آهن اول

انواع ورق گالوانیزه و مزایای آن


ارسال شده انتشار : ۹:۰۰ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰


انواع ورق گالوانیزه و مزایای آن

ورق گالوانیزه چیست؟

ورق‌های گالوانیزه، ورق‌هایی هستند از جنس آهن که پوششی از جنس روی بر سطح آن‌ها اعمال‌شده است و از زنگ زدن آن‌ها در محیط‌های آزاد جلوگیری می‌شود. این دسته از ورق‌ها، از طریق فرآیند غوطه‌ورسازی فولاد در حمام روی مذاب در دمای ۴۶۰ درجه سانتی‌گراد با لایه‌ی نازکی از فلز روی، پوشش دهی می‌شود. با قرار گرفتن این ورق‌ها در فضای آزاد، فلز روی خالص با اکسیژن واکنش می‌دهد و به فرم زینک-اکساید تبدیل می‌شود، هنگامی‌که با کربن دی‌اکسید واکنش می‌دهد نیز به کربنات-روی (فلز خاکستری تیره) تبدیل می‌شود و از فولاد در مقابل عوامل مختلف محیطی محافظت می‌کند. تفاوت انواع آن‌ها در میزان پوشش اعمال‌شده بر آن‌هاست که اصطلاحاً Coting گفته می‌شود. هرچه میزان روی بر سطح آهن بیشتر باشد ورق Coting بالاتری خواهد داشت.

 

انواع ورق های گالوانیزه

ورق‌های گالوانیزه نورد گرم را می‌توان مطابق با استاندارد (EN۱۰۳۴۶) و معادل اوکراینی آن (DSTU EN۱۰۳۴۶) با روکش‌های: روی، آلیاژ روی-آهن، آلیاژ آلومینیوم-روی، آلیاژ روی-آلومینیوم و آلیاژ آلومینیوم-سیلیکون به بازار عرضه کرد.

  • پوشش روی (Z): توسط غوطه‌ور کردن نوار آماده‌شده در حمام مذاب که حاوی حداقل ۹۹% فلز روی است تهیه می‌شود.
  • پوشش روی-آهن (ZF): توسط غوطه‌ورسازی نوار فولادی در حمام مذاب حاوی ۹۹% فلز روی و ۸-۱۰% آهن تهیه می‌شود.
  • پوشش روی-آلومینیوم (ZA): توسط غوطه‌ورسازی نوار در حمام روی که ۵% آن از آلومینیوم است، تهیه می‌شود.
  • پوشش آلومینیوم-روی (AZ): توسط غوطه‌ورسازی نوار در حمام مذاب که حاوی ۵۵% آلومینیوم و ۶/۱% سیلیکون و مابقی روی است، تهیه می‌شود.
  • پوشش آلومینیوم-سیلیکون (AS): از طریق غوطه‌ورسازی نوار در حمام حاوی فلز آلومینیوم و ۱۱-۸% سیلیکون تهیه می‌شود.

 

روش های مختلف تولید ورق گالوانیزه

همانطور که در بالا به آن اشاره شد روند گالوانیزاسیون به این صورت است که یک قطعه فلز (اغلب فولاد و آهن) با یک لایه محافظ روی پوشانده می‌شود تا از زنگ زدگی فلز جلوگیری شود. این فرایند اغلب روی فلزات به شکل ورق اعمال می‌شود. ورق فولاد به این وسیله می‌تواند از بسیاری از جهات پوشانده شود، بنابراین از مواد خورنده محافظت می‌شود و می‌توان ظاهر آن را نیز بهبود بخشید.

ورق فولاد گالوانیزه که به صورت صفحات تخت و یا فلت ساخته می‌شوند، به دو طریق گالوانیزه می‌شوند:

گالوانیزه نورد گرم: در این فرآیند پوششی محافظ از جنس فلز روی بر فولاد اعمال می‌شود که این عمل از طریق غوطه‌ورسازی محصول در حمام فلز روی مذاب انجام می‌شود. گالوانیزه کردن با این روش به دلیل کم‌هزینه بودن، سهولت کاربرد و ماندگاری طولانی و همچنین عدم استفاده از خدمات، روش محافظتی مطلوبی است. در این فرآیند فلز روی با فولاد پیوند می‌دهد و رایج‌ترین پوشش محافظ مورداستفاده در فضای باز را ایجاد می‌کند.

الکتروگالوانیزه: در فرآیند گالوانیزه کردن به روش الکتروگالوانیزه فلز روی با استفاده از جریان برق بر سطح محصول قرار می‌گیرد. در این روش لایه ‌نازک‌تری نسبت به پوششی که در روش قبل گفته شد روی سطح فلز اعمال می‌شود و برای مصارفی که در فضای باز کاربرد دارند مناسب نیستند. مزیت استفاده از این روش درخشندگی و رنگ یکنواخت ورق‌ها است که باعث زیبا جلوه دادن آن‌ها می‌شود.

کاربرد ورق گالوانیزه

 به‌طورکلی ورق گالوانیزه در مکان‌هایی که احتمال دارد آهن دچار زنگ‌زدگی شود و خسارت ایجاد کند مورداستفاده قرار می‌گیرد مانند تابلوهای برق، پنل ها، سینی کابل، قطعات لوازم‌خانگی، لوله بخاری، کانال کولر، ناودان، لوله‌ها، آسانسورها و از همه مهم‌تر در بدنه و سقف سوله، گلخانه و سالن، ادوات کشاورزی، ساخت قفسه و همچنین برای تولید و تعمیرات قسمت‌های داخلی و خارجی بدنه‌ی ماشین و تقویت بخش‌های از درهای پلاستیکی و پنجره‌های PVC.
برای استفاده در پروژه‌های آرایشی بهداشتی ورق‌های گالوانیل پیشنهاد می‌شود که به فولاد گالوانیزه بسیار شبیه است و تنها تفاوت آن‌ها این است که محصولات گالوانیل از قبل توسط پرایمر پوشش دهی و آماده می‌شوند، درنتیجه قطعات به‌راحتی رنگ می‌شوند و با افزودن رنگ و لایه‌های اضافه، سطح آن‌ها در برابر خوردگی محافظت می‌شود.

فواید ورق گالوانیزه

• مقرون به صرفه بودن: قیمت ورق گالوانیزه نسبت به سایر روش‌هایی که از خوردگی و زنگ‌زدگی جلوگیری می‌کند ارزان‌تر است.

 با دوام تر از فلزات بدون گالوانیزه: روند گالوانیزه سازی ورق نه تنها باعث استحکام بیشتر فولاد می شود بلکه باعث دوام و طول عمر بالاتر آن نسب به ورق معمولی می شود. در حقیقت ، پوشش روی تقریباً از فولاد در برابر هر عامل خارجی ممکن محافظت می کند؛ خواه این عامل خارجی شرایط آب و هوایی شدید باشد و یا تغییر سریع و ثابت دما، ضربه، فشار و یا حتی کشش باشد.

 ورق گالوانیزه عاری از زنگ زدگی است: روی به اکسیژن واکنش نمی‌دهد و به این ترتیب از فولاد قوی‌تر (البته شکننده تر) موجود در زیر پوشش محافظت می‌کند. شرایط فولاد گالوانیزه هر چه باشد، ماندگاری بیشتری خواهد داشت. امید به زندگی حتی در سخت ترین شرایط محیطی، مناطق پایدار یا مکان‌هایی که آفتاب، باران یا برف زیادی دارند، به طور قابل توجهی طولانی تر است. در واقع شما مجبور نخواهید بود که مواد را جایگزین کنید.

• طول عمر بالا و پایداری ورق های گالوانیزه: طول عمر بالایی که این ورق دارد در بعضی از مواقع تا ۳۰ سال نیز از هر گونه خوردگی و زنگ‌زدگی جلوگیری می‌کند. علاوه بر این از ابتدای انقلاب صنعتی در اوایل دهه ۱۷۰۰ میلادی، اشتهای جهان برای استفاده از فولاد افزایش یافته است که این اغلب به ضرر محیط زیست است؛ اما با گالوانیزه کردن ورق فولاد می توان نیاز مردم به خرید فولاد بیشتر را کاهش داد و در نتیجه از افزایش تأثیرات آن بر محیط زیست چلوگیری کرد. دلیل این امر آن است که ورق گالوانیزه قابل بازیافت است و می توان از آن استفاده مجدد کرد.    

• راحتی در استفاده: استفاده از ورق گالوانیزه در هر محل و برای هر استفاده‌ای بسیار ساده و می‌باشد. نصب این نوع ورق بسیار ساده بوده و در کمترین زمان ممکن انجام خواهد شد.

• سهولت در بررسی: در صورت نیاز به ‌بررسی کنترل کیفیت می‌توان حتی به کمک چشم از سالم بودن آن مطمئن شد.

ورق گالوانیزه در دو نوع کلی رول و فابریک تولید می‌شود. هر یک دارای ابعاد و مشخصات مخصوص به‌خود هستند. همچنین بر‌اساس ظاهر سه دسته‌بندی داریم، ورق گالوانیزه گل ریز، ورق گالوانیزه گل درشت و ورق گالوانیزه بدون گل.
مزیت اصلی ورق بدون گل (Zero Spangle) در ناچیز بودن آثار منفی این نوع ورق بر محیط زیست می‌باشد. بنابراین قیمت ورق گالوانیزه تحت تاثیر چنین مواردی قرار خواهد گرفت. از جمله مهم ترین نکات تعیین کننده قیمت می‌توان به ضخامت، طول و عرض، نوع گل، فرم و تولیدکننده اشاره داشت. بررسی قیمت ورق گالوانیزه و انتخاب درست باعث خواهد شد تا شما خرید درست و منطقی داشته باشید.

نکات مهم هنگام خرید ورق گالوانیزه

هنگام خرید ورق گالوانیزه باید به نکاتی توجه داشت، برای مثال ضخامت ورق گالوانیزه که در ضخامت‌های ۰.۲ تا ۵ میلی‌متر موجود است، ضخامت ورق بنا به کاربرد موردنظر انتخاب می‌شود به این صورت که هرچه ورق ضخیم‌تر باشد، در برابر خوردگی مقاوم‌تر است. موارد دیگر که باید به آن توجه کرد: کیفیت پوشش، میزان چگالی فلز روی که بر سطح فلز قرار دارد و کیفیت ورق‌های موجود.


نظر خود را ثبت کنید

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، اتوبان ستاری جنوب، خیابان پیامبر غربی، پلاک ۱۰۶/۷، ساختمان پندار، واحد دو
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.