اطلاعات کاربردی

آشنایی با تیرآهن و کاربرد آن

امروزه صنعت ساختمان سازی بیش از هر زمان دیگری پیشرفت کرده و اغراق نیست اگر بگوییم که این دوره اوج شکوفایی صنعت ساختمان و معماری است. ساختمان سازی از خانه های ویلایی گرفته تا انواع آپارتمان ها و برج های مسکونی و تجاری همه و همه به گسترش این صنعت کمک کرده است. در این میان تیرآهن به عنوان سنگ بنای اصلی انواع ساختمان اهمیت زیادی دارد. نکته قابل توجه این است که ساختمان سازی در عین حال که یک کار یدی و فیزیکی محسوب می‌شود اما با اینحال، گسترش اینترنت آنرا ساده تر کرده است. اکنون ممکن است از خود بپرسید چطور؟

به این صورت که شما بدون محدودیت مکانی و از هر جای ایران تنها کافیست وارد سایت آهن اول شده و قیمت سازه های اصلی ساختمان را مشاهده کرده و با چند کلیک سفارش دهید. همچنین می‌توانید اخبار مربوط به حوزه آهن آلات را دنبال کنید و اطلاعات به روز این حوزه را روزانه مطالعه نمایید.

تیرآهن چیست؟

تیرآهن اصلی ترین پروفیل استفاده شده در صنعت ساختمان سازی است که تنش های مختلف مثل نیروی برشی و خمشی حاصل از دیوار و سایر اجزا را تحمل می‌کند. در واقع تیر آهن سنگ بنای اصلی یک ساختمان و دلیل استحکام و دوام آن است. تیرآهن در انواع مختلف از ساختمان های خانگی و تجاری گرفته تا ساختمان های صنعتی به کار گرفته می‌شود و برای همین است که جزء اصلی صنعت ساختمان به حساب می‌آید که خرید آن بسیار مهم است.

نحوه ی تولید تیرآهن

تولید تیر آهن در کارخانه فولاد انجام می‌شود و فرآیند ساخت آن کاملا توسط دستگاه های مخصوص انجام می‌گیرد. قبل از توضیح فرآیند تولید تیرآهن لازم است تا با اصطلاح نورد گرم آشنا شوید. نورد(gnilloR) فرآیندی برای شکل گیری فلزات است به این صورت که هر نوع از فلز که تحت دمای بالا نرم شده و قابلیت شکل گیری دارد از بین غلتک های مخصوص عبور می‌کند و تحت فشار بالا شکل آنرا به خودش می‌گیرد.

برای تولید تیرآهن، قبل از هر چیز، کوره ها با دمای حداقل 1100 درجه گرم شده و شمش ها از طریق جک های هیدرولیک مخصوص وارد آن می‌شوند. در این قسمت یک جریان گردآبی وجود دارد که شمش ها در آن جا عرض کمتری پیدا می‌کنند اما طول آنها بیشتر می‌شود. در واقع بعد از نرم شدن کامل فلز، این مواد از طریق غلتک هایی به شکل نهایی تیر آهن در آمده و در طول مشخصی برش داده می‌شوند. اکنون تیرآهن آماده است و بعد ازاین مرحله وارد  فاز بسته بندی شده و جهت ارسال به بازار آماده می‌شوند.

انواع تیرآهن و استاندارد هایشان

به طور کلی تیر آهن به دو صورت معمولی و بال پهن در بازار موجود است. تیرآهن معمولی با ارتفاع 80 الی 600 میلیمتر بیشترین مقدار مصرف را دارد که با علامت اختصاریI  و یا NP  شناخته می‌شود، و در واقع دو نوع مختلف از تیر آهن معمولی را نشان می‌دهد. در ایران بیشترین میزان استفاده از تیرآهن معمولی نوع I است. از تیر آهن معمولی برای پوشش سقف ها، ستون ها، پل های لانه زنبوری و خرپا و… استفاده می‌شود.

تیر آهن IPE

این نوع از تیر آهن مطابق با استانداردهای اروپا تولید شده و ایران نیز از آن استفاده می‌کند. IPE به همان تیر آهن معمولی به لحاظ شکل ظاهری شبیه I است طوریکه ضخامت بال های دوطرف آن یکسان هستند. تیرآهن موجود در سازه های ساختمانی ایران اکثرا از این مدل هستند و برای همین در ایران این نوع تیر آهن محبوب تر از سایر انواع است.

تیر آهن INP

این نوع تیر آهن به لحاظ شکل ظاهری مشابه مورد قبل است و تنها تفاوت آن با IPE در ضخامت بال های آن است. تیر آهن طبق استانداردهای روسیه و چین ساخته می‌شود. برای شناخت بهتر و تشخیص کاربرد تیرآهن  و تفاوت این نوع با IPE لازم است اصطلاح “جان تیر آهن” را تعریف کنیم. در یک تیرآهن، قسمت عمودی جان و قسمت افقی بالا و پایین آن بال گفته می‌شود. در تیر آهن نوع INP ضخامت بال با فاصله گرفته از جان آن کمتر می‌شود. توجه به این نکته در تشخیص دو نوع تیر آهن بسیار مهم و ضروری است و بر اساس آن کاربرد تیر آهن تغییر خواهد کرد.

تیر آهن IPB یا هاش

این محصول براساس استاندارد ایران و اروپا طراحی و ساخته می‌شود و به لحاظ شکل ظاهری مشابه نمونه قبل شبیه حرف I است. اما ضخامت بال های این نوع، در تمام طول آن به یک اندازه است و تغییر نمی‌کند.

تیر آهن لانه زنبوری

با توجه به کاربرد تیرآهن در جاهای مختلف، انواع مختلفی از آن نیز وجود دارد که برخی از انواع آن گفته شد. اما یک نوع دیگر تیر آهن موجود در باز که به تیرآهن لانه زنبوری معروف است، این نوع تیرآهن دارای حفره های خالی است که برای ساختمان سازی هایی با متراژ بالا و دهنه زیاد نظیر سوله ها و سالن های ورزشی کاربرد دارد. دلیل نام گذاری این محصول به لانه زنبوری این است که آنها به شکل ذوزنقه برش و جوش می‌خورند و نهایتا شش ضلعی هایی مثل لانه زنبور ایجاد می‌کنند.

این شش ضلعی ها باعث می‌شوند که لوله ها و تاسیسات دیگر برای ساختمان به راحتی قابلیت عبور و اتصال داشته باشند. همچنین از دیگر مزایای این نوع تیرآهن وزن سبک و قیمت مناسب آن است که در عین حال مقاومت خمشی خوبی نیز دارد.

محاسبه وزن تیرآهن:

در اینجا چگونگی محاسبه وزن برخی از انواع تیرآهن نشان داده شده است.
برای محاسبه وزن تیرآهن نوع ۲۰ IPE به طول ۱۲ متر از فرمول زیر استفاده می شود:

• وزن تیرآهن IPE = [12] (m) × ( ۲۲٫۴۰ ) = وزن مخصوص IPE20 از جدول اشتال (kg/m) = 268.80

• وزن تیرآهن IPE = [6] (m) × [ (۱۸٫۸) = وزن مخصوص IPE18 از جدول اشتال (kg/m) = 112.8 kg

• وزن تیرآهن دوبل IPE = [2 × ۱۲] (m) × [ (۱۸٫۸) = وزن مخصوص IPE18 از جدول اشتال ] (kg/m) = 451.20 k

مهم ترین شرکت های تولیدکننده تیرآهن

از آنجاییکه فولاد به عنوان مادر صنایع است، رشد و توسعه یک کشور در صنعت فولاد می‌تواند نقش بسیار مهمی در رشد اقتصادی آن کشور در دنیا داشته باشد. کشور ایران با توجه به خودکفایی در این امر، به عنوان صادرکننده فرآورده های فولادی مثل میلگرد، نبشی و تیر آهن به کشورهای دیگر در دنیا از جایگاه خوبی برخوردار است. در ادامه چند شرکت بزرگ تولیدکننده تیر آهن در ایران را برایتان معرفی می‌کنیم:

  • کارخانه تولید تیرآهن ذوب آهن اصفهان
  • شرکت نورد آریان فولاد واقع در شهرستان بویین زهرا
  • شرکت فولاد ناب تبریز
  • شرکت فولاد صنعت بناب یا شاهین بناب واقع در تبریز
  • مجتمع جهان فولاد غرب واقع در کرمانشاه
  • شرکت فولاد خوزستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *