اخبار

بخوانیم تا بدانیم در تاریخ ۹۸/۱۲/۰۵

#بخوانیم_تا_بدانیم  در تاریخ ۹۸/۱۲/۰۵

1) امروز نرخ دلار نسبت به روز گذشته کاهش و یورو ثابت ماند.
🔹بر این اساس قیمت هر اسکناس دلار آمریکا برای فروش 14700 و برای خرید 14600 تومان است.
🔹بهای یورو نیز برای فروش 15800 و برای خرید 157700 تومان است.

2) امروز در معاملات بازار آزاد تهران، قیمت هر قطعه سکه تمام 5 میلیون و 931 هزار تومان است.
🔹بهای نیم سکه و ربع سکه به ترتیب 3 میلیون و 60 هزار تومان و 1 میلیون و 880 هزار تومان است.
🔹سکه گرمی با قیمت 956 هزار تومان معامله می‌شود.
🔹بهای طلا در بازار امروز گرمی 619 هزار تومان و قیمت اونس جهانی 1686 دلار و 97 سنت است.

3) شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز دوشنبه 5 اسفند ماه با افزایش 4831 واحدی به 503 هزار و 735 واحد رسید.
🔹همچنین شاخص هم وزن با افزایش 2911 واحدی به 166 هزار و 233 واحد رسیده است.
🔹ارزش معاملات امروز 49 هزار و 299 میلیارد ریال و ارزش کل بازار تا امروز 18 میلیون و 333 هزار میلیارد ریال بوده است.

4) قرار است جلساتی طی ۱۰ روز آتی با محوریت وزارت صمت و اناق بازرگانی برگزار تا نقطه نظرات ذینفعان سنگ آهن و فولاد شنیده شده و نهایتا نسبت سنگ آهن به فولاد تعیین گردد. سنگ آهنی ها می گویند حالا که قیمت فولاد رشد کرده، نسبت سنگ آهن به فولاد باید افزایش یابد!

5) با رایزنی های صورت گرفته بین ایران و ترکیه، از شب گذشته ورود کلیه کامیونهای ایرانی وکامیونهای خارجی از مرز بازرگان به سمت ایران از سر گرفته شد.

6) با رایزنی های صورت گرفته مرز مهران به زودی برای ترخیص کالا و جابجایی بار از سوی مقامات عراقی بازگشایی می‌شود.

7) کشتی چینی در اسکله بندر دیر برای بارگیری متانول پتروشیمی زاگرس پهلو گرفته است. منابع خبری می گویند تلاش شده کمترین میزان ارتباط صورت گیرد و کارکنان با لباس های مخصوص در حال فعالیت هستند.

8) عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس می گوید مجلس یازدهم تکلیف FATF را مشخص کند! برزگر گفته می‌توان با تجدیدنظر در لوایح مورد تاکید گروه اقدام ویژه مالی (FATF) جلوی آسیب به کشور را گرفت. به نظر می رسد جناح راست تلاش می کند با رفتارهای اندکی غرب گرایانه در آینده، رای مورد نیاز عامه برای سال 1400 را فراهم کند!

9) مشارکت مردم در انتخابات مجلس در تهران 26.2درصد به صورت رسمی اعلام شد.

10) وزیر امور خارجه آمریکا با مطرح کردن ادعاهایی علیه ایران، به تشریح مواضع دولت کشورش درباره برخی موضوعات پیرامون ایران از جمله تحریم تسلیحاتی و معافیت‌ تحریم‌های هسته‌ای ایران بیان کرد و گفت در ماه‌های آینده تصمیم بزرگی برای تحریم‌های بین‌المللی ایران خواهیم گرفت.

11) برخی آمارها نشان می دهد که روز گذشته 8 نظامی ترکیه در سوریه کشته شده اند. روسیه عملا با حمایت از سوری ها به هدف قرار دادن مواضع ارتش ترکیه می پردازد!

12) شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین می‌گوید با این که از تاثیر شیوع ویروس جدید کرونا بر اقتصاد این کشور آگاه است اما اعتقاد دارد این تاثیر کوتاه مدت و قابل کنترل است.

13) کیت تشخیص ویروس کرونا که طی روزهای اخیر از امارات وارد شده بود و در بیمارستان ها تعداد محدودی ازان موجود بود، توسط وزارت دفاع ساخته شد.

14) بانک تجارت در نظر دارد سرمایه گذاری های خود در چند شرکت بورسی و غیر بورسی را به فروش برساند که رقم آن نسبتا با اهمیت به نظر می رسد.

15) بانک یو بی اس در تازه ترین گزارش خود پیش بینی درباره قیمت نفت برنت در سال 2020 را کاهش داده ولی گفته است که بازار انرژی از 3 ماه سوم امسال با رونق نسبی روبرو خواهد شد چرا که تاثیر منفی ویروس کرونا بر تقاضای نفت چین به تدریج از بین خواهد رفت.

16) یک مقام مسوول در وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌گوید برای رفع مشکل هرج و مرج بازار خودرو، جلسه‌ای با حضور وزیر صنعت، مدیران خودروساز و فعالان بازار خودرو تشکیل شد و موضوع نابسامانی بازار مورد بررسی قرار گرفت. در این جلسه خودروسازان خواستار فروش خودرو با قیمت حاشیه بازار بودند .

17) با وجود این که چین در حال مقابله با ویروس جدید کرونا است اما 70.2 درصد از ظرفیت تولید زغال سنگ خود را از سرگرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *