اطلاعات کاربردی

آشنایی با لرزه گیرهای آکاردئونی

منشا حرکات در برخی سیستم ها، تغییرات دمای محیط یا لرزش های به وجود آمده از برخی دستگاه های موجود در سیستم مانند پمپ و کمپرسور و یا حرکت های ناشی از باد، زلزله و… می باشد که به منظور از بین بردن این حرکات و لرزش ها از اتصالات انعطاف پذیر و لرزه گیر استفاده می کنند. لرزه گیر آکاردئونی وسیله ای برای از بین بردن لرزش و ارتعاش های ایجاد شده در خطوط لوله و سیستم های هیدرولیکی است. وجود حرکت و لرزش زیاد در برخی از سیستم ها باعث می شود تا خط لوله و سایر قطعات آن سیستم دچار استهلاک شده و در آن سر و صدا ایجاد شود و در نتیجه کارایی خود را از دست بدهد.

کاربرد و ویژگی های لرزه گیر آکاردئونی

در برخی از تجهیزات دینامیکی که در خط لوله است به دلیل لرزش های موجود از لرزه گیر استفاده می شود تا حرکات موجب از بین رفتن قطعات این تجهیزات نشود. سایز و اندازه لرزه گیر آکاردئونی معمولا از 1/2 تا 10 اینچ است اما لرزه گیرهایی با ابعاد بیشتر از 10 اینچ و ساختار داخلی فلزی نیز به صورت سفارشی وجود دارند. بر خلاف لرزه گیر لاستیکی که تحمل حرارت و فشار بالا را ندارد، این نوع لرزه گیر تحمل درجه حرارت و فشار بالا را دارد و با از بین بردن حرکت های جانبی و زاویه ای و محوری باعث کاربرد بسیار زیاد لرزه گیر آکاردئونی در صنعت های مختلف مانند پتروشیمی، پالایشگاه های نفت و گاز،  نیروگاه ها، آب، گاز، سیستم های تهویه، نیروگاه های برق هسته ای و آبی، خروجی اگزوز موتورها، مبدل های حرارتی و… شده است.

larzegir-akardeoni

معرفی بخش های مختلف لرزه گیر آکاردئونی

یکی از قسمت های این وسیله که قابل انعطاف بوده بلوز نام دارد. بخش بعدی لوله است که آن هم از انعطاف خوبی برخوردار است و حرکت زاویه ای را برای قطعات لولایی امکان پذیر می کند، دارای پایه است که صفحات لولا را نگهداری می کند. طوق قسمت دیگری است که که میان فلنج و بلوز ارتباط برقرار می کند و در اتصالات جوشی به خط لوله وصل می شود. فلنج نیز لرزه گیر آکاردئونی را به یک فلنج دیگر متصل می کند. قطعه ای که از حرکت سیال موجود در پرچ ها جلوگیری می کند غلاف داخلی می باشد که در صورت عدم وجود این قطعه جریان سیال داخل لوله موجب سر و صدا و سایش و افزایش دما می شود. در این وسیله روپوشی برای بلوز قرار دارد که موجب ایمن گشتن آن از عوامل خارجی می شود و پایه روپوش هم نگهدارنده روپوش است. برای تقویت قطعه بلوز در مواردی که فشار بالا است و برای تنظیم کردن حرارت پره ها از رینگ استفاده می کنند که دارای پایه است و از رینگ محافظت می کند. میل مهار قطعه دیگری در لرزه گیر آکاردئونی است که از قطعاتی که دارای حرکات محوری و یا جانبی و زاویه ای است محافظت می کند. لولا صفحه ای است که قطعات اردانی را روی آن پین می کنند و پین هم در همین قطعات، در اتصال لوله ها قرار می گیرد.

لرزه گیر آکاردئونی از ورق استنلس استیل و از آلیاژهایی با پایه نیکل تولید می شوند و این توانایی را دارند که در دمای خیلی پایین تا 80- درجه سانتیگراد و دمای خیلی بالا تا 800 درجه سانتیگراد را تحمل کرده و مقاوم باشد. مقدار فشاری که اکثر لرزه گیرها می توانند تحمل کنند، 16 بار است.

آزمایش های لازم جهت استفاده از لرزه گیر آکاردئونی

برای آن که لرزه گیر آکاردئونی وارد بازار برای فروش شوند نیاز دارند تا آزمایش های مختلفی بر روی آن ها انجام شود، از جمله این آزمون ها می توان به این موارد اشاره کرد؛ آزمایش برای تعیین فشار هیدروستاتیک، آزمون نشتی و خستگی، متالوگرافی، بررسی ابعاد و دقیق بودن آن، آزمایش برای بررسی مایعاتی که به آن نفوذ می کنند، اشعه x و آزمون کوانتومتری.

شرکت آهن اول با ارائه به روزترین خدمات در زمینه تهیه کالاهای صنعتی و با بکارگیری متخصصان با تجربه در امر فروش از زمان مشاوره تا زمان تحویل محصول، در کنار شما عزیزان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *