اخبار

صرفه جویی یک میلیون یورویی با استفاده از توان داخلی

معاون بهره برداری شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر، مهدی مکی آباد با اشاره به تعمیر تجهیز اسکرو کمپرسور (کمپرسور مارپیچی) محصول انحصاری این شرکت با به کارگیری توان داخلی گفت: تنها دو نمونه از این کمپرسورها که تولید کوبه استیل ژاپن می باشد با این توان و حجم در ایران موجود است، که یکی در چادرملو بوده و دیگری در توسعه آهن و فولاد گل گهر می باشد که مورد استفاده قرار گرفته است. معاون فولاد گل گهر همچنین فرمود: قدرت این کمپرسورها 2.3 مگاوات و دور ورودی آن 2780 دور در دقیقه می باشد و می تواند دبی 31 هزار مترمکعب گاز را جابجا کند.
مکی آبادی فرمود: در چادرملو، کمپرسور نام برده بعد از یک ماه کار، دچار مشکل فنی شد و چون دارای گارانتی بود، کارشناسان کوبه استیل با حضور در چادرملو، سوپروایزری (خدمات فنی) و تامین قطعه را انجام داده و مشکل مربوطه را برطرف کردند. همین مشکل فنی در شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر بعد از یک سال به وجود آمد و به جهت آنکه دوره گارانتی آن تمام شده بود و علاوه بر آن در دوره تحریم قرار داشتیم، نه تامین قطعه و نه خدمات فنی از سوی کوبه استیل امکان پذیر نبود.

همچنین ادامه داد: از آنجا که متوقف کردن خط تولید مقدور نبود و هزینه گزافی را به مجموعه وارد می کرد، لذا با توجه به اهمیت این موضوع، پتانسیل های داخل کشور مورد بررسی کارشناسان قرار گرفت و در آخر شرکت پیشگامان صنعت آسیا به عنوان پیمانکار منتخب کار دمونتاژ و مهندسی معکوس قطعات این تجهیز را انجام داد. در این جهت، ریز قطعات پس از مهندسی معکوس کاملا بومی سازی شده و درخصوص قطعه های بزرگتر نیز برخلاف زمان بر بودن فرآیند ساخت، مهندسی معکوس آنان انجام و در حال بومی سازی می باشیم. لذا در زمان موجود، قطعات آسیب دیده ترمیم شده و آماده مونتاژ شدند و بعد از مونتاژ روتورها، کمپرسور به صورت کامل مونتاژ گردید و بعد از انجام بالانسینگ، نصب و راه اندازی انجام و کمپرسور به طور کامل در مدار قرار گرفت و در خط تولید قرار گرفت.
وی در پاسخ به این سوال که تعمیر در داخل کشور چه میزان صرفه جویی و سود برای مجموعه ایجاد کرد؟ فرمود: با توجه به اینکه هر سوپروایزر متخصص روزانه 1700 یورو درخواست داشت و تعمیر این کمپرسور با در نظر گرفتن تجربه چادرملو، نیازمند حضور 3 سوپروایزر به مدت حداقل یک ماه بود، از این جهت داخلی سازی آن صرفه جویی قابل توجهی را برای توسعه آهن و فولاد گل گهر رقم زد. کما اینکه تامین قطعه اصلی و بزرگ این کمپرسور بالغ بر 650 هزار یورو هزینه نیاز داشت که در توسعه آهن و فولاد ترمیم قطعه موجود در دستور کار قرار گرفت و اکنون در کمپرسور بکار گرفته شده است. لذا می توان گفت حدود یک میلیون یورو صرفه جویی ارزی با داخلی سازی این قطعه صورت گرفت.
وی تصریح کرد: صرفه جویی که از عدم توقف طولانی مدت خط تولید ایجاد شد نیز حدود 100 تا 120 میلیارد تومان برآورد شده است و در واقع فرصت تولید به ارزش 1000 میلیارد ریال با اعتماد به سازندگان ایرانی ایجاد شد.

با توجه به محدودیت‌های ارزی و تغییرات لحظه‌ای قیمت در بازار فولاد و آهن آلات، لطفاً جهت اطلاع از تغییرات به‌روز انواع محصولات از جمله ورق گالوانیزه، ورق آجدار، فلنج کور، گریتینگ، پروفیل صنعتی، نبشی استنلس استیل و ناودانی استنلس استیل انواع محصولات فولادی و غیر فولادی بر روی هر یک از آن‌ها کلیک کرده و یا از قسمت بالای صفحه، محصول مورد نظر خود را انتخاب نمایید، همچنین برای دریافت مشاوره و خرید هریک از محصولات، با کارشناسان ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *