آهن اول

با نحوه تولید ورق قلع اندود آشنا شوید


ارسال شده انتشار : ۹:۰۰ ۱۳۹۸/۰۷/۱۵


با نحوه تولید ورق قلع اندود آشنا شوید

ورق قلع اندود چیست؟

ورق قلع اندود در لغت به معنای پوشاندن یا روکش کردن چیزی نظیر ورق فلزی با قلع می باشد بر این اساس، در صنعت ورقه ای فولادی که با قلع پوشانده شده است، ورق قلع اندود می گویند. ورق قلع اندود، با ویژگی درخشش فلزی زیبایی که دارد، همچنین خواص عالی برای مقاومت در برابر خوردگی، قابلیت لحیمکاری و جوشکاری، شناخته می شود.

ورق قلع اندود، از ورق های فولادی که با لایه ای نازک از قلع پوشیده اند، تشکیل می شود. پیش از ظهور فولاد کربن دار، فلز پشتیبان آن، آهن بود. ورق قلع اندود با نورد فولاد (یا سابقاً آهن) در یک آسیاب غلتان ساخته شده، سپس هرگونه فلس (زنگ زدگی) با انداختن آن در اسید، از بین رفته و در نهایت با لایه ای نازک از قلع پوشانده می شود. در اواخر ۱۹۲۰، در فرایند تولید ورق قلع اندود، آسیاب های بسته ای، جایگزین آسیاب های نواری شدند که قادر به تولید اقتصادی تر مقادیر بزرگتری از این ورق ها هستند.

امروزه، کاربرد اصلی ورق قلع اندود در تولید قوطی های قلع است. سابقاً ورق قلع اندود برای دیگچه ها، ماهیتابه ها و سایر ظروف کاسه ای، مورد استفاده قرار می گرفت. این نوع از ظروف کاسه ای همچنین تحت عنوان ظروف قلع اندود نیز شناخته می شدند.

برای بسیاری از اهداف، ظروف گالوانیزه (با پوشش روی)، جایگزین ورقه های قلع اندود شده اند چرا که لایه روی با اکسید شدن از پوسیدن آهن جلوگیری می کند، درحالی که قلع تنها در صورت عدم شکست سطح قلع، از آهن محافظت می کند، اما با توجه به اینکه روی، ماده ای سمی است، از این ظروف برای پخت و پز، استفاده نمی شود.

ساختار پوشش ورق قلع اندود:

این ساختار دارای ۵ لایه است که به ترتیب از لایه اول، عبارتند از: فولاد پایه، آلیاژ قلع-آهن، قلع، اکسید کروم و غشای روغنی.

ویژگی های ورق قلع اندود:

ورق قلع، دارای استحکام و شکل پذیری فولاد در ترکیب با خواص غیرخورنده و غیرسمی قلع است و علاوه بر این دارای خاصیت لحیمکاری آسان است. به طور کلی ویژپی های طاهری و کاربردی ورق قلع اندود شامل موارد زیر می باشد:

-ظاهر زیبا

ورق قلع اندود با درخشش فلزی زیبایی که دارد، شناخته می شود.

-قابلیت عالی رنگ کاری و چاپ پذیری

چاپ، به زیبایی تمام با استفاده از رنگ لاکی و مرکب های متنوع انجام می شود.

-شکل پذیری و قدرت عالی

با تخصیص حرارت مناسب، شکل پذیری مناسب برای کاربردهای متنوع به دست می آید.

-مقاومت عالی در برابر خوردگی

با انتخاب یک لایه پوشش دهنده مناسب، مقاومت مناسبی در برابر خوردگی در برابر محتوای محفظه به دست می آید.

-قابلیت لحیم کاری و جوشکاری عالی

ورق قلع اندود با قابلیت جوش پذیری و لحیم کاری عالی، به طور گسترده ای به عنوان فلز اصلی قوطی های لحیمکاری و قوطی های جوشکاری به کار می رود.

ویژگی های فنی ورق قلع اندود:

محدوده ضخامت ورق قلع اندود، از ۰/۱۳ میلیمتر تا ۰/۵۰ میلیمتر، قرار دارد. بیشتر ضخامت آن را ورقه های فولادی تشکیل می دهند و اندازه ضضخامت پوشش قلع در حد میکرون است. با توجه به اینکه امکان ایجاد هزاران ترکیب از فولاد و قلع وجود دارد، لذا توصیه می شود که مشتریان به تولیدکنندگان اطلاع دهند که ورقه های قلع اندود را برای چه مصرفی خریداری می کنند تا مناسب ترین و بهترین کیفیت از ترکیب قلع و فولاد و در خامت های مناسب به آنان ارائه شود.

عوامل متنوع دیگری نظیر طبع آن (کشسانی، سختی یا کارایی)، پرداخت (درخشان، سنگی روشن، سنگی، مات، نقره ای) و درجه (استاندارد و درجه دو) ورق قلع اندود وجود دارد که تعیین کننده مناسب بودن آنها برای کاربردهای مختلف هستند.

ویژگی های سازگار با محیط زیست ورق قلع اندود:

آلودگی کم: در واقع، ورق قلع اندود که ماده خام اصلی در محفظه قوطی قلع است از نظر زیست محیطی بی ضرر است و به صورت طبیعی، قابل تجزیه شدن است چرا که قوطی قلعی در محیط می تواند به طور طبیعی اکسیده شده و به حالت اولیه اکسید آهن برگرشته و در نهایت به طبیعت بازگردد. انباشته شدن اوراق آهن نیز، می تواند به مرور زمان تجزیه شود و باعث آلودگی محیط زیست نخواهد شد. در عین حال، ساخت آهن نیاز به قطع درختان نداشته و به تعادل محیط زیست آسیب نمی رساند.

قابلیت بازیافت: آهن دارای یک ویژگی است که سایر مواد این گروه از آن بی بهره اند و آن خاصیت جذب مغناطیسی توسط آهن ربا است. در نتیجه آهن می تواند با استفاده از نیروی مغناطیسی از ضایعات جدا شود. استفاده از این ویژگی، باعث دستیابی راحت به بازیافت ۸۰ درصد از قوطی های آهنی در ضایعات، می شود که به طور مؤثری از میزان زباله ها کاسته و مزایای مستقیم و مشهودی برای عملیات بازیافت دارد.

تأمین منابع: برای از بین بردن سایر پسماندهای آلوده روی قوطی های آهنی، تجهیزات خرد کن ایجاد شده است که می تواند به طور مؤثری بیش از ۹۸ درصد آلاینده ها را از بین برده و آهن قراضه با کیفیت مناسبی را تأمین کند.

مراحل تولید ورق قلع اندود:

ورق قلع اندود، ورق فولادی نازکی با پوششی از قلع است که یا با فرو رفتن در فلز گداخته، یا با رسوب الکترونیکی ساخته می شود؛ امروزه تقریباً تمام ورقه های قلع اندود، از طریق فرایند دوم، ساخته می شوند. ورق قلع اندودی که با این فرایند ساخته می شود، مانند ساندویچی است که هسته مرکزی آن فولاد نواری است. این هسته در یک محلول اسیدشویی (pickling)، تصفیه می شود و سپس از طریق مخازن حاوی الکترولیت در جایی که قلع در هر دو طرف آن رسوب شده است، تغذیه می شود. از آنجا که نوار، بین کویل های الکتریکی با فرکانس بالا عبور می کند، آنقدر گرم می شود که پوشش قلع، ذوب شده و برای شکل دادن به پوششی درخشان، جاری می شود. محصول نهایی، یک پوشش قلعی در حدود ۰/۰۰۰۳ اینچ (۰/۰۰۰۷۶میلیمتر)، در هر دو طرف دارد.

با توجه به این توضیحات، ماده خام اصلی برای تولید محصولات ورقی قلع اندود، نوار فولادی نورد گرم است. فرایند تولید، این نوار را با نورد سرد، به ضخامت مورد نیاز می رساند. این نوار نورد شده، سپس در یک فرایند الکترولیت، با کروم یا قلع، پوشانده می شود. در برخی از موارد، از پوشش های پلیمری برای محافظت از فلز استفاده می شود.

-نوار نورد گرم:

نوار فولادی نورد گرم، یک ماده خام است که برای تولید ورق قلع اندود مورد استفاده قرار می گیرد.

-حمام اسیدی:

فرایند اسیدشویی (pickling)، با اسیدشویی نوار نورد گرم در یک حمام اسیدی جهت از بین بردن لایه اکسید آهن که طی نورد شکل گرفته است، شروع می شود. بعد از فرایند اسیدشویی مداوم، نوار، شسته شده، خشک شده، تراشیده شده و به شکل کویل ها بازگردانده می شود.

-نورد سرد:

آسیاب غلتکی نورد سرد پشت سر هم، ورق اسیدشویی شده را گرفته و برای دستیابی به ضخامت نهایی بین ۰/۱۲ و ۰/۴۹، آن را رول می کند. آسیابت غلتکی پشت سر هم، دارای چندین پایه است که مجهز به چهار دسته از غلتک ها می باشد. در پایین و بالای هر پایه، غلتک های پشتیبان بزرگی با دو غلتک عملیاتی کوچکتر در مرکز وجود دارند، که نوارها در طول آنها عبور می کنند. با عبور دادن نوار گرم از این غلتک ها، ضخامت اصلی نوار، تا ۱۰ درصد، کاهش می یابد. نوار و غلتک ها، نیازمند روغن کاری با مخلوطی از روغن و آب هستند. همچنین آب، میزان خنک شدن لازم برای غلتک ها را فراهم می آورد. در این سیستم، میزان مصرف آب از طریق استفاده از یک سیستم چرخه بسته، به حداقل رسیده است.

-پاکسازی و چربی زدایی:

بعد از نورد سرد، لازم است از نوار، چربی زدایی شود. ایتدا از آن پسماندهای روغنی و ناخالصی ها پاک می شود و سپس در یک چرخه چربی زدای الکترولیت، نوار از یک حمام قلیایی که دارای جریان الکتریکی است، عبور می کند؛ سپس نوار، تمیز، شسته و خشک شده و مجدداً به شکل کویل ها بازمیگردد.

-آنیل کردن مداوم:

نورد سرد، نوار را سخت و شکننده می کند و در این شرایط، استفاده از آن به عنوان ماده به کار رفته در بسته بندی ها، مناسب نمی باشد. نوار، نیازمند آنیل شدن است تا ساختار و وفق پذیری کریستال آن بازگردد. در آنیل کردن مداوم، نوار در حلقه های عمودی از یک کوره در یک اتمسفر کنترل شده که از اکسید شدن سطح آن جلوگیری می کندف عبور می کند. نواری که در یک کوره شعله ور مداوم به مدت دو دقیقه در دمای بالای ۶۸۰ درجه سلیوس، آنیل شده است، سخت تر و مقاوم تر می باشد. این فرایند سه روزه، ساختار کریستال نوار را که در طول نورد سرد، تغییر یافته است، بازمی گرداند.

-آنیل کردن دسته ای:

یک گزینه جایگزین برای بازیابی تطابق پذیری نوار فولادی، بعد از نورد سرد، روش آنیل کردن دسته ای است. این فرایند سه روزه، ساختار کریستال نوار را که در طول نورد سرد تغیر یافته بود، بازیابی می کند. در این فرایند، تا تعداد ۴ کویل بر روی یکدیگر انباشته شده و در تحت سیستم محافظ داخلی و پوشش های کوره خارجی، قرار می گیرند. این کویل ها تا دمای ۶۰۰ درجه سلیوس تحت حرارت قرار می گیرند. کنترل های بدون اکسیژن، از اکسیداسیون سطح نوار جلوگیری می کنند. آنیل کردن دسته ای، در مقایسه با روش آنیل کردن مداوم، محصولی با سختی کمتر را ایجاد می کند.

-نورد تمپر:

برای اکثر موارد بعد از آنیل کردن، نوار فولادی برای کاربری، بیش از حد نرم بوده و فاقد استحکام لازم است. استحکام آن با کاهش سبکی در آسیاب تمپر، به سطح مطلوب می رسد که آن نیز برای فولاد، کیفیت سطح و صافی لازم را فراهم می آورد. محصول ایجاد شده در این مرحله، می تواند به عنوان ورق سیاه و عمدتاً برای مصارفی غیر از بسته بندی، فروخته شود. برای اهداف بسته بندی، نوار فولادی نیاز به پوشش های محافظ اضافی دارد و در اینجا است که آن نوار، به عنوان ورق قلع اندود شناخته می شود.

-نورد کاهش دوبل:

نوارهای فولادی با استحکام بالاتر، با کاهشی قوی تر در غلتک کاهش دوتایی، به دست می آیند. اگرچه این باعث می شود که فولاد کمتر دگردیس پذیر شود، استحکام افزوده شده برای ایجاد یک بسته بندی سبک و نازک، با ارزش است.

-روکش با کروم/ قلع:

نوار فولادی پس از روکش شدن، به ورق قلع اندود تبدیل می شود. فولاد از طریق جوشکاری به یک نوار بی انتها متصل می شود و مواد از یک خط پوشش الکترولیت، در جایی که یک لایه نازک از کروم یا قلع برای سطح آن به کار رفته باشد، عبور می کنند.

-روکش با پلیمر:

روکش های پلیمری می توانند برای مصارف خاصی به کار روند. این روکش ها، یا با یک غشای پلیمری آماده یا با یک فرایند اکستروژن مستقیم، ایجاد می شوند. انواع مختلفی از پلیمر وجود دارد که انواع اصلی آنها، PET و PP هستند و در درجه ها و رنگ های متنوعی، در دسترس هستند. پوشش های پلیمری، غالباً جهت فولاد با روکش کروم، به کار می روند. فولاد با روکش پلیمر، می تواند به طور مستقیم، تبدیل به قوطی شود و خواص محافظتی برجسته ای را ارائه دهد.

-برش ورقه:

بعد از روکش کردن، ورق قلع اندود، به شکل یک کویل، باقی مانده یا به ورقه هایی در شکل ها و اندازه های متنوع برای حمل به پردازشگر، برش داده می شود.

-خط بازرسی کویل:

سیستم ابزار دقیق پیشرفته، همراه با کنترل دمای پیشرفته و بازرسی بصری، پایداری ساختار، ظاهر و همبستگی محصول نهایی را تضمین می کند.

قیمت ورق استنلس استیل نسبت به ورق قلع اندود بالاتر بوده، همچنین قیمت ورق گالوانیزه، قیمت ورق آجدار، قیمت ورق رنگی، قیمت ورق روغنی، قیمت ورق سیاه و قیمت ورق اسید شویی، قیمت ورق سیاه برشی نسبت به ورق قلع اندود پایین تر می باشد.


نظر خود را ثبت کنید

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، اتوبان ستاری جنوب، خیابان پیامبر غربی، پلاک ۱۰۶/۷، ساختمان پندار، واحد دو
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.