آهن اول

انواع زانویی بر اساس زاویه، نوع اتصال و جنس


ارسال شده در تاریخ ۰۹:۰۰ ۱۳۹۸/۰۷/۲۰


انواع زانویی بر اساس زاویه، نوع اتصال و جنس

زانویی چیست؟

اتصالات زانویی (elbows) مسیر جریان را در سیستم‌های لوله‌کشی تغییر می‌دهند. به نظر کارکرد ساده‌ای می‌آید؛ اما باعث انعطاف‌پذیری بسیار زیادی در طراحی سیستم لوله‌کشی می‌شود. چرا که باعث صرفه جویی در فضا شده و باعث می‌شود محتویات لوله در مسیری که باید بروند، جریان یابند. طراحی سیستم لوله‌کشی بدون در نظر گرفتن این عوامل تقریباً غیرممکن است. زانویی بیش از سایر اتصالات لوله ای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. زانویی، به طور عمده در دو نوع استاندارد ۹۰ درجه و ۴۵ درجه‌ای در دسترس قرار دارد. با این حال می توان آن را با درجه‌های دیگری نیز برش داد.

نصب اتصال زانویی در یک زاویه اشتباه یا استفاده از مصالح نامناسب، منجر به خرابی در سیستم لوله‌کشی خواهد شد.

انواع زانویی بر اساس زاویه:

زانویی ۹۰ درجه: زانویی ۹۰ درجه برای تغییر مسیر لوله به میزان ۹۰ درجه، به کار می رود که تحت عنوان زانویی قائم یا عمودی نیز از آن یاد می‌شود. به کارگیری زانویی ۹۰ درجه در تمام سیستم‌های لوله‌کشی، رایج است و معمولا در دو شکل، با شعاع‌های بلند و کوتاه، وجود دارد:

در زانویی با شعاع بلند (LR) شعاع مرکزی، ۱.۵ برابر اندازه اسمی لوله یا به بیانی دیگر، ۱.۵ برابر قطر لوله است. به طور معمول، در لوله‌کشی‌ها از زانویی‌هایی با شعاع بلند استفاده می‌شود چرا که افت فشار در آن‌ها در مقایسه با زانویی‌های با شعاع کوتاه، کمتر است. زانویی‌های بلند شعاع، نسبت به زانویی‌های با شعاع کوتاه، مقاومت اصطکاکی کمتری نسبت به مایع دارند.

در زانویی‌های با شعاع کوتاه (SR) شعاع مرکزی، مساوی اندازه اسمی لوله یا به بیان دیگر، یک برابر طول لوله است. زانویی کوتاه شعاع، تحت شرایط فضایی محدود به کار می رود. ضمناً، به دلیل تغییر ناگهانی جریان، افت فشار آن بالا است. زانویی کوتاه شعاع، نسبت به زانویی بلند شعاع، ارزان تر بوده و چرخش تیزتری به لوله می‌دهد.

زانویی ۴۵ درجه: زانویی ۴۵ درجه برای تغییر مسیر لوله به میزان ۴۵ درجه، به کار می رود. همانطور که از نام آن پیداست، این زانویی یک ابزار اتصال لوله است که به گونه‌ای خم شده است که بتواند تغییر ۴۵ درجه‌ای در مسیر جریان مایع یا گاز در لوله ایجاد کند. زانویی ۴۵ درجه نیز مانند زانویی ۹۰ درجه، به لوله‌هایی با جنس‌های متفاوت مانند پلاستیک، مس، چدن، فولاد، سرب، لاستیک و غیره متصل می‌شود. آن‌ها معمولاً به صورت زانویی‌های بلند شعاع ساخته می‌شوند. البته نوع کوتاه شعاع آن‌ها نیز عرضه می‌شود. زانویی‌های ۴۵ درجه، در اندازه‌های متنوعی در دسترس هستند.

زانویی کاهنده: زانویی کاهنده ۹۰، برای تغییر جهت و همچنین در جایی که اندازه لوله، درون سیستم لوله‌کشی کاهش می‌یابد، طراحی شده است. زانویی کاهنده، جوشکاری‌ها را به اندازه بیش از یک سوم کاهش می‌دهد. به بیان دیگر یک زانویی کاهنده، نوعی از اتصالات است که برای متصل کردن دو قطعه لوله با اندازه‌های متفاوت، مورد استفاده قرار می‌گیرد. زانویی‌های کاهنده در هر انتها دارای دهانه‌هایی با اندازه‌های متفاوت هستند و در نتیجه می توانند دو لوله با اندازه‌های متفاوت را به هم متصل کنند. همچنین کاهش تدریجی در طول لوله در سراسر قوس زانویی کاهنده، مقاومت کمتری نسبت به جریان نشان داده و تأثیر آشفتگی جریان و فرسایش داخلی بالقوه را کاهش می‌دهد. این ویژگی‌ها از افت فشار قابل ملاحظه در خط جلوگیری می‌کنند. این زانویی‌ها در جنس‌ها، اندازه‌ها، پردازش‌ها و رنگ‌های مختلفی در دسترس هستند.

زانویی ۱۸۰ درجه: زانویی‌های بازگشتی برای ایجاد تغییر جهت‌های ۱۸۰ درجه، مورد استفاده قرار گرفته اند که در انواع شکل‌های با شعاع کوتاه و بلند در دسترس هستند. این زانویی‌ها در سیم پیچی‌های حرارتی، مبدل‌های حرارتی، دریچه تانک و غیره، مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع زانویی بر اساس نوع اتصال:

بر این اساس زانویی‌ها به سه نوع زانویی جوش لب به لب، زانویی جوش ساکت و زانویی رزوه ای تقسیم می‌شوند: 

زانویی جوش لب به لب: 

زانویی جوش لب به لب یک زانویی فولادی است که با فشار حرارتی یا عملیات فورج، شکل می‌گیرد. شکل اتصالی آن به گونه ای است که مستقیماً زانویی و لوله فولادی را به هم جوش می‌دهد. زانویی‌های جوش لب به لب، عمدتاً برای شرایطی با فشار و دمای بالاتر از دیگر انواع اتصالات (زانویی جوش ساکت و زانویی رزوه ای) به کار می رود.

زانویی جوش ساکت: 

زانویی جوش ساکت نیز به لوله و اتصالات جوش داده می‌شود. بر خلاف زانویی جوش لب به لب، زانویی جوش ساکت، دارای یک ناحیه ذوزنقه ای در انتها است. می توانیم انتهای لوله را در این ناحیه جای دهیم (قطر این زانویی با قطر خارجی لوله جفت می‌شود)، سپس عملیات جوش را برای اتصال آن‌ها به یکدیگر انجام دهیم. در نتیجه قطر واقعی انتهای زانویی جوش ساکت از قطر زانویی بزرگتر است (مشابه زانویی رزوه ای).

زانویی رزوه ای: 

شکل زانویی رزوه ای، مشابه زانویی جوش لب به لب است، با این تفاوت که سطح داخلی ناحیه ذوزنقه ای به شکل رزوه، ماشین کاری شده است. نصب و برداشتن آن آسان تر بوده و برای تعمیر و نگهدار خط لوله مناسب است.

انواع زانویی بر اساس جنس:

  • - زانویی فولاد کربنی
  • - زانویی فولاد استنلس استیل
  • - زانویی فولاد آلیاژی

کاربرد زانویی:

کاربردهای متنوع زانویی‌ها به شرح زیر است:

  • - زانویی در خطوط جریان گاز، مایعات فرایندهای صنعتی، دارویی، ساختمانی و بسیاری کاربردهای تخصصی دیگر، به کار می رود.
  • - زانویی‌ها سازه‌هایی از مصالح سنگین، برای کاربردهایی نظیر مقاومت در برابر دمای بسیار پایین یا بالا و غیره هستند.
  • - زانویی‌ها برای استفاده در سیستم‌های کنترل و فرایند، ابزارها و تجهیزات به کار رفته در کارخانه‌های شیمیایی، نفتی، انرژی سیال، الکترونیکی و پالپ و کاغذ، به طور خاصی طراحی شده اند.

تفاوت زانویی با خم لوله:

خم‌های لوله ای با شعاع بلند در خطوط انتقال مایعاتی که مستلزم پیگ رانی هستند مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به شعاع بلند و تغییرات ملایم جهت، خم لوله، افت فشار خیلی کمتری دارد و جریان هموار مایعات و پیگ را ممکن می سازد.خم لوله اغلب با زانویی اشتباه گرفته می‌شود، در صورتی که آن‌ها دو مفهوم متفاوت هستند.

“خم” یک اصطلاح کلی است که نشان دهنده تغییر جهت در یک لوله است. در حالی که “زانویی”، یک اصطلاح مهندسی است که به صورت ۹۰ درجه یا ۴۵ درجه و زاویه‌های دیگری با شعاع بلند یا کوتاه، طبقه بندی می‌شود. زانویی‌ها، تحت استانداردهای صنعتی با محدودیت در سایز، خمیدگی (همان اصطلاح کلی) و زاویه، کنترل می‌شوند. خم لوله یک اصطلاح کلی بوده و محدوده آن مبهم است و شامل زانویی نیز است.

به طور کلی، اساسی ترین تفاوت آن‌ها در شعاع انحنا است. زانویی‌ها به طورکلی شعاع انحنایی بین یک تا دو برابر قطر لوله دارند. خم‌ها شعاع انحنایی بیش از دو برابر قطر دارند. خم‌ها معمولاً طبق نیاز لوله‌کشی ساخته می‌شوند؛ درحالی که زانویی‌ها پیش ساخته و استاندارد هستند. به بیان دیگر، زانویی یک اتصال استاندارد است اما خم‌ها سفارشی ساز هستند. خم‌ها هیچوقت گوشه‌های تیز ندارند اما زانویی‌ها دارند.

از آنجایی که زانویی‌ها پیش ساخته یا جوشی هستند، می توانند تیز باشند. مانند زاویه‌های واقعی و زانویی‌های برگشتی که ۱۸۰ درجه ای هستند. در خم‌ها، از آنجایی که لوله خم می‌شود و هیچ جوشی در آن دخیل نیست، اصطکاک لوله کمتر بوده و جریان روان تر است. در زانویی‌ها، جوش می تواند باعث ایجاد کمی اصطکاک شود. تمام زانویی‌ها، خم هستند اما تمام خم‌ها زانویی نیستند.

آهن اول انواع اتصالات مسی و فولادی را با بهترین کیفیت ارائه می‌دهد. هنمچنین شما مشتریان عزیز می توانید جهت اطلاع از قیمت سردانده، قیمت کپ جوشی، قیمت بوشن، قیمت شیر توپی، قیمت شیر کشویی، قیمت لرزه گیر لاستیکی، قیمت لرزه گیر آکاردئونی و سایر محصولات با کارشناسان آهن اول در ارتباط باشید.


نظر خود را ثبت کنید

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، اتوبان ستاری جنوب، خیابان پیامبر غربی، پلاک ۱۰۶/۷، ساختمان پندار، واحد دو
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.