اطلاعات کاربردی

میلگرد آلومینیوم و کاربرد انواع آن

کاربرد میلگرد آلومینیوم

میلگرد آلومینیوم چیست؟

میلگرد آلومینیوم، میله ای فلزی می باشد که عنصر اصلی آن آلومینیوم است و طبق ویژگی های مورد نیاز، دارای عناصر آلیاژی مختلفی است. حدود 90تا 95 درصد از میله های آلومینیومی از عنصر آلومینیوم و مابقی آن از آلیاژهایی برای کمک به بهبود خواص مکانیکی و الکتریکی مورد نیاز و همچنین خواصی از جمله استحکام، مقاومت به خوردگی، رسانایی جریان الکتریکی و رسانایی جریان گرمایی تشکیل شده اند.
اندازه استاندارد این محصول به صورت مقاطع گرد به طول 3 متر و با ضخامت 8 میلی متر تا 520 میلی متر نیز تولید می شود. از این نوع محصول در کشورهایی مانند انگلیس، ژاپن، آمریکا و… به دلیل وقوع حوادث طبیعی زیاد استفاده می شوند. در ایران نیز این محصول با معیار و استانداردهای کشور های اروپایی و ژاپنی تولید می کنند. ذوب آهن، مجتمع فولاد الیگودرز، فولاد ناب تبریز و… از جمله تولید کنندگان این محصول هستند.

تقسیم بندی میلگرد آلومینیوم بر اساس آلیاژ:

نوع عناصر میلگرد آلومینیوم به صورت سری 1000 تا 8000 تقسیم بندی می شوند. میلگرد آلومینیوم جز عناصر شکل پذیر هستند.
از نظر آلیاژ می توان این محصول را به چند دسته تقسیم کرد:
آلیاژهای سری 2000 و 7000 نسبت به سری های دیگر استحکام بیشتری دارند و مقاوم تر هستند.
آلیاژ سری 5000 خواص جوش پذیری و مقاومت به خوردگی بالاتری دارد.
آلیاژهای سری 6000 شکل پذیری خوبی دارند.
میلگرد آلومینیوم با آلیاژ 2024، 7075، 5083، 6061 در ایران پرکاربرد ترین هستند که با انجام عملیات حرارتی پیرسازی خواص فوق العاده ای به آلیاژهای آن می بخشند که از آن جمله می توان محصول T6-707 را نام برد که از استحکام کششی بالایی برخوردار است.

ویژگی های میلگرد آلومینیوم:

• جوش پذیری بالا
• مقاومت در برابر خوردگی
• ماشین کاری
• ضد زنگ بودن
• رسانای خوب الکتریسته
• رسانای خوب در زمینه گرما
• استحکام: آلومینیوم می تواند تحت تاثیر بارها و فشارهای زیاد مقاومت کند، هنگامی که آلیاژی می شود استحکام آن تقریبا برابر با استحکام فولاد می شود.
• در دماهای نسبتا بالا(200-250 درجه سانتی گراد) آلیاژ های آلومینیوم تمایل به از دست دادن استحکام خود را دارند، اما در دما های زیر صفر، تا زمانی که شکل پذیری آنها حفظ شود، استحکامشان افزایش می یابد که این موضوع آلومینیوم را به عنوان آلیاژ های دما پایین مناسب می سازد.

کاربرد میلگرد آلومینیوم:

این محصول به خاطرویژگی هایی که داراست کاربردهای متفاوتی دارد:
ساخت هواپیما: به دلیل ویژگی سبکی و مقاومت به خوردگی و همچنین ضد پوسیدگی
رادیاتورسازی و وسایلی که نیاز به انتقال گرما دارند: به دلیل رسانایی بالا در زمینه ی گرما.
و همچنین از این محصول برای کاربردهای عمومی و مهندسی از قبیل دوچرخه ها، مخازن ضد زنگ، صنایع ساختمانی(پوشش سقف ها و قرنیزها)، صنایی غذایی(کنسروها، قوطی های مخصوص)، صنعت دریایی(قایق ها از آلیاژ 6061، قرقره ماهیگیری، کپسول غواصی)، نظامی(ساخت قطعات خودرو، اسلحه سازی) و هوافضا استفاده می کنند.

فرآیند تولید میلگرد آلومینیوم:

میله آلومینیومی توسط چندین فرآیند مختلف از جمله اکستروژن، نورد و سیم پیچ تولید می شود و یا مستقیماً از آلومینیوم مذاب تهیه می شود. این فرآیندها آلومینیوم را به قطعات دایره ای یا میله ای شکل می چسبانند که می توانند برای انواع کاربردها ماشینکاری شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *