آهن اول

شیر توپی چیست و کاربرد انواع آن


ارسال شده انتشار : ۹:۰۰ ۱۳۹۸/۰۹/۱۶


شیر توپی چیست و کاربرد انواع آن

شیر توپی

شیر توپی وسیله‌ای است که دارای یک مسدودکننده کروی (توپی) است. این توپی دارای یک دروازه یا یک منفذ باز است. هنگامی‌که سوپاپ به‌گونه‌ای قرارگرفته باشد که سوراخ در همان جهت خط لوله قرار بگیرد، شیر در حالت باز قرار دارد و سیال می‌تواند از طریق آن جریان یابد. با چرخش ۹۰ درجه شیر، سوراخ، عمود بر مسیر جریان قرار می‌گیرد، به این معنی که شیر بسته است و مایع نمی‌تواند از آن عبور کند. بیشتر شیرهای توپی، از نوع سریع العمل هستند که برای راه انداختن شیر، نیاز به چرخش ۹۰ درجه دسته شیر دارند. یک شیر توپی، سبک‌تر و کوچک‌تر از یک شیر کشویی با اندازه و درجه مشابه است. 

رایج‌ترین شیرهای توپی، از نوع دوطرفه هستند که امکان حرکت خطی جریان را از ورودی تا خروجی، فراهم می‌آورند. علاوه بر این، شیرهای توپی سه‌طرفه و چهار طرفه امکان عبور و مرور در جهت‌های مختلف، ازجمله زوایای ۹۰ درجه را فراهم می‌کنند.

ویژگی‌های شیرهای توپی

شیر توپی به همراه شیرهای پروانه‌ای (butterfly) و سماوری (Plug) بخشی از خانواده شیرهای چرخشی ۹۰ درجه‌ای است. شیرهای توپی به قابلیت اطمینان بالا و امکان آب‌بندی محکم حباب، مشهور هستند؛ بنابراین آن‌ها در مواردی که نیاز به مسدود شدن محکم باشد، گزینه‌ی مناسبی برای کاربردهای گازی هستند. با توجه به پتانسیل پوشش مداوم روی جایگاه (seat)، شیرهای توپی برای کنترل جریان، ایده آل نیستند. بدنه شیر توپی معمولاً از جنس استیل است و با آبکاری نیکل، مقاوم‌تر می‌شود.

انواع شیرهای توپی مبتنی بر نوع بدنه 

شیرهای توپی دارای چهار نوع بدنه هستند: بدنه کاملاً جوش داده‌شده، بدنه سه‌تکه‌ای (به آن ورودی جانبی یا انتهایی نیز گفته می‌شود)، بدنه شکاف دار و ورودی از بالا. تفاوت آن‌ها در چگونگی تولید و مونتاژ قطعات شیر است اما عملکرد شیر در همه این انواع یکسان است. از طرفی هرکدام از آن‌ها مزایای خاص خود را دارد. طراحی کروی و فشرده این شیرها، استفاده از فلنج های بدنه را از بین برده است که درنتیجه باعث کاهش اندازه کلی و مسیرهای نشتی می‌شود.

انواع شیرهای توپی بر اساس نوع حرکت 

شیر توپی ترنیون مونتد (Turnnion Mounted)

این  نوع از شیرها دارای لنگر مکانیکی اضافی در قسمت بالا و پایین توپی است. این نصب مخصوص، برای شیرهای فشار بالاتر و بزرگ‌تر مناسب است. علاوه براین، این طراحی باعث می‌شود تا گشتاور شیر کاهش یابد زیرا توپی در دو طرف پشتیبانی می‌شود. میله (stem)، نصب‌شده بر روی ترونیون، نیروی فشار را از فشار خط جذب می‌کند و از اصطکاک بیش‌ازحد بین توپی و جایگاه‌ها (Seat)، جلوگیری می‌کند، بنابراین حتی در فشار عملی کامل، گشتاور اجرایی در سطح پایین حفظ می‌شود.

شیر توپی شناور 

شیر توپی شناور، در محل با استفاده از سر محور نگه‌داشته نمی‌شود و در عوض فقط به یک میله (Stem)  وصل می‌شود. این امر گاهی اوقات باعث می‌شود توپ کمی در پایین‌تر شناور شود. بااین‌حال، هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد، توپی به سمت جایگاه (Seat) فشارمی آورد و یک درزگیری مناسب  ایجاد می‌کند.

 شیر توپی بامیله بالارونده 

شیر توپی با  میله بالارونده، عملکرد شیب و چرخش را به هم پیوند می‌دهد و به‌نوعی، سایش آب‌بندی را که یکی از دلایل اصلی خرابی شیر است، از بین می‌برد. هنگامی‌که شیر بسته است، هسته در مقابل جایگاه، از هم جدا می‌شود تا بسته شدن شیر را تضمین کند. هنگامی‌که شیر باز است، هسته از سمت آب‌بندی‌شده، منحرف می‌شود و جریان به‌طور یکنواخت حول صفحه هسته، عبور می‌کند. به‌طورکلی، شیرهای توپی شناور، دارای عملکرد سریع، گشتاور پایین و عملکرد قابل‌اطمینان طولانی‌مدت، هستند. به‌علاوه، شیر، این قابلیت را دارد که جریان با شتاب بالای متمرکز که باعث پوشش نامساوی در جایگاه می‌شود را توسط شیرهای سماوری، دروازه‌ای و توپی معمولی، از بین ببرد. 

انواع شیر توپی بر اساس نوع منفذ

شیر توپی درگاه کامل

 یک درگاه کامل، همچنین به‌عنوان یک منفذ کامل شناخته می‌شود، قطر داخلی (ID)  منفذ شیر توپی تقریباً با قطر داخلی خط لوله برابر است. این امر باعث کاهش اصطکاک و افت فشار در شیر می‌شود. باوجود یک شیر توپی درگاه کامل هیچ محدودیتی در جریان مایعات وجود ندارد، اما این شیر می‌تواند گران‌تر باشد. این نوع از منافذ برای موقعیت‌های پیگرانی ایده آل است. این فناوری به‌طور گسترده در صنایع شیمیایی، پتروشیمی و پالایش مورداستفاده قرار می‌گیرد.

شیر توپی درگاه تبدیل

درگاه تبدیل، همچنین به‌عنوان یک منفذ تبدیل شناخته می‌شود، شیر توپی به‌گونه‌ای است که منفذ آن به میزان کمتر از یک یا دو برابر اندازه‌ی اسمی، کاهش‌یافته است. این ساختار محدودیت بیشتری برای مسیر جریان ایجاد می‌کند که به‌طورکلی باعث اتلاف انرژی بیشتری می‌شود.

شیر توپی درگاه V

یک شیر توپی درگاه V دارای شکل توپی و جایگاه (v) شکل است. این نوع شیر همچنین به‌عنوان شیر کنترل شناخته می‌شود که در آن شتاب جریان مطابق نیاز کنترل می‌شود. 

کاربردها

شیرهای توپی در موارد و صنایع متنوعی نظیر حمل‌ونقل و ذخیره‌سازی، پردازش گاز، صنایع  و موارد دیگر مورداستفاده قرار می‌گیرند. شیرهای توپی، افت فشار کمی دارند و می‌توانند به‌سرعت باز و بسته شوند.

تنوع مواد ساختاری، انواع چینش و طراحی‌ها، این شیرها را بسیار با شتاب ساخته است. شیرهای توپی مانند شیرهای توپی زیردریایی O  RING-به‌صورت متنوعی در مصارف دریایی مورداستفاده قرار می‌گیرند و همچنین در موارد کرایوژنیک (مادون سرد) مورداستفاده قرار می‌گیرد که در آن گاز فشرده‌شده باید در دمای پایدار نگهداری شود تا بتواند به‌راحتی انتقال یابد.

طراحی استم شیر توپی 

استم شیر توپی به توپ متصل نیست. به‌طورمعمول در انتهای توپ یک قسمت مستطیل شکل وجود دارد که درون شکاف بریده‌شده در توپ قرار می‌گیرد بزرگ شدن توپی باعث می‌شود هم‌زمان با چرخش استم توپی نیز بچرخد.

مزایای شیر توپی

  • حداقل هزینه برای نصب 
  • پایین بودن هزینه نگهداری و تعمیر
  • عدم نیاز به روغن‌کاری 
  • امکان ایجاد آب‌بندی محکم و با گشتاور کم

معایب شیر توپی

  • شیرهای توپی معمولاً دارای خاصیت نسبتاً ضعیف خفه کردن جریان می‌باشند. 
  • آن قسمتی از جایگاه (Seat) که در معرض یک موقعیت خفگی جریان (با فشار) باشد، به دلیل جریان شتاب بالا به‌سرعت فرسوده می‌شود.

 

آهن اول انواع شیر توپی را با بهترین کیفیت عرضه می‌دهد. همچنین شما مشتریان عزیز می‌توانید جهت اطلاع از قیمت تبدیل، قیمت سه راهی، قیمت سردنده، قیمت بوشن، قیمت مهره ماسوره و سایر محصولات با کارشناسان آهن اول در ارتباط باشید.

 


نظر خود را ثبت کنید

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، اتوبان ستاری جنوب، خیابان پیامبر غربی، پلاک ۱۰۶/۷، ساختمان پندار، واحد دو
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.