آهن اول

مزایا و معایب استفاده از فلنج گلودار


ارسال شده انتشار : ۹:۰۰ ۱۳۹۸/۰۷/۰۳


مزایا و معایب استفاده از فلنج گلودار

فلنج گلودار چیست؟

بعد از جوش‌کاری، فلنج دومین روش پرکاربرد جهت ایجاد اتصال است. فلنج، تجهیزات و شیرهای متنوع را به لوله متصل می‌کند. یک اتصال فلنج، از سه جزء جدا و مستقل، اما در ارتباط متقابل با هم تشکیل می‌شود: فلنج‌ها، واشرها و پیچ و مهره‌ها؛ که توسط یک اثر دیگر، به‌نام فیتر، سرهم بندی می‌شوند.

فلنج گلودار (که تحت عنوان فلنج توپی-مخروطی نیز شناخته می‌شود)، یکی از انواع فلنج می‌باشد. یک فلنج گلودار، متشکل از یک اتصال دایره ای با یک لبه برآمده در اطراف محیط دایره ای است. این فلنج‌ها عموماً با ماشین‌کاری از طریق عملیات فورج، به صورت لب به لب به لوله جوش داده می‌شوند. لبه این فلنج دارای مجموعه ای از سوراخ‌ها دریل شده است که این امکان را برای آن ایجاد می‌کنند که با پیچ به یک فلنج دیگر بچسبد. این نوع فلنج، به دلیل جوش‌ها سر به سری که با لوله دارد، بالاترین سطح اشتراک را در اتصال ایجاد می‌کند.

ساختار فلنج گلودار

فلنج‌های گلودار برای چفت شدن با قطر داخلی لوله پیوندی یا اتصال، سوراخ می‌شوند تا مانعی برای جریان محصول وجود نداشته باشد. این امر، از آشفتگی و بی نظمی ‌در محل اتصال، جلوگیری کرده و فرسایش را کاهش می‌دهد. آن‌ها همچنین تنش را به شکل بسیار خوبی در سراسر فلنج، توزیع می‌کنند و به راحتی برای تشخیص عیوب، رادیوگرافی می‌شوند.

فلنج گلودار-جوش لب به لب-لوله یا اتصال

فلنج‌ها گلودار، با جوش دادن گلوی فلنج به لوله، به آن متصل می‌شوند که باعث انتقال فشار از فلنج به لوله می‌شود و همچنین تجمع استرس و فشار را از پایه ناف فلنج، کاهش می‌دهد. قطر داخلی فلنج، به گونه ای طراحی شده است که بتواند به قطر داخلی لوله، چفت شود.

ویژگی‌ها فلنج گلودار:

فلنج‌ها گلودار، نسبت به انواع دیگر فلنج، کاربرد گسترده‌تری در فرایندهای لوله کشی دارند، حجیم تر بوده و قیمت بالاتری نیز دارند و در دما و فشار بالا قابل به کارگیری هستند. فلنج‌ها گلودار برای استفاده در محیط‌ها خشن که دارای دما یا فشار بیش از حد یا دیگر منابع تنش زا هستند، مناسب می‌باشند. مقاومت این نوع از فلنج، با تسهیم استرس‌ها محیطی با لوله ای که به آن جوش داده شده است، حاصل می‌شود. این نوع از فلنج، به طور موفقیت آمیزی تا فشار ۵۰۰۰psi، قابل استفاده است.

ناف مخروطی بلند، تقویت کننده مهمی ‌برای استفاده در مصارف متعددی که دارای فشار بالا و درجه حرارت زیر صفر یا بالا هستند، می‌باشد. در شرایط خم شدن‌ها مکرر ناشی از انبساط خط، انتقال هموار از ضخامت فلنج به ضخامت دیواره اتصال یا لوله که تحت تأثیر مخروط انجام می‌شود، بسیار سودمند است.

جنس فلنج گلودار

فلنج‌ها گلودار، در جنس‌ها مختلفی در دسترس هستند که باید مطابق با استانداردهای تعیین شده باشند. در این رابطه، آلیاژ کربن، برای ایجاد این فلنج‌ها، انتخابی محبوب است چرا که در برابر درجه حرارت شدید، مقاوم است. به جز آن، این فلنج‌ها، از جنس استنلس استیل، نیکل و فولاد آلیاژی نیز می‌توانند باشند.

انواع فلنج گلودار

فلنج‌ها گلودار، به طور کلی، در دو نوع استاندارد و بلند وجود دارند. فلنج‌ها گلودار استاندارد در اتصالات جوش لب به لب، مورد استفاده قرار می‌گیرند و با لوله‌ها به کار می‌روند. فلنج‌ها گلودار بلند، به دلیل اینکه در مقایسه با فلنج‌ها استاندارد، گردن بلندتری دارند، اینگونه نامیده می‌شوند و به عنوان دهانه‌های برای ستون‌ها یا اجسام استوانه ای، به کار می‌روند و به کارگیری آن‌ها برای لوله‌ها مناسب نیست.

انواع فلنج گلودار بر اساس شکل سطح آن‌ها

فلنج‌ها گلودار مانند انواع دیگر فلنج، معمولاً در سه شکل سطح برجسته، سطح صاف و حلقه مشترکRTJ، ارائه می‌شوند. فلنج‌ها گلودار با سطح برجسته، بر گردن بلند و مخروطی خود، پشتیبانی مضاعفی را ارائه می‌دهند. لوله به جای اینکه وارد سوراخ فلنج شود، به گردن فلنج جوش لب به لب داده می‌شود. زمانی که نیاز به سطح برجسته برای فلنج‌ها گلودار باشد، ارتفاع استاندارد برای فلنج‌ها گلودار، ۱۶/۱ است.
در فلنج با سطح صاف، سطح واشر آن در همان صفحه وجود دارد.
فلنج‌ها با حلقه مشترک، معمولاً در فشار بالا (کلاس ۶۰۰ و بالاتر) و دماهای بالای ۸۰۰ درجه فارنهایت، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این نوع از فلنج‌ها، یک حلقه فلزی به صورت یک شیار شش ضلعی، روی سطح فلنج فشرده می‌شود. در واقع، شیارهای برش داده شده در سطح این فلنج‌ها، گسگت‌ها رینگی آن‌ها را آب بندی می‌کنند.

کاربردهای فلنج‌ها گلودار

فلنج‌ها گلودار، تحت شرایط سخت و مهمی‌به کار می‌روند. برخی از این شرایط، شامل فشار بالا، نوسانات گسترده دما و فشار، دمای بالا، مایعات فرار و خطرناک، و دماهای در محدوده زیر صفر، می‌باشند.

مزایای استفاده از فلنج گلودار

  • • مناسب برای شرایط فشار و دمای بالا
  • • هم تراز شدن آسان تر
  • • آسان ترشدن تست لوله و اتصالات آن
  • • با دوام شدن اتصال
  • • پیشگیری از نشت
  • • سهولت نصب

معایب استفاده از فلنج گلودار

  • نصب این فلنج‌ها، نیاز به مهارت بالا در جوشکاری دارد.
  • احتمال بروز نشتی: علی رغم انجام تست‌ها لازم، باز هم ممکن است حباب‌های از هوا در جوش وجود داشته باشد که تست نتواند آن را تشخیص دهد.

اگر بخواهیم فلنج گلودار را با فلنج کور و فلنج اسلیپون مقایسه کنیم ،می‌توانیم بگوییم قیمت فلنج گلودار از فلنج کور و اسلیپون مقداری بالاتر است. آهن اول انواع اتصالات را با بالاترین کیفیت موجود در بازار خدمت شما مشتریان عزیز عرضه می‌نماید.


نظر خود را ثبت کنید

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، اتوبان ستاری جنوب، خیابان پیامبر غربی، پلاک ۱۰۶/۷، ساختمان پندار، واحد دو
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.