آهن اول

آشنایی با انواع اتصالات فولادی


ارسال شده انتشار : ۹:۰۰ ۱۳۹۹/۰۴/۰۳


آشنایی با انواع اتصالات فولادی

از زمان‌های بسیار دور و با آغاز ساخت‌وسازهایی که بشر انجام داد همیشه از یک اصل خاص و شاید ناگفته برای پیشرفت استفاده می‌کرده است. او برای ترکیب اشیا از شیء سومی کمک می‌گرفت. شاید در آن دوران و اعصار گذشته نام و دسته مشخصی را نمی‌توان بر این لازمه گسترش تمدن نهاد؛ اما اکنون می‌توانیم با قاطعیت نام هر چیزی که در این دسته قرار می‌گیرد را اتصالات بنامیم. درواقع اکنون از سازه‌های کوچک تا ماشین‌آلات پیشرفته که از اجزای مختلفی تشکیل‌شده است همه و همه از وجود اتصالات به نحو مقتضی بهره می‌برند. در ادامه این مطلب قصد داریم اطلاعات مفیدی را از ضروری‌ترین و اصلی‌ترین نوع اتصالات در صنعت لوله‌کشی در اختیار شما بگذاریم.

انواع اتصالات فولادی

اتصالات چیست؟

اگر بخواهیم یک تعریف جامع و کامل از اتصالات ارائه دهیم می‌توانیم بگوییم به قطعه یا قطعاتی که سازه‌های مختلف را به یکدیگر متصل نموده و باعث راه‌اندازی کامل مجموعه می‌گردند اتصالات گفته می‌شود. گسترش انشعاب‌ها و حرکت لوله در سرتاسر مسیر پروژه یا ساختمان به‌وسیله این قطعات انجام می‌شود. به‌وسیله این قطعات است که ما مسیر لوله را تغییر داده، سایز آن را کوچک یا بزرگ کرده، تجهیزات مختلف را به لوله متصل کرده و یا مسیر لوله را مسدود می‌کنیم. همچنین وجود این قطعات این امکان را به ما می‌دهد که در صورت رخداد خرابی یک قسمت از سیستم لوله‌کشی، تعمیرات را معطوف به همان قسمت کرده و میزان خرابی و هزینه وارده کاهش یابد. 

اهمیت استفاده از اتصالات با کیفیت

با توجه به نقش مهم و کاربردی اتصالات که پیش‌تر ذکر شد، باید در نظر داشت که در صورت عدم استفاده از این قطعات باکیفیت و مناسب باید انتظار مشکلات وسیع‌تری را در شبکه لوله خود داشته باشیم. این در حالی است که در صورت عدم استفاده از قطعات مناسب، ایجاد نشتی و خرابی از این قسمت‌ها بیشتر شده و دردسرهایی که این نوع از اتصالات می‌توانند برای شما درست کنند بیشتر از مزایای آن‌ها خواهد بود. استفاده از اتصالات با جنس های مختلف بنابر کاربرد آن علاوه بر پایین آوردن هزینه تعمیر حتی می تواند در هزینه خرید نیز صرفه جویی کند. همانطور که قیمت ورق فولادی با قیمت ورق مسی و یا استیل متفاوت است، اتصالات فولادی و مسی نیز از نظر قیمت و کاربرد با هم متفاوتند. 

انواع اتصالات

در این قسمت به معرفی انواع پرکاربرد و اصلی‌ترین نوع اتصالات می‌پردازیم و نوع کارکرد و استفاده هر یک از آن‌ها را شرح خواهیم داد.

زانویی

یکی از پایه‌ای‌ترین و مهم‌ترین اتصالات موجود است که درواقع کار جهت دادن لوله و گسترش شبکه لوله را به‌وسیله آن انجام می‌دهیم. زانویی‌ها عموماً به دو صورت ۴۵ درجه و ۹۰ درجه موجود هستند.

سردنده

سردنده قطعه‌ای است که از آن برای اتصال لوله به یک شیر جهت قطع یا وصل کردن جریان استفاده می‌شود. سردنده یک قطعه فلزی است که یک‌طرف آن رزوه دار و طرف دیگر قابلیت جوش دارد. انواع سردنده بر اساس نوع رزوه آن‌ها از یکدیگر متمایز می‌شوند.

سه راهی

یکی از اتصالات لوله است که برای جدا کردن یک انشعاب از لوله، از آن استفاده می‌شود. درواقع سه‌راهی قطعه‌ای است که یک انشعاب با زاویه ۹۰ درجه از آن خارج می‌شود. اتصال خارج‌شده می‌تواند کوچک‌تر از لوله اصلی یا بزرگ‌تر و یا هم‌اندازه باند.

بوشن

 یک قطعه استوانه‌ای شکل و توخالی است که کاربرد آن اتصال بین دو لوله است. این استوانه فلزی که می‌تواند از جنس چدن و یا گالوانیزه باشد. بوشن از داخل قابلیت اتصال داشته و لوله‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند.

فلنج فولادی

تبدیل

نوعی از اتصالات است که یک لوله با قطر بالا را به یک لوله با قطر پایین‌تر متصل می‌کند. این قطعه دو نوع غیر هم‌مرکز و هم‌مرکز دارد و به آن کاهنده نیز گفته می‌شود.

کپ جوشی

قطعه‌ای است فلزی که با جوش دادن به انتهای لوله آن را مسدود می‌کند. کپ ها بر اساسی شکلی که دارند به انواع گود و تخت تقسیم می‌گردند.

مغزی

 یکی از قطعات اتصالات دیگری است که برای پیوند دو لوله استفاده می‌شود. مغزی یک قطعه فلزی است که دو سر آن محل‌های اتصالی به‌صورت نرینگی دارد و عموماً در موارد فشار پایین استفاده می‌شوند.

مهره ماسوره

 قطعه‌ای پرکاربرد برای اتصال تقریباً موقت بین دو لوله است که به‌راحتی می‌توان آن را جدا نمود. اتصال مادگی، اتصال نرینگی و یک‌مهره سه جزء اصلی این قطعه هستند. از این قطعه می‌توان در مصارف شهری و کم‌فشار به‌صورت مفیدی استفاده نمود.

تهیه اتصالات با کیفیت

با توجه به اهمیت اتصالات شما قطعاً به این قطعات نیاز پیدا خواهید کرد. بهترین گزینه برای پاسخ به این نیاز تهیه اتصالاتی با جنس مرغوب و البته قیمت مناسب است. شما می‌توانید به هر دو ویژگی در سایت آهن اول دست‌یابید.


نظر خود را ثبت کنید

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، اتوبان ستاری جنوب، خیابان پیامبر غربی، پلاک ۱۰۶/۷، ساختمان پندار، واحد دو
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.