آهن اول

با کارخانه‌های تولیدکننده لوله مسی آشنا شوید


ارسال شده انتشار : ۱۵:۰۶ ۱۳۹۹/۰۹/۲۵


با کارخانه‌های تولیدکننده لوله مسی آشنا شوید

کشور ایران دارای منابع بسیار غنی از مس می باشد. سرچشمه کرمان جزو معادن عمده مس قرار دارد و در دسته بهترین معادن مس جهان قرار دارد. ایران با ظرفیت تولید سالانه ۴۰۰ هزار تن در سال کاتد مس توسط شرکت ملی مس به عنوان متولی فروش مس خام به صنایعی که نیاز به مس خام دارند و همچنین شرکت های زیر مجموعه می باشد. ۴۰۰ هزار تن کاتد مس برای رفع نیاز یکساله تمام شرکت های زیر مجموعه این شرکت کافی می باشد. از این رو کارخانه هایی جهت تولید لوله مسی در کشور احداث و مشغول به فعالیت شدند که انواع مختلفی از این محصول را در سایز و ضخامت های متفاوت تولید و عرضه کنند. در ایران جهت ساخت لوله‌های مسی استانداردهای بین‌المللی مانند ASTMمورد استفاده قرار می‌گیرد. در این استانداردها خواص فیزیکی و شیمیایی لوله مانند اندازه دانه، ازدیاد طول نسبی، سختی و میزان کشش لوله، چگالی، میزان هدایت الکتریکی و حرارتی، مقاومت الکتریکی، حالت سختی و آلیاژ مشخص شده است. به طور خلاصه با ۳ کارخانه بزرگ تولیدکننده لوله مسی در ایران آشنا شوید.

کارخانه لوله مسی مهر اصل

در سال ۱۳۶۹ در شهرک صنعتی سلیمی در آذربایجان شرقی کارخانه مهراصل افتتاح شد. واحد تولیدی این کارخانه با سالن‌های بیش از ۴۰ هزار متر مربع تولید عملیاتی به عنوان بزرگترین تولیدکننده کویل در ایران درحال فعالیت است. فعالیت این کارخانه تولید دستگاه‌ها، قطعات و تجهیزات صنعتی حرارتی، برودتی و تهویه مطبوع می باشد و دارای هفت خط تولید کویل اتوماتیک می باشد و همچنین بزرگ‌ترین تولیدکننده داخلی لوله مسی کولرهای گازی صنعتی و خانگی است. چیلرهای جذبی دو اثر تحت لیسانس و با نشان Kawasaki ژاپن، از تولیدات دیگر مهر اصل نیز می باشد. تعدادی از تولیدات این کارخانه شامل موارد زیر می باشد:

- چیلر جذبی (۲۰۰ دستگاه)
- پکیج یونیت حساس (۱۰۰۰ دستگاه)
- هواساز (۱۰۰۰ دستگاه)
- چیلر (۸۰۰ دستگاه)
- پکیج یونیت‌های هوایی (۲۰۰ دستگاه)
- انواع برج‌های خنک‌کننده (۱۵۰۰ دستگاه)
- فن کویل (۱۰۰ هزار دستگاه)
- کولرهای گازی صنعتی و خانگی (۲۱۰ هزار دستگاه)
-یونیت هیتر (۴۰۰۰ دستگاه)
- مبدل حرارتی (۸۲۵ دستگاه)
- دستگاه تهویه مطبوع هواپیما (۶۰ دستگاه
- عایق حرارتی (۴۵۰ هزار دستگاه)

 کارخانه مهر اصل انواع لوله مسی را بالای ۱۰ هزار تن در سال و انواع اتصالات مسی بالای ۲۰۰ تن در سال تولید می کند. این کارخانه در رده مجهزترین و مدرن‌ترین کارخانه‌های تولید لوله مسی در منطقه خاورمیانه می باشد. انواع لوله مسی را در مدل های کویل، شاخه‌ای، کلاف و شیاردار داخلی در ابعاد مختلف و بر طبق استانداردهای بین‌المللی به خصوص استاندارد ASTM B۲۸۰ در بازار عرضه می‌کند.

شرکت صنایع مس قائم

در سال ۱۳۸۳ این کارخانه در شهرک صنعتی مورچه خورت در شهر اصفهان تاسیس شد. سالن تولید مس قائم دارای قابلیت تامین سالانه ۲۴ هزار تن لوله مسی و همچنین دارای تجهیزات مدرن تولید لوله مسی به صورت کویل، کلاف، شاخه و شیاردار می باشد. شرکت مس قائم تمام محصولات خود را از آلیاژهای مسی DHP و ETP که از بهترین رده کاتد مس با خلوص ۹۹/۹ درصد به دست می‌آیند، تولید می کند. این کارخانه در تولید لوله مسی بدون درز از تکنولوژی C&R که ابداعی شرکت اتوکومپوی فنلاند در دهه ۹۰ میلادی است، استفاده می کند. این روش از مرحله‌های اساسی ذوب، ریخته‌گری و نورد تشکیل می‌شود. سطوح خارجی پوسته‌های به دست آمده از فرآیند ریخته‌گری، جهت جدا کردن لایه اکسید سطحی، پوسته‌برداری می‌شوند. در حین فرآیند نورد از هیچگونه روغن و روانکاری استفاده نمی‌شود. به همین جهت و همچنین به دلیل استفاده از گاز خنثی، سطوح داخلی و خارجی کاملا شفافی حاصل می‌شود که منجر به خواص مکانیکی بهتر محصول نهایی می‌شود.

محصولات این شرکت در سایزها و به شکل‌ها و بسته‌بندی‌های مختلفی قابل عرضه هستند. از آن جایی که تمیز بودن سطح داخلی لوله‌ها در عملکرد دستگاه‌های مصرف‌کننده تاثیرگذار است، به داخل آن‌ها گاز خنثی تزریق کرده و هر دو سمت آن بسته می‌شود. در مراحل کنترل کیفیت محصول خروجی این کارخانه، تست‌های جریان گردابی که غیریکنواختی در سطوح داخلی و خارجی لوله را آشکار می‌کند، تست کوانتومتر جهت تعیین عناصر موجود در نمونه، تست کشش جهت بررسی خواص مکانیکی و بررسی توسط میکروسکوپ نوری برای اندازه‌گیری هر دو پارامتر اندازه دانه و مشخصات ابعادی لوله‌های داخل شیاردار، انجام می‌شود.

شرکت صنایع مس باهنر

کارخانه صنایع مس با هنر در دوازده کیلومتری شهر کرمان قرار گرفته است. در نیمه دوم سال ۱۳۷۰ این شرکت فعالیت خو را آغاز کرد، شرکت مس با هنر بزرگ‌ترین مجتمع صنعتی ارتباط‌دهنده بین معادن مس و روی کشور، با صنایع تولیدی می باشد و شامل پنج کارخانه ذوب و ریخته‌گری، نورد، اکستروژن و کشش، سکه‌زنی و لوله مسی است. در سال ۱۳۸۶ کارخانه لوله مسی این مجموعه، با هدف تولید سالانه ۱۵ هزار تن لوله مسی، فعالیت خود را آغاز کرد. این مجموعه گسترده‌ترین محصولات مسی و آلیاژهای آن را به صورت ورق (کویل، تسمه و فویل)، لوله (شاخه، کویل، پن کیک) و مقاطع (سه گوش، چهارگوش، شش گوش و میلگرد توپر و توخالی) تولید می‌کند.
لوله مسی  این کارخانه با توجه به نیاز بازار در سه گروه DLPT، TPC ، DHP تولید می‌شود. لوله مسی TPC به علت دارا بودن بسیار بالای هدایت الکتریکی، مصرف الکتریکی داشته و برای تولید انواع کابل در کشور از این نوع لوله مسی استفاده می‌شود. دو نوع دیگر لوله تولید این مجموعه علاوه بر هدایت الکتریکی بالا، قابلیت جوشکاری خوبی داشته و به همین دلیل در تولید مبدل‌های حرارتی کاربرد دارد.

شرکت بابک مس ایرانیان

کارخانه بابک مس ایرانیان پروژه احداث خط تولید لوله مسی خود را در سال ۱۳۹۰ به روش Cast Draw شروع کرد. روش Cast Draw در دسته جدیدترین و پیشرفته‌ترین روش‌های تولید لوله مسی در جهان قرار دارد که با تغییرات تکنولوژی به وجود آمده و فرآیند تولید لوله را کوتاه کرده است. با این روش قیمت تمام شده محصول کاهش پیدا می کند. تکنولوژی ریخته‌گری شرکت بابک مس در دسته پیشرفته‌ترین و به روزترین تکنولوژی‌های روز دنیا است که از شرکت UP Cast فنلاند خریداری شده است. همچنین تجهیزات کشش لوله از ASMA اتریش خریداری شده است. لوله مسی تولیدی شده در کارخانه بابک مس دارای کیفیت عالی و مطابق با استانداردهای روز دنیا از جمله ASTM B۲۸۰ است که می‌تواند نیاز کامل صنایع داخلی و خاورمیانه را تامین کند. قطر لوله مسی تولید شده در شرکت بابک مس ایرانیان در بازه تا ۶ تا ۲۷ میلی‌متر می باشد.

جمع‌بندی

در بالا با برند های متفاوت از لوله مسی آشنا شدیم. آشنایی و شناخت نوع برند لوله مسی، استانداردهای رعایت شده در مراحل تولید، نوع لوله مسی و روش ساخت انواع لوله به ما کمک می کند تا در صورت نیاز به لوله مسی انتخاب درست تری مطابق با کاربرد مورد نظر خود داشته باشیم. اگر شما هم در زمینه استفاده از انواع برندهای لوله مسی و کاربردشان تجربه‌ای دارید، با ما در قسمت کامنت صفحه به اشتراک بگذارید.

 


نظر خود را ثبت کنید

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، جنت آباد جنوبی، بلوار لاله شرقی، خیابان بنفشه ۱۴، پلاک ۵۲، واحد ۳
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.