آهن اول

میلگرد آلومینیوم و کاربرد انواع آن


ارسال شده انتشار : ۹:۰۰ ۱۳۹۸/۱۰/۰۷


میلگرد آلومینیوم و کاربرد انواع آن

میلگرد آلومینیوم چیست؟

میلگرد آلومینیوم، میله‌ای فلزی است که عنصر اصلی آن آلومینیوم است و طبق ویژگی‌های موردنیاز، دارای عناصر آلیاژی مختلفی است. حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد از میله‌های آلومینیومی از عنصر آلومینیوم و مابقی آن از آلیاژهایی برای کمک به بهبود خواص مکانیکی و الکتریکی موردنیاز و همچنین خواصی ازجمله استحکام، مقاومت به خوردگی، رسانایی جریان الکتریکی و رسانایی جریان گرمایی تشکیل‌شده‌اند.
اندازه استاندارد این محصول به‌صورت مقاطع گرد به طول ۳ متر و باضخامت ۸ میلی‌متر تا ۵۲۰ میلی‌متر نیز تولید می‌شود. از این نوع محصول در کشورهایی مانند انگلیس، ژاپن، آمریکا و… به دلیل وقوع حوادث طبیعی زیاد استفاده می‌شوند. در ایران نیز این محصول با معیار و استانداردهای کشورهای اروپایی و ژاپنی تولید می‌کنند. ذوب آهن، مجتمع فولاد الیگودرز، فولاد ناب تبریز و… ازجمله تولیدکنندگان این محصول هستند.

تقسیم‌بندی این نوع میلگرد بر اساس آلیاژ:

نوع عناصر میلگرد آلومینیوم به‌صورت سری ۱۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تقسیم‌بندی می‌شوند. میلگرد آلومینیوم جز عناصر شکل‌پذیر هستند.
ازنظر آلیاژ می‌توان این محصول را به چند دسته تقسیم کرد:
آلیاژهای سری ۲۰۰۰ و ۷۰۰۰ نسبت به سری‌های دیگر استحکام بیشتری دارند و مقاوم‌تر هستند.
آلیاژ سری ۵۰۰۰ خواص جوش‌پذیری و مقاومت به خوردگی بالاتری دارد.
آلیاژهای سری ۶۰۰۰ شکل‌پذیری خوبی دارند.
میلگرد آلومینیوم با آلیاژ ۲۰۲۴، ۷۰۷۵، ۵۰۸۳، ۶۰۶۱ در ایران پرکاربردترین هستند که با انجام عملیات حرارتی پیرسازی خواص فوق‌العاده‌ای به آلیاژهای آن می‌بخشند که از آن جمله می‌توان محصول T۶-۷۰۷ را نام برد که از استحکام کششی بالایی برخوردار است.

ویژگی‌ها:

 • جوش‌پذیری بالا
  • مقاومت در برابر خوردگی
  • ماشین‌کاری
  • ضدزنگ بودن
  • رسانای خوب الکتریسیته
  • رسانای خوب درزمینهٔ گرما
  • استحکام: آلومینیوم می‌تواند تحت تأثیر بارها و فشارهای زیاد مقاومت کند، هنگامی‌که آلیاژی می‌شود استحکام آن تقریباً برابر با استحکام فولاد می‌شود.
  • در دماهای نسبتاً بالا (۲۰۰-۲۵۰ درجه سانتی‌گراد) آلیاژهای آلومینیوم تمایل به از دست دادن استحکام خود را دارند، اما در دماهای زیر صفر تا زمانی که شکل‌پذیری آن‌ها حفظ شود، استحکامشان افزایش می‌یابد که این موضوع آلومینیوم را به‌عنوان آلیاژهای دماپایین مناسب می‌سازد.

کاربرد:

این محصول به خاطر ویژگی‌هایی که داراست کاربردهای متفاوتی دارد:
ساخت هواپیما: به دلیل ویژگی سبکی و مقاومت به خوردگی و همچنین ضدپوسیدگی
رادیاتورسازی و وسایلی که نیاز به انتقال گرما دارند: به دلیل رسانایی بالا درزمینهٔ ی گرما.
و همچنین از این محصول برای کاربردهای عمومی و مهندسی از قبیل دوچرخه‌ها، مخازن ضدزنگ، صنایع ساختمانی (پوشش سقف‌ها و قرنیزها)، صنایع غذایی (کنسروها، قوطی‌های مخصوص)، صنعت دریایی (قایق‌ها از آلیاژ ۶۰۶۱، قرقره ماهیگیری، کپسول غواصی)، نظامی (ساخت قطعات خودرو، اسلحه‌سازی) و هوافضا استفاده می‌کنند.

فرآیند تولید:

میله آلومینیومی توسط چندین فرآیند مختلف ازجمله اکستروژن، نورد و سیم‌پیچ تولید می‌شود و یا مستقیماً از آلومینیوم مذاب تهیه می‌شود. این فرآیندها آلومینیوم را به قطعات دایره‌ای یا میله‌ای شکل می‌چسبانند که می‌توانند برای انواع کاربردها ماشین‌کاری شوند.


نظر خود را ثبت کنید

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، اتوبان ستاری جنوب، خیابان پیامبر غربی، پلاک ۱۰۶/۷، ساختمان پندار، واحد دو
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.