اطلاعات کاربردی

لوله جدارچاه چیست و کاربرد آن

لوله جداره چاه چیست؟

لوله جدار چاه یک پوشش از لوله ی فولادی تو خالی و یا لوله های پلی اتیلنی است که پس از حفر چاه در آن قرار می گیرد و چاه را کاملا احاطه می کند. این لوله ها برای ساپورت کردن چاه استفاده می شوند زیرا قسمت های ابتدایی چاه بدون حمایت فرومی ریزند.

کاربرد لوله جدار چاه:

این لوله ها همانند پوششی محتویات چاه را از سنگ و خاک های موجود در اطرافش ایزوله و از هدر رفتن محصول جلوگیری می کنند و همچنین اجازه ترکیب شدن با سوخت های دیگر موجود در زیر زمین را به محتویات چاه نمی دهند و این امر موجب جلوگیری از وقوع انفجار می شود.
بعد از قرار گرفتن این لوله ها در اغلب موارد، سیمانی شدند و تجهیزات بالابر مناسبی به منظور رساندن محتویات مورد نظر به سطح زمین نصب می شوند. این لوله کشی ها ممکن است برای استخراج کارآمد تر به سیستم پمپاژ وصل شوند.

مزایای استفاده از لوله های جدار چاه:

با استفاده از لوله های بتنی که در دیواره چاه قرار می گرفت ورود شن و خاک به داخل ممکن بود، اما لوله های جدار چاه به دلیل داشتن ساختار مشبک این مشکل را رفع کردند و این امر باعث می شود نیاز به لایه روبی چاه نباشد. در نتیجه از نظر هزینه به صرفه واقع می شود و عمر مفید چاه افزایش می یابد.

علت شیار دار بودن لوله های جدار چاه :

لوله های جدار چاه به منظور عبور آب به درون چاه نیازمند منافدی هستند در نتیجه شیاردار کردن لوله ها این امکان را می دهد که هم آب عبور کند هم اینکه مواد اضافی مانند خاک نفوذ نکنند و شیارهایV شکل برای انجام این کار مناسب است.

تولید لوله های جدار چاه در 4 نسل صورت گرفته:

نسل اول: لوله جدار چاه هوا برشی
نسل دوم: لوله جدار چاه قوسی
نسل سوم: لوله جدار چاه کرکره ای
نسل چهارم: لوله جدار چاه اسکرین جانسون
نسل چهار این لوله ها به دلیل داشتن شیار های قوسی از گرفتگی با خاک جلوگیری می کند و فضای باز موجود در آن کمک می کند خروج آب بهتر صورت گیرد بنابراین افت آب چاه ایجاد نمی شود.

نحوه ی استقرار لوله های جدار چاه:

توسط لوله جدار چاه، ستون چاه از محیط مخزن جداسازی می شود. ابتدا لوله با جنس مقاوم در برابر خوردگی به درون چاه رانده می شود تا در زمان حفاری از ریزش دیواره ی چاه جلوگیری شود، قطر لوله جدار چاه اول(لوله هادی) طول حدودا 5 متر و 43-40 اینچ و آخرین لوله جداری (لوله آستری) 9-7 اینچ است و عملیات به این صورت است که در هر مرحله تمام ستون چاه پوشانده شود و لوله جداری قبلی هم پوشش داده شود.
لوله جداری های بعد از لوله جداری اول در اندازه های 13 متری است که به هم پیچ می شوند و به عنوان یک لوله جداری واحد به درون چاه فرستاده می شوند، بعد از قرار دادن لوله جداری در ستون چاه باید بین آن و دیواره ی چاه سیمان کاری شود تا لوله ی جدار چاه در جای خود محکم شود و ادامه ی حفاری با اطمینان ادامه پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *