اطلاعات کاربردی

آشنایی با لوله گالوانیزه

در انواع لوله، لوله گالوانیزه را می توان یک لوله فلزی که سطح آن با فلز روی پوشانده شده است، تعریف کرد. در واقع این لوله ها همان لوله فولادی و آهنی هستند که طی عمل گالوازیناسیون یعنی همان ایجاد پوشش روی به گالوانیزه تبدیل می شوند. لوله های گالوانیزه با توجه به نوع نیاز و محل استفاده ی آن، مورد استفاده قرار می گیرند.  لوله گالوانیزه یکی از لوله های پرکاربرد و مهم در صنعت محسوب می شود. ضخامت و جنس لوله گالوانیزه مانند لوله های دیگر انواع مختلفی دارد. این لوله ها مانند لوله های دیگر برای انتقال مایعات و خطوط گاز استفاده می شوند. البته استفاده از لوله گالوانیزه به دلیل قیمت بالایی که دارد در هر پروژه ای توصیه نمی شود. این لوله به دلیل ویژگی های خاصی که دارد برای شرایط خاص استفاده می شود. ویژگی مهم این لوله ها مقاومت بالای آن در برابر خوردگی یه هر گونه زنگ زدگی است و همین مقاومت بالا باعث پایین آمدن هزینه نگه داری از آن شده است که از این جهت برای مصرف بهتر است.

Galvanized-Steel

 لوله گالوانیزه با توجه به نوع گالوازیناسیونی که در آن انجام گرفته است به دو نوع لوله سرد و لوله گرم تقسیم می شود. در لوله گالوانیزه سرد روی را در محلول اسیدی ریخته و محصول به دست آمده اسپری الکترولیز می شود. این نوع لوله ها 5 تا 8 سال عمر مفید دارند. در این روش به دلیل سطحی بودن پوشش اگر خراش عمیق بر روی آن ایجاد شود باعث اکسیداسیون می شود. به همین دلیل این لوله ها عمر کوتاهی دارند. در لوله گالوانیزه گرم روی مذاب با 460 درجه به عنوان پوشش قرار می گیرد و بعد از آغشته کردن محصول به روی مذاب، این پوشش با اکسیژن و کربن واکنش می دهد و چون بین آهن و روی مذاب واکنش شیمیایی انجام می گیرد و چند لایه آهنی و روی در سطح آن ایجاد می شود، در نتیجه مقاومت آن در برابر خوردگی بالا می رود. طول عمر این نوع لوله ها بین 25 تا 30 سال است. ضخامت این لوله ها در حدود 40 تا 120 میکرون متغیر است. این روش بیشتر برای محصولات آهنی که در فضای باز و خارجی قرار دارند استفاده می شوند.

انواع کاربردهای لوله گالوانیزه

لوله های گالوانیزه می تواند در هر بخشی اعم از صنعت، کشاورزی، پتروشیمی و … کاربرد خود را نشان دهد. از کاربرد لوله گالوانیزه اولین نکته می توانیم به استفاده از آن در تهویه اشاره کنیم. در واقع در جمع آوری فاضلاب از آن استفاده می شود. از کاربرد های دیگر آن می توان به انتقال سیالات یعنی همان آب و گاز به منازل و گلخانه ها اشاره کرد. هم چنین در ساخت دکل های مخابراتی و محافظت از کابل های برق از لوله گالوانیزه استفاده می شود. در بخش کشاورزی برای انتقال آب به باغات و زمین های کشاورزی و هم چنین حصار کشی زمین ها استفاده می شود. در بخش کشاورزی گاهی برای تخلیه آب فاضلاب هم از این لوله ها استفاده می شود. امروزه در بخش خانگی کمتر شاهد استفاده از لوله های گالوانیزه هستیم و بیشتر از لوله های پلاستیکی استفاده می شود و دلیل آن را می توان زنگ زدن لوله گالوانیزه از داخل دانست که باعث پوسته پوسته شدن لوله و تغییر مزه آب دانست. هم چنین قیمت پایین تر لوله های پلاستیکی دلیل دیگر بر انتخاب آن است. کارشناسان آهن اول آماده اند تا شما را در تمام مراحل انتخاب و خرید هریک از محصولات فلزی و غیر فلزی راهنمایی کنند و اطلاعات جامع و کاملی را در اختیار شما قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *