اطلاعات کاربردی

پروفیل آلومینیوم و کاربرد انواع آن

پروفیل آلومینیوم

پروفیل آلومینیوم یک پروفیل فلزی از نوع سبک است. پروفیل فلزی سبک، نیم سازهای ساخته شده از آلومینیوم و آلیاژهای آن است که به عبارتی این نوع پروفیل یکی از محصولات خروجی از فرآیند اکستروژن آلومینیوم می باشد که در ابعاد و سطح مقطع-های متنوع تولید می شوند.
با توجه به کاربردهای مختلف پروفیل آلومینیوم، سطح آنها را با مواد مختلفی می پوشانند که در طرح ها و رنگ های متفاوتی در بازار عرضه می شوند.

ویژگی های پروفیل های آلومینیومی:

1. تنوع: به دلیل داشتن ویژگی نرم بودن و سبک وزن بودن، این فلز در طرح ها و شکل های متفاوتی موجود می باشد.
2. قیمت مناسب و استفاده راحت: به علت تنوع در پروفیل های آلومینیوم هزینه ی تجهیزات مورد نیاز و هزینه های مربوط به ساخت کاهش می یابد و سبب صرفه جویی در زمان و هزینه می شود و همچنین به دلیل امکان ساخت طرح ها و شکل های متنوع و سازگاری قطعات و اتصالات نصب آنها نیز راحت تر صورت می گیرد.
3. نسبت استحکام به وزن بالا: در حالی که وزن آلومینیوم یک سوم وزن فولاد است، دارای نسبت استحکام به وزن بالاتری در مقایسه با فولاد می باشد.
4. ضد زنگ زدگی: اگر فلز آلومینیوم در محیط آزاد بدون هیچ پوششی قرار گیرد، سطح آن اکسید می شود و از کل ساختار در برابر زنگ زدگی محافظت می کند.
5. قابلیت پذیرش روکش ها با کارایی بالا: فلز آلومینیوم به خاطر ویژگی ساختاری که دارد به راحتی روکش های با استحکام بالا را می¬پذیرد، در نتیجه در برابر خوردگی مقاوم می شود.
6. قابلیت بازیافت: آلومینیوم فلز قابل بازیافتی است و بین کیفیت آلومینیوم تازه و آلومینیوم بازیافتی تفاوتی وجود ندارد.

آلومینیوم اکستروژن:

فرآیند شکل دهی اکستروژن آلومینیوم یک فرآیند تغییرشکل گسترده است. ابتدا یک ورقه از آلومینیوم را تا یک دمای خاص(زیر نقطه ذوب) به منظور تسهیل کردن جریان، حرارت داده می شود سپس قطعه ی گرم شده به وسیله ی یک قالب که از قبل طراحی شده به شکل ظاهری موردنظر ساخته می شود. فرآیند اکستروژن صنعتی مشابه با تکنیکی است که برای شکل دهی اسباب بازی های کودکان استفاده می شود.

مزایای اکستروژن آلومینیوم:

آلومینیوم یک فلز معمول و خاص برای استفاده در اکستروژن و پروفیل¬های شکل پذیر است زیرا دارای خصوصیات مکانیکی مناسبی است که آن را بدون اتلاف انرژی، برای شکل گرفتن و فرم گرفتن به حالت های مختلف در فرآیند شکل پذیری مناسب می کند و اینکه نقطه ی ذوب آلومینیوم معمولا نصف فولاد معمولی است، در نتیجه این 2 اصل به این معنی است که فرآیند اکستروژن آلومینیوم نیازمند انرژی نسبتاً کم است که به کاهش هزینه ها در خصوص ابزار آلات و ساخت کمک می کند.

انواع پروفیل ها:

انواع گسترده ای از پروفیل اکستروژن آلومینیوم در ضخامت های متفاوت می تواند ساخته شود. دامنه ی وسیعی از حفره های داخلی این پروفیل ها برای کاربردهای اتوماسیونی گسترده در دسترس هستند. علاوه برنوع معمول پروفیل آلومینیوم و پروفیل میله تو خالی، پروفیل های دیگری نیز وجود دارند مانند: پروفیل های مثلتی، شعاع واحد و L شکل.

مزایا و کاربرد پروفیل های آلومینیوم:

مهم ترین مزیت آلومینیوم استحکام زیاد و سبک بودن آن است و به نگهداری خاصی احتیاج ندارد. برای مثال اگر یک پنجره با شکل غیرمعمول دارید، قاب های ساخته شده از پروفیل آلومینیوم بهترین انتخاب هستند به صورتی که می توانید آن را به هر شکلی که میخواهید تغییر حالت دهید.
درهایی که قاب های آلومینیومی دارند می¬توانند منزل شما را ضدآب کنند. دقیقا همانند پنجره ها نگهداری آن ها راحت است. قاب های آلومینیومی مربوط به در و پنجره ها از نظر معماران بسیار محبوب هستند زیرا به برجسته شدن خطوط طراحی مدرن کمک می کنند.
نکته ی مهم اینکه آلومینیوم در برابر خوردگی مقاوم است که باعث می شود تحت شرایط محیطی سخت همچنان ضدآب باشند و در گذر زمان شکافی روی آنها ایجاد نشود.

3نوع پروفیل آلومینیوم بر اساس کاربرد آنها:

1. پروفیل های ساخت وساز: پروفیل های آلومینیوم علی رغم اینکه وزن خالص پایین دارند، خمیدگی زیاد و سختی پیچشی مناسبی را نمایش می دهند مانند قاب هایی برای پنل خورشیدی و همینطور ساختاری برای کار با پلت فرم ها.
2. پروفیل های معماری: ساختار و حالت سطح نهایی برای این کاربرد بسیار مهم است. این نوع پروفیل ها برای ساخت قاب در و پنجره ها استفاده می شوند.
3. پروفیل های صنعتی: در صنعت برای اهداف مختلفی از آنها استفاده می شود که سختی و کیفیت سطح آنها اهمیت زیادی ندارد. اما ترکیب این دو خصوصیات و ویژگی های دیگر مواد مانند هدایت، طیف گسترده ای از کاربردهای صنعتی را برای این محصول فراهم می کند مانند: سیستم کانال های کابل ها، سینک ظرفشویی، تهویه مطبوع، کابینت ها، مبلمان و …

عملیات های سطحی برای پروفیل های آلومینیوم:

1. جلا دادن: فرآیندی جهت فراهم کردن سطح نرم و درخشنده با ساییدن سطح این پروفیل ها یا استفاده از عوامل شیمیایی است.
2. آنودایزشدن: این روش شامل افزایش ضخامت لایه اکسید طبیعی روی سطح قسمت های آلومینیومی، برای بدست آوردن اجزای مقاوم و دوام بیشتر است.
3. پوشش پودری: می تواند پوشش ضخیم تری نسبت به پوشش مایع متداول بدون انحنا تولید کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *