آهن اول

آشنایی با تیرآهن و کاربرد آن


ارسال شده انتشار : ۹:۰۰ ۱۳۹۹/۰۴/۲۱


آشنایی با تیرآهن و کاربرد آن

امروزه صنعت ساختمان‌سازی بیش از هر زمان دیگری پیشرفت کرده و اغراق نیست اگر بگوییم که این دوره اوج شکوفایی صنعت ساختمان و معماری است. ساختمان‌سازی از خانه‌های ویلایی گرفته تا انواع آپارتمان‌ها و برج‌های مسکونی و تجاری همه و همه به گسترش این صنعت کمک کرده است. در این میان تیرآهن به‌عنوان سنگ بنای اصلی انواع ساختمان اهمیت زیادی دارد. نکته قابل‌توجه این است که ساختمان‌سازی درعین‌حال که یک کار یدی و فیزیکی محسوب می‌شود اما بااین‌حال، گسترش اینترنت آن را ساده‌تر کرده است. اکنون ممکن است از خود بپرسید چطور؟

به این صورت که شما بدون محدودیت مکانی و از هر جای ایران تنها کافی است وارد سایت آهن اول شده و قیمت سازه‌های اصلی ساختمان را مشاهده کرده و با چند کلیک سفارش دهید. همچنین می‌توانید اخبار مربوط به حوزه آهن آلات را دنبال کنید و اطلاعات به‌روز این حوزه را روزانه مطالعه نمایید.

تیرآهن چیست؟

تیرآهن اصلی‌ترین پروفیل استفاده‌شده در صنعت ساختمان‌سازی است که تنش‌های مختلف مثل نیروی برشی و خمشی حاصل از دیوار و سایر اجزا را تحمل می‌کند. درواقع تیرآهن سنگ بنای اصلی یک ساختمان و دلیل استحکام و دوام آن است. تیرآهن در انواع مختلف از ساختمان‌های خانگی و تجاری گرفته تا ساختمان‌های صنعتی به کار گرفته می‌شود و برای همین است که جزء اصلی صنعت ساختمان به‌حساب می‌آید که خرید آن بسیار مهم است.

نحوه ی تولید تیرآهن

یکی از روش های تولید تیرآهن ساخت آن از انواع ورق سیاه یا همان ورق نورد گرم است. تولید تیرآهن در کارخانه فولاد انجام می‌شود و فرآیند ساخت آن کاملاً توسط دستگاه‌های مخصوص انجام می‌گیرد. قبل از توضیح فرآیند تولید تیرآهن لازم است تا با اصطلاح نورد گرم آشنا شوید. نورد (gnilloR) فرآیندی برای شکل‌گیری فلزات است به این صورت که هر نوع از فلز که تحت دمای بالا نرم شده و قابلیت شکل‌گیری دارد از بین غلتک‌های مخصوص عبور می‌کند و تحت‌فشار بالا شکل آن را به خودش می‌گیرد.

برای تولید تیرآهن، قبل از هر چیز، کوره‌ها با دمای حداقل ۱۱۰۰ درجه گرم شده و شمش‌ها از طریق جک‌های هیدرولیک مخصوص وارد آن می‌شوند. در این قسمت یک جریان گرد آبی وجود دارد که شمش‌ها در آنجا عرض کمتری پیدا می‌کنند اما طول آن‌ها بیشتر می‌شود. درواقع بعد از نرم شدن کامل فلز، این مواد از طریق غلتک‌هایی به شکل نهایی تیرآهن درآمده و در طول مشخصی برش داده می‌شوند. اکنون تیرآهن آماده است و بعدازاین مرحله وارد  فاز بسته‌بندی‌شده و جهت ارسال به بازار آماده می‌شوند.

انواع تیرآهن و استاندارد های آن

به‌طورکلی تیرآهن به دو صورت معمولی و بال‌پهن در بازار موجود است. تیرآهن معمولی با ارتفاع ۸۰ الی ۶۰۰ میلی‌متر بیشترین مقدار مصرف را دارد که با علامت اختصاری I  و یا NP  شناخته می‌شود و درواقع دو نوع مختلف از تیرآهن معمولی را نشان می‌دهد. در ایران بیشترین میزان استفاده از تیرآهن معمولی نوع I است. از تیرآهن معمولی برای پوشش سقف‌ها، ستون‌ها، پل‌های لانه‌زنبوری و خرپا و… استفاده می‌شود.

تیر آهن IPE

این نوع از تیرآهن مطابق با استانداردهای اروپا تولیدشده و ایران نیز از آن استفاده می‌کند. IPE به همان تیرآهن معمولی به لحاظ شکل ظاهری شبیه I است طوری که ضخامت بال‌های دو طرف آن یکسان هستند. تیرآهن موجود در سازه‌های ساختمانی ایران اکثراً از این مدل هستند و برای همین در ایران این نوع تیرآهن محبوب‌تر از سایر انواع است.

تیر آهن INP

این نوع تیرآهن به لحاظ شکل ظاهری مشابه مورد قبل است و تنها تفاوت آن با IPE در ضخامت بال‌های آن است. تیرآهن طبق استانداردهای روسیه و چین ساخته می‌شود. برای شناخت بهتر و تشخیص کاربرد تیرآهن  و تفاوت این نوع با IPE لازم است اصطلاح «جان تیرآهن» را تعریف کنیم. در یک تیرآهن، قسمت عمودی جان و قسمت افقی بالا و پایین آن بال گفته می‌شود. در تیرآهن نوع INP ضخامت بال بافاصله گرفته از جان آن کمتر می‌شود. توجه به این نکته در تشخیص دو نوع تیرآهن بسیار مهم و ضروری است و بر اساس آن کاربرد تیرآهن تغییر خواهد کرد.

تیر آهن IPB یا هاش

این محصول بر اساس استاندارد ایران و اروپا طراحی و ساخته می‌شود و به لحاظ شکل ظاهری مشابه نمونه قبل شبیه حرف I است؛ اما ضخامت بال‌های این نوع، در تمام طول آن به یک اندازه است و تغییر نمی‌کند.

تیر آهن لانه زنبوری

با توجه به کاربرد تیرآهن درجاهای مختلف، انواع مختلفی از آن نیز وجود دارد که برخی از انواع آن گفته شد؛ اما یک نوع دیگر تیرآهن موجود درباز که به تیرآهن لانه‌زنبوری معروف است، این نوع تیرآهن دارای حفره‌های خالی است که برای ساختمان‌سازی‌هایی با متراژ بالا و دهنه زیاد نظیر سوله‌ها و سالن‌های ورزشی کاربرد دارد. دلیل نام‌گذاری این محصول به لانه‌زنبوری این است که آن‌ها به شکل ذوزنقه برش و جوش می‌خورند و نهایتاً شش‌ضلعی‌هایی مثل لانه زنبور ایجاد می‌کنند.

این شش‌ضلعی‌ها باعث می‌شوند که لوله‌ها و تأسیسات دیگر برای ساختمان به‌راحتی قابلیت عبور و اتصال داشته باشند. همچنین از دیگر مزایای این نوع تیرآهن وزن سبک و قیمت مناسب آن است که درعین‌حال مقاومت خمشی خوبی نیز دارد.

محاسبه وزن تیرآهن:

در اینجا چگونگی محاسبه وزن برخی از انواع تیرآهن نشان داده‌شده است.
برای محاسبه وزن تیرآهن نوع ۲۰ IPE به طول ۱۲ متر از فرمول زیر استفاده می‌شود:

  • وزن تیرآهن IPE = [۱۲] (m) × (۲۲٫۴۰) = وزن مخصوص IPE۲۰ از جدول اشتال (kg/m) = ۲۶۸.۸۰
  • وزن تیرآهن IPE = [۶] (m) × (۱۸٫۸) = وزن مخصوص IPE۱۸ از جدول اشتال (kg/m) = ۱۱۲.۸ kg
  • وزن تیرآهن دوبل IPE = [۲ × ۱۲] (m) × [(۱۸٫۸) = وزن مخصوص IPE۱۸ از جدول اشتال] (kg/m) = ۴۵۱.۲۰ k

مهم ترین شرکت های تولیدکننده تیرآهن

ازآنجایی‌که فولاد به‌عنوان مادر صنایع است، رشد و توسعه یک کشور در صنعت فولاد می‌تواند نقش بسیار مهمی در رشد اقتصادی آن کشور در دنیا داشته باشد. کشور ایران با توجه به خودکفایی در این امر، به‌عنوان صادرکننده فرآورده‌های فولادی مثل میلگرد، نبشی و تیرآهن به کشورهای دیگر در دنیا از جایگاه خوبی برخوردار است. در ادامه چند شرکت بزرگ تولیدکننده تیرآهن در ایران را برایتان معرفی می‌کنیم:

  • کارخانه تولید تیرآهن ذوب‌آهن اصفهان
  • شرکت نورد آریان فولاد واقع در شهرستان بویین‌زهرا
  • شرکت فولاد ناب تبریز
  • شرکت فولاد صنعت بناب یا شاهین بناب واقع در تبریز
  • مجتمع جهان فولاد غرب واقع در کرمانشاه
  • شرکت فولاد خوزستان

نظر خود را ثبت کنید

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، اتوبان ستاری جنوب، خیابان پیامبر غربی، پلاک ۱۰۶/۷، ساختمان پندار، واحد دو
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.