اطلاعات کاربردی

فلنج کور چیست و کاربرد آن

فلنج کور چیست؟

فلنج کور یک دیسک صفحه ای فولادی است که جهت مسدود کردن مسیر عبور سیال در انتهای خطوط لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرد، فلنج کورها نسبت به تمام فلنج های موجود فشار بیشتری را تحمل می کنند و برای عبور مایعات هیچ گونه سطح بازی در آنها موجود نیست.

طراحی و ظاهر فلنج کورها:

تولید کنندگان قادر به طراحی فلنج های متناسب با نیازهای مورد نظرهستند.
ظاهر فلنج کورها اکثرا دایره ای شکل هستند اما می توانند به صورت مربعی و مثلثی نیز ساخته شوند.
شکل ها و اندازه های سفارشی توسط طیف گسترده ای از تولید کنندگان تولید می شوند. فلنج کورهای مختلف می توانند شامل جزئیات ماشین کاری از جمله: سطوح واشر، حفاری های غیر استاندارد، لبه های باریک، شیارهای حلقه ای، سطح برجسته یا سطح فرورفته باشند.

فلنج کورها به چند صورت تولید می شوند:

-فولادی -چدنی -استیل
نوع استیل آن ها در برابر زنگ زدگی مقاوم تر است و بنا به درخواست مشتری ساخته می شود.
مواد معمول مورد استفاده برای تولید فلنج ها عبارتند از: فلز کربن، فولاد، فولاد ضد زنگ، آلیاژهای نیکل و تیتانیوم
اما فلنج هایی از جنس آلومینیوم، مس، پلی پروپیلن و… نیز وجود دارند.

نحوه ی اتصال:

فلنج کور مانند فلنج گلودار و یا انواع فلنج دنده ای دارای سوراخ های نصب در اطراف خود هستند که توسط آنها فلنج ها به وسیله پیچ و مهره های فولادی به یکدیگر متصل می شوند و توسط جوش کردن یا بند کشی به سیستم لوله کشی وصل می شوند و با توجه به اندازه فشار های وارد بر آنها طراحی شده اند.
هدف ساخت فلنج کورها:
فلنج کور هیچ سطح باز برای عبور مایعات ندارد، زمانی که میخواهیم در وسط خط لوله کشی یک شیرفلکه اضافه کنیم دو طرف خط لوله را با فلنج کور مسدود می کنیم و به اجرای عملیات می پردازیم. هدف از تولید فلنج کور برای بستن قسمتی از لوله ی بلااستفاده است. به این منظور که در دستگاه تست فشار انجام شود، یا به دلیل اینکه مشتری تمام شریان ها را که به مخزن ختم می شوند را نیاز ندارد اکثر لوله ها توسط فلنج کور بسته می شوند.

اندازه فلنج کورها:

بسته به سایز لوله یا اتصال مورد نظر که فلنج کور روی آن قرار می گیرد می تواند متفاوت باشد، در سایزهای 1.2 الی 120 اینچ در استانداردهای درخواستی تولید و عرضه می گردد.

منظور از کلاس فلنج چیست؟

کلاس فلنج را بر اساس میزان تحمل فشار آن نامگذاری می کنند. معمولاً تا 2 برابر کلاس اسمی فلنج قابلیت تحمل فشار را دارد
فلنج کور از کلاس 150 تا 2500 تولید می شوند و در کلاس های 3000 تا 6000 نیز قابل ارائه است. فلنج کور کلاس 150 و 300 از پرمصرف ترین اند.
استاندارد فلنج کور:
فلنج کورها دارای استانداردهای آلمان(DIN) و اروپا((ANSI می توانند باشند.

استفاده از واشر در فلنج کورها:

بهترین کار برای استفاده از فلنج کورها به کار بردن واشرهای استاندارد است. فلنج کور دقیقاً همانند فلنج های لوله استاندارد می توانند برجسته(RF) یا صاف(FF) باشند. اگر فلنج برجسته باشد می توان واشر حلقه ای استاندارد که برای تست یا سرویس مناسب است را استفاده کرد و اگر فلنج صاف باشد به طور معمول واشر تمام سطح استفاده می شود. فلنج صاف به منظور کنترل فشارهای خمشی طراحی نشده است.

کاربرد فلنج کور:

• فلنج کورها در صنایع پتروشیمی، لوله کشی، خدمات عمومی آب و فاضلاب استفاده می شوند.
• به منظور انجام تعمیرات خط لوله از فلنج کورها استفاده می شود.
• در طول لوله کشی در انتهای خط فلنج کور نصب می شود در نتیجه باعث می¬شود در صورت نیاز با باز کردن فلنج کور خط لوله کشی گسترش یابد.
• بدون فلنج کور در صورتی که جریان آب برقرار باشد تعمیر مجدد و نگهداری مداوم یک خط لوله غیرممکن است مگر اینکه جریان آب در انشعاب موردنظر برای تعمیر کاملا قطع شود.
• در صنعت به این نوع فلنج، فلنج لوله کور نیز گفته می شود و دلیل آن بسته بودن سوراخ های موجود درآن می باشد.
• در برخی موارد که فشار بالایی حاکم است معمولا ترکیب فلنج کور با دیگر فلنج ها مدنظر است زیرا در این حالت به طور ویژه مقاومت محصول ارتقا می یابد.

One thought on “فلنج کور چیست و کاربرد آن

  1. ناصر گفت:

    سلام و ممنون بابت مقاله مفیدتون؛
    میخواستم بدون برای لوله‌های یک کارگاه باید از چه نوع فلنچ و پیچ استاد بولت جهان پیچ صنعت استفاده بشه؟ راهنمایی می‎فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *