آهن اول

شیرهای پروانه ای در چه سیالاتی کاربرد دارند


ارسال شده انتشار : ۹:۰۰ ۱۳۹۸/۰۷/۱۵


شیرهای پروانه ای در چه سیالاتی کاربرد دارند

شیر پروانه ای چیست؟

شیر پروانه ای، یک شیر حرکتی با چرخش ۹۰ درجه ای است که برای توقف، تنظیم و شروع جریان، مورد استفاده قرار می گیرد. شیر پروانه ای، بدنه مدور کوتاهی دارد و باز و بسته کردن آنها، آسان و سریع است. چرخش ۹۰ درجه ای دسته این شیر، امکان باز و بسته شدن کامل شیر را فراهم می آورد. شیرهای پروانه ای بزرگ، اغلب مجهز به اصطلاحاً نوعی گیربکس هستند که در آنجا، هندویل (اهرم) توسط چرخ دنده ها به استم (ساقه) متصل می شود. این نوع شیرها، با توجه به طراحی کم حجم و متراکم آنها، به طور قابل ملاحظه ای نیازمند فضای کمتری نسبت به دیگر شیرها هستند، نیاز به پشتیبانی کمتری دارد و به طور کلی، با توجه به قیمت کمتری که نسبت به انواع شیر های دیگر دارند، بیشتر مورد توجه قرار می گیرند.

ویژگی های شیر پروانه ای و اجزای آنها:

شیرهای پروانه ای، دارای چهار جزء می باشند. یک بدنه مدور کوتاه، یک دیسک دایره ای، شفت و سیت های نرم یا فلزی.

شیرهای پروانه ای، به خصوص برای هندل کردن جریان های عظیمی از مایعات یا گازها در فشارهای نسبتاً کم و برای بررسی دوغاب ها یا مایعات با مقادیر زیادی از ذرات جامد معلق، مناسب هستند. عنصر کنترل جریان، دیسکی تقریباً با قطری مشابه قطر داخلی لوله مجاور می باشد که بر روی یک محور عمودی یا افقی می چرخد. هنگامی که دیسک، موازی با لوله کشی قرار می گیرد، شیر به طور کامل، باز می شود. با نزدیک شدن دیسک به موقعیت عمودی، شیر بسته می شود و حالت های واسطه، با هدف کنترل جریان می تواند از طریق دستگاه های قفل دسته، تأمین شوند.

ساختار محل استقرار (seat) شیرهای پروانه ای :

قطع جریان، توسط آب بندی دیسک شیر در مقابل یک سیت که روی محیط قطر داخلی بدنه شیر قرار دارد، انجام می شود. بسیاری از شیرهای پروانه ای، در مقابل آب بندی دیسک، یک جایگاه الاستومتریک دارند. سایر شیرهای پروانه ای دارای یک آرایش رینگ آب بندی هستند که در آنها از یک رینگ گیره ای و یک رینگ پشتیبان، بر روی یک رینگ لاستیکی با لبه دندانه دار، استفاده شده است. این طراحی، از انفصال رینگ های o، جلوگیری می کند. در طرح های اولیه، از یک دیسک فلزی برای آب بندی در برابر سیت فلزی استفاده می شد. اما این ترتیب نمی توانست، یک بسته شدن بدون نشتی را برای شیر، میسر سازد؛ اما در برخی مصارف، مانند خطوط توزیع آب، یک بسته شدن مناسب را فراهم می کرد.

شیرهای پروانه ای، بر اساس نوع استقرار (seat)، به سه دسته تقسیم می شوند:

شیرهای پروانه ای، می توانند به صورت ۱) فلز به فلز، ۲) نرم، ۳) یک دیسک و بدنه کاملاً تراز شده (fully lined body and disc)، مستقر شوند.

ساختار بدنه شیرهای پروانه ای:

ساختار بدنه شیرهای پروانه ای، متغیر است. به صرفه ترین نوع آن، نوع ویفری است که بین دو فلنج لوله قرا می گیرد. نوع دیگر آن، طرح ویفر لاگ است که به وسیله پیچ هایی بین دو فلنج قرار گرفته، که این پیچ ها دو فلنج را به هم متصل کرده و از سوراخ های بیرونی شیر عبور می کنند. شیرهای پروانه ای با اتصالات فلنج معمولی برای پیچ شدن به ساختار اتصالات فلنج و رزوه ای نیز، در دسترس هستند.

انواع شیرهای پروانه ای بر اساس ساختار بدنه، به دسته بندی های زیر تقسیم می شوند:

۱-ویفر:
– برای کمک به نصب، دارای دو یا چند سوراخ مرکزی می باشد.
– سبک تر و ارزان تر است.
– نمی توان از آن به عنوان اتصال لوله یا به عنوان سرویس انتهایی خط استفاده کرد.

۲-لاگ:
– دارای سوراخ های پیچ برای اتصال با فلنج ها(فلنج کور، قلنج گلودار، فلنج اسلیپون) است. از آنجایی که این شیر در سراسر ناحیه دارای پیچ های رزوه ای است، این نوع طراحی، گزینه مطمئنی به حساب می آید.
– می توان از آنها به عنوان اتصالات لوله ای و به عنوان سرویس انتهایی خط، استفاده کرد.
– ممکن است این نوع از شیرها دارای نرخ گشتاور پیچ کمتری نسبت به نوع ویفری باشد.

۳-فلنج:
– در این نوع، بدنه دارای فلنج است که با ابعاد فلنج لوله جفت می شود. در هر دو طرف شیر، نمای فلنج وجود دارد.
– این نوع، در میان شیرهای در اندازه های بزرگ، محبوب است.

۴-جوش لب به لب

۵-برای استفاده در شرایط فشار بسیار قوی به کار می رود و به طور مستقیم، به لوله جوش داده می شود.

۶-این نوع، به ندرت به صورت شیرهای با پوشش پلاستیکی دیده می شود

کاربردهای شیرهای پروانه ای:

شیرهای پروانه ای، می توانند در بسیاری از سرویس های سیالات مختلف، مورد استفاده قرار گیرند، در زیر برخی کاربردهای معمول شیرهای پروانه ای، آورده شده است:
-سرویس های دوغاب و مشابه آنها
-سرویس وکیوم
-سرویس های بخار و آب در فشار و دمای بالا

مزایای شیرهای پروانه ای:

شیرهای پروانه ای نسبت به شیرهای دروازه ای، بشقابی، سماوری و شیر توپی، دارای مزایای زیادی هستند. صرفه جویی در فضا، هزینه و وزن از بارزترین مزایای این شیرها هستند. هزینه های نگهداری آنها معمولاً پایین است چرا که دارای حداقل اجزای محرک بوده و هیچ کیسه ای برای به دام انداختن مایعات ندارند. مزایای شیرهای پروانه ای شامل موارد زیر می شود:

-طراحی کم حجم که نسبت به سایر شیرها نیاز به فضای کمتری دارد.
-سبک وزن بودن
-عملکرد سریع که برای باز و بسته شدن، نیاز به زمان کمتری دارد.
-در اندازه های خیلی بزرگی در دسترس هستند.
-افت فشار پایین و ریکاوری فشار بالا

آهن اول انواع اتصالات مسی و فولادی را با بهترین کیفیت ارائه می دهد. هنمچنین شما مشتریان عزیز می توانید جهت اطلاع از قیمت شیر صافی، قیمت شیر سوپاپی، قیمت شیر یکطرفه، قیمت زانویی، قیمت تبدیل و لرزه گیر لاستیکی و لرزه گیر آکاردئونی و سایر محصولات با کارشناسان آهن اول در ارتباط باشید.


نظر خود را ثبت کنید

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، جنت آباد جنوبی، بلوار لاله شرقی، خیابان بنفشه ۱۴، پلاک ۵۲، واحد ۳
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.