اطلاعات کاربردی

نبشی چیست و چه کاربردی دارد

نبشی یکی از قطعات مهم و کاربردی در میان مصالح ساختمانی به شمار می رود. این قطعه در واقع پروفیلی است که در قسمت سطح مقطع خود، دو ضلع عمود بر هم دارد. استفاده از نبشی به شکل های منفرد یا مرکب در انواع پروژه های ساختمانی، عمرانی و صنعتی انجام می شود.

 انواع نبشی را می توان از لحاظ نوع تولید آن دسته بندی نمود: نبشی پرسی و نبشی فابریک. این قطعه کاربردی را از نظر شکل ظاهری نیز به دو شکل بال مساوی و بال نامساوی تقسیم می کنند که هر یک در جای به خصوص مورد استفاده قرار می گیرد.

نبشی بال مساوی شبیه به حرف V بوده و از دو بال عمود بر هم تشکیل شده است. نبشی اسپیرال نیز از انواع بال مساوی بوده و دارای خاصیت انعطاف پذیری بالایی می باشد. به همین دلیل می توان کارهایی مانند جوشکاری و یا سوراخکاری را روی آن اجرا کرد.

نبشی بال نامساوی نیز بیشتر شبیه به حرف L بوده و یکی از بال ها بزرگ تر از بال دیگر است.  در ساخت نبشی پرسی، یک ورق را که دارای طول 6 متر می باشد از وسط عرض به کمک دستگاه رول فرمینگ خم کرده و به آن شکل مورد نظر خود را می دهند. ساخت نبشی فولادی معمولا به این شکل است و از ورقه های محکم فولاد در ساخت این قطعه استفاده می شود. نوع فابریک نیز از همان ابتدای ساخت خود به شکل نهایی در آمده و از خط تولید خارج می شوند و در ساخت آنها از شمش استفاده می شود.

همانطور که قبلا نیز اشاره شد، این قطعه از لحاظ ظاهری نیز تقسیم بندی می شود. از آنجایی که نبشی را در نقشه های ساختمانی با حرف L نشان می دهند، در صورتی که از نوع بال مساوی در ساخت استفاده شود، در کنار حرف L سایز بال مورد استفاده را نیز درج می کنند.

انواع نبشی و ویژگی های هر یک از آنها

 استفاده از نوع بال نامساوی این قطعه در صنایع خاص رواج دارد و در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که به هر علتی نتوان از انواع بال مساوی استفاده نمود. تولید این نوع قطعه در ضخامت و سایز های مختلفی انجام می شود تا مورد استفاده در صنایع و پروژه های ساختمانی باشد.

موارد استفاده از نبشی:

1. سازه های مهندسی
2. سازه های مسکونی
3. سازه های غیرمسکونی
4. زیرساخت های معدنکاری
5. حمل و نقل و ذخیره سازی
6. به کارگیری در دکل انتقال نیرو
7. به کارگیری در ماشین آلات صنعتی
می توان گفت که نبشی از مهم ترین مقاطعی است که در ساخت یک سازه مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله محل هایی که از این قطعه استفاده می شود می توان به ساخت خرپا، بادبندی، سازه های LSF در دکل های انتقال نیرو و بسیاری از قاب های فلزی اشاره کرد.

نبشی استیل نیز از دیگر انواع این قطعه محسوب می شوند که بنا بر نیاز می توان هر یک از انواع آن را در ساختمان به کار برد.

مشخصات فنی نبشی

برای انتخاب نبشی ها، باید دو شاخصه طول بال و ضخامت بال، در نظر گرفته شوند. این دو شاخص برای معرفی نبشی با علامت ضرب در کنار هم قرار می گیرند. بر این اساس منظور از عبارت 40*40*4 برای معرفی نبشی این است که طول بال های آنها 40 میلی متر و ضخامت آنها 4 میلی متر است.

به طور کلی کاربردهای نبشی فولادی در دو دسته زیر قرار می گیرد:

عوامل پشتیبانی و ساختمانی- پل ها، انبارها، قفسه ها، دکل های برق، دکل های مخابراتی، تجهیزات و غیره
مصارف روزمره- چارچوب های تخت، صندلی ها، نیمکت ها، توری ها، چارچوب هایی برای پشتیبانی از تهویه کننده های هوا، و غیره.

فروشگاه اینترنتی آهن اول به عنوان یک سایت تخصصی در خصوص فروش انواع محصولات ساختمانی همچون نبشی، تیرآهن، میلگرد و دیگر آهن آلات می باشد و با ارائه ی خدمات خود در قالب مشاوره های تخصصی در رابطه با خرید و استفاده از هر یک از این قطعات در سایت آهن اول، در خدمت مشتریان خود خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *