اخبار

ضرورت اکتشافات معدنی در کشور

رضا رحمانی در همایش توسعه فعالیتهای اکتشافی ایران، پهنه ها و چالش ها با اشاره به تدوین 7 برنامه کاری وزارت صمت در سال رونق تولید فرمود : یکی از محور های مذاکره، معدن و صنایع معدنی است که می تواند جایگزین مناسبی برای درآمدهای نفتی باشد از این رو اکتشاف در معدن از نطر اهمیت چیزی مانند ساخت داخل در صنعت است و این در شرایطی می باشد که بخش عمده ارز مورد نیاز را در سال گذشته واحدهای معدنی تامین کردند .
همچنین وی در ادامه فرمود : سالانه نزدیک به 500 میلیون تن استخراج مواد معدنی با 130 میلیون تن افزایش داشتیم اما باز قانع کننده نیست و نیاز به تلاش بیشتری است. رحمانی افزود : حالا باید بدانیم چه کار بسیار مهمی را شروع کرده ایم، معدن خود به خود فعال نمی شود و نیاز به سرمایه گذاری و برنامه ریزی دارد و گزارش آمار ها نشان می دهد، در بخش اکتشافات ضعف داشته ایم.

متاسفانه بیشتر اکتشافات ما سطحی است درصورتیکه که در دنیا و حتی کشورهای آفریقایی حداقل 200 متر اسکن صورت می گیرد .در حوزه صنعت 10 برنامه عملیاتی را برای امسال دنبال می کنیم که نهضت ساخت داخل در صنعت و صادرات و برنامه ریزی توزیع و لجستیک تجاری در حوزه بازار از جمله آنهاست .
وزیر صنعت ، معدن و تجارت بعد از اکتشاف درحوزه معدنی بحث فناوری و همچنین ورود استارت آپ ها و شرکتهای دانش بینان در حوزه بهره وری و استخراج و صنایع اهمیت دارد .
رحمانی ادامه داد : با وجود نقشه راه معدنی و در ذیل انقلاب معدنی، اکتشاف و فعال سازی معادن کوچک قرار دارد که این حرکت آغاز شده و در شرکت تهیه و تولید مواد معدنی به خوبی دنبال می شود .
وی دانشگاهها و مراکز پژوهشی را بال دیگر توسعه فعالیتهای معدنی برشمرد و افزود : شرکتهای دانش بنیان و مجموعه دانشی و دانشگاهها و مراکز پژوهشی باید تقویت شوند و ما باید آنها را تشویق کنیم که در پایان نامه ها و پروژه های تحقیقاتی این حوزه ورود کنند .
رحمانی در ادامه با اعلام فعال شدن شورای عالی معادن در استانها بر لزوم تفویض اختیار به 31 استان کشورتاکید کرد و گفت : باید همه معادن 31 استان کشور و مناطق محروم در توسعه نقش آفرینی کنند و اختیارات لازم باید به شورای معادن استانی تفویض شود چنانچه به آقای سرقینی ماموریت داده ام هر اختیاری که که قابل تفویض است به شرط اینکه خلاف قانون نباشد تفویض کند .
وی تصریح کرد : معدن هر کجا می رود باید مردم احساس کنند که فقر از آنجا خواهد رفت و توسعه جایگزین می شود و مسوولیت اجتماعی آن ناظر بر این است که همزمان مباحث محیط زیستی و منابع طبیعی را نیز رعایت کرده و حفظ کنیم از این رو پکیج جدید را در انقلاب معدنی در برنامه داریم و در دوره جدید در ایمیدرو هم اقدامات بدیعی شروع شده است .

با توجه به محدودیت‌های ارزی و تغییرات لحظه‌ای قیمت در بازار فولاد و آهن آلات، لطفاً جهت اطلاع از تغییرات به‌روز انواع محصولات از جمله ورق سیاه، ناودانی، ورق آلومینیوم، لرزه گیر لاستیکی و انواع محصولات فولادی و غیر فولادی بر روی هر یک از آن‌ها کلیک کرده و یا از قسمت بالای صفحه، محصول مورد نظر خود را انتخاب نمایید، همچنین برای دریافت مشاوره و خرید هریک از محصولات، با کارشناسان ما در تماس باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *