اطلاعات کاربردی

انواع پروفیل ها در صنعت چه کاربردی دارند

کاربرد انواع پروفیل

پروفیل چیست؟

پروفیل که از نظر لغوی به معنای مقطع ثابت و طول زیاد است، دسته ای از فولاد است که در شکل های متنوع مورد استفاده قرار می گیرد. به بیان دیگر، پروفیل های فلزی، شامل فلزها و آلیاژهایی در قالب میله ها، تیرها، صفحات، فویل ها و دیگر شکل های استاندارد هستند. پروفیل های فلزی، محصولاتی فولادی هستند که به گونه ای نورد، کشیده یا پرس شده اند که در تمام طول خود از سطح مقطع یکسانی برخوردار باشند. محصولات پروفیلی می توانند در جاهایی نظیر سیستم های سقفی، برای ساخت سازه های پیش ساخته و همچنین می توانند در بخش خودروسازی مورد استفاده قرار گیرند و این نشان می دهد که برای هر دو شرایط صنعتی و ساختمانی، مناسب هستند. شکل های زیاد این فولاد سازه ای به حالت یک تیغه زاویه دار، دارای یک برش عمودی از سطح مقطعی ویژه هستند. نوع این قالب های فلزی، بسته به نوع کاربرد، مبتنی بر نوع مصالح آن یا خصوصیات مکانیکی ویژه با توجه به موقعیت استفاده موردنظر، تغییر می کند. این قطعات فولادی، در صنعت امروز و در زندگی انسان ها نقش مهمی را ایفا می کنند و در طیف وسیعی از مصنوعات مختلف استفاده می شوند. پروفیل ها در صنایع خودرویی، هوافضا، دستگاه های ورزشی، ساختمان، حمل و نقل، دریایی، تزئینات و دکوراسیون کاربرد فراوان دارند. درواقع می توان گفت پروفیل ها در همه جا حضور دارند.

انواع پروفیل فولادی:

پروفیل ساختمانی (فولاد مستحکم بتنی):

پروفیل ساختمانی، از کشش بالایی برخوردار است و برای تقویت استحکام سازه های بتنی یا اجزای آنها مورد استفاده قرار می گیرد. اکثر شکل های فولاد ساختمانی، نظیر تیغه های I شکل، از نظر سطح مقطع، بسیار سفت هستند و بنابراین می توانند بار زیادی را بدون شکم دادن اضافه، تاب بیاورند.
پروفیل های ساختمانی بزرگ شامل موارد زیر می شوند:
– پروفیل های I (تیغه های T دوتایی)
– پروفیل های H (تیغه های فلنج گسترده)
– پروفیل های U
– پروفیل های T
– پروفیل L (فولاد زاویه دار)
– پروفیل های مقطع مربعی یا دایره ای: کاربردهای ممکن برای پروفیل های ساختمانی و ماشین آلات ساختمانی، بی نهایت است و در مواردی نظیر
– تکنولوژی حفاری
– سیستم های قفل درب
– شفت های لبه دار
– ساخت داربست
– ساخت نمای سردر
– قفل ها و اتصالات
– و ….

پروفیل صنعتی :

در فرآیند ساخت پروفیل، ورق فولادی را به صورت رول، نواربری کرده و وارد خط نورد سرد می کنند، پس از شکل دهی، درز جوش آن را می بندند و در نهایت تبدیل به پروفیل صنعتی می گردد و محصول نهایی را در ابعاد مختلف و مقاطع مستطیل و مربع، برش می دهند. این پروفیل های صنعتی در ساخت قطعات صنعتی به کار می روند.
محصولات پروفیل Z به عنوان حمال بار یا اجسام کمکی، در سازه های صنعتی و ساختمان های فولادی، سازه فولادی سبک، بخش های انرژی، فلزی، الکترونیکی، الکتریکی، خودروسازی و غیره، مورد استفاده قرار می گیرند.
پروفیل Z با توجه به ظرفیت بالای تحمل بار، در مقایسه با سازه های تولید شده از مواد فولادی سنگین، از نظر جنس و قیمت، بیش از 40 درصد، دارای مزیت است. این پروفیل ها همچنین با توجه به فراهم آوردن راحتی در تولید، تهیه، حمل و نقل و مونتاژ، باعث می شوند سازه های فولادی، قابل اطمینان تر، سریع تر و مقرون به صرفه تر باشند.
موارد به کارگیری پروفیل صنعتی:
– خودروسازی
– روبنای تریلرها و قطعات شاسی
– صنایع دریایی
– کاربردهای عمومی به صورت پروفیل سفارشی سازی شده
– میل گردهای ماشین کاری آلیاژ سخت
– پروفیل های استاندارد

 

پروفیل مبلی:

پروفیل مبلی، از ورق روغنی یا ورق نورد سرد، ساخته می شود. در واقع، پروفیل هایی هستند که از وزن سبکی برخوردار بوده و در ضخامت های زیر 1.5 میلیمتر وجود دارند. مهمترین نوع پروفیل های مبلی، قوطی های مبلی هستند که از کاربردهای فراوانی در صنعت برخوردارند. قیمت پروفیل مبلی، نسبت به انواع دیگر پروفیل ها، بالاتر است. این پروفیل ها دارای ویژگی های زیر می باشند:
– کیفیت سطحی عالی
– دارا بودن قطر و خامت دقیق
– ظرافت و دقت بالا نسبت به سایر پروفیل ها
– شکل پذیری مناسب
– تنوع وزنی
– قابلیت آبکاری شدن
– جوش پذیری بالا

 

پروفیل استنلس استیل:

پروفیل استنلس استیل، اصطلاحی با معانی بسیار گسترده است. طبق تمام تعاریف موجود، تمام انواع فولاد، با حداقل 5/10 درصد کروم، پروفیل ضد زنگ محسوب می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *