آهن اول

کاربرد سه راهی ها در مکان های صنعتی و تجاری


ارسال شده انتشار : ۹:۰۰ ۱۳۹۸/۰۷/۱۴


کاربرد سه راهی ها در مکان های صنعتی و تجاری

سه راهی چیست؟

سه راهی که تحت عنوان لوله تی شکل نیز شناخته می شود، برای ادغام یا تقسیم جریان سیال مورد استفاده قرار می گیرد. سه راهی تی برای توزیع و جمع آوری مایعات از لوله های جریان اصلی مورد استفاده قرار می گیرد. این اتصال، قطعه کوتاهی از یک لوله با انشعابات ۹۰ درجه از مرکز است. این نوع از اتصال برای ارتباط دادن دو لوله به هم و یکی کردن جهت جریان آنها با هم مورد استفاده قرار می گیرد. اگر هر سه طرف این اتصال، به یک اندازه باشند، به آن سه راهی مساوی می گویند در غیر اینصورت به آن سه راهی نامساوی گفته می شود. بر این اساس، به طور کلی، دو نوع سه راهی در لوله کشی ها وجود دارد، سه راهی مساوی و سه راهی نامساوی. رایج ترین آنها، سه راهی های مساوی (سه راهی هایی با اندازه شاخه ورودی و خروجی یکسان) هستند، اما سه راهی های نامساوی نیز به همان میزان در دسترس هستند. 

جنس سه راهی: 

سه راهی ها در جنس های زیر، عرضه می شوند:

استنلس استیل
-فولاد کربنی
-چدن
-نیکل
-آلومینیوم
-مس
-برنج
-برنز
-پلاستیک
-لاستیک
-پلی پروپلین و غیره

پوشش سه راهی ها:

سه راهی ها در پوشش های مختلفی در دسترس هستند. برخی پوشش های رایج به شرح زیر هستند: 

-پوشش گالوانیزه
-نیکل اندود
-قالب سیاه
-پوشش سفید
-پوشش طلا
-آبکاری شده و غیره

کاربرد سه راهی ها:

سه راهی ها به طور گسترده ای در مصارف صنعتی و تجاری مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. کاربردهای صنعتی و تجاری شامل موارد زیر می شوند: 

-فرآیندهای شیمیایی
-پترولیم
-کاغذ
-پالایش
-نساجی
-تصفیه ضایعات
-صنایع دریایی
-تولید برق/ صنایع همگانی
-تجهیزات صنعتی
-خودرو
-صنایع فشرده سازی و توزیع گاز

انواع سه راهی ها بر اساس عملکرد و قطر شاخه:

سه راهی مساوی:
سه راهی هایی با اندازه شاخه ورودی و خروجی یکسان هستند که می توانند متناسب با نوع نیاز در زاویه های مختلفی (۹۰ و ۴۵ درجه) ارائه شوند و لذا با توجه به شکل نهایی و زاویه ای که شاخه خروجی آنها از لوله اصلی دارد، تحت عنوان های متفاوتی نامگذاری خواهند شد.
 
سه راهی کاهنده (نامساوی):
در این نوع، قطر اندازه شاخه از قطر لوله اصلی کوچک تر است. سه راهی تبدیل مانند تمام سه راهی های دیگر به شکل T با دو انتها در سایزهای مساوی و یک انتهای کوچک تر می باشد. به بیان دیگر، سه راهی کاهنده، نوعی اتصال لوله ای است که در آن اندازه درگاه شاخه، کوچکتر از درگاه های شاخه اصلی است.
سه راهی های کاهنده، برای کاربردهای متفاوت در صنایع مختلف در ترکیبات بسیار متفاوتی از سایزها و تنظیمات، در دسترس هستند. سه راهی های کاهنده نیز می توانند متناسب با نوع نیاز، در زاویه های متفاوتی از لوله اصلی (۴۵ و ۹۰ درجه)، عرضه شوند که بر این اساس، نام های متفاوتی نیز خواهند داشت.

ویژگی ها و کاربردهای سه راهی کاهنده (تبدیل):

سه راهی های کاهنده برای ایجاد اتصالات مکانیکی با یکپارچگی بالا در مصارف مختلفی از لوله کشی ها، مورد استفاده قرار می گیرند. به طور گسترده ای برای به کارگیری در فشار مثبت و کاربردهای وکیوم، مورد استفاده قرار می گیرد. در سیستم هایی با خلوص بسیار بالا مورد استفاده قرار می گیرند. در مواردی که نیاز به به جلوگیری از بروز طغیان خوردگی باشد، از این سه راهی ها استفاده می شود. سه راهی های کاهنده اغلب باعث ایجاد مسیرهای جریان روان تر و از بین رفتن آشفتگی در مسیر جریان می شوند برای آبرسانی ضایعات، مورد استفاده قرار می گیرند. برای لوله آب، زهکشی، گاز، روغن و غیره استفاده می شوند.

انواع سه راهی ها بر اساس زاویه از مرکز:

سه راهی مستقیم (straight): در این نوع شاخه خروجی، با زاویه ۹۰ درجه از لوله اصلی، خارج می شود. یکی از اشتباهات رایج در شناخت سه راهی ها، یکی تشخیص سه راهی های مستقیم از سه راهی های مساوی است. سه راهی مساوی، نشان دهنده اندازه های یکسان در قطر هر سه شاخه، می باشد در صورتی که سه راهی مستقیم، دارای یک درگاه جانبی در زاویه قائم نسبت به جریان اصلی است.
سه راهی جانبی (lateral)/ وای شکل (why): نوعی از سه راهی است که یک شاخه در زاویه ۴۵ درجه یا زاویه ای بیشتر از ۹۰ درجه دارد. این نوع سه راهی از اصطکاک و تلاطم که ممکن است مانع عبور جریان شود می کاهد. این محصول، می تواند از نوع مساوی یا کاهنده باشد. در سه راهی های جانبی، شاخه خروجی نسبت به لوله اصلی، دارای زاویه ۴۵ درجه و ۱۳۵ درجه است. به دلیل شکل خاص و مسیر شاخه، سه راهی های جانبی، از دو قطعه لوله که به هم جوش داده شده اند، ساخته شده اند. از این نوع سه راهی، برای کاهش اصطکاکی که مخل جریان است، استفاده می شود.

انواع سه راهی ها بر اساس نوع اتصال:

سه راهی جوش لب به لب: سه راهی جوش لب به لب که در دو نوع مساوی و کاهنده تولید می شود، دارای یک شاخه ۹۰ درجه و یک لوله درز مستقیم است که اتصالی را برای نصب دستگاه دیگری در سیستم های لوله کشی، ایجاد می کند.
 
سه راهی جوش ساکت: در مقایسه با جوش لب به لب، اتصالات جوش ساکتی برای لوله های با قطر کوچک (معمولاً کمتر از ۲ اینچ)، به کار می روند. از سه راهی هایی با این نوع جوش، در جایی که جلوگیری از نشتی و استحکام ساختار بالا حائز اهمیت باشد، استفاده می شود.
 
سه راهی رزوه ای: سه راهی های رزوه ای نیز همانند اتصالات جوش ساکت برای لوله های با قطر کوچک به کار می روند.

آهن اول انواع اتصالات از قبیل سه راهی، زانویی، بوشن، کپ جوشی، سردنده و ... را با بهترین کیفیت عرضه می کند.


نظر خود را ثبت کنید

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، اتوبان ستاری جنوب، خیابان پیامبر غربی، پلاک ۱۰۶/۷، ساختمان پندار، واحد دو
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.