آهن اول

انواع مش مفتولی و کاربرد آنها


ارسال شده انتشار : ۹:۰۰ ۱۳۹۸/۰۹/۱۸


انواع مش مفتولی و کاربرد آنها

مش مفتولی چیست؟

مش مفتولی، یک صفحه فلزی معمولی متشکل از ردیف‌ها و ستون‌های متقاطع موازی مفتولی است. مش مفتولی که به‌عنوان پارچه یا بافت مفتولی نیز شناخته می‌شود، یک محصول فلزی انعطاف‌پذیر و سازگار است که در کاربردهای بی‌شماری در سطح جهانی، کارایی دارد. این محصول در شکل‌ها و اندازه‌های متفاوتی وجود دارد و تنوع زیادی از جنس‌ها و آلیاژهای فلزی را دارا است. کاربردهای رایج مش مفتولی شامل مش مفتولی استنلس استیل برای فیلترها، مش مفتولی استیل برای پارتیشن‌ها و مش مفتولی PVC برای محافظ دستگاه‌ها، شده  و از کاربردهای صنعتی تا تجاری را شامل می‌شود. 

انواع مش مفتولی

سیم‌های متقاطع، معمولاً با جوشکاری یا بافت که دو نوع از رایج‌ترین شکل‌های مش مفتولی هستند به هم متصل می‌شوند.

 • مش مفتولی جوشی
 • مش مفتولی بافت

مش مفتولی جوشی

مش جوشی اصطلاحی است که به‌نوعی توری حصاری گفته می‌شود که به شکل‌های مربعی، مستطیلی یا لوزی از سیم فولادی تولید می‌شود که در هر تقاطع، دارای جوش است. به‌بیان‌دیگر، مش مفتولی جوشی، شبکه‌ای از اتصالات پیش‌ساخته جوش داده‌شده است که دارای ردیف‌ها و ستون‌های متقاطع سیم است که در تقاطع‌ها به هم جوش داده‌شده‌اند. زمانی که سیم کشیده می‌شود تا به‌اندازه مطلوب دست پیدا کند، وارد یک دستگاه می‌شود که ردیف‌های متعدد سیم را در تقاطع آن‌ها به هم جوش می‌دهد. استفاده از این محصول، موجب صرفه‌جویی معناداری در زمان، نیروی کار و پول می‌شود.

چگونگی ساخت

برای تولید مش با کنترل ابعادی دقیق، از دستگاه استفاده می‌شود. هنگامی‌که مش وارد دستگاه می‌شود، یک خط موازی از جوش‌ها به‌طور هم‌زمان درجایی که خطوط عمود بر هم یکدیگر را قطع می‌کنند، ایجاد می‌شود. بعدازآن تقاطع بعدی سیم‌ها، برای جوش خوردن وارد دستگاه می‌شود و این فرایند برای اتصال هر ردیف از سیم‌ها به یکدیگر، ادامه می‌یابد.

این دستگاه معمولاً با استفاده از مقاومت الکتریکی به‌عنوان منبع حرارتی، سیم‌ها را به هم جوش می‌دهد. اگرچه سایر روش‌های جوش را نیز می‌توان به کار گرفت، اما این روش به‌صرفه‌ترین روش ازنظر اقتصادی است. زمانی که مش به طول موردنظر برسد، از طریق ماشین برش، بریده می‌شود و درنتیجه آن‌یک ورق مسطح و محکم از مش مفتولی جوشی، ایجاد می‌شود. 

کاربردهای مش مفتولی جوشی

مش جوشی، یک صفحه سیمی فلزی است که از سیم فولادی کربنی پایین یا سیم استنلس استیل، ساخته‌شده است و در اندازه‌ها و شکل‌های متنوعی در دسترس بوده و به‌طور گسترده‌ای در بخش‌های خرید کشاورزی، صنعتی، حمل‌ونقل، باغبانی و غذایی، مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین در معادن، باغداری، محافظت از ماشین و غیره، مورداستفاده قرار می‌گیرد. 

فابریک سیم جوشی برای تقویت اسلب بتنی

این نوع مش یک شبکه مربعی از سیم‌های یکنواخت است که در همه تقاطع‌ها جوش داده‌شده و مطابق با استانداردهای موردنیاز ASTM A۱۸۵ و A۴۹۷ یا دیگر استانداردها است.

مش جوشی گالوانیزه با چشمه‌های مربع

این نوع از مش سیم جوشی، برای حصار ساختمان‌ها و سایر اهداف زیرساختی طراحی‌شده است. این نوع، یک مش مقاوم در برابر خوردگی است که به‌طور گسترده‌ای در سازه‌های ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین در اشکال متفاوتی نظیر رول یا تخته برای استفاده‌های صنعتی، وجود دارد. 

مش جوشی گالوانیزه گرم

این نوع مش، به‌طورکلی از مفتول فولادی مسطح ایجاد می‌شود. در زمان پردازش، از طریق فرایند پوشش روی گرم، انجام می‌شود. این نوع از محصولات مش جوشی با منافذ مربع برای ساخت قفس حیوانات، پارتیشن‌بندی، گریتینگ و حصارهای محافظت از ماشین‌آلات، ایده آل هستند. 

مش جوشی پوشش PVC

مش جوشی پوشش PVC با پوشش پلاستیکی با سیم آهنی گالوانیزه باکیفیت بالا ساخته‌شده است. این نوع مش، دارای پوشش پودری PVC است که با یک ماشین اتوماتیک، پردازش می‌شود.  پوشش پلاستیکی صاف بر روی این سیم محافظ در برابر خوردگی، با یک چسب محکم، به آن وصل شده است که دوام‌پذیری سیم را افزایش می‌دهد. از آن برای حصار محیط‌های مسکونی و اداری نظیر باغچه‌ها، پارک‌ها، ساختمان‌ها و غیره، استفاده می‌شود. مش جوشی پوشش PVC، هم به شکل رول و هم به شکل تخته، در دسترس است و همچنین در رنگ‌های مختلفی نظیر سفید، سیاه، سبز و غیره، موجود است. 

مش جوشی استنلس استیل 

این نوع از مش جوشی، اساساً برای اهداف حصاری صنعتی مورداستفاده قرار می‌گیرد. این نوع، از فولاد ضدزنگ ساخته‌شده است که استحکام و یکپارچگی بالایی دارد. این مش مقاوم در برابر خوردگی، بادوام بوده و به‌طور گسترده‌ای در بخش‌های خدمات حمل‌ونقل، کشاورزی، معدن، باغبانی، سرگرمی و غیره، مورداستفاده قرار می‌گیرد. 

مش مفتولی بافت

مش مفتولی بافت، دارای آرایشی از سیم‌های بافته‌شده، مشابه یکپارچه بافتی است. معمولاً سیم‌هایی بالا و پایین سیم‌های عمود بر هم بافته می‌شوند تا یک ورق پایا را ایجاد می‌کند. این الگو به‌عنوان مش بافت ساده، شناخته می‌شود. برای کاربردهایی که نیازمند یک ورق انعطاف‌پذیرتر هستند، می‌توان از یک بافت جناغی استفاده کرد. 

چگونگی ساخت

مش بافته‌شده، هیچ جوشی روی سطح خود ندارد و در عوض این ورق‌ها، وارد دستگاهی شبیه ماشین بافندگی می‌شوند که یک سیم مستقیم را با الگوی بافت از پیش تعیین‌شده، مورد پردازش قرار می‌دهد. سپس سیم‌ها در جهت معکوس، خم می‌شوند و سیم مستقیم بعدی برای قرار گرفتن در الگو، وارد دستگاه می‌شود. این دستگاه، فرایند مذکور را تا رسیدن به ابعاد موردنظر ادامه می‌دهد و ورق مش مفتولی تکامل‌یافته، به‌اندازه مطلوب، برش داده می‌شود. 

کاربردهای مش مفتولی بافت

کاربردهای مش مفتولی بافتی، از آماده‌سازی خانگی مواد غذایی گرفته تا حفظ ایمنی کارکنان در کارخانه‌ها را شامل می‌شود و یک محصول ضروری است که هرروز با آن مواجه شده و از آن استفاده می‌کنیم. 

کاربردهای رایج آن شامل موارد زیر می‌شود:

 • صنعتی: غربال کردن، جداسازی و تصفیه، محافظت از دستگاه‌ها، تهویه و امنیت.
 • کشاورزی: کف‌پوش حیوانات، حصار، کنترل حشرات، غربال کردن و درجه‌بندی.
 • معماری و هنر: نمایش دکوراتیو، پیاده‌روها، روشنایی، مجسمه‌سازی.

انواع مش بر اساس جنس فلز

برخی فلزات رایج به‌کاررفته در ایجاد مش‌های مفتولی عبارتند از:

مش استنلس استیل که از مقاومت بالایی در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی برخوردار است و در بسیاری از صنایع بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مش فولاد کربنی که مقرون‌به‌صرفه، چندمنظوره، قوی و مغناطیسی است. برای مقاومت در برابر خوردگی می‌توان آن را گالوانیزه کرد یا به آن‌یک پوشش PVC داده یا رنگ‌آمیزی کرد.

مش مسی که هادی، چکش‌خوار و بادوام بوده و از رسانایی حرارتی و الکتریکی بالایی برخوردار است. همچنین در برابر خوردگی جو مقاوم است. اگرچه یک پتینه سبز در مواجهه با جو، روی آن ایجاد می‌شود. در بسیاری از پروژه‌های هنری و مسکونی جذاب و مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مش برنجی که نرم و چکش‌خوار بوده و در برابر سایش مقاوم است و استحکام کششی بالایی است. این محصول، دارای کاربردهای صنعتی است اما برای کاربردهای هنری نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مش برنزی که چکش‌خوار، بادوام، سازگار و همچنین مقاوم در برابر خوردگی است. 

مش آلومینیومی که سبک، مقاوم در برابر خوردگی و مقرون‌به‌صرفه است. در بسیاری از صنایع ازجمله هوافضا، خودرو و دریایی به کار می‌رود. 

کاربردهای مش

 • مش‌های در و پنجره برای بیرون نگه‌داشتن حشرات
 • صفحات مش به‌عنوان سپر در برابر تابش فرکانس رادیویی در قفس‌های فارادی
 • مش‌ها می‌توانند به‌عنوان صفحات لرزش گیر و صفحات شومینه، مورداستفاده قرار گیرند. 
 • مش جراحی برای ایجاد ساختار تقویت‌کننده در رویه‌های جراحی، مورداستفاده قرار می‌گیرد. 
 • مش‌ها به‌عنوان حصار برای دام یا طیور، استفاده می‌شوند. 
 • مش‌ها در صنایع معدن و زغال‌سنگ، کاربردهای دریایی، تجهیزات شیمیایی و فرآوری هیدروکربن مورداستفاده قرار می‌گیرند.
 • مش‌ها می‌توانند در شیرها، پمپ‌ها، شفت‌ها و اتصالات مورداستفاده قرار گیرند. 

مش‌های مفتولی جوشی و بافت، درزمینه های بسیار متفاوتی به کار می‌روند. به‌طورکلی، کاربردهای متعدد آن‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • توری‌ها
 • غربالگرها
 • گریل ها
 • حفاظ‌های ایمنی ماشین و تجهیزات
 • آرماتور بتن
 • قفسه‌ها
 • قفس‌ها

بازارهای اصلی: راه‌آهن، بستن بزرگراه، حصار زمین‌ها، گارد ریل مسکونی، شبکه‌های ایزوله سازی متنوع.

مزایای استفاده از مش مفتولی 

 1. ساختار شبکه ازنظر ظاهری، زیبا و فشرده است. 
 2. حمل‌ونقل و نصب آن آسان است. 
 3. انطباق‌پذیری کاملی دارد، به‌خصوص برای به‌کارگیری در مناطق کوهستانی، شیب‌دار و پرپیچ‌وخم. 
 4. قیمت آن پایین بوده و برای به‌کارگیری در نواحی وسیع مناسب است. 

نظر خود را ثبت کنید

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، اتوبان ستاری جنوب، خیابان پیامبر غربی، پلاک ۱۰۶/۷، ساختمان پندار، واحد دو
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.