اطلاعات کاربردی

پروفیل صنعتی و ساختمانی چیست

کاربرد پروفیل

آهن آلات متریال و شالوده ی اصلی در ساخت و سازهای ساختمانی و صنایع محسوب می شوند، که هر کدام دارای ضخامت و مقاومت متفاوت هستند که با توجه به خصوصیات آنها در نقاط مختلف ساختمان و در مصارف متعدد مورد استفاده قرار می گیرند. اما با گذشت زمان و با پیشرفت صنعت و ساختمان سازی، نسل جدیدی از آهن آلات به بازار عرضه شد، که هم از مقاومت آهن آلات برخوردارند. و هم وزن کمتری دارند. بنابراین در بسیاری از مصارف همچون: ساخت در و پنجره، نرده، اسکلت ساختمانی، ستون، صنایع مبل سازی، خودرو سازی و… به سرعت جایگزین آهن آلات قدیمی شدند. به این نسل پیشرفته ی آهن آلات پروفیل می گویند. این پروفیل ها از متریال مختلف؛ آهن، استیل، آلومینیوم و فولاد ساخته می شوند. پروفیل ها به طور معمول به دو دسته ی پروفیل ساختمانی و پروفیل صنعتی تقسیم می شوند. همانطور که از نامشان مشخص است پروفیل ساختمانی در مصارف ساخت و ساز ساختمان و پروفیل صنعتی در ساخت و ساز های صنعتی کاربرد دارد. پروفیل ها در شکل های مختلف مربع، مستطیل، دایره و… ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرند. پروفیل صنعتی از مقاومت و ضخامت بیشتری در مقایسه با پروفیل ساختمانی و یا دیگر پروفیل های معمولی برخوردار است. شاید جالب باشد بدانید، که پروفیل صنعتی و پروفیل ساختمانی برای اولین بار در سال 1340 در ایران تولید و به بهره برداری رسید.

کاربرد پروفیل

مشخصات پروفیل صنعتی و پروفیل ساختمانی

پروفیل صنعتی و پروفیل ساختمانی از مواد اولیه ی فولاد و در ارتفاع دوازده متر و ابعاد مختلف ده در ده، بیست در ده، سیصد در دویست و… تولید و مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا ضخامت پروفیل صنعتی از دو الی ده میل متغیر است. پروفیل صنعتی و پروفیل ساختمانی در اصطلاح عامیانه و در میان کاربران آن به دو نوع پروفیل سبک و پروفیل سنگین نیز شناخته شده هستند. پروفیل نوع سنگین از ورق های فولادی با ضخامت حداقلی یک و نیم میل ساخته می شوند. و ابعاد مختلفی دارند. و بیشتر در مصارفی که نیاز به تحمل وزن و نیروی بیشتری است استفاده می شود. از پروفیل سنگین در ساخت دستگاه های صنعتی، ستون و پنجره در ساختمان ها، شاسی خودرو به ویژه خودرو های سنگین و… استفاده می شود. از خصوصیات بارز پروفیل صنعتی و ساختمانی سنگین، مقاومت آنها در مقابل پیچش و خمیدگی است. پروفیل صنعتی و ساختمانی سبک معمولا از ورق های فولادی که کمتر از یک ونیم میل ضخامت دارند ساخته می شوند. از پروفیل سبک در ساخت صندلی، میز، مبل، کالا های خانگی، دوچرخه، قطعات یدکی خودرو و… استفاده می شود. از خصوصیات بارز این نوع پروفیل میتوان به سبک بودن، داشتن وزن های متفاوت و متنوع، قابل آبکاری بودن، انعطاف پذیری آنها جهت فرم دهی و… اشاره کرد. پروفیل های ساختمانی و صنعتی سبک از قیمت بیشتری نسبت به پروفیل های سنگین برخوردارند، ولی از آنجا که فروش پروفیل به صورت کیلویی می باشد. و محاسبه ی قیمت بنا بر وزن پروفیل ها صورت می گیرد. معمولا قیمت تمام شده ی پروفیل سنگین بیشتر از پروفیل سبک خواهد شد.

کاربرد پروفیل صنعتی و پروفیل ساختمانی 

 پروفیل های ساختمانی با توجه به متریال آنها به سه دسته ی کلی تقسیم می شوند. دسته ی اول پروفیل با نورد گرم می باشد و معمولا برای مصارفی که تحمل وزن بیشتری نیاز است به کار برده می شوند. دسته دوم پروفیل با نورد سرد است و برای کارهای سبک ساخت و ساز ساختمانی در و پنجره و سقف کاذب و… استفاده میشوند. در نهایت دسته ی سوم؛ پروفیل مرکب است. که از اتصال و ترکیب چند پروفیل گرم با چند پروفیل سرد ساخته می شوند. کاربرد انواع پروفیل با توجه به شکل، ضخامت و متریال آنها چه در پروفیل صنعتی و چه در پروفیل ساختمانی متفاوت می باشد. به عنوان نمونه:

پروفیل های Z ؛ که از ضخامت دو و نیم الی سه میل ساخته می شوند. و در ساخت انواع سقف، اتصال اسکلت فلزی ساختمان ها، ساخت ستون و… کاربرد دارد. استفاده از این پروفیل در سازه ها موجب مقاومت و کشسانی ساختمان ها می گردد. پروفیل Z در ارتفاع های متفاوت صد و بیست تا دویست و شصت میلیمتر ساخته می شوند.

پروفیل HSS ؛ نوعی پروفیل از جنس فلز و با مقطع توخالی می باشد، که در ساخت و سازهای بزرگ مثل: استادیوم ها، سالن های ورزشی، ساختمان های تجاری، سد ها، پل ها و… استفاده می شود. این پروفیل ها در اشکال مختلف دایره، مستطیل و مربع ساخته می شوند. همچنین این پروفیل ها دارای وزن کم و مقاومت بالایی هستند.

مجموعه آهن اول سالهای متمادی است، که با بهره مندی از تیمی متخصص و مجرب در زمینه ی فروش و توزیع انواع پروفیل صنعتی و پروفیل ساختمانی و انواع محصولات آهنی و غیرآهنی آماده ی عرضه و توزیع با کیفیت به مصرف کنندگان گرامی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *