اطلاعات کاربردی

کاربرد انواع ورق های غیر آهنی و استیل

ورق های فلزی در دو دسته آهنی و غیرآهنی قرار می گیرند. ورق های فولادی (در اینجا نوع استنلس استیل)، در دسته ورق های آهنی قرار می گیرند و ورق هایی از جنس آلومینیوم، برنج، مس و ..، از ورق های غیرآهنی محسوب می شوند. 

ورق استنلس استیل:

استنلس استیل اصطلاحی است که به گروهی از آلیاژهای فولادی اتلاق می شود که از 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل، به علاوه سنگ معدن آهن و سیلیکون، ساخته شده اند. سپس فولاد، به شکل ورق هایی با ضخامت های متفاوت تا 3 میلیمتر، رول می شود. استنلس استیل، نسبت به خوردگی، بسیار مقاوم است و به راحتی می توان آن را تمیز نگه داشت، به خصوص زمانی که جلا داده شده است. سطح صاف استنلس استیل جلا داده شده، نشان دهنده این است که هیچ ترک و شکافی که بتواند محل پنهان شدن آلودگی و باکتری باشد، ندارد و باعث می شود که این فلز بسیار بهداشتی باشد. استنلس استیل همچنین بسیار سخت و با دوام است و دارای خاصیت مقاومت فوق العاده در برابر حرارت می باشد.

ویژگی های ورق استنلس استیل:

دلایل زیادی برای استفاده از ورق های استنلس استیل در طیف گسترده ای از مصارف وجود دارد. یک دلیل اصلی، مقاومت بالای آن نسبت به اکسید شدن و خوردگی است. همچنین این ورق ها نسبت به سایش مقاوم هستند و تمیز کردن آنها آسان است.  همچنین ورق های استنلس استیل (و به طور کلی استنلس استیل)، به آسانی فرم می گیرند. ظاهری تمیز و جذاب دارند و نسبتاً سبک و در عین حال با دوام هستند. آنها همچنین به خوبی چکش خوار هستند که آنها را برای به کارگیری در مصارف بسیاری، ایده آل می سازد.
استنلس استیل به دلیل تطبیق پذیری، استحکام و مقاومت در برابر خوردگی توسط تعداد زیادی از صنایع و بسیاری از کسب و کارها مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این ورق ها، اغلب وابسته به درجه ورق است. درجه های زیاد ورق های استنلس استیل موجود، نشان دهنده این است که آن فلز خاص برای مصارف زیادی قابل بکارگیری می باشد. درجه های متفاوتی که برای طبقه بندی استنلس استیل مورد استفاده قرار می گیرند، از اعدادی با حروف H و L در ترکیب نام خود شکل می گیرند. اینکه چه صنعتی و برای چه هدفی از این فلز استفاده می کند، بستگی به درجه ورق فولادی دارد.
معمولاً دو حرف H و L که در درجه های استنلس استیل استفاده می شوند، اشاره به پایین یا بالا بودن میزان کربن آن دارند. L برای ورق های استنلس استیل با کربن پایین و H برای آنهایی است که کربن بالایی دارند. هنگامی که درجه ای از ورق، هیچ یک از این دو حرف را نداشته باشد، به آنها درجه های مستقیم می گویند. استنلس استیل شناخته شده با درجه مستقیم، از حداقل 8 درصد کربن برخوردار است. اما هیچ الزام دقیقی مبنی بر اینکه این فلزات باید دارای حداقل میزان کربن باشند، وجود ندارد.

 

برای درک بیشتر کاربردهای درجه های متفاوت ورق استنلس استیل، در اینجا درجه هایی از ورق استنلس استیل که رایج تر هستند و جایی که مورد استفاده قرار می گیرند، معرفی شده اند: 

 

304_ این نوع از استنلس استیل، در سه نوع وجود دارد: 304، 304H و 304L. این ورق ها، اغلب در صنایع غذا و نوشیدنی مورد استفاده قرار می گیرند، چرا که این درجه خاص از استنلس استیل، قابلیت این را دارد که احتمال آلوده شدن را در سطح پایین نگه دارد. این فلز حدود 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل را در بر دارد.
316_ بخش دیگری از مجموعه 300 است، این درجه بخصوص از استنلس استیل، شامل میزان کرومی بین 16 تا 18 درصد و میزان نیکلی بین 11 تا 14 درصد می شود. از این نوع، به دلیل مقاومت در برابر خوردگی ناشی از آب شور، در مصارف زیست محیطی و دریایی استفاده می شود.
410_ از این نوع ورق استنلس استیل می توان برای تولید ابزارهای جراحی و همچنین صافی های به کار رفته در صنایع غذایی استفاده کرد.

ورق آلومینیوم:

آلومینیوم یکی از فراوان ترین فلزهای موجود در زمین به شمار می آید. این فلز غیرآهنی اغلب به شکل آلیاژ مورد استفاده قرار می گیرد و با فلزهایی نظیر روی، مس و منگنز ترکیب می شود تا ویژگی های ذاتی آن توسعه یابد. این ماده خاص، گرچه نادر است، اما می تواند به شکل خالص خود مورد استفاده قرار گیرد. زمانی که به جای نیاز به دوام و قدرت، نیاز اصلی قابلیت کارایی و مقاومت در برابر خوردگی باشد، از آلومینیوم استفاده می شود.
گسترده ترین شکل های استفاده شده از آلومینیوم، ورق ها هستند که در تمام بازارهای مهم صنعت آلومینیوم، یافت می شوند. ورق های آلومینیومی به دلیل برخورداری از وزن سبک، دوام پذیری، تطبیق پذیری و تنوع گسترده ای از آلیاژها، یکی از محبوب ترین انواع ورق ها هستند. به این آلیاژها 4 رقم اختصاص داده می شود، که نشان دهنده مورد مصرف آلیاژ، ویژگی های اصلی و میزان آلومینیوم خالصی که در آلیاژ یافت می شود، می باشد. مجموعه آلیاژهای آلومینیوم، از سری 1000 تا سری 8000، متغیر هستند. سری های موفق بعد از تولید اولیه، با فلزهای بسیار ویژه ای ترکیب می شوند، نظیر سری 2000 که با مس ترکیب می شود و سری 3000 که با منگنز ترکیب می شود.
هر سری آلومینیومی، کاربردهای خاص خود را دارد. برای مثال، سری های 2000 در درجه اول، برای استفاده با ابزارهای هوافضا، ساخته می شدند (اما بعدها با سری های 7000 جایگزین شدند)، و سری های 5000 به طور کلی برای به کارگیری در مصارف دریایی ساخته می شوند.   آلومینیوم ورقه ای، می تواند از طریق آنودایز کردن رنگ برای مثال به رنگ های آبی، طلایی یا سیاه دربیاید. همچنین می توان جلای مات بر روی آن ایجاد کرد یا آن را به گونه ای جلا داد تا ظاهری روشن و درخشان داشته باشد.

کاربرد ورق آلومینیوم:

استفاده ورق های آلومینیومی، به ضخامت آن ها بستگی دارد. برای مثال، ورق آلومینیوم برای به کارگیری در تولید بسته بندی و قوطی ها در صنعت بسته بندی، سودمند است. این ورق ها همچنین برای تولید تریلرهای تراکتور و قطعات بدنه خودرو در صنعت حمل و نقل، ارزشمند هستند. ورق آلومینیومی همچنین برای ظروف آشپزی و لوزام خانگی و همچنین برای ساختمان سازی/ محصولات ساختمانی، نظیر گاراژ، سایه بان، سقف، ناودان و نبشی ها، قابل بکارگیری هست.

ورق برنج:

برنج، آلیاژی است که از مس و روی ساخته شده است. نسبت مس و روی برای تولید انواع مختلف برنج، متفاوت است. اما با این‌حال، برنج مدرن، اساساً از 67 درصد مس و 33 درصد روی، تشکیل شده است. با این وجود، میزان مس ممکن است در محدوده بین 55 تا 95 درصد وزن کل را تشکیل دهد و میزان روی از 5% تا 40%، متفاوت است. معمولاً سرب نیز با غلظت حدود 2% به برنج اضافه می شود. اضافه شدن سرب، قابلیت ماشینکاری برنج را بهبود می بخشد.
ورق های برنجی یک جایگزین مناسب برای ورق های طلا می باشند. برنج، یک آلیاژ فلز مقاوم در برابر خوردگی است که ترکیبی از مس و روی است. این فلز، با دوام بوده و از رسانایی الکتریکی بالایی به همراه ظاهری براق و تزئینی برخوردار است. معمولاً برش دادن، ماشینکاری و ساخت این ورق های فلزی آسان است. این فلز اغلب با برنز که آلیاژی مشابه با مس و قلع است اشتباه گرفته می شود. برنج، به طور معمول دارای رنگ طلایی بیشتری است در حالی که برنز دارای تن قرمز رنگ است.

خصوصیات برنج:

-برنج معمولاً از ظاهر طلایی روشن برخوردار است، اگرچه می تواند طلایی-قرمز یا سفید- نقره ای نیز باشد. درصد بالاتری از برنج باعث ایجاد تن سرخ می شود، درحالی که میزان روی بیشتر، باعث می شود آلیاژ، نقره ای به نظر برسد.
-برنج قابلیت انعطاف‌پذیری بالاتری نسبت به برنز یا روی دارد.
-برنج، خصوصیات صوتی مناسبی دارد که آن را برای به کارگیری در سازهای موسیقی مناسب می سازد.
-این فلز اصطکاک کمتری را نشان می دهد.
-برنج یک فلز نرم است که ممکن است در مواقعی که شانس ایجاد جرقه کم است استفاده شود.
-این آلیاژ دارای نقطه ذوب نسبتاً کم است.
-رسانای حرارتی خوبی است.
-برنج در برابر خوردگی، به ویژه خوردگی گالوانیک از آب شور، مقاوم است.
-ریخته گری فلز برنج، آسان است.
-برنج، فرومغناطیسی نیست، در مقایسه با چیزهای دیگر، این ویژگی، جداسازی آن را از فلزات دیگر برای بازیافت، آسان تر می کند.

موارد مصرف ورق های برنجی:

تطبیق پذیری ورق برنج، آن را برای طیف گسترده ای از کاربردها تبدیل به ماده ای سودمند کرده است. کاربردهای رایج برای ورق برنجی:
-ساختمان سازی/ معماری
-تولید
-لوله کشی
-ظروف فلزی
-برقی
-سازهای موسیقی
-رادیاتورها
-تریم های معماری
-وسایل تزئینی
-و غیره

ورق مس:

مس، یک عنصر شیمیایی اصلی است که با رسانایی الکتریکی و حرارتی بالای خود شناخته می شود. معمولاً برای انواعی از محصولات شامل سیم های الکتریکی، لوله ها، ظروف آشپزی و غیره، به کار می رود. مس خالص دارای رنگ قرمز- نارنجی می باشد. مس یکی از معدود فلزاتی است که نیاز به استخراج از سنگ معدن ندارد (مستقیماً در حالت طبیعی خود قابل استفاده است). مس دارای رسانایی الکتریکی و حرارتی، تطبیق پذیری خوب و مقاومت طبیعی نسبت به خوردگی می باشد. ورق مس، کنترل ابعادی عالی و  مقاومت در برابر ترک خوردگی را ارائه می دهد که برش دادن، ماشینکاری و شکل دادن به این فلز را آسان می کند.

انواع آلیاژهای مس:

تولید ورق های مسی با ذوب محصول در یک ظرف مخصوص ذوب، شروع می شود. مس مذاب، سپس در قالب مستطیل ریخته می شود، تا شمش تولید شود. شمش، سپس برای تصفیه شدن در مواد شیمیایی فرو می رود که به این فرایند اسیدشویی می گویند. وقتی که شمش مس اسیدشویی می شود، می توان آن را نورد کرد. مس از طریق یک غلتک پرس، دوباره و دوباره تغذیه می شود درحالی که غلتک های نورد، نزدیک تر و نزدیک تر شده تا ورق مسی به ضخامت مورد انتظار برسد.

کاربردهای ورق مسی:

انتخاب آلیاژ مس مناسب با توجه به نوع کاربرد مورد نظر، گام مهمی در انتخاب ورق های مسی به شمار می آید. تنوع زیادی از آلیاژهای مسی وجود دارند و انتخاب هر کدام از آنها با در نظر گرفتن جزئیات متنوعی نظیر کاربرد، تراکم، استحکام، کارایی، مقاومت در برابر خوردگی و غیره، انجام می شود. استفاده های رایج برای ورق و فویل مسی شامل موارد زیر می شود:
-ساختمان سازی/ معماری
-تولید خودرو
-اجزای الکتریکی
-مصارف دریایی
-سیستم های HVAC (گرمایش، تهویه، تهویه مطبوع)
-و غیره

راهنمای استفاده از ضخامت های ورق مسی:

1 میلیمتر: یک فویل مسی بسیار باریک است. تقریباً 1.5 برابر ضخیم تر از فویل آلومینیوم خانگی است و به راحتی قابل برش است اما به راحتی نیز چین خورده می شود. می توان ورق مسی 1 میلیمتری را با دست پاره کرد یا می توان شکل های متفاوتی را با پانچ های کاغذی ایجاد کرد. از این ضخامت برای صنایع کاغذی و همچنین الکتریکی، تولید و کاربردهای تحقیق و توسعه استفاده می کنند.
1.4 میلیمتر: این ورق نیز، یک فویل مسی بسیار باریک است و کمی ضخیم تر از ورق 1 میلیمتری است. ورق 1.4 میلیمتری، دو برابر ضخیم تر از فویل آلومینیومی خانگی است. این ورق به راحتی برش داده می شود و همچنین با دست پاره می شود. همچنین با لمس کردن چین می خورد. ورق 1.4 میل، اغلب در صنایع کاغذی و همچنین الکتریکی، تولید و تحقیق و توسعه، مورد استفاده قرار می گیرد.
3 میلیمتر: این یک ورق نیز باریک است. تقریباً 4.5 برابر از آلومینیوم خانگی، ضخیم تر است. به راحتی با قیچِی، برش داده می شود. با دست پاره می شود و به آسانی چین داده می شود. از این ورق برای صنایع دستی و هنری متنوع، مصارف الکتریکی و تحقیق و توسعه، استفاده می شود.
5 میلیمتر: این ورق، 7-8 برابر ضخیم تر از آلومینیوم خانگی است. این ورق با دست پاره نمی شود اما با قیچی، می توان آن را برش داد. بسیار قابل خم شدن است و با یک لمس سبک، دچار تو رفتگی می شود. از این ورق اغلب برای آجدار کردن، برجسته سازی، برچسب ها و دیگر پروژه های دستی و ساختمانی، الکتریکی، تولید و دیگر مصارف استفاده می شود.
8 میلیمتر: این ورق، 11-12برابر ضخیم تر از آلومینیوم خانگی است. این یک فویل برای کاربردهای سنگین است. این ضخامت نیز به راحتی با قیچی قابل برش است و همچنان بسیار خم پذیر است. این ضخامت نمی تواند وزن زیادی را تحمل کرده و ممکن است فشار فزاینده ای را متحمل شود.
10 میلیمتر: این ورق حدوداً، 14 برابر ضخیم تر از آلومینیوم خانگی است. ورق مسی با این ضخامت، ظاهری کمتر شبیه به فویل دارد و در برابر فشار مقاوم تر است. ورق مسی با این ضخامت، غالبا برای پروژه های فضای باز برای محافظت از چوب از عناصری نظیر شعله ور شدن و پوشاندن تیرها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از آن برای سقف لانه پرندگان و دیگر پروژه های باغبانی استفاده می شود. همچنین گاهی در پروژه های فضای داخلی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
16 میلیمتر: این ضخامت، بسیار با دوام است. می توان آنها را با قیچی های آهن بری، ماشین برش یا چاقوی کاربردی با یک تیغه سنگین، برش داد. از این ضخامت ورق مسی می توان در مجسمه سازی، جواهرسازی و سایر پروژه های صنایع دستی و هنری، استفاده کرد. ورق مس 16 اونسی نوعی مس سنگین است که اغلب به آن “مس سقفی” گفته می شود. این ضخامت غالباً برای سقف سازی، پروژه های هنری و صنایع دستی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. مس 16 اونسی قابل خم شدن و شکل گیری با دست است اما بسیار با دوام است. برای کاهش این ضخامت ، می توان از قیچی های آهن بری فلزی استفاده کرد.
32 میلیمتر: این ورق تقریباً 50 درصد ضخیم تر از ورق 22 میلیمتری است. این ضخامت، اغلب برای پروژه های مختلف ساختمانی ، هنری و صنایع دستی ، پروژه های DIY، مصارف الکتریکی، تحقیق و توسعه و موارد دیگر استفاده می شود. این ضخامت ورق مسی را می توان با قیچی های آهن بری سنگین یا ماشین های برش فلزی برای ورق ها، برش داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *