آهن اول

لوله جدارچاه چیست و کاربرد آن


ارسال شده انتشار : ۹:۰۰ ۱۳۹۸/۱۰/۱۶


لوله جدارچاه چیست و کاربرد آن

لوله جدار چاه چیست؟

لوله جدار چاه یک پوشش از لوله‌ی فولادی توخالی و یا لوله‌های پلی‌اتیلنی است که پس از حفر چاه در آن قرار می‌گیرد و چاه را کاملاً احاطه می‌کند. این لوله‌ها برای ساپورت کردن چاه استفاده می‌شوند زیرا قسمت‌های ابتدایی چاه بدون حمایت فرومی‌ریزند.

کاربرد لوله جدار چاه:

این لوله‌ها همانند پوششی محتویات چاه را از سنگ و خاک‌های موجود در اطرافش ایزوله و از هدر رفتن محصول جلوگیری می‌کنند و همچنین اجازه ترکیب شدن با سوخت‌های دیگر موجود در زیرزمین را به محتویات چاه نمی‌دهند و این امر موجب جلوگیری از وقوع انفجار می‌شود.
بعد از قرار گرفتن این لوله‌ها در اغلب موارد، سیمانی شدند و تجهیزات بالابر مناسبی به‌منظور رساندن محتویات موردنظر به سطح زمین نصب می‌شوند. این لوله‌کشی‌ها ممکن است برای استخراج کارآمدتر به سیستم پمپاژ وصل شوند.

مزایای استفاده از لوله‌های جدار چاه:

با استفاده از لوله‌های بتنی که در دیواره چاه قرار می‌گرفت ورود شن و خاک به داخل ممکن بود، اما لوله‌های جدار چاه به دلیل داشتن ساختار مشبک این مشکل را رفع کردند و این امر باعث می‌شود نیاز به لایه روبی چاه نباشد. درنتیجه ازنظر هزینه به‌صرفه واقع می‌شود و عمر مفید چاه افزایش می‌یابد.

علت شیاردار بودن لوله‌های جدار چاه:

لوله‌های جدار چاه به‌منظور عبور آب به درون چاه نیازمند منافذی هستند درنتیجه شیاردار کردن لوله‌ها این امکان را می‌دهد که هم آب عبور کند هم اینکه مواد اضافی مانند خاک نفوذ نکنند و شیارهای V شکل برای انجام این کار مناسب است.

تولید لوله‌های جدار چاه در ۴ نسل صورت گرفته:

نسل اول: لوله جدار چاه هوابرشی
نسل دوم: لوله جدار چاه قوسی
نسل سوم: لوله جدار چاه کرکره‌ای
نسل چهارم: لوله جدار چاه اسکرین جانسون
نسل چهار این لوله‌ها به دلیل داشتن شیارهای قوسی از گرفتگی با خاک جلوگیری می‌کند و فضای باز موجود در آن کمک می‌کند خروج آب بهتر صورت گیرد بنابراین افت آب چاه ایجاد نمی‌شود.

نحوه‌ی استقرار لوله‌های جدار چاه:

توسط لوله جدار چاه، ستون چاه از محیط مخزن جداسازی می‌شود. ابتدا لوله با جنس مقاوم در برابر خوردگی به درون چاه رانده می‌شود تا در زمان حفاری از ریزش دیواره‌ی چاه جلوگیری شود، قطر لوله جدار چاه اول (لوله هادی) طول حدوداً ۵ متر و ۴۳-۴۰ اینچ و آخرین لوله جداری (لوله آستری) ۹-۷ اینچ است و عملیات به این صورت است که در هر مرحله تمام ستون چاه پوشانده شود و لوله جداری قبلی هم پوشش داده شود.
لوله جداری‌های بعد از لوله جداری اول در اندازه‌های ۱۳ متری است که به هم پیچ می‌شوند و به‌عنوان یک لوله جداری واحد به درون چاه فرستاده می‌شوند، بعد از قرار دادن لوله جداری در ستون چاه باید بین آن و دیواره‌ی چاه سیمان‌کاری شود تا لوله‌ی جدار چاه در جای خود محکم شود و ادامه‌ی حفاری با اطمینان ادامه پیدا کند.


نظر خود را ثبت کنید

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، اتوبان ستاری جنوب، خیابان پیامبر غربی، پلاک ۱۰۶/۷، ساختمان پندار، واحد دو
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.