آهن اول

مقایسه و کاربرد انواع لوله های درزمستقیم


ارسال شده انتشار : ۹:۰۰ ۱۳۹۸/۰۷/۰۱


مقایسه و کاربرد انواع لوله های درزمستقیم

لوله درز مستقیم چیست؟

لوله فولادی، عمدتاً به دو نوع لوله فولادی بدون درز و لوله فولادی جوشی تقسیم می شود. لوله جوشی با خم کردن یک صفحه یا نوار فولادی و جوش دادن آن شکل می گیرد. از طرفی، لوله جوشی با توجه به نوع جوش، به دو نوع لوله جوشی درز مستقیم و لوله اسپیرال، تقسیم می شود.
لوله درز مستقیم، از ورق یا نوار مستقیم تشکیل شده که ابتدا شکل خمیده گرفته و سپس جوش داده می شود. جوش این لوله، موازی با جهت طولی لوله فولادی است. لوله فولادی درز مستقیم، دارای فرایند تولید ساده، بازدهی تولید بالا، هزینه کم و توسعه سریع است. فرایند تولید این لوله، عمدتاً به دو روش جوش درز مستقیم فرکانس بالا و جوش درز مستقیم قوس غوطه انجام می شود.

فرایند تولید لوله درز مستقیم:

۱. شابلون:
پس از اینکه صفحه فولادی به کار رفته برای تولید لوله فولادی درز مستقیم قوس قوطه ور با قطر بزرگ، وارد خط تولید می شود، ابتدا بازرسی التراسونیک کل تخته انجام می شود.
۲. فرزکاری لبه:
برای دستیابی به عرض لازم برای صفحه، تقارن لبه های صفحه و شکل دادن به شیار، فرزکاری دو طرفه دو لبه صفحه فولادی به وسیله ماشین فرز، انجام می شود.
۳. پیش خمش:
پیش خمش لبه تخته، با دستگاه پیش خمشی، برای فراهم آوردن انحنای لازم برای لبه تخته، انجام می شود.
۴. شکل دادن:
ابتدا نیمی از صفحه فولادی پیش خم شده، بر دستگاه قالب گیری JCO قرار گرفته و فشرده می شود. در شکل J، نیمه دیگر صفحه فولادی نیز خم شده، برای تبدیل به شکل C فشرده شده، و در نهایت، شکل O باز را تشکیل می دهد.
۵. پیش جوش:
لوله فولادی جوش درز مستقیم، بعد از شکل گیری، به طور مداوم، از طریق روش جوشکاری MAG، (روش تحت پوشش گازهای محافظ)، جوش داده می شود.
۶. جوش داخلی:
جوشکاری، با قوس غوطه ور با سیم های متعدد طولی (تا چهار سیم)، در داخل لوله فولادی درز مستقیم انجام می شود.
۷. جوش خارجی:
با استفاده از جوش قوس غوطه ور با سیم های متعدد طولی در قسمت بیرونی فولاد جوشی قوس الکتریکی درز مستقیم، انجام می شود.
۸. بازرسی التراسونیک اول:
بازرسی صد در صدی لوله های فولادی جوش درز مستقیم داخلی و خارجی و فلز پایه در دو طرف جوش
۹. بازرسی اشعه ایکس اول:
بازرسی صد در صدی تلویزیونی صنعتی اشعه ایکس جوش های داخلی و خارجی با استفاده از سیستم پردازش تصویر، برای تضمین حساسیت بازرسی عیوب.
۱۰. انبساط قطر:
تمام طول لوله فولادی درز مستقیم جوشکاری شده با قوس غوطه ور، برای بهبود صحت ابعاد لوله فولادی و بهبود توزیع فشار در لوله فولادی، منبسط می شود.
۱۱. تست هیدرولیک:
در ماشین تست هیدرولیک، لوله فولادی بعد از انبساط قطر، یک به یک تست می شود تا اطمینان حاصل شود که لوله فولادی، فشار تست لازم در استاندارد را دارد. این دستگاه، قابلیت ثبت خودکار و ذخیره حافظه را دارد.
۱۲. شیاردار کردن:
لوله فولادی، پس از گذر از مرحله بازرسی، باید در انتهای لوله پردازش شود تا اندازه لازم برای شیار انتهای لوله به دست آید.
۱۳. بازرسی التراسونیک دوم:
بازرسی التراسونیک، دوباره و دوباره انجام می شود تا عیوبی که ممکن است بعد از صاف کردن و فشار آب لوله های فولادی درز مستقیم، ایجاد شوند، بررسی شوند.
۱۴. بازرسی اشعه ایکس دوم:
بازرسی تلویزیونی صنعتی اشعه ایکس و فیلمبرداری از جوش پایانی لوله فولادی بعد از تست هیدرواستاتیستیک و انبساط انجام می شود.
۱۵. بازرسی ذرات مغناطیسی انتهای لوله:
این بازرسی برای پیدا کردن عیوب انتهای لوله انجام می شود.

لوله جوشی درز مستقیم، با توجه به نوع به کارگیری می تواند به انواع زیر تقسیم شود:

• لوله جوش گالوانیزه
• لوله جوش با معیار دمیدن اکسیژن
• لوله جوشی
• محافظ سیم
• لوله غلتکی
• لوله پمپ عمیق
• لوله خودکار
• مبدل
• لوله دیوار باریک جوش الکتریکی
• لوله جوش اسپیرال

صنایعی که در آن ها از لوله فولادی درز مستقیم استفاده می شود:

لوله فولادی درز مستقیم، عمدتاً در مهندسی آب، صنعت پتروشیمی، صنایع شیمیایی، صنایع برق، آبیاری کشاورزی، ساخت و سازهای شهری، مورد استفاده قرار می گیرد. برای انتقال مایعات: آبرسانی و زهکشی. برای انتقال گاز: گاز، بخار، بنزین مایع. برای اهداف ساختمانی: به عنوان لوله ستونی برای پل ها، اسکله ها، جاده ها، ساختمان ها و سایر سازه ها.

روش تشخیص لوله های فولادی درزمستقیم از لوله های بدون درز:

تنها یک درز جوشی در این نوع از لوله فولادی وجود دارد. بازرگانان فریب کار، با استفاده از ماشین پولیش، درز جوش را پولیش می دهند. بعد از آسیاب و پولیش مکرر، درز جوش از بین می رود. سطح صاف ایجاد شده، شبیه یک لوله فولادی بدون درز (مانیسمان) است که توسط افراد متخصص نیز دیده نمی شود. هیچ تجهیزاتی برای تشخیص این نوع از جعل وجود ندارد.
لوله مانیسمان، مستقیماً در ماشین های فولادی ساخته می شوند. به طور کلی، پهنای جوش لوله فولادی درز مستقیم، حدود دو سانتی متر است. بنابراین، بعد از خرید لوله فولادی مانیسمان، اگر رد یا اثری حدود ۲ سانتی متر، روی لوله دیده شود، می توانید برای تشخیص مشکلات احتمالی، آن را برش دهید. لوله فولادی مانیسمان، با رنگ ضد زنگ، رنگ شده است که می توان آن را با روشی ساده مورد بازرسی قرار داد؛ به این صورت که لوله فولادی را مستقیماً در بخش میانی برش می دهید، لوله مانیسمان، ضرب خوردگی ندارد و لوله درز مستقیم، به صورت یک صفحه است که بعد از تاب دادن آن، مفصل جوش داده می شود.

اگر بخواهیم لوله مانیسمان (بدون درز) را با لوله های درزدار مانند لوله مبلی، لوله داربستی، لوله جدارچاه، لوله اسپیرال مقایسه کنیم ،می توانیم بگوییم قیمت لوله های درزدار از مانیسمان بسیار مقرون به صرفه تر است. آهن اول انواع لوله را با بالاترین کیفیت موجود در بازار خدمت شما مشتریان عزیز عرضه می نماید.


نظر خود را ثبت کنید

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، اتوبان ستاری جنوب، خیابان پیامبر غربی، پلاک ۱۰۶/۷، ساختمان پندار، واحد دو
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.