اطلاعات کاربردی

کاربرد میلگرد آجدار در سازه های تجاری و صنعتی

میلگرد آجدار چیست؟

میلگرد فولادی آجدار، نوعی فولاد تغییر شکل یافته با استحکام بالا می باشد که دارای برآمدگی هایی در سطح خود می باشد، که به عنوان آج، شناخته می شوند، بر این اساس به آنها میلگرد فولادی آجدار می گویند. این نوع از میلگرد فولادی اغلب دارای آج های عمودی و عرضی روی سطح خود است. شکل آج عمودی، شامل طرح مارپیچی، هلالی و ضربدری می باشد. میلگرد آجدار، نوعی آهن است که با هدف افزایش مقاومت در برابر تیرها، ستون ها و پایه ها در جایی که بتن در سازه های بتنی محکم ریخته شده است، مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به استحکام مورد نظر در ضخامت های متفاوتی در دسترس می باشد. واحد اندازه گیری این محصولات، به میلیمتر می باشد. این نوع از میلگردها، دارای ویژگی های خاصی هستند که باعث برتری آنها نسبت به میله های تابیده (twisted)، در استحکام بتن می شود. این ویژگی ها، از انعطاف پذیری تا به صرفه بودن را شامل می شود.  

ویژگی های میلگرد آجدار:

این میلگردها قابلیت خم شدن تا 180 درجه را بدون ترک خوردگی یا شکستگی دارند. ویژگی های ساختاری آنها امکان جوش دادن آنها را با فلاش الکتریکی نظیر جوش قوسی و جوش لب به لب، ایجاد کرده است.

میلگرد آجدار در جایی که احتمال ترک خوردگی بتن وجود دارد، در مقایسه با میلگردهای تابیده، سطح آجدار، پیوستگی بهتری را با سیمان ایجاد می کند و باعث می شود ظرفیت تاب آوری کلی سازه، توسعه یابد و نیازی به استفاده از قلاب های انتهایی برای آنها وجود نداشته باشد. از این رو، استفاده از آنها هزینه تقویت و استحکام سازه را تا 30 تا 40 درصد، کاهش می دهد و باعث می شود این محصولات، به صرفه تر از محصولات مشابه باشند. غالباً میلگردهای آجدار، از فولاد حرارت دیده ساخته شده اند که باعث می شود نسبت به زنگ زدگی غیر مستعد شوند. این ویژگی بسیار مهم است چرا که با توجه به اینکه زنگ زدگی، حجم بیشتری را نسبت به فولادی که از آن شکل گرفته، اشغال می کند، بتن اطراف آن، فشار شدیدی را متحمل می شود که باعث ترک خوردگی، پوسته پوسته شدن و در نهایت شکست سازه می شود. 

به علاوه، خم کردن، فیکس کردن و بازرسی میلگردهای آجدار، بسیار ساده است و باعث کاهش هزینه های نیروی کار می شود، این میلگردها را می توان برای تمام انواع اصلی سازه های بتنی تقویت شده، مورد استفاده قرار داد. همچنین میلگردهای آجدار، مانند تمام محصولات متالیک دیگر، می توانند به عنوان اوراق ضایعات، بازیافت شوند. 

مزایای استفاده از میلگرد آجدار:

– قابلیت خم شدن تا 180 درجه بدون ایجاد ترک یا شکست
– استحکام بالا و ساختار محکم
– ضد خوردگی و زنگ زدگی
– ضد حریق
– موجود در انواع و اندازه های مختلف
– عمر طولانی و با دوام

موارد مصرف میلگرد آجدار :

– سازه های تجاری
– سازه های مسکونی
– سازه های نظامی

تفاوت میلگرد ساده و آجدار:

میلگرد ساده :

جنس میلگرد ساده از فولاد نرم می باشد. سطح فولاد نرم، صاف بوده و شکل آن مدور می باشد که در سایزهای مختلفی از 6 میلیمتر تا 50 میلیمتر در دسترس هستند. این میلگردها از استاندارد A1 پیروی می کنند و لذا به این نام نیز شهرت دارند. از آنها برای اهداف خاصی نظیر جوشکاری و آهنگری و در جاده ها و باند فرودگاه ها استفاده می شود اما استفاده از میلگردهای ساده، برای سازه هایی نظیر پل ها و دیگر سازه های سنگین، توصیه نمی شود. 

میلگرد آجدار :

میلگرد آجدار، دارای آج، برآمدگی یا دندانه هایی در سطح خود می باشد که مشکل اساسی فولاد نرم را در میلگردهای ساده که ناشی از لغزندگی آنها است، کاهش می دهد و پیوستگی خوبی را بین بتن و میلگرد ایجاد می کند. خاصیت کششی این میلگردها در مقایسه با میلگردهای دیگر، بالاتر است و در مقاطعی بین 6 تا 50 میلیمتر تولید می شوند. 

میلگردهای آجدار، به ترتیب سختی در سه طبقه استاندارد A3، A2 و A4، در دسترس هستند. میلگردهایی که طبق استاندارد A2 تولید می شوند، در رده S340 قرار دارند. این میلگردها از نظر مقاومت، سطح بالاتری نسبت به میلگردهای ساده (A1) دارند. شکل آج در میلگردهای A2 به صورت مارپیچی و در میلگردهای A3 به صورت ضربدری بوده و انعطاف میلگرد A2 بیشتر از میلگرد A3 می باشد. قابل ذکر است که انجام عملیات جوشکاری روی میلگردهای A2 و A3 ممنوع می باشد. میلگردهایی که طبق استاندارد A4 تولید می شوند، در رده میلگردهای سخت قرار داشته و به عنوان میلگرد S500 شناخته می شوند. این میلگردها مقاومت بیشتری نسبت به رده های قبلی دارند و قیمت آنها نسبت به انواع دیگر میلگرد آجدار، بیشتر می باشد. 

آهن اول انواع میلگرد را با بهترین کیفیت عرضه می دهد. هنمچنین شما مشتریان عزیز می توانید جهت اطلاع از قیمت میلگرد استنلس استیل، قیمت میلگرد آلومینیوم، قیمت لوله مانیسمان، قیمت لوله درزمستقیم، قیمت تیرآهن و سایر محصولات با کارشناسان آهن اول در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *