آهن اول

انواع زانویی بر اساس زاویه، نوع اتصال و جنس


ارسال شده انتشار : ۹:۰۰ ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ | بروزرسانی : ۱۳۹۹/۰۹/۰۱


انواع زانویی بر اساس زاویه، نوع اتصال و جنس

زانویی چیست؟

زانو جوشی نوعی اتصال آهنی، به عنوان متصل کننده، رابط و تغییر دهنده مسیر حرکت لوله برای عبور سیالات مایع و گازی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این اتصال آهنی به عنوان زانو(elbow) شناخته شده است و ساختار پیچیده ای ندارد. زانو جوشی ها برای کاربردهای مختلف در ۳۰ – ۴۵ – ۶۰ – ۹۰ -۱۸۰ درجه تولید می شوند و نسبت به فشار وارده بر آن ها در رده های SCH۱۶۰، SCH۸۰، SCH۴۰، SCH۲۰، STD و سایر رده های ضخامتی لوله ها تولید می گردند.به نظر کارکرد ساده‌ای می‌آید؛ اما باعث انعطاف‌پذیری بسیار زیادی در طراحی سیستم لوله‌کشی می‌شود. چرا که باعث صرفه جویی در فضا شده و باعث می‌شود محتویات لوله در مسیری که باید بروند، جریان یابند. طراحی سیستم لوله‌کشی بدون در نظر گرفتن این عوامل تقریباً غیرممکن است. زانویی بیش از سایر اتصالات لوله ای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نصب اتصال زانویی در یک زاویه اشتباه یا استفاده از مصالح نامناسب، منجر به خرابی در سیستم لوله‌کشی خواهد شد.

جهت اطلاع از قیمت زانو جوشی با کارشناسان آهن اول در ارتباط باشید.

انواع زانو جوشی:

زانو جوشی بر اساس شعاع، زاویه، طول، نوع ماده و نوع اتصال می تواند دسته بندی شود.

زانو جوشی بر اساس شعاع زانویی

میانگین شعاع خمیدگی را شعاع زانویی می گویند. اگر شعاع با قطر برابر باشد "زانویی شعاع کوتاه" یا "زانویی SR" نامیده می شود که از آن در خطوط کم سرعت و فشار پایین استفاده می کنند.

انواع زانویی بر اساس زاویه

زانویی ۹۰ درجه: این نوع زانو جوشی که به عنوان زانویی عمودی نیز شناخته شده است جهت حرکت سیال را با زاویه ۹۰ درجه تغییر می دهد. در تمام سیستم های خط لوله استفاده می شود و برای ساخت و ساز فولادی بسیار مناسب است. یک نوع زانو جوشی عمودی به صورت شعاع بلند است که بین لوله ها و یا تیوب ها با طول های مختلف برای اتصال شیلنگ ها به پمپ ها و زهکشی عرشه و شیر نصب می شود. نوع دیگر زانو جوشی شعاع کوتاه است که قطر کوتاه تری دارد و در شرایط و موقعیتی که فضای کافی نباشد استفاده می شود.

در زانویی با شعاع بلند (LR) شعاع مرکزی، ۱.۵ برابر اندازه اسمی لوله یا به بیانی دیگر، ۱.۵ برابر قطر لوله است. به طور معمول، در لوله‌کشی‌ها از زانویی‌هایی با شعاع بلند استفاده می‌شود چرا که افت فشار در آن‌ها در مقایسه با زانویی‌های با شعاع کوتاه، کمتر است. زانویی‌های بلند شعاع، نسبت به زانویی‌های با شعاع کوتاه، مقاومت اصطکاکی کمتری نسبت به مایع دارند.

در زانویی‌های با شعاع کوتاه (SR) شعاع مرکزی، مساوی اندازه اسمی لوله یا به بیان دیگر، یک برابر طول لوله است. زانویی کوتاه شعاع، تحت شرایط فضایی محدود به کار می رود. ضمناً، به دلیل تغییر ناگهانی جریان، افت فشار آن بالا است. زانویی کوتاه شعاع، نسبت به زانویی بلند شعاع، ارزان تر بوده و چرخش تیزتری به لوله می‌دهد.

زانویی ۴۵ درجه: زانویی ۴۵ درجه برای تغییر مسیر لوله به میزان ۴۵ درجه، به کار می رود. همانطور که از نام آن پیداست، این زانویی یک ابزار اتصال لوله است که به گونه‌ای خم شده است که بتواند تغییر ۴۵ درجه‌ای در مسیر جریان مایع یا گاز در لوله ایجاد کند. زانویی ۴۵ درجه نیز مانند زانویی ۹۰ درجه، به لوله‌هایی با جنس‌های متفاوت مانند پلاستیک، مس، چدن، فولاد، سرب، لاستیک و غیره متصل می‌شود. این نوع لوله نیز دارای دو نوع شعاع بلند و شعاع کوتاه است. نمونه شعاع بلند آن بین دو لوله وصل می شود و جهت حرکت سیال با زاویه ۴۵ درجه تغییر می کند. نسبت به زانویی ۹۰ درجه اصطحکاک کمتر با فشار پایین تری را ایجاد می کند.

زانویی کاهنده: زانویی کاهنده ۹۰، برای تغییر جهت و همچنین در جایی که اندازه لوله، درون سیستم لوله‌کشی کاهش می‌یابد، طراحی شده است. زانویی کاهنده، جوشکاری‌ها را به اندازه بیش از یک سوم کاهش می‌دهد. به بیان دیگر یک زانویی کاهنده، نوعی از اتصالات است که برای متصل کردن دو قطعه لوله با اندازه‌های متفاوت، مورد استفاده قرار می‌گیرد. زانویی‌های کاهنده در هر انتها دارای دهانه‌هایی با اندازه‌های متفاوت هستند و در نتیجه می توانند دو لوله با اندازه‌های متفاوت را به هم متصل کنند. همچنین کاهش تدریجی در طول لوله در سراسر قوس زانویی کاهنده، مقاومت کمتری نسبت به جریان نشان داده و تأثیر آشفتگی جریان و فرسایش داخلی بالقوه را کاهش می‌دهد. این ویژگی‌ها از افت فشار قابل ملاحظه در خط جلوگیری می‌کنند. این زانویی‌ها در جنس‌ها، اندازه‌ها، پردازش‌ها و رنگ‌های مختلفی در دسترس هستند.

زانویی ۱۸۰ درجه: زانویی‌های بازگشتی برای ایجاد تغییر جهت‌های ۱۸۰ درجه، مورد استفاده قرار گرفته اند که در انواع شکل‌های با شعاع کوتاه و بلند در دسترس هستند. این زانویی‌ها در سیم پیچی‌های حرارتی، مبدل‌های حرارتی، دریچه تانک و غیره، مورد استفاده قرار می گیرند.

 

انواع زانویی بر اساس نوع اتصال:

بر این اساس زانویی‌ها به سه نوع زانویی جوش لب به لب، زانویی جوش ساکت و زانویی رزوه ای تقسیم می‌شوند: 

زانویی جوش لب به لب: 

این نوع زانو جوشی فولادی از طریق پرس گرم تولید می شود و مستقیما به لوله فولادی جوش می شود و نسبت به سایر اتصالات معمولا برای زانو جوشی با فشار و دمای بالاتر استفاده می شود.

زانویی جوش سوکتی: 

در این نوع زانو جوشی قطر واقعی انتهایی از قطر زانویی بیشتر است زیرا انتهای زانو جوشی دارای ناحیه ای ذوزنقه ای شکل است که برای انجام عملیات جوشکاری انتهای لوله را در این ناحیه قرار می دهند، در نتیجه باید دقت کرد که قطر زانویی با قطر بیرونی لوله مطابقت داشته باشد.

زانویی رزوه ای: 

از لحاظ ظاهری مشابه با زانو جوشی سوکتی است، تفاوت آن این است که سطح داخلی ناحیه ی ذوزنقه شکل توسط ماشین کاری تبدیل به رزوه شده است و باز کردن و نصب آن راحت تر می باشد، در نتیجه برای نگهداری و تعمیر خطوط لوله کارآمد است.

انواع زانویی بر اساس جنس:

زانو جوشی فولاد کربنی: استاندارد هایی برای این نوع زانویی تعریف شده از جمله: ASTM ۲۳۴ WPB and WPC / ASTM A۴۲۰ WPL۶ / MSS-SP-۷۵ WPHY ۴۲, ۴۶, ۵۲, ۵۶, ۶۰, ۶۵ and ۷۰

زانو جوشی ضد زنگ: از این نوع زانو جوشی در مصارفی که خوردگی بالایی دارند استفاده می شود زیرا از استحکام و مقاومت در برابر خوردگی بالایی برخوردار است. در خطوط لوله دریایی و گاز و همچنین عملیات سطحی در صنایع غذایی و اهداف بهداشتی پرکاربرد است. استاندارد های این نوع زانو جوشی اینگونه تعریف شده است: ASTM A۴۰۳ WP ۳۰۴/۳۰۴L , ۳۱۶/۳۱۶L ASTM A۲۷۰

 زانویی فولاد آلیاژی

تولید زانو جوشی فولادی

به طور کلی دو نوع دسته بندی زانو جوشی داریم که یک نوع آن زانو جوشی درز دار و نوع دیگر آن زانو جوشی مانیسمان است. در نوع زانو جوشی درزدار، دو لبه ورقه ی فولادی ضد زنگ توسط الکترود یا آمپر با جریان قوی ذوب شده و لبه ها به هم جوش می شوند. در نوع زانو جوشی مانیسمان، وسط استوانه ای از جنس فولاد ضد زنگ را سوراخ ایجاد می کنند. برای تولید انواع مختلف زانو جوشی فولادی از دو روش تولید نورد گرم و نورد سرد استفاده می کنند.

فرآیند تولید زانو جوشی به روش نورد گرم:

در این روش از دستگاهی به نام مندرل استفاده می کنند. ابتدا لوله ها را در سایز های مناسب برش می دهند و در مرحله ی بعد آن را وارد قالب می کنند که در این مرحله برای عبور لوله ها از داخل قالب از مندرل استفاده می شود. قالب های عصایی شکل داخل کوره قرار گرفته اند و به لوله هایی که وارد می شوند فرم مناسب می دهند. در این روش کیفیت محصول از روش نورد سرد بهتر است اما فرآیند تولید دارای سرعت پایینی می باشد و اگر با روش نورد سرد بخواهیم مقایسه کنیم از لحاظ هزینه، پر هزینه تر نیز هست.

فرآیند تولید زانو جوشی به روش نورد سرد:

این فرآیند به فرآیند فورجینگ نیز شناخته شده است. در این فرآیند از سنبه و ماتریس برای تولید زانو جوشی استفاده می شود و لوله هایی که برش داده شده اند توسط سنبه و پرس هیدرولیک وارد قالب به خصوصی می شوند. این روش یک سری کاستی ها و معایبی دارد مثل اینکه در سطح زانو جوشی ناهمگونی هایی ایجاد می شود، سایز لوله ها در زمان قالب گیری نسبت به سایز استاندارد کاهش می یابد و به دلیل کیفیت نامناسب بعد از استفاده در آن ها احتمال ترک خوردگی وجود دارد.

کاربرد زانویی:

کاربردهای متنوع زانویی‌ها به شرح زیر است:

  • - زانویی در خطوط جریان گاز، مایعات فرایندهای صنعتی، دارویی، ساختمانی و بسیاری کاربردهای تخصصی دیگر، به کار می رود.
  • - زانویی‌ها سازه‌هایی از مصالح سنگین، برای کاربردهایی نظیر مقاومت در برابر دمای بسیار پایین یا بالا و غیره هستند.
  • - زانویی‌ها برای استفاده در سیستم‌های کنترل و فرایند، ابزارها و تجهیزات به کار رفته در کارخانه‌های شیمیایی، نفتی، انرژی سیال، الکترونیکی و پالپ و کاغذ، به طور خاصی طراحی شده اند.

تفاوت زانویی با خم لوله:

خم‌های لوله ای با شعاع بلند در خطوط انتقال مایعاتی که مستلزم پیگ رانی هستند مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به شعاع بلند و تغییرات ملایم جهت، خم لوله، افت فشار خیلی کمتری دارد و جریان هموار مایعات و پیگ را ممکن می سازد.خم لوله اغلب با زانویی اشتباه گرفته می‌شود، در صورتی که آن‌ها دو مفهوم متفاوت هستند.

“خم” یک اصطلاح کلی است که نشان دهنده تغییر جهت در یک لوله است. در حالی که “زانویی”، یک اصطلاح مهندسی است که به صورت ۹۰ درجه یا ۴۵ درجه و زاویه‌های دیگری با شعاع بلند یا کوتاه، طبقه بندی می‌شود. زانویی‌ها، تحت استانداردهای صنعتی با محدودیت در سایز، خمیدگی (همان اصطلاح کلی) و زاویه، کنترل می‌شوند. خم لوله یک اصطلاح کلی بوده و محدوده آن مبهم است و شامل زانویی نیز است.

به طور کلی، اساسی ترین تفاوت آن‌ها در شعاع انحنا است. زانویی‌ها به طورکلی شعاع انحنایی بین یک تا دو برابر قطر لوله دارند. خم‌ها شعاع انحنایی بیش از دو برابر قطر دارند. خم‌ها معمولاً طبق نیاز لوله‌کشی ساخته می‌شوند؛ درحالی که زانویی‌ها پیش ساخته و استاندارد هستند. به بیان دیگر، زانویی یک اتصال استاندارد است اما خم‌ها سفارشی ساز هستند. خم‌ها هیچوقت گوشه‌های تیز ندارند اما زانویی‌ها دارند.

از آنجایی که زانویی‌ها پیش ساخته یا جوشی هستند، می توانند تیز باشند. مانند زاویه‌های واقعی و زانویی‌های برگشتی که ۱۸۰ درجه ای هستند. در خم‌ها، از آنجایی که لوله خم می‌شود و هیچ جوشی در آن دخیل نیست، اصطکاک لوله کمتر بوده و جریان روان تر است. در زانویی‌ها، جوش می تواند باعث ایجاد کمی اصطکاک شود. تمام زانویی‌ها، خم هستند اما تمام خم‌ها زانویی نیستند.

آهن اول انواع اتصالات مسی و فولادی را با بهترین کیفیت ارائه می‌دهد. هنمچنین شما مشتریان عزیز می توانید جهت اطلاع از قیمت شیر توپی، قیمت شیر کشویی، قیمت لرزه گیر لاستیکی، قیمت لرزه گیر آکاردئونی و سایر محصولات با کارشناسان آهن اول در ارتباط باشید.


نظر خود را ثبت کنید

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، اتوبان ستاری جنوب، خیابان پیامبر غربی، پلاک ۱۰۶/۷، ساختمان پندار، واحد دو
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.