اطلاعات کاربردی

کاربرد انواع لوله آلومینیومی و مزیت استفاده از آن

آلومینیوم چیست

آلومینیوم، عنصری شیمیایی با نماد Al و عدد اتمی 13 می باشد. آلومینیوم یک فلز نقره ای سفید، نرم، غیرمغناطیسی و رسانا در گروه برون است که از نظر جرم، آلومینیوم حدود 8 درصد از پوسته زمین را ایجاد می کند. این عنصر بعد از اکسیژن و سیلیکون، سومین عنصر فراوان در پوسته زمین است. فلز آلومینیوم بسیار واکنش پذیر است، به علاوه به صورت ترکیبی در بیش از 270 ماده معدنی متفاوت یافت می شود.

 

ویژگی های آلومینیوم

آلومینیوم از نظر فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی، فلزی است مشابه فولاد، برنج، مس، روی، سرب یا تیتانیوم. آلومینیوم به روشی مشابه با این فلزات، ذوب، ریخته‌گری، شکل گیری و ماشین کاری می شود و جریان های هادی را هدایت می کند. در واقع، اغلب تجهیزات و روش های ساختی مشابه با فولاد، برای آن مورد استفاده قرار می گیرد.
– سبک وزن بودن
– آلومینیوم فلزی بسیار سبک با وزن ویژه ی 2.7 g/cm مکعب و حدود یک/ سوم فولاد است. این ویژگی باعث کاهش هزینه های تولید با آلومینیوم می شود.
– مقاوم در برابر خوردگی
– آلومینیوم به طور طبیعی، یک پوشش اکسید محافظ نازک را ایجاد می کند که فلز را از تماس بیشتر با محیط، حفظ می کند.
– رسانایی الکتریکی و حرارتی
– آلومینیوم یک هادی عالی برای حرارت و الکتریسیته است و به نسبت وزنی که دارد، دو برابر بهتر از مس است. در نتیجه آلومینیوم، اولین انتخاب برای خطوط انتقال نیرو است.
– انعکاس پذیری
– آلومینیوم، انعکاس دهنده خوبی از نور مرئی و همچنین گرما است و در کنار وزن کمی که دارد، تبدیل به ماده ای ایده آل به عنوان یک رفلکتور شده است.
– شکل پذیری
– آلومینیوم شکل پذیر بوده و نقطه ذوب و چگالی آن پایین است. می توان آن را از چندین طریق در شرایط مذاب پردازش کرد.
– استحکام در دماهای پایین
– در مقایسه با فولاد که در دماهای پایین به سرعت شکننده می شود، آلومینیوم با کاهش دما استحکام کششی فزاینده ای را نشان می دهد.
– غیرقابل نفوذ و بدون بو
– آلومینیوم با دوام بوده و کاملاً غیرقابل نفوذ است و از ورود پرتوهای فرابنفش جلوگیری می کند.
– غیر مغناطیسی بودن
– غیر مغناطیسی بودن آلومینیوم، آن را برای محافظت از الکتریسیته، مناسب می سازد.
– غیر سمی بودن
– جذب کننده صدا و ضربه
– آلومینیوم یک جاذب عالی برای صدا و ضربه است.
– بازیافت پذیری
– آلومینیوم 100% بازیافت پذیر است. این ویژگی، آلومینیوم را به ماده ای مقرون به صرفه برای تولید تبدیل کرده است.

 

مزایای استفاده از لوله های آلومینیومی

لوله آلومینیوم نه تنها دارای انعطاف پذیری و دوام است بلکه سبک، اقتصادی، رسانای بالا، مقاوم در برابر خوردگی و سازگار با محیط زیست است که آن را مناسب کاربردهای بسیاری ساخته است.
آلومینیوم، رسانای بسیار خوبی برای حرارت می باشد که این ویژگی، لوله های آلومینیومی را تبدیل به یک گزینه عالی برای کاربردهای وابسته به کنترل دما، شامل یخچال، انرژی خورشیدی و سیستم های تهویه هوا می کند. به علاوه کاربردهایی نظیر سیستم های هیدرولیک، خطوط سوخت، چارچوب ها و قفسه ها، از وزن سبک و دوام لوله های آلومینیومی بهره می برند.
آلومینیوم در آلیاژهای مختلفی وجود دارد. آلومینیوم، آلیاژهای مستحکمی را با تنوعی از ترکیب های متفاوتی از منگنز و سیلیکون، شکل می دهد. به ویژه تولیدکنندگان به دلیل قابلیت جوشکاری بالا و مقاومت استثنایی که لوله های مربعی آلیاژ 6061 آلومینیوم در برابر خوردگی دارند، از آنها برای بسیاری از کاربردهای با استحکام متوسط تا بالا استفاده می کنند. لوله های آلومینیومی در مقایسه با فولاد، به دلیل سبک وزن بودن، در هر وزنی که خریداری شوند، دارای حجم بیشتری از لوله هستند.
لوله های آلومینیومی در مقایسه با فلزات دیگر، لکه دار نمی شوند و قابلیت رنگ آمیزی بیشتری دارند که نشان دهنده ظاهر زیبایی شناختی این فلزات است.

موارد مصرف لوله های آلومینیوم

لوله های آلومینیومی مزایای زیادی دارند اما در سال های اخیر تطبیق پذیری به عنوان ویژگی محبوب آنها شناخته شده است. سهولت نصب و صرفه جویی در هزینه های کلی آن را تبدیل به انتخابی مناسب در بسیاری از صنایع کرده است که باعث به کارگیری آن در موارد مصرف زیادی می شود که آب، آتش و هوا، سه مورد متداول آن هستند.
– آتش
آلومینیوم، سبک، مقاوم و قادر به تحمل درجه بالای حرارت است که آن را برای استفاده در سیستم های محافظت در برابر حریق، ایده آل می سازد. سیستم های ضد حریق، تخریب های ناشی از آتش سوزی را متوقف ساخته و تأثیر آتش سوزی غیرقابل کنترل را می کاهد.
کاربردها: ساختمان های با ارتفاع بالا، پارکینگ های زیرزمینی، بیمارستان ها، مراکز خرید، آپارتمان ها.
– آب
آبرسانی مؤثر برای عملیات تمام ساختمان های تجاری و مسکونی، ضروری است. سیستم های آبرسانی، حجم های بسیار بالایی را حمل می کنند و برای کاربردهای تجاری و مسکونی متنوع و بسیاری به لوله های آلومینیومی تکیه می شود.
سیستم های توزیع آب با فشارهای مختلفی کار می کنند و لوله های آلومینیوم، قادر به تحمل طیف گسترده ای از دما و فشار هستند: از سرما تا نقطه جوش و از استاندارد تا فشار بالا، سیستم های آب باید زود ساخته شده و قابل اطمینان باشند در نتیجه استفاده از لوله ها و اتصالات با کیفیت، ضروری است.
کاربردها: ساختمان های صنعتی، تجاری و مسکونی، کارواش، ماشین آلات پردازش
– هوا
سیستم های لوله کشی هوای فشرده، مستقیماً هوا را به نقطه استفاده منتقل می کنند و برای گستره ای از مصارف صنعتی و خانگی، مناسب هستند. آنها برای کاربردهای فشار بالا و استاندارد، قابل استفاده هستند و یک گزینه بسیار مقرون به صرفه برای انتقال هوای فشرده هستند.
سیستم های با فشار بالا ریسکی تر از سیستم های استاندارد هستند، در نتیجه وجود یک سیستم با کیفیت برای جلوگیری از نشتی، حیاتی است.
کاربردها: قالب گیری بادی، تجهیزات غواصی، کارگاه های اتومبیل سازی، کارخانه های فراوری مواد غذایی، کشتارگاه ها، ایستگاه های خدماتی، تجهیزات پشتیبانی قطار، معدنکاری.

تفاوت بین آلومینیوم و لوله استنلس استیل

آلومینیوم و استنلس استیل، مصالح رایجی در لوله کشی هستند و هرکدام ویژگی هایی دارند که آنها را برای صنعت مورد نظر، مناسب می سازد. انتخاب جنس مناسب برای لوله بسیار حائز اهمیت است. آلومینیوم و استنلس استیل هر دو در آلیاژها و ماهیت های متنوعی وجود دارند. که هر کدام خصوصیات فیزیکی و مکانیکی خاص خود را دارند. هر فلز دارای خواص کلی است که برای همه آلیاژهای آن صادق است.
اولین عاملی که برای انتخاب جنس لوله مورد ملاحظه قرار می گیرد، ویژگی های مکانیکی مورد نیاز برای مورد مصرف شما است. در شرایطی که استحکام از اهمیت بیشتری برخوردار باشد، استنلس استیل به دلیل نسبت استحکام به وزن بالایی که دارد و قابلیت به دست آوردن استحکام قابل توجه از سردکاری، انتخاب مناسبی خواهد بود. اگر به دنبال حفظ سبک بودن وزن اجزا هستید، آلومینیوم، عامل مناسبی برای مورد مصرف شما می باشد. یک قطعه آلومینیومی به میزان یک / سوم، وزنی کمتر از یک قطعه استنلس استیل با همان ابعاد دارد.
عامل دیگری که باید در نظر گرفت، مقاومت لوله فلزی در برابر خوردگی یا حرارت است. به طور کلی، هم لوله استنلس استیل و هم لوله آلومینیوم، در برابر خوردگی مقاوم هستند و مقدار آنها بسته به آلیاژ انتخاب شده، متفاوت خواهد بود. پوشش اکسید غیرفعال که روی سطح هر دو فلز شکل می گیرد، باعث جلوگیری از خوردگی فلزها می شود. نکته منفی عدم انفعال این است که لایه اکسید می تواند مانع هدایت الکتریکی شود و به همین دلیل، استنلس استیل ها، رسانای الکتریکی خوبی نیستند.  رسانایی بالای آلومینیوم در کنار رسانایی حرارتی، سه برابر بیشتر از استنلس استیل، باعث به کارگیری آلومینیوم در خطوط انتقال نیرو می شود. اگر انتقال الکتریسیته یا حرارت در مورد مصرف شما حائز اهمیت باشد، آلومینیوم گزینه بهتری خواهد بود.
استنلس استیل با غلظت بالای کروم و نیکل، استحکام را در دماهای بالا حفظ می کند. در انتهای دیگر طیف فلزات، استحکام بافت آلومینیومی با افت دما، افزایش می یابد و آلومینیوم در دمای سردتر، محکم تر از بسیاری از استیل ها می باشد.
به طور خلاصه، اصلی ترین عواملی که باید برای انتخاب بهترین فلز و آلیاژ متناسب با مورد مصرف شما در نظر گرفته شوند، خصوصیات مکانیکی، مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت در برابر حرارت هستند.

آهن اول انواع محصولات آلومینیومی و استنلس استیل(میلگرد آلومینیوم، میلگرد استنلس استیل، پروفیل آلومینیوم، پروفیل استنلس استیل، ورق آلومینیوم، ورق استنلس استیل و … ) را با بهترین کیفیت عرضه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *