اطلاعات کاربردی

با موارد استفاده از انواع کپ آشنا شوید

کپ چیست؟

کپ ها یا سرپوش های لوله به عنوان یک وسیله محافظتی عمل می کنند و برای محافظت از انتهای لوله ها در شکل های مختلف طراحی شده اند. این سرپوش ها، نقطه پایانی لوله را پوشش می دهند و در نقاط پایانی سیستم های لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین در ابتدای لوله ها برای اتصالات آتی مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع این اتصالات، برای مسدود کردن انشعابات و سر لوله، به کار می روند. هدف اصلی استفاده از کپ ها، ضد آب کردن اتصالات است. همچنین برای بستن انتهای لوله های هیدرولیک و پنوماتیک از آنها استفاده می شود. کپ هابرای دستگاه های لوله کشی خطوط آبرسانی صنعتی، تجاری و خانگی، ماشین آلات و تجهیزات پردازش و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. کپ ها همچنین تنها با هدف از بین بردن بلوک های هوا روی پمپ های آب سوار می شوند. کپ ها به عنوان یک طبقه مهم از اتصالات لوله بسیار مورد تقاضا هستند و یکی از رایج ترین روش های تولید کپ ها، به این صورت است که ورق ها به شکل دایره ای برش داده شده و از طریق کشش عمیق، فرم داده می شوند. کشش عمیق، فرایند تبدیل ورقه های سفید فلزی (blanks)، به شکل های هندسی یا نامنظم است که عمق آن ها بیش از قطرشان است. کپ ها، ممکن است دارای رزوه های مادگی باشند که باعث می شود بتوانند در انتهای لوله، پیچ شوند. به علاوه ممکن است به لبه لوله جوش داده شوند.

شکل های رایج کپ ها:

کپ ها در شکل های مختلفی در دسترس هستند. برخی از این شکل های رایج شامل موارد زیر می شود:
-دایره ای
-مربع
-مستطیل
-U شکل
-I شکل
-کپ هگز و غیره
شکل های دیگری نیز از کپ ها وجود دارد که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند مانند کپ های ضد غلتیدن. این کپ ها دارای شکل دایره ای با انتهای مربعی هستند که این شکل از غلت خوردن لوله ها جلوگیری می کند.

دسته بندی کپ ها بر اساس جنس:

-استنلس استیل
-کربن
-فولاد آلیاژی
-فولاد دوبلکس
-فولاد سوپر دوبلکس
-آلیاژ نیکل
-آلومینیوم
-نایلون یا پلی آمید
-پلی اتیلن
-پلی پروپلین
-وینیل
-لاستیک سیلیکون

انواع کپ فولادی بر اساس نوع اتصال:

کپ استیل جوش لب به لب (Butt weld steel Cap):
کپ BW، با استفاده از جوش لب به لب لوله ها را به هم متصل می کند. انتهای کپ BW، به صورت اریب یا مسطح است. کپ جوشی لب به لب برای اتصال کپ ها به لوله ها باعث مقاومت اتصال در برابر نشتی، افزایش استحکام و استفاده از فضای کمتر می شود و احتمال فرسایش و خوردگی را کاهش می دهد.
کپ جوش ساکت (Socket weld Cap):
در حالت جوش ساکت، لوله وارد ناحیه فرورفته یک لوله، اتصال، شیر یا فلنج می شود. به منظور اتصال دادن لوله ها یا شیرها به بخش های دیگر لوله، در برخی موارد، جوش ساکتی، انتخاب مناسبی است و در جایی که استحکام بالای سازه و یکپارچگی بالا در برابر نشتی حائز اهمیت باشند، از طراحی کپ هایی با جوش ساکتی استفاده می شود.
کپ رزوه ای (Threaded Cap):
این کپ ها به صورت رزوه های مادگی هستند. رزوه آنها می تواند به صورت راست یا مخروطی باشد، اصطلاح NPT نیز اشاره به این کپ ها دارد. کپ های رزوه ای، لزوماً به شکل دایره ای هستند. به طور کلی، این کپ ها دارای رزوه مادگی هستند و پلاگین ها رزوه نرینه دارند. در واقع، کپ های رزوه ای، انتهای لوله را می پوشانند تا آن را آب بندی کنند اما پلاگین ها برای بستن انتهای لوله، به داخل لوله وارد می شوند.

اطلاعات مورد نیاز برای سفارش کپ ها:

ویژگی های مهم متعددی وجود دارند که خریدار باید قبل از خرید کپ ها آنها را در نظر بگیرد. ویژگی های مهمی که باید مورد ملاحظه قرار گیرند، به شرح زیر هستند:
-جنس
-نوع
-قطر بیرونی
-اندازه رزوه
-طول و شکل نوع سر

آهن اول انواع اتصالات از قبیل مهره ماسوره، مغزی، شیر کشویی، شیر صافی، کپ جوشی، سردنده و … را با بهترین کیفیت عرضه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *