شود که به مقاومت در برابر ضربه و سایش نیاز باشد. می‌‎توان گفت این ورق‌‌ها جزء فولادهای همه کاره هستند که در کنار سختی بالا، به خوبی به خمش و جوشکاری پاسخ می‎‌دهند.

ورق هاردوکس ۴۵۰

از  دیگر انواع رایج ورق ضد سایش گرید ۴۵۰ است. این گرید سختی قابل قبولی داشته و ضخامتی معادل ۳۰ تا ۸۰ میلیمتر برای آن‌‌ها در نظر گرفته شده است. استفاده از این نوع ورق بیشتر در ساخت ماشین‌آلات حفاری و کامیون رایج است. سختی آن‌ها بین ۴۲۵  تا ۴۷۵ برینل است، عرض ورق‎‌ها به بیش از ۳۳۵۰ میلیمتر رسیده و طولی بیش از ۱۴۶۳۰ میلیمتر دارند.

قابلیت جوشکاری و اتصال‌‌پذیری نیز از جمله ویژگی‌‎های آن بیان شده است. این ورق از عمر و دوام بیشتری نسبت به گرید ۴۰۰ برخوردار است. این فولاد در دمای ۴۰- درجه سانتیگراد، معادل ۵۰ ژول ضربه‌‎پذیری را تحمل خواهد کرد، به همین دلیل مورد توجه مهندسان و فعالان صنایع مختلف قرار گرفته است.

ورق هاردوکس ۵۰۰

از ورق‌‌های هاردوکس ۵۰۰ در ساخت گاو صندوق و ورق ضد دریل استفاده می‎‌شود. برای آن‌‌ها ضخامتی بیش از ۵ میلیمتر در نظر گرفته شده است. باید بدانید که این فولاد نباید در برابر حرارتی بیش از ۲۵۰ درجه سانتیگراد قرار بگیرید، در این شرایط ویژگی‎‌های خاص خود را از دست خواهد داد. این ورق‌‌ها دارای طولی بیش از ۱۶۰۰۰ و عرضی بیش از ۱۶۵۰ میلیمتر هستند. از دیگر کاربردهای این ورق می‎توان به ساخت نوار نقاله، چرخ دنده، سطل بیل مکانیکی، تیغه و ابزارهای برشی اشاره کرد.

اگر به دنبال ورق هاردوکسی هستید که ضخامت‌های مختلفی داشته باشد، شاید بهتر باشد به سراغ گرید ۵۵۰ بروید. آن‌ها در برابر سایش از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند و از جمله رایج‎ترین کاربرد آن‌‌ها می‌‎توان به ساخت دستگاه‌‌های حفاری و تیغه‌‌های خرد کننده اشاره کرد.

ورق ضد سایش هاردوکس ۶۰۰

اگر به میزان سختی بیشتری نیاز دارید، ورق هاردوکس ۶۰۰ گزینه‎ای مناسب خواهد بود. سختی آن‌ها ۵۶۰ تا ۶۴۰ برینل تعریف شده و ضخامتی برابر ۸ تا ۵۰ میلیمتر دارند. این ورق‌ها برای محیط‎هایی مناسب هستند که امکان فرسایش و پوسیدگی در آن‌ها به شدت بالا است. این ورق‌ها به راحتی به برش و جوشکاری پاسخ می‎دهند و بنابراین می‎توانند انتخابی مناسب برای پروژه‌های با عملکرد بالا باشند. هاردوکس ۶۰۰ دارای خواص مکانیکی بسیار خوبی است و در دمای پایین نیز از مقاومت قابل قبولی برخوردار هستند. طول عمر بالا، مقرون‌‎به‌‎صرفه بودن، ضربه‌پذیری بسیار بالا و عدم نیاز به حرارت اضافی از دیگر ویژگی‌های این ورق است. از جمله کاربردهای این ورق می‌‎توان به ساخت ناودان، چکش، خردکن و سنگ شکن اشاره کرد.

یکی دیگر از انواع ورق ضد سایش هاردوکس، ورق HI TUF است که در ضخامت‌‎های بین ۴۰ تا ۱۲۰ میلیمتر ساخته می‌‎شوند. این ورق نسبت به سایر انواع ورق‌‌های ضد سایش، کمترین میزان سختی را به خود اختصاص داده‌ است. سختی این ورق چیزی بین ۳۱۰ تا ۳۷۰ برینل تعریف شده است.

قیمت ورق ضد سایش به چه عواملی بستگی دارد؟

همانطور که ذکر شد، ورق ضد سایش در گریدهای مختلف تولید می‎شود و براساس آن کاربردهای گوناگونی خواهد داشت. به طور کلی قیمت ورق ضد سایش به گرید آن بستگی دارد. به این ترتیب هرچه میزان سختی ورق بیشتر باشد، به همان میزان نیز افزایش قیمت خواهند داشت. ضخامت، ابعاد و وزن نیز فاکتورهایی هستند که بر قیمت نهایی ورق تأثیرگذار خواهند بود. در کنار آن، شرایط اقتصادی مانند میزان عرضه و تقاضا و نرخ ارز را نیز باید در نظر گرفت.


نظر خود را ثبت کنید

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، جنت آباد جنوبی، بلوار لاله شرقی، خیابان بنفشه ۱۴، پلاک ۵۲، واحد ۳
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.