اطلاعات کاربردی

مزیت های استفاده از فلنج اسلیپون

فلنج اسلیپون چیست

فلنج اسلیپون دارای یک سوراخ متناسب با قطر خارجی لوله است که لوله می تواند از آن عبور کند. این فلنج بر روی لوله و سربند که از داخل و خارج جوش کاری شده اند، قرار گرفته است. به بیان دیگر این فلنج ها معمولاً از سازه های آهنگری شده هستند و با یک سوراخ مرکزی ایجاد می شوند. با توجه به نام آنها روشن است که این فلنج ها روی لوله لیز می خورند. آنها به گونه ای ساخته می شوند که قطر داخلیشان کمی بزرگتر از قطر خارجی لوله باشد. این اتصالات از طریق جوش سربند در بالا و پایین فلنج، به لوله متصل می شوند. فلنج های اسلیپون معمولاً، دارای یک سطح صاف یا برجسته هستند و برای به کارگیری در فشار و دمای پایین مناسب می باشند.

ساختار اتصال در فلنج اسلیپون

فلنج اسلیپون به گونه ای مستقر شده است که انتهای واردشده لوله یا اتصال در پشت صفحه فلنج قرار گرفته یا از طریق ضخامت دیواره لوله به میزان مثبت 1.8 اینچ، از صفحه فلنج فاصله دارد. این استقرار این امکان را برای جوش سربند ایجاد می کند که بدون آسیب رساندن به صفحه فلنج برابر با ضخامت دیواره لوله، به فلنج اسلیپون وارد شود. پشت یا خارج فلنج نیز با یک جوش سربند جوش داده می شود.

تفاوت فلنج اسلیپون و فلنج گلودار

فلنج های اسلیپون نسبت به فلنج های گلودار جوشی هزینه مواد کمتری دارند و راحت تر تراز می شوند. برخی پیمان کاران، فلنج های اسلیپون را به فلنج های گلودار جوشی ترجیح می دهند چرا که هزینه اولیه آنها پایین است درحالی که این تفاوت قیمت ممکن است با هزینه اضافی دو جوش سربند مورد نیاز برای نصب مناسب، جبران شود. به بیان دیگر، فلنج های اسلیپون معمولاً نسبت به فلنج گلودار قیمت کمتری دارند و به همین دلیل انتخاب محبوبی برای مشتریان هستند. این فلنج جهت ایجاد استحکام کافی و جلوگیری از نشتی، هم از درون و هم از بیرون، جوش خورده است. استحکام فلنج اسلیپون برای رتبه بندی آن بسیار زیاد است اما عمر آن تحت شرایط فرسایش، تنها یک/ سوم فلنج گلودار است. علاوه بر این، فلنج های گلودار جوشی در شرایط سخت نسبت به فلنج های اسلیپون، طول عمر بالاتری دارند.

ویژگی های فلنج های اسلیپون

– یک اندازه آن با تمام صورت های لوله جفت می شود.
– در اتصال فلنج های اسلیپون، سازنده ها به راحتی می توانند لوله را به طول، برش دهند.
– ضخامت کوچکتر این فلنج، امکان همتراز شدن آسان تر سوراخ های پیچی را فراهم می آورد.
– آنها معمولاً در محیط هایی با دما و فشار بالا مورد استفاده قرار نمی گیرند.

چرا فلنج های اسلیپون نسبت به فلنج های گلودار جوشی مرجح هستند؟

– برخورداری از هزینه های اولیه پایین تر
– برای برش طولی لوله، نیاز به دقت کمتری است.
– سهولت بیشتر همتراز شدن برای سرهم بندی
– استحکام محاسبه شده فلنج های اسلیپون در شرایط فشار داخلی، تقریباً دو/ سوم فلنج های گلودار جوشی است.

مزایای فلنج های اسلیپون

– هزینه پایین
– جلوگیری از نشتی
– برای اطمینان از صحت برش لوله، نیاز به صرف زمان کمتری دارد.
– تراز کردن آنها تا حدودی آسانتر است.
– لوله ها قبل از جوش خوردن، به درون این فلنج ها سر می خورند.
– این فلنج برای ایجاد استحکام کافی، هم از درون و هم از بیرون فلنج جوش خورده است.

جهت اطلاع از انواع اتصالات نظیر شیر پروانه ای، شیر کشویی، شیر یکطرفه، لرزه کیر لاستیکی و لرزه گیر آکاردئونی با کارشناسان آهن اول در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *