اطلاعات کاربردی

انواع مش مفتولی و کاربرد آنها

کاربرد انواع مش

مش مفتولی 

مش مفتولی، یک صفحه فلزی معمولی متشکل از ردیف ها و ستون های متقاطع موازی مفتولی است. مش مفتولی که به عنوان پارچه یا بافت مفتولی نیز شناخته می شود، یک محصول فلزی انعطاف پذیر و سازگار است که در کاربردهای بی شماری در سطح جهانی، کارایی دارد. این محصول در شکل ها و اندازه های متفاوتی وجود دارد و تنوع زیادی از جنس ها و آلیاژهای فلزی را دارا می باشد. کاربردهای رایج مش مفتولی شامل مش مفتولی استنلس استیل برای فیلترها، مش مفتولی استیل برای پارتیشن ها و مش مفتولی PVC برای محافظ دستگاه ها، شده  و از کاربردهای صنعتی تا تجاری را شامل می شود. 

به طور کلی دو نوع مش مفتولی وجود دارد:

سیم های متقاطع، معمولاً با جوشکاری یا بافت که دو نوع از رایج ترین شکل های مش مفتولی هستند به هم متصل می شوند.

مش مفتولی جوشی

مش مفتولی بافت

مش مفتولی جوشی

مش جوشی اصطلاحی است که به نوعی توری حصاری گفته می شود که به شکل های مربعی، مستطیلی یا لوزی از سیم فولادی تولید می شود که در هر تقاطع، دارای جوش است. به بیان دیگر، مش مفتولی جوشی، شبکه ای از اتصالات پیش ساخته جوش داده شده است که دارای ردیف ها و ستون های متقاطع سیم است که در تقاطع ها به هم جوش داده شده اند. زمانی که سیم کشیده می شود تا به اندازه مطلوب دست پیدا کند، وارد یک دستگاه می شود که ردیف های متعدد سیم را در تقاطع آنها به هم جوش می دهد. استفاده از این محصول، موجب صرفه جویی معناداری در زمان، نیروی کار و پول می شود.

چگونگی ساخت

برای تولید مش با کنترل ابعادی دقیق، از دستگاه استفاده می شود. هنگامی که مش وارد دستگاه می شود، یک خط موازی از جوش ها به طور همزمان در جایی که خطوط عمود بر هم یکدیگر را قطع می کنند، ایجاد می شود. بعد از آن تقاطع بعدی سیم ها، برای جوش خوردن وارد دستگاه می شود و این فرایند برای اتصال هر ردیف از سیم ها به یکدیگر، ادامه می یابد.

این دستگاه معمولاً با استفاده از مقاومت الکتریکی به عنوان منبع حرارتی، سیم ها را به هم جوش می دهد. اگرچه سایر روش های جوش را نیز می توان به کار گرفت، اما این روش به صرفه ترین روش از نظر اقتصادی می باشد. زمانی که مش به طول مورد نظر برسد، از طریق ماشین برش، بریده می شود و در نتیجه آن یک ورق مسطح و محکم از مش مفتولی جوشی، ایجاد می شود. 

کاربردهای مش مفتولی جوشی

مش جوشی، یک صفحه سیمی فلزی است که از سیم فولادی کربنی پایین یا سیم استنلس استیل، ساخته شده است و در اندازه ها و شکل های متنوعی در دسترس بوده و به طور گسترده ای در بخش های خرید کشاورزی، صنعتی، حمل و نقل، باغبانی و غذایی، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در معادن، باغداری، محافظت از ماشین و غیره، مورد استفاده قرار می گیرد. 

فابریک سیم جوشی برای تقویت اسلب بتنی

این نوع مش یک شبکه مربعی از سیم های یکنواخت است که در همه تقاطع ها جوش داده شده و مطابق با استانداردهای مورد نیاز ASTM A185 و A497 یا دیگر استانداردها می باشد.

مش جوشی گالوانیزه با چشمه های مربع

این نوع از مش سیم جوشی، برای حصار ساختمان ها و سایر اهداف زیرساختی طراحی شده است. این نوع، یک مش مقاوم در برابر خوردگی است که به طور گسترده ای در سازه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در اشکال متفاوتی نظیر رول یا تخته برای استفاده های صنعتی، وجود دارد. 

مش جوشی گالوانیزه گرم

این نوع مش، به طور کلی از مفتول فولادی مسطح ایجاد می شود. در زمان پردازش، از طریق فرایند پوشش روی گرم، انجام می شود. این نوع از محصولات مش جوشی با منافذ مربع برای ساخت قفس حیوانات، پارتیشن بندی، گریتینگ و حصارهای محافظت از ماشین آلات، ایده آل هستند. 

مش جوشی پوشش PVC

مش جوشی پوشش PVC با پوشش پلاستیکی با سیم آهنی گالوانیزه با کیفیت بالا ساخته شده است. این نوع مش، دارای پوشش پودری PVC است که با یک ماشین اتوماتیک، پردازش می شود.  پوشش پلاستیکی صاف بر روی این سیم محافظ در برابر خوردگی، با یک چسب محکم، به آن وصل شده است که دوام پذیری سیم را افزایش می دهد. از آن برای حصار محیط های مسکونی و اداری نظیر باغچه ها، پارک ها، ساختمان ها و غیره، استفاده می شود. مش جوشی پوشش PVC، هم به شکل رول و هم به شکل تخته، در دسترس است و همچنین در رنگ های مختلفی نظیر سفید، سیاه، سبز و غیره، موجود می باشد. 

مش جوشی استنلس استیل 

این نوع از مش جوشی، اساساً برای اهداف حصاری صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع، از فولاد ضد زنگ ساخته شده است که استحکام و یکپارچگی بالایی دارد. این مش مقاوم در برابر خوردگی، با دوام بوده و به طور گسترده ای در بخش های خدمات حمل و نقل، کشاورزی، معدن، باغبانی، سرگرمی و غیره، مورد استفاده قرار می گیرد. 

مش مفتولی بافت

مش مفتولی بافت، دارای آرایشی از سیم های بافته شده، مشابه یک پارچه بافتی است. معمولاً سیم هایی بالا و پایین سیم های عمود بر هم بافته می شوند تا یک ورق پایا را ایجاد می کند. این الگو به عنوان مش بافت ساده، شناخته می شود. برای کاربردهایی که نیازمند یک ورق انعطاف پذیرتر هستند، می توان از یک بافت جناغی استفاده کرد. 

چگونگی ساخت

مش بافته شده، هیچ جوشی روی سطح خود ندارد و در عوض این ورق ها، وارد دستگاهی شبیه ماشین بافندگی می شوند که یک سیم مستقیم را با الگوی بافت از پیش تعیین شده، مورد پردازش قرار می دهد. سپس سیم ها در جهت معکوس، خم می شوند و سیم مستقیم بعدی برای قرار گرفتن در الگو، وارد دستگاه می شود. این دستگاه، فرایند مذکور را تا رسیدن به ابعاد مورد نظر ادامه می دهد و ورق مش مفتولی تکامل یافته، به اندازه مطلوب، برش داده می شود. 

کاربردهای مش مفتولی بافت

کاربردهای مش مفتولی بافتی،از آماده سازی خانگی مواد غذایی گرفته تا حفظ ایمنی کارکنان در کارخانه ها را شامل می شود و یک محصول ضروری است که هر روز با آن مواجه شده و از آن استفاده می کنیم. 

کاربردهای رایج آن شامل موارد زیر می شود:

 • صنعتی: غربال کردن، جداسازی و تصفیه، محافظت از دستگاه ها، تهویه و امنیت.
 • کشاورزی: کفپوش حیوانات، حصار، کنترل حشرات ، غربال کردن و درجه بندی.
 • معماری و هنر: نمایش دکوراتیو، پیاده روها، روشنایی، مجسمه سازی.

انواع مش بر اساس جنس فلز

برخی فلزات رایج به کار رفته در ایجاد مش های مفتولی عبارتند از:

مش استنلس استیل که از مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی و خوردگی برخوردار است و در بسیاری از صنایع بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

مش فولاد کربنی که مقرون به صرفه ، چند منظوره ، قوی و مغناطیسی است. برای مقاومت در برابر خوردگی می توان آن را گالوانیزه کرد یا به آن یک پوشش PVC داده یا رنگ آمیزی کرد.

مش مسی که هادی، چکش خوار و بادوام بوده و از رسانایی حرارتی و الکتریکی بالایی برخوردار است. همچنین در برابر خوردگی جو مقاوم است. اگرچه یک پتینه سبز در مواجهه با جو، روی آن ایجاد می شود. در بسیاری از پروژه های هنری و مسکونی جذاب و مورد استفاده قرار می گیرد.

مش برنجی که نرم و چکش خوار بوده و در برابر سایش مقاوم است و استحکام کششی بالایی است. این محصول، دارای کاربردهای صنعتی می باشد اما برای کاربردهای هنری نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

مش برنزی که چکش خوار، بادوام، سازگار و همچنین مقاوم در برابر خوردگی می باشد. 

مش آلومینیومی که سبک ، مقاوم در برابر خوردگی و مقرون به صرفه است. در بسیاری از صنایع از جمله هوافضا، خودرو و دریایی به کار می رود. 

کاربردهای مش

 • مش های در و پنجره برای بیرون نگه داشتن حشرات
 • صفحات مش به عنوان سپر در برابر تابش فرکانس رادیویی در قفس های فارادی
 • مش ها می توانند به عنوان صفحات لرزشگیر و صفحات شومینه، مورد استفاده قرار گیرند. 
 • مش جراحی برای ایجاد ساختار تقویت کننده در رویه های جراحی، مورد استفاده قرار می گیرد. 
 • مش ها به عنوان حصار برای دام یا تیور، استفاده می شوند. 
 • مش ها در صنایع معدن و ذغال سنگ، کاربردهای دریایی، تجهیزات شیمیایی و فرآوری هیدروکربن مورد استفاده قرار می گیرند.
 • مش ها می توانند در شیرها، پمپ ها، شفت ها و اتصالات مورد استفاده قرار گیرند. 

مش های مفتولی جوشی و بافت، در زمینه های بسیار متفاوتی به کار می روند. به طور کلی، کاربردهای متعدد آنها شامل موارد زیر می شود:

 • توری ها
 • غربالگرها
 • گریل ها
 • حفاظ های ایمنی ماشین و تجهیزات
 • آرماتور بتن
 • قفسه ها
 • قفس ها

بازارهای اصلی: راه آهن، بستن بزرگراه، حصار زمین ها، گاردریل مسکونی، شبکه های ایزوله سازی متنوع.

مزایای استفاده از مش مفتولی 

 1. ساختار شبکه از نظر ظاهری، زیبا و فشرده است. 
 2. حمل و نقل و نصب آن آسان است. 
 3. انطباق پذیری کاملی دارد، به خصوص برای به کارگیری در مناطق کوهستانی، شیب دار و پر پیچ و خم. 
 4. قیمت آن پایین بوده و برای به کارگیری در نواحی وسیع مناسب است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *