اطلاعات کاربردی

کدام نوع میلگرد آجدار را نباید خرید؟

انواع میلگرد آجدار ساختمانی 

در اینکه میلگرد آجدار آشناترین عضو در کارهای ساختمانی است، شکی وجود ندارد. همه ی شما در مراحل مختلف ساخت و ساز استفاده از انواع میلگردها را دیده اید. میلگردها بخش بسیار مهم سازه و اسکلت ساختمان هستند و در واقع برای ایجاد مقاومت کششی در اعضای بتنی به کار می روند. بتن آرمه بتنی است که در نواحی کششی با تارهای فولادی همچون میلگرد آجدار تقویت شده است. حتما دقت باشید در هنگام خرید باید میلگردها را با ویژگی های مندرج در استانداردهای مقررات ملی تطابق دهید. در گذشته میلگردها را براساس یک آنالیز قدیمی به انواع کلاس های A1, A2, A3, A4 تقسیم بندی می کردند.

اما امروزه دسته بندی دیگر را برای انواع تارهای فولادی در نظر گرفته اند:

در واقع در تمام نقشه های اجرایی و سازه ای توسط مهندسین طراح و سازه باید نوع و تعداد میلگرد آجدار مشخص باشد. از روی نقشه ها به راحتی می توانید فهمید کدام میلگرد و به چه تعدادی را برای کار آرماتوربندی نیاز خواهید داشت. شاید برایتان سوال باشد که چگونه انواع میلگرد ها را از هم جدا کرد. کافیست خوب به ظاهر میلگردها نگاه کنید. بعنوان مثال، میلگرد آجدار 340، آج ها در سطح آن به صورت 45 درجه و به صورت مارپیچی است. اما این حالت در آجدار 400 زاویه ها 45 درجه است اما اگر از روبه رو به این میلگردها نگاه کنید، آجها به صورت جناقی (هفت و هشت) می باشد.

ویژگی های ظاهری میلگردهای استاندارد

در میان آهن آلات، حجم استفاده از انواع میلگرد آجدار برای مصارف مختلف زیاد است. برای کارایی سازه ای بیشتر باید حتما از میلگردهای درجه یک با کیفیت بالا در کارهای خود استفاده کنید. این استانداردها برای کشورهای مختلف متفاوت است. یکی از دلایل آن این است که بارهای وارد بر ساختمان تا حدودی در محاسبات فرق می کند و در برخی مناطق بار باد زیاد است، و در برخی نقاط دیگر بار زلزله و الی آخر. ویژگی های مکانیکی میلگردها برای هرکدام از میلگردها بر اساس زیر است:

  • میلگرد نوع A1 صاف است، مقاومت تسلیم این نوع میلگرد، 2300 و مقاومت کششی آن 3800 کیلوگرم بر سانتی مربع است.
  • نوع A2 میلگردهای آجدار است مقاومت تسلیم آنها 300 و مقاومت کششی آنها 5000 کیلوگرم بر سانتی مترمربع است.
  • نوع A3 نیز آجدار است و مقاومت تسلیم و کششی آن به ترتیب 4000 و 6000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.

براساس نوع پروژه و محاسبه های سازه ای، قطرهای مختلف میلگرد به کار می رود.

کاربرد انواع میلگردها در ساختمان سازی

از میلگردها برای کارهای مختلف خاموت سازی تا اعضای کششی داخل اعضای سازه ای پی، دیوار، ستون و سقف به کار می رود. خاموت برای این است که میلگردها در اثر نیروی برشی از محور خود خارج نشوند. برای همین در مقطع اعضای میلگرد آلیاژی ایران از نوع استاندارد A3 یکی از بهترین انواع میلگرد هایی است که می توانید برای کارهای ساخت و ساز خود از آن استفاده کنید.

انواع میلگرد سنجاقک برای تقویت برشی خاموت ها، میلگرد خرک برای زمانیکه دو شبکه متوالی از میلگردها را در فاصله ی مشخص می خواهیم در بتن قرار دهیم، بتن رکابی برای نگهداری میلگردهای عمودی در مقطع دیوارها به کار می رود.

همین است که می گوییم استفاده از میلگردها در ساختمان سازی بسیار گسترده است. تولیدی های زیادی انواع آن را با کیفیت های بسیار عالی برای انواع مصارف تولید و روانه بازار می کنند. یادتان باشد به هیچ وجه میلگردهای استفاده شده بدون نظر کارشناس، میلگردهای زنگ زده و ساییده شده و یا میلگردهای فاقد علامت گذاری و شناسه محصول مورد استفاده قرار ندهید.

اکر به دنبال خرید انواع میلگرد آجدار ساختمانی هستید، می توانید با کارشناسان آهن اول تماس بگیرید و مشاوره رایگان ما را دریافت نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *