اطلاعات کاربردی

آشنایی با انواع اتصالات فولادی

کاربرد اتصالات

از زمان های بسیار دور و با آغاز ساخت و ساز هایی که بشر انجام داد همیشه از یک اصل خاص و شاید ناگفته برای پیشرفت استفاده می کرده است. او برای ترکیب اشیا از شیء سومی کمک میگرفت. شاید در آن دوران و اعصار گذشته نام و دسته مشخصی را نمیتوان بر این لازمه گسترش تمدن نهاد. اما اکنون می توانیم با قاطعیت نام هر چیزی که در این دسته قرار میگیرد را اتصالات بنامیم. در واقع اکنون از سازه های کوچک تا ماشین آلات پیشرفته که از اجزای مختلفی تشکیل شده است همه و همه از وجود اتصالات به نحو مقتضی بهره میبرند. در ادامه این مطلب قصد داریم اطلاعات مفیدی را از ضروری ترین و اصلی ترین نوع اتصالات در صنعت لوله کشی در اختیار شما بگذاریم.

اتصالات چیست؟

اگر بخواهیم یک تعریف جامع و کامل از اتصالات ارائه دهیم میتوانیم بگوییم به قطعه یا قطعاتی که  سازه های مختلف را به یکدیگر متصل نموده و باعث راه اندازی کامل مجموعه میگردند اتصالات گفته میشود. گسترش انشعاب ها و حرکت لوله در سرتاسر مسیر پروژه یا ساختمان به وسیله این قطعات انجام میشود. به وسیله این قطعات است که ما مسیر لوله را تغییر داده، سایز آن را کوچک یا بزرگ کرده، تجهیزات مختلف را به لوله متصل کرده و یا مسیر لوله را مسدود میکنیم. همچنین وجود این قطعات این امکان را به ما میدهد که در صورت رخداد خرابی یک قسمت از سیستم لوله کشی، تعمیرات را معطوف به همان قسمت کرده و میزان خرابی و هزینه وارده کاهش یابد.

اهمیت استفاده از اتصالات با کیفیت

با توجه به نقش مهم و کاربردی اتصالات که پیش تر ذکر شد، باید در نظر داشت که درصورت عدم استفاده از این قطعات با کیفیت و مناسب باید انتظار مشکلات وسیع تری را در شبکه لوله خود داشته باشیم. این در حالیست که در صورت عدم استفاده از قطعات مناسب، ایجاد نشتی و خرابی از این قسمت ها بیشتر شده و دردسر هایی که این نوع از اتصالات میتوانند برای شما درست کنند بیشتر از مزایای آن ها خواهد بود.

انواع اتصالات

در این قسمت به معرفی انواع پر کاربرد و اصلی ترین نوع اتصالات میپردازیم و نوع کارکرد و استفاده هر یک از آن ها را شرح خواهیم داد.

زانویی

یکی از پایه ای ترین و مهمترین اتصالات موجود است که درواقع کار جهت دادن لوله و گسترش شبکه لوله را بوسیله آن انجام میدهیم. زانویی ها عموما به دو صورت 45 درجه و 90 درجه موجود هستند.

سردنده

سردنده قطعه ای است که از آن برای اتصال لوله به یک شیر جهت قطع یا وصل کردن جریان استفاده می شود. سردنده یک قطعه فلزی است که یک طرف آن رزوه دار و طرف دیگر قابلیت جوش دارد. انواع سردنده بر اساس نوع رزوه آن ها از یکدیگر متمایز میشوند.

سه راهی

یکی از اتصالات لوله است که برای جدا کردن یک انشعاب از لوله، از آن استفاده میشود. درواقع سه راهی قطعه ای است که یک انشعاب با زاویه 90 درجه از آن خارج میشود. اتصال خارج شده میتواند کوچکتر از لوله اصلی یا بزرگتر و یا هم اندازه باند.

بوشن

 یک قطعه استوانه ای شکل و توخالی است که کاربرد آن اتصال بین دو لوله است. این استوانه فلزی که میتواند از جنس چدن و یا گالوانیزه باشد. بوشن از داخل قابلیت اتصال داشته و لوله ها را به یکدیگر متصل می کند.

تبدیل

نوعی از اتصالات است که یک لوله با قطر بالا را به یک لوله با قطر پایین تر متصل میکند. این قطعه دونوع غیر هم مرکز و هم مرکز دارد و به آن کاهنده نیز گفته میشود.

کپ جوشی

قطعه ای است فلزی که با جوش دادن به انتهای لوله آن را مسدود میکند. کپ ها بر اساسی شکلی که دارند به انواع گود و تخت تقسیم میگردند.

مغزی

 یکی از قطعات اتصالات دیگری است که برای پیوند دو لوله استفاده میشود. مغزی یک قطعه فلزی است که دو سر آن محل های اتصالی به صورت نرینگی دارد، و عموما در موارد فشار پایین استفاده میشوند.

مهره ماسوره

 قطعه ای پرکاربرد برای اتصال تقریبا موقت بین دو لوله است که به راحتی میتوان آن را جدا نمود. اتصال مادگی، اتصال نرینگی و یک مهره سه جزء اصلی این قطعه هستند. از این قطعه میتوان در مصارف شهری و کم فشار به صورت مفیدی استفاده نمود.

تهیه اتصالات با کیفیت

با توجه به اهمیت اتصالات شما قطعا به این قطعات نیاز پیدا خواهید کرد. بهترین گزینه برای پاسخ به این نیاز تهیه اتصالاتی با جنس مرغوب و البته قیمت مناسب می باشد. شما میتوانید به هر دو ویژگی در سایت آهن اول دست یابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *