آهن اول

کاربرد انواع ورق های غیر آهنی و استیل


ارسال شده انتشار : ۹:۰۰ ۱۳۹۸/۰۸/۱۲


کاربرد انواع ورق های غیر آهنی و استیل

ورق‌های فلزی در دودسته آهنی و غیر آهنی قرار می‌گیرند. ورق‌های فولادی (در اینجا نوع استنلس استیل)، در دسته ورق‌های آهنی قرار می‌گیرند و ورق‌هایی از جنس آلومینیوم، برنج، مس و... از ورق‌های غیر آهنی محسوب می‌شوند. 

ورق استیل:

استنلس استیل اصطلاحی است که به گروهی از آلیاژهای فولادی اطلاق می‌شود که از ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل، به‌علاوه سنگ معدن آهن و سیلیکون، ساخته‌شده‌اند. سپس فولاد، به شکل ورق‌هایی باضخامت‌های متفاوت تا ۳ میلی‌متر، رول می‌شود. استنلس استیل، نسبت به خوردگی، بسیار مقاوم است و به‌راحتی می‌توان آن را تمیز نگه داشت، به‌خصوص زمانی که جلا داده‌شده است. سطح صاف استنلس استیل جلا داده‌شده، نشان‌دهنده این است که هیچ ترک و شکافی که بتواند محل پنهان شدن آلودگی و باکتری باشد، ندارد و باعث می‌شود که این فلز بسیار بهداشتی باشد. استنلس استیل همچنین بسیار سخت و بادوام است و دارای خاصیت مقاومت فوق‌العاده در برابر حرارت است.

ویژگی‌های ورق استنلس استیل:

دلایل زیادی برای استفاده از ورق‌های استنلس استیل در طیف گسترده‌ای از مصارف وجود دارد. یک دلیل اصلی، مقاومت بالای آن نسبت به اکسید شدن و خوردگی است. همچنین این ورق‌ها نسبت به سایش مقاوم هستند و تمیز کردن آن‌ها آسان است.  همچنین ورق‌های استنلس استیل (و به‌طورکلی استنلس استیل)، به‌آسانی فرم می‌گیرند. ظاهری تمیز و جذاب دارند و نسبتاً سبک و درعین‌حال بادوام هستند. آن‌ها همچنین به‌خوبی چکش‌خوار هستند که آن‌ها را برای به‌کارگیری در مصارف بسیاری، ایده آل می‌سازد.

استنلس استیل به دلیل تطبیق‌پذیری، استحکام و مقاومت در برابر خوردگی توسط تعداد زیادی از صنایع و بسیاری از کسب‌وکارها مورداستفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این ورق‌ها، اغلب وابسته به درجه ورق است. درجه‌های زیاد ورق‌های استنلس استیل موجود، نشان‌دهنده این است که آن فلز خاص برای مصارف زیادی قابل به‌کارگیری است. درجه‌های متفاوتی که برای طبقه‌بندی استنلس استیل مورداستفاده قرار می‌گیرند، از اعدادی با حروف H و L در ترکیب نام خود شکل می‌گیرند. اینکه چه صنعتی و برای چه هدفی از این فلز استفاده می‌کند، بستگی به درجه ورق فولادی دارد.

معمولاً دو حرف H و L که در درجه‌های استنلس استیل استفاده می‌شوند، اشاره به پایین یا بالا بودن میزان کربن آن دارند. L برای ورق‌های استنلس استیل با کربن پایین و H برای آن‌هایی است که کربن بالایی دارند. هنگامی‌که درجه‌ای از ورق، هیچ‌یک از این دو حرف را نداشته باشد، به آن‌ها درجه‌های مستقیم می‌گویند. استنلس استیل شناخته‌شده با درجه مستقیم، از حداقل ۸ درصد کربن برخوردار است؛ اما هیچ الزام دقیقی مبنی بر اینکه این فلزات باید دارای حداقل میزان کربن باشند، وجود ندارد.

رایج ترین ورق های استیل مورد استفاده:

 برای درک بیشتر کاربردهای درجه‌های متفاوت ورق استنلس استیل، در اینجا درجه‌هایی از ورق استنلس استیل که رایج‌تر هستند و جایی که مورداستفاده قرار می‌گیرند، معرفی‌شده‌اند: 

 ۳۰۴_ این نوع از استنلس استیل، در سه نوع وجود دارد: ۳۰۴، ۳۰۴H و ۳۰۴L. این ورق‌ها، اغلب در صنایع غذا و نوشیدنی مورداستفاده قرار می‌گیرند، چرا که این درجه خاص از استنلس استیل، قابلیت این را دارد که احتمال آلوده شدن را در سطح پایین نگه دارد. این فلز حدود ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل را در بر دارد.

۳۱۶_ بخش دیگری از مجموعه ۳۰۰ است، این درجه بخصوص از استنلس استیل، شامل میزان کرومی بین ۱۶ تا ۱۸ درصد و میزان نیکلی بین ۱۱ تا ۱۴ درصد می‌شود. از این نوع، به دلیل مقاومت در برابر خوردگی ناشی از آب‌شور، در مصارف زیست‌محیطی و دریایی استفاده می‌شود. قیمت ورق استنلس استیل ۳۱۶ از ۳۰۴ گرانتز است. 

۴۱۰_ از این نوع ورق استنلس استیل می‌توان برای تولید ابزارهای جراحی و همچنین صافی‌های به‌کاررفته در صنایع غذایی استفاده کرد.

ورق آلومینیوم:

آلومینیوم یکی از فراوان‌ترین فلزهای موجود در زمین به شمار می‌آید. این فلز غیر آهنی اغلب به شکل آلیاژ مورداستفاده قرار می‌گیرد و با فلزهایی نظیر روی، مس و منگنز ترکیب می‌شود تا ویژگی‌های ذاتی آن توسعه یابد. این ماده خاص، گرچه نادر است، اما می‌تواند به شکل خالص خود مورداستفاده قرار گیرد. زمانی که به‌جای نیاز به دوام و قدرت، نیاز اصلی قابلیت کارایی و مقاومت در برابر خوردگی باشد، از آلومینیوم استفاده می‌شود.

گسترده‌ترین شکل‌های استفاده‌شده از آلومینیوم، ورق‌ها هستند که در تمام بازارهای مهم صنعت آلومینیوم، یافت می‌شوند. ورق‌های آلومینیومی به دلیل برخورداری از وزن سبک، دوام‌پذیری، تطبیق‌پذیری و تنوع گسترده‌ای از آلیاژها، یکی از محبوب‌ترین انواع ورق‌ها هستند. به این آلیاژها ۴ رقم اختصاص داده می‌شود که نشان‌دهنده مورد مصرف آلیاژ، ویژگی‌های اصلی و میزان آلومینیوم خالصی که در آلیاژ یافت می‌شود، است. مجموعه آلیاژهای آلومینیوم، از سری ۱۰۰۰ تا سری ۸۰۰۰، متغیر هستند. سری‌های موفق بعد از تولید اولیه، با فلزهای بسیار ویژه‌ای ترکیب می‌شوند، نظیر سری ۲۰۰۰ که با مس ترکیب می‌شود و سری ۳۰۰۰ که با منگنز ترکیب می‌شود.

هر سری آلومینیومی، کاربردهای خاص خود را دارد. برای مثال، سری‌های ۲۰۰۰ در درجه اول، برای استفاده با ابزارهای هوافضا، ساخته می‌شدند (اما بعدها با سری‌های ۷۰۰۰ جایگزین شدند) و سری‌های ۵۰۰۰ به‌طورکلی برای به‌کارگیری در مصارف دریایی ساخته می‌شوند. آلومینیوم ورقه‌ای، می‌تواند از طریق آنودایز کردن رنگ برای مثال بهرنگ‌های آبی، طلایی یا سیاه دربیاید. همچنین می‌توان جلای مات بر روی آن ایجاد کرد یا آن را به‌گونه‌ای جلا داد تا ظاهری روشن و درخشان داشته باشد.

مشاهده قیمت ورق آلومینیوم

کاربرد ورق آلومینیوم:

 استفاده ورق‌های آلومینیومی، به ضخامت آن‌ها بستگی دارد. برای مثال، ورق آلومینیوم برای به‌کارگیری در تولید بسته‌بندی و قوطی‌ها در صنعت بسته‌بندی، سودمند است. این ورق‌ها همچنین برای تولید تریلرهای تراکتور و قطعات بدنه خودرو در صنعت حمل‌ونقل، ارزشمند هستند. ورق آلومینیومی همچنین برای ظروف آشپزی و لوازم‌خانگی و همچنین برای ساختمان‌سازی/ محصولات ساختمانی، نظیر گاراژ، سایه‌بان، سقف، ناودان و نبشی‌ها، قابل به‌کارگیری هست.

ورق برنج:

برنج، آلیاژی است که از مس و روی ساخته‌شده است. نسبت مس و روی برای تولید انواع مختلف برنج، متفاوت است؛ اما بااین‌حال، برنج مدرن، اساساً از ۶۷ درصد مس و ۳۳ درصد روی، تشکیل‌شده است. بااین‌وجود، میزان مس ممکن است در محدوده بین ۵۵ تا ۹۵ درصد وزن کل را تشکیل دهد و میزان روی از ۵% تا ۴۰%، متفاوت است. معمولاً سرب نیز با غلظت حدود ۲% به برنج اضافه می‌شود. اضافه شدن سرب، قابلیت ماشین‌کاری برنج را بهبود می‌بخشد.
ورق‌های برنجی یک جایگزین مناسب برای ورق‌های طلا می‌باشند. برنج، یک آلیاژ فلز مقاوم در برابر خوردگی است که ترکیبی از مس و روی است. این فلز، بادوام بوده و از رسانایی الکتریکی بالایی به همراه ظاهری براق و تزئینی برخوردار است. معمولاً برش دادن، ماشین‌کاری و ساخت این ورق‌های فلزی آسان است. این فلز اغلب با برنز که آلیاژی مشابه با مس و قلع است اشتباه گرفته می‌شود. برنج، به‌طورمعمول دارای رنگ طلایی بیشتری است درحالی‌که برنز دارای تن قرمزرنگ است.

مشاهده قیمت ورق برنج

خصوصیات برنج:

 • -برنج معمولاً از ظاهر طلایی روشن برخوردار است، اگرچه می‌تواند طلایی-قرمز یا سفید- نقره‌ای نیز باشد. درصد بالاتری از برنج باعث ایجاد تن سرخ می‌شود، درحالی‌که میزان
 • روی بیشتر، باعث می‌شود آلیاژ، نقره‌ای به نظر برسد.
 • -برنج قابلیت انعطاف‌پذیری بالاتری نسبت به برنز یا روی دارد.
 • -برنج، خصوصیات صوتی مناسبی دارد که آن را برای به‌کارگیری در سازهای موسیقی مناسب می‌سازد.
 • -این فلز اصطکاک کمتری را نشان می‌دهد.
 • -برنج یک فلز نرم است که ممکن است در مواقعی که شانس ایجاد جرقه کم است استفاده شود.
 • -این آلیاژ دارای نقطه ذوب نسبتاً کم است.
 • -رسانای حرارتی خوبی است.
 • -برنج در برابر خوردگی، به‌ویژه خوردگی گالوانیک از آب‌شور، مقاوم است.
 • -ریخته‌گری فلز برنج، آسان است.
 • -برنج، فرو مغناطیسی نیست، در مقایسه با چیزهای دیگر، این ویژگی، جداسازی آن را از فلزات دیگر برای بازیافت، آسان‌تر می‌کند.

موارد مصرف ورق‌های برنجی:

تطبیق‌پذیری ورق برنج، آن را برای طیف گسترده‌ای از کاربردها تبدیل به ماده‌ای سودمند کرده است. کاربردهای رایج برای ورق برنجی:

 • -ساختمان‌سازی/ معماری
 • -تولید
 • -لوله‌کشی
 • -ظروف فلزی
 • -برقی
 • -سازهای موسیقی
 • -رادیاتورها
 • -تریم های معماری
 • -وسایل تزئینی
 • -و غیره

ورق مس:

مس، یک عنصر شیمیایی اصلی است که با رسانایی الکتریکی و حرارتی بالای خود شناخته می‌شود. معمولاً برای انواعی از محصولات شامل سیم‌های الکتریکی، لوله‌ها، ظروف آشپزی و غیره، به کار می‌رود. مس خالص دارای رنگ قرمز- نارنجی است. مس یکی از معدود فلزاتی است که نیاز به استخراج از سنگ معدن ندارد (مستقیماً در حالت طبیعی خود قابل‌استفاده است). مس دارای رسانایی الکتریکی و حرارتی، تطبیق‌پذیری خوب و مقاومت طبیعی نسبت به خوردگی است. ورق مس، کنترل ابعادی عالی و  مقاومت در برابر ترک‌خوردگی را ارائه می‌دهد که برش دادن، ماشین‌کاری و شکل دادن به این فلز را آسان می‌کند.

انواع آلیاژهای مس:

تولید ورق‌های مسی با ذوب محصول در یک ظرف مخصوص ذوب، شروع می‌شود. مس مذاب، سپس در قالب مستطیل ریخته می‌شود تا شمش تولید شود. شمش، سپس برای تصفیه شدن در مواد شیمیایی فرو می‌رود که به این فرایند اسید شویی می‌گویند. وقتی‌که شمش مس اسید شویی می‌شود، می‌توان آن را نورد کرد. مس از طریق یک غلتک پرس، دوباره و دوباره تغذیه می‌شود درحالی‌که غلتک‌های نورد، نزدیک‌تر و نزدیک‌تر شده تا ورق مسی به ضخامت مورد انتظار برسد.

کاربردهای ورق مسی:

انتخاب آلیاژ مس مناسب با توجه به نوع کاربرد موردنظر، گام مهمی در انتخاب ورق‌های مسی به شمار می‌آید. تنوع زیادی از آلیاژهای مسی وجود دارند و انتخاب هرکدام از آن‌ها با در نظر گرفتن جزئیات متنوعی نظیر کاربرد، تراکم، استحکام، کارایی، مقاومت در برابر خوردگی و غیره، انجام می‌شود. استفاده‌های رایج برای ورق و فویل مسی شامل موارد زیر می‌شود:

 • -ساختمان‌سازی/ معماری
 • -تولید خودرو
 • -اجزای الکتریکی
 • -مصارف دریایی
 • -سیستم‌های HVAC (گرمایش، تهویه، تهویه مطبوع)
 • -و غیره

راهنمای استفاده از ضخامت‌های ورق مسی:

۱ میلی‌متر: یک فویل مسی بسیار باریک است. تقریباً ۱.۵ برابر ضخیم‌تر از فویل آلومینیوم خانگی است و به‌راحتی قابل برش است اما به‌راحتی نیز چین‌خورده می‌شود. می‌توان ورق مسی ۱ میلی‌متری را با دست پاره کرد یا می‌توان شکل‌های متفاوتی را با پانچ‌های کاغذی ایجاد کرد. از این ضخامت برای صنایع کاغذی و همچنین الکتریکی، تولید و کاربردهای تحقیق و توسعه استفاده می‌کنند.

۱.۴ میلی‌متر: این ورق نیز، یک فویل مسی بسیار باریک است و کمی ضخیم‌تر از ورق ۱ میلی‌متری است. ورق ۱.۴ میلی‌متری، دو برابر ضخیم‌تر از فویل آلومینیومی خانگی است. این ورق به‌راحتی برش داده می‌شود و همچنین با دست پاره می‌شود. همچنین با لمس کردن چین می‌خورد. ورق ۱.۴ میل، اغلب در صنایع کاغذی و همچنین الکتریکی، تولید و تحقیق و توسعه، مورداستفاده قرار می‌گیرد.

۳ میلی‌متر: این یک ورق نیز باریک است. تقریباً ۴.۵ برابر از آلومینیوم خانگی، ضخیم‌تر است. به‌راحتی با قیچِی، برش داده می‌شود. با دست پاره می‌شود و به‌آسانی چین داده می‌شود. از این ورق برای صنایع‌دستی و هنری متنوع، مصارف الکتریکی و تحقیق و توسعه، استفاده می‌شود.

۵ میلی‌متر: این ورق، ۷-۸ برابر ضخیم‌تر از آلومینیوم خانگی است. این ورق با دست پاره نمی‌شود اما با قیچی، می‌توان آن را برش داد. بسیار قابل خم شدن است و با یک لمس سبک، دچار تورفتگی می‌شود. از این ورق اغلب برای آجدار کردن، برجسته‌سازی، برچسب‌ها و دیگر پروژه‌های دستی و ساختمانی، الکتریکی، تولید و دیگر مصارف استفاده می‌شود.

۸ میلی‌متر: این ورق، ۱۱-۱۲ برابر ضخیم‌تر از آلومینیوم خانگی است. این یک فویل برای کاربردهای سنگین است. این ضخامت نیز به‌راحتی با قیچی قابل برش است و همچنان بسیار خم‌پذیر است. این ضخامت نمی‌تواند وزن زیادی را تحمل کرده و ممکن است فشار فزاینده‌ای را متحمل شود.

۱۰ میلی‌متر: این ورق حدوداً، ۱۴ برابر ضخیم‌تر از آلومینیوم خانگی است. ورق مسی با این ضخامت، ظاهری کمتر شبیه به فویل دارد و در برابر فشار مقاوم‌تر است. ورق مسی با این ضخامت، غالباً برای پروژه‌های فضای باز برای محافظت از چوب از عناصری نظیر شعله‌ور شدن و پوشاندن تیرها مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین از آن برای سقف لانه پرندگان و دیگر پروژه‌های باغبانی استفاده می‌شود. همچنین گاهی در پروژه‌های فضای داخلی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد.

۱۶ میلی‌متر: این ضخامت، بسیار بادوام است. می‌توان آن‌ها را با قیچی‌های آهن‌بری، ماشین برش یا چاقوی کاربردی با یک تیغه سنگین، برش داد. از این ضخامت ورق مسی می‌توان در مجسمه‌سازی، جواهرسازی و سایر پروژه‌های صنایع‌دستی و هنری، استفاده کرد. ورق مس ۱۶ اونسی نوعی مس سنگین است که اغلب به آن «مس سقفی» گفته می‌شود. این ضخامت غالباً برای سقف سازی، پروژه‌های هنری و صنایع‌دستی مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد. مس ۱۶ اونسی قابل خم شدن و شکل‌گیری با دست است اما بسیار بادوام است. برای کاهش این ضخامت، می‌توان از قیچی‌های آهن‌بری فلزی استفاده کرد.

۳۲ میلی‌متر: این ورق تقریباً ۵۰ درصد ضخیم‌تر از ورق ۲۲ میلی‌متری است. این ضخامت، اغلب برای پروژه‌های مختلف ساختمانی، هنری و صنایع‌دستی، پروژه‌های DIY، مصارف الکتریکی، تحقیق و توسعه و موارد دیگر استفاده می‌شود. این ضخامت ورق مسی را می‌توان با قیچی‌های آهن‌بری سنگین یا ماشین‌های برش فلزی برای ورق‌ها، برش داد.

مشاهده قیمت ورق مس


نظر خود را ثبت کنید

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، اتوبان ستاری جنوب، خیابان پیامبر غربی، پلاک ۱۰۶/۷، ساختمان پندار، واحد دو
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.