آهن اول

انواع شیر یکطرفه یا چک ولو


ارسال شده انتشار : ۹:۰۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱


انواع شیر یکطرفه  یا چک ولو

لوله و اتصالات:

اتصالات مجموعه قطعاتی است که در سیستم‌های لوله‌کشی و خط لوله جهت اتصال دو لوله، انشعاب از مسیر اصلی (Header)، مسدود کردن جریان، تغییر سایز لوله، تغییر جهت و… یا ترکیبی از عملیات فوق مورداستفاده قرار می‌گیرند. سایز و ضخامت اتصالات با توجه به سایز و ضخامت لوله‌ای که به آن متصل می‌شوند مشخص می‌گردد. شیرآلات یکی از انواع اتصالات هستند که خود آن‌ها نیز به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند.

شیر یکطرفه:

این نوع شیرها نوعی شیر صنعتی است که در آن سیال می‌تواند گاز یا مایعی باشد که در یک جهت حرکت می‌کند و اگر سیال برگشت کند، مسیر حرکت مسدود می‌شود. به عبارتی هرگاه فشار خروجی از فشار ورودی بیشتر شود شیر به‌صورت اتوماتیک بسته می‌شود.
شیرهای یکطرفه بر اساس نوع عملکرد به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌شوند:

شیر یکطرفه لولایی (دریچه‌ای/ شیر پروانه ای):

نوع عملکرد در آن‌ها به گونه‌ای است که هرگاه فشار جریان بالا دست از پایین دست بیشتر باشد شیر باز می‌شود و زمانی که جریان برگشتی فشار بالاتری داشته باشد شیر بسته می‌شود. این نوع شیرها دارای مصارف متعددی هستند. ساختار این نوع شیرها به این‌گونه است که دونیمه که یک دیسک را تشکیل می‌دهند از مرکز به سمت یکدیگر جمع می‌شوند، با فشار رفت باز و با فشار برگشت بسته می‌شوند. در رابطه با خصوصیات آن‌ها می‌توان به وزن کم، ساختمان فشرده و حجم کم اشاره کرد، به‌علاوه هزینه نصب و تعمیرات در آن‌ها نسبت به انواع دیگر شیرهای یکطرفه کمتر است.

شیر یکطرفه لولایی ویفری (دریچه‌ای صفحه‌ای):

تفاوت این نوع شیر یکطرفه با شیر یک‌طرفه لولایی استاندارد در نوع بدنه ی آن است که دیسکی در بالای شیر به بدنه قلاب شده است و با فشار سیال حرکت می‌کند و در صورت افت فشار شیر، مسیر شیر به صورت خودکار بسته می‌شود. در سیستم تأسیسات به دلیل عدم فضای کافی از این نوع شیر استفاده می شود. در رابطه با مزایای این نوع شیر می‌توان به وزن کم و ابعاد کوچک اشاره کرد درنتیجه تعمیر و نگهداری آن راحتتر است. البته این نوع شیر یکطرفه برای خطوطی که سرعت سیال پایین نباشد و جریان سیال ضربانی باشد مناسب نیست زیرا در این صورت در اثر باز و بسته شدن مداوم دیسک، باعث می‌شود متعلقات شیر تخریب شوند.

شیر یکطرفه فشاری (شیر توپی/کره‌ای):

طراحی نشیمن گاه بسیار شبیه شیرهای کروی است اجزا این نوع شیر یکطرفه شامل یک پیستون یا یک کره است که به‌جای دیسک به کار می‌رود. کره یا پیستون در این شیرها کاملاً در نشیمن گاه قرار می‌گیرد و هم به صورت عمودی، هم افقی می‌توانند در خط لوله نصب شوند. نحوه عملکرد آن‌ها بر اساس اصل جاذبه است به این صورت که هنگامی جریان در زیر نشیمن گاه ایجاد می شود کره را از نشیمن گاه جدا می کند و سیال از اطراف توپ عبور می‌کند و در صورت توقف یا برگشت جریان، کره یا پیستون به دلیل نیروی جاذبه موجود به پایین می‌آید، به نشیمن‌گاه می‌چسبد و باعث آب بندی و جلوگیری از بازگشت جریان می‌شود. با توجه به این ساختار و عملکرد این نوع از شیرهای یکطرفه برای سرویس‌هایی که در آن‌ها جریان، فشار و سرعت بالایی دارد و ویسکزیته ی سیال بالا باشد مناسب هستند.

در مدل پیستونی:

ازلحاظ ظاهری شبیه شیرفلکه می‌باشند در ساختار آن یک فنر به کار می‌رود تا دیسک را در حالت بسته نگه دارد و شیر تنها زمانی اجازه عبور جریان سیال را می‌دهد که فشار در بالادست به‌اندازه کافی زیاد باشد، در این حالت جریان سیال باعث می‌شود پیستون به سمت بالا برود و در صورت برگشت سیال دریچه بسته شود. در این نوع از شیر ساچمه ای و زاویه دار استفاده می‌شود که از پدیده ی لرزشی که از فشار در مسیر خط لوله ایجاد می‌شود جلوگیری کند.

شیر یکطرفه دیافراگمی:

در ساختار آن از یک دیافراگم لاستیکی ساده قابل‌ انعطاف که در یک قسمت مخروطی در محل عبور جریان قرار داده‌شده استفاده می‌گردد. وقتی جهت جریان به سمت جلو باشد دیافراگم را از قسمت اصلی خود جدا کرده و به سمت درون خط منحرف می‌کند. زمانی که جریان وجود نداشته باشد دیافراگم به حالت اصلی خود بازگشته و مسیر را می‌بندد.

انتخاب شیر یکطرفه بر اساس کاربرد:

شیرهای یکطرفه دارای ساختار ساده‌ای هستند؛ اما انتخاب نادرست نوع آن‌ها باعث به وجود آمدن شرایط بحرانی می‌شود. از عوامل مؤثری که در سیستم اثرگذارند و برای انتخاب شیر مورد توجه قرار می‌گیرند می توان به دما، نوع سیال، حداقل و حداکثر سیال ورودی، افت فشار مجاز در درون شیر، موقعیت و وضعیت شیر در سیستم خط لوله اشاره کرد.

کاربرد شیرهای یکطرفه:

در موقعیت‌هایی که مایعات برای حفظ ایمنی باید در یک جهت عبور کنند و از جریان معکوس جلوگیری شود استفاده می‌شوند. در خط تخلیه تجهیزات دوار مانند پمپ ها و کمپرسورها و همچنین صنایع نیروگاهی، کشاورزی، فاضلاب، موتورخانه، تصفیه خانه آب و دیگر کاربردهای صنعتی.

متریال مورداستفاده برای تهیه شیرهای یک‌طرفه:

جنس شیرهای یکطرفه به‌طور معمول از فلزات: برنج، چدن، فولاد، استیل، نیکل، آلومینیوم و برنز است.

مزایای شیر یکطرفه:

برای انواع سیال می‌توان این شیر را به صورت عمودی نیز استفاده کرد و همچنین عدم نیاز به اپراتور، امکان تعمیر در خط لوله، گسترده کاربرد و قابلیت کار در فشار کم نیز از مزایای دیگر این نوع شیرها به حساب می‌آیند.

 

 


نظر خود را ثبت کنید

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، اتوبان ستاری جنوب، خیابان پیامبر غربی، پلاک ۱۰۶/۷، ساختمان پندار، واحد دو
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.