اطلاعات کاربردی

فرآیند تولید و کاربرد ورق آجدار

ورق فولادی چیست؟

ورق فولادی، فلزی مسطح است که از نورد گرم شمش فولادی و یا بیلت ساخته می‌شود. این ورق مسطح‌تر از آهن؛ فولاد و هر نوع فلز دیگری بوده و به صورت رول و کلاف در کارخانه‌ها تولید و عرضه می‌شود. خواص و ویژگی‌های ورق فولادی، به عملیات حرارتی انجام شده بر روی آن؛ درصد کربن و فلزهای آلیاژدهنده موجود در آن وابسته است. ورق فولادی بر اساس روش تولید و مواد خام اولیه، انواع گوناگونی دارد. این ورق، بر اساس سه مورد از استانداردهای مهم کشوری ساخته می شود، این سه استاندارد بکار رفته در ساخت ورق فولادی عبارت است از:

  1. استاندارد DIN موسسه ملی استاندارد آلمان: این استاندارد، معمول‌ ترین استاندارد موجود در بازار ایران و جزء سخت گیرانه‌ترین استاندارهای جهانی به شمار می‌رود.
  2. استاندارد ASTM آمریکا: ASTM یک سازمان بین المللی توسعه استاندارد بوده که استانداردهای فنی از جمله گستره وسیعی از مواد تولیدات؛ سیستم‌ها و وسیله‌ها را به صورت داوطلبانه تعریف می‌نماید.
  3. استاندارد Gost روسیه: این نوع استاندارد یک نوع گواهی تأیید ایمنی محصول می‌باشد که به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع ورق فولادی عبارت است از:

انواع ورق فولادی:

ورق آجدار چیست؟

ورق آجدار، نوعی ورق است که اغلب در مکان‌هایی که نیاز به مقاومت و استحکام در برابر لغزش وجود دارد، به کار می‌رود. این نوع ورق، از الگویی تکراری و دقیق یا خطوطی که به ورق درخشش خاصی می‌بخشد، تشکیل شده است. مثالی کاربردی از ورق‌ آجدار، پله‌های برقی است. ورق فولادی نیز به صورت مسطح در کارخانه‌ها تولید و عرضه می‌شود. مهم ترین ویژگی این نوع از ورق‌ها، عرضه به صورت رول و کلاف می‌باشد که یکی از دلایل مزیت این نوع از آهن آلات، نسبت به ورق‌های شیت و برشی به شمار می‌رود.

انواع ورق آجدار:

ورق آجدار فولاد گالوانیزه:

گالوانیزه سازی سطح ورقه فولادی، باعث جلوگیری از زنگ زدگی ورق آجدار در مواجهه با رطوبت می شود. میزان پوشش روی این ورق ها، با استانداردهای چینی یا بین المللی، مطابق است. ورق آجدار فولادی گالوانیزه، که درجه خاصی از مقاومت در برابر لغزش، مقاومت در برابر خوردگی، ظاهر زیبا و قیمت اقتصادی را دارا می باشد، به طور گسترده ای در قاب های زینتی آسانسور، تزئینات فروشگاه ها، مهندسی، طراحی فضای خارجی ساختمان ها و غیره، به کار میرود.

ورق آجدار فولاد کربنی:

این فلزات، پایه اصلی برای ورق های فولادی گالوانیزه هستند که به ندرت، بدون پوشش اضافی عرضه میشوند. قیمت این محصولات، در مقایسه با دیگر محصولات فولادی آجدار، کمتر است اما این ورقه ها، به راحتی زنگ میزنند.

ورق آجدار آلومینیومی:

ورق آجدار آلومینیومی، محصولی آلومینیومی است که انواع الگوهای تزئینی را روی سطح آلومینیوم، پس از انجام فرایند نورد، بر پایه ورق آلومینیومی، شکل میدهد. این محصول، به طور گسترده ای در بسته بندی، ساخت و ساز، دیوار پرده ای و غیره، به کار میرود.

کاربرد ورق آجدار:

  • از لغزش و سر خوردن اشیاء جلوگیری خواهد کرد.
  • موجب افزایش اصطکاک سطوح می‌شود.
  • موجب افزایش استحکام سطوح می‌شود.
  • برای اهداف تزئینی استفاده می شود.
  • در کف اتاق کامیون‌ها و وانت بارها؛ در عمران و راهسازی؛ ساخت پله های اضطراری؛ حفاظ برای مناطق حساس نظامی؛ پل‌ها؛ دستگاه‌های صنعتی کارخانجات؛ سقف و دیواره‌های آسانسور؛ قطعات لوازم خانگی؛ کاربردهای ساختمانی؛ دستگاه های جداسازی دانه ها در صنایع کشاورزی؛ ایستگاه های اتوبوس؛ مسیر عبور و مرور مراکز تجاری و ادارات و منازل؛ راه سازی؛ کف زمین های در حال عملیات ساخت؛ جداسازی و دانه بندی در خطوط تولید مواد غذایی استفاده می شود.

مزایای اصلی ورق آجدار فولاد ضد زنگ:

• چشم نواز
• با دوام
• مقاوم در برابر سایش
• جلوه تزئینی قوی
• ظاهر بصری خوب
• کیفیت بالا
• سهولت در تمیز کردن
• بدون نیاز به نگهداری و تعمیر
• مقاوم در برابر فشرده سازی
• مقاومت در برابر خراشیدگی
• و عدم جاگذاری اثر انگشت، روی آن

نحوه تولید ورق آجدار:

نحوه تولید و ساخت ورق آجدار به این صورت است که آلیاژ ورق سیاه را به صورت شمش درون کوره می ریزند و بعد از اینکه شمش ها به حرارت مناسب رسیدند، آنها را از میان دستگاهی عبور داده تا طول ورق افزایش پیدا کند و سپس، آنها را وارد دستگاه آج‌زنی می‌کنند. بعد از پایان این کار، ورق‌ها را به دو صورت کلاف یا شیت بسته بندی می‌نمایند.

به بیان دیگر، آجدار کردن، فرایندی است که در آن با مهره های چفت شده نرینه و مادگی، فرورفتگی های کم عمقی، روی ورق فلزی، ایجاد میشود. این فرایند اغلب با هدف سفت کردن پنل های مسطح انجام می شود. همچنین بعضاً برای کاربردهای تزئیناتی نظیر پلاک نام، جواهرات و غیره، مورد استفاده قرار میگیرد. با نگاهی به اغلب ورقه های آجدار، درخواهید یافت که تنها یک طرف این ورقه ها، الگوی آجدار شده را نشان می دهد. این به دلیل این واقعیت است که تنها یک غلتک در مجموعه دارای الگو می باشد. بنابراین تنها یک طرف فلز، آجدار میشود درحالی که طرف دیگر آن، صاف باقی می ماند. برای فلزهای آلومینیومی، در این فرایند، الگو روی ورقه، استمپ میشود، درحالی که برای فلزهای فولادی، به طور کلی، از نورد گرم استفاده میشود. این امر، شامل حرارت دادن تخته فولادی، به دمایی بالاتر از دمای تبلور آن، و سپس رساندن آن به ضخامت مطلوب از طریق مجموعه ای از غلتک های صاف، می باشد. رساندن فلز به دمای بالاتر از تبلور آن، از تغییرات عمده در ویژگی های مکانیکی به دلیل سخت شدن، جلوگیری میکند. وقتی، فولاد به شکل نهایی خود برسد، میتوان آن را به آرامی خنک کرد.
درحالی که از روش های دیگری نیز برای ایجاد ورقه آجدار استفاده میشود، اما استفاده از روش نورد، رایج ترین روش است، چرا که تنها تفاوت آن با ورقه نورد ساده، نوع غلتک مورد استفاده است. این روش، فرایند تولید ورقه آجدار را بسیار مقرون به صرفه میکند، به همین دلیل است که ورقه آجدار، اغلب دارای قیمت های نسبتاً مناسبی در مقایسه با ورقه های معمولی از همان جنس و با همان ابعاد است. اگر بخواهیم ورق های آجدار را از نظر قیمت مورد بررسی قرار دهیم می توانیم بگوییم که ورق های آجدار از ورق گالوانیزه، ورق روغنی، ورق رنگی و ورق قلع اندود بسیار مناسب تر می باشد.

بهترین تولید کنندگان ورق آجدار:

کارخانه ورق کاویان اهواز

کارخانه فولاد سبا

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان

ورق آجدار کره

ورق آجدار روس

ورق آجدار چین

ورق آجدار قزاق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *