اطلاعات کاربردی

مزایا و معایب استفاده از فلنج گلودار

فلنج گلودار چیست؟

بعد از جوش کاری، فلنج دومین روش پرکاربرد جهت ایجاد اتصال است. فلنج، تجهیزات و شیرهای متنوع را به لوله متصل می کند. یک اتصال فلنج، از سه جزء جدا و مستقل، اما در ارتباط متقابل با هم تشکیل می شود: فلنج‌ها، واشرها و پیچ و مهره ها؛ که توسط یک اثر دیگر، به‌نام فیتر، سرهم بندی می شوند.

فلنج گلودار (که تحت عنوان فلنج توپی-مخروطی نیز شناخته می شود)، یکی از انواع فلنج می باشد. یک فلنج گلودار، متشکل از یک اتصال دایره ای با یک لبه برآمده در اطراف محیط دایره ای می باشد. این فلنج ها عموماً با ماشین کاری از طریق عملیات فورج، به صورت لب به لب به لوله جوش داده می شوند. لبه این فلنج دارای مجموعه ای از سوراخ های دریل شده است که این امکان را برای آن ایجاد می کنند که با پیچ به یک فلنج دیگر بچسبد. این نوع فلنج، به دلیل جوش های سر به سری که با لوله دارد، بالاترین سطح اشتراک را در اتصال ایجاد می کند. 

ساختار فلنج گلودار

فلنج های گلودار برای چفت شدن با قطر داخلی لوله پیوندی یا اتصال، سوراخ می شوند تا مانعی برای جریان محصول وجود نداشته باشد. این امر، از آشفتگی و بی نظمی در محل اتصال، جلوگیری کرده و فرسایش را کاهش می دهد. آنها همچنین تنش را به شکل بسیار خوبی در سراسر فلنج، توزیع می کنند و به راحتی برای تشخیص عیوب، رادیوگرافی می شوند. 

فلنج گلودار-جوش لب به لب-لوله یا اتصال

فلنج های گلودار، با جوش دادن گلوی فلنج به لوله، به آن متصل می شوند که باعث انتقال فشار از فلنج به لوله می شود و همچنین تجمع استرس و فشار را از پایه ناف فلنج، کاهش می دهد. قطر داخلی فلنج، به گونه ای طراحی شده است که بتواند به قطر داخلی لوله، چفت شود. 

ویژگی های فلنج گلودار:

فلنج های گلودار، نسبت به انواع دیگر فلنج، کاربرد گسترده تری در فرایندهای لوله کشی دارند، حجیم تر بوده و قیمت بالاتری نیز دارند و در دما و فشار بالا قابل به کارگیری هستند. فلنج های گلودار برای استفاده در محیط های خشن که دارای دما یا فشار بیش از حد یا دیگر منابع تنش زا هستند، مناسب می باشند. مقاومت این نوع از فلنج، با تسهیم استرس های محیطی با لوله ای که به آن جوش داده شده است، حاصل می شود. این نوع از فلنج، به طور موفقیت آمیزی تا فشار ۵۰۰۰psi، قابل استفاده است.

ناف مخروطی بلند، تقویت کننده مهمی برای استفاده در مصارف متعددی که دارای فشار بالا و درجه حرارت زیر صفر یا بالا هستند، می باشد. در شرایط خم شدن های مکرر ناشی از انبساط خط، انتقال هموار از ضخامت فلنج به ضخامت دیواره اتصال یا لوله که تحت تأثیر مخروط انجام می شود، بسیار سودمند است.

جنس فلنج گلودار

فلنج های گلودار، در جنس های مختلفی در دسترس هستند که باید مطابق با استانداردهای تعیین شده باشند. در این رابطه، آلیاژ کربن، برای ایجاد این فلنج ها، انتخابی محبوب است چرا که در برابر درجه حرارت شدید، مقاوم است. به جز آن، این فلنج ها، از جنس استنلس استیل، نیکل و فولاد آلیاژی نیز می توانند باشند.

انواع فلنج گلودار

فلنج های گلودار، به طور کلی، در دو نوع استاندارد و بلند وجود دارند. فلنج های گلودار استاندارد در اتصالات جوش لب به لب، مورد استفاده قرار می گیرند و با لوله ها به کار می روند. فلنج های گلودار بلند، به دلیل اینکه در مقایسه با فلنج های استاندارد، گردن بلندتری دارند، اینگونه نامیده می شوند و به عنوان دهانه هایی برای ستون ها یا اجسام استوانه ای، به کار می روند و به کارگیری آنها برای لوله ها مناسب نیست.

انواع فلنج گلودار بر اساس شکل سطح آنها

فلنج های گلودار مانند انواع دیگر فلنج، معمولاً در سه شکل سطح برجسته، سطح صاف و حلقه مشترکRTJ، ارائه می شوند. فلنج های گلودار با سطح برجسته، بر گردن بلند و مخروطی خود، پشتیبانی مضاعفی را ارائه می دهند. لوله به جای اینکه وارد سوراخ فلنج شود، به گردن فلنج جوش لب به لب داده می شود. زمانی که نیاز به سطح برجسته برای فلنج های گلودار باشد، ارتفاع استاندارد برای فلنج های گلودار، ۱۶/۱ است.
در فلنج با سطح صاف، سطح واشر آن در همان صفحه وجود دارد.
فلنج های با حلقه مشترک، معمولاً در فشار بالا (کلاس ۶۰۰ و بالاتر) و دماهای بالای ۸۰۰ درجه فارنهایت، مورد استفاده قرار می گیرند. در این نوع از فلنج ها، یک حلقه فلزی به صورت یک شیار شش ضلعی، روی سطح فلنج فشرده می شود. در واقع، شیارهای برش داده شده در سطح این فلنج ها، گسگت های رینگی آنها را آب بندی می کنند.

کاربردهای فلنج های گلودار

فلنج های گلودار، تحت شرایط سخت و مهمی به کار می روند. برخی از این شرایط، شامل فشار بالا، نوسانات گسترده دما و فشار، دمای بالا، مایعات فرار و خطرناک، و دماهای در محدوده زیر صفر، می باشند.

مزایای استفاده از فلنج گلودار

  • مناسب برای شرایط فشار و دمای بالا
  • هم تراز شدن آسان تر
  • آسان تر شدن تست لوله و اتصالات آن
  • با دوام شدن اتصال
  • پیشگیری از نشت
  • سهولت نصب

معایب استفاده از فلنج گلودار

  • نصب این فلنج ها، نیاز به مهارت بالا در جوشکاری دارد.
  • احتمال بروز نشتی: علی رغم انجام تست های لازم، باز هم ممکن است حباب هایی از هوا در جوش وجود داشته باشد که تست نتواند آن را تشخیص دهد.

اگر بخواهیم فلنج گلودار را با فلنج کور و فلنج اسلیپون مقایسه کنیم ،می توانیم بگوییم قیمت فلنج گلودار از فلنج کور و اسلیپون مقداری بالاتر است. آهن اول انواع اتصالات را با بالاترین کیفیت موجود در بازار خدمت شما مشتریان عزیز عرضه می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *