آهن اول

ضرورت استفاده از لوله های استنلس استیل


ارسال شده انتشار : ۹:۰۰ ۱۳۹۸/۰۷/۰۸


ضرورت استفاده از لوله های استنلس استیل

استنلس استیل چیست؟

استنلس استیل (فولاد ضد زنگ) گروهی از آلیاژهای مبتنی بر آهن است که حداقل تقریباً ۱۱٪ کروم دارد، ترکیبی که از زنگ زدگی آهن جلوگیری می کند و همچنین خواص مقاومت در برابر حرارت را ایجاد می کند. انواع مختلف فولاد ضد زنگ شامل عناصر کربن، نیتروژن، آلومینیوم، سیلیکون، گوگرد، تیتانیوم، نیکل، مس، سلنیوم، نیوبیوم و مولیبدن است. نوع خاص از فولاد ضد زنگ اغلب توسط یک عدد سه رقمی ، مثلاً ۳۰۴ ضد زنگ مشخص می شود.

افزایش محتوای کروم به سطح بالاتر از ۱۱٪ ؛ افزودن ۸٪ یا مقادیر بالاتر از نیکل ؛ افزودن مولیبدن و همچنین افزودن نیتروژن مقاومت در برابر خوردگی حفره را بهبود می بخشد و مقاومت مکانیکی استیل را افزایش می دهد. بنابراین ، درجه های مختلفی از فولاد ضد زنگ با محتوای مختلف کروم و مولیبدن وجود دارد که متناسب با محیطی است که آلیاژ باید تحمل کند.

مقاومت در برابر خوردگی و لک شدن، نگهداری کم و درخشش آشنا ، فولاد استنلس استیل(ضد زنگ) را به یک ماده ایده آل برای بسیاری از کاربردها تبدیل می کند ، جایی که هم مقاومت فولاد و هم مقاومت در برابر خوردگی لازم است. علاوه بر این، فولاد ضد زنگ را می توان به ورق ، صفحات ، میلگرد ، سیم و لوله استیل تبدیل کرد. از استیل می توان در ظروف آشپزی ، کارد و چنگال ، وسایل جراحی ، وسایل اصلی ، مصالح ساختمانی، تجهیزات صنعتی (به عنوان مثال در کارخانه های تولید کاغذ ، کارخانه های شیمیایی ، تصفیه آب) و مخازن ذخیره سازی و تانکرهای مواد شیمیایی و محصولات غذایی استفاده کرد. مقاومت در برابر خوردگی مواد ، سهولت تمیز کردن و استریل آن در بخار و عدم نیاز به پوشش های سطحی باعث استفاده از فولاد ضد زنگ در آشپزخانه ها و کارخانه های فرآوری مواد غذایی شده است.

ویژگی های فولاد ضد زنگ:

لوله های استنلس استیل، معمولاً و به طور گسترده، در جایی که استحکام و مقاومت در برابر خوردگی حائز اهمیت باشد، مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین در جایی که مقاومت در برابر حرارت و مواد شیمیایی، نظافت و هزینه های پایین تر تعمیر و نگهداری، حائز اهمیت باشد، از این لوله ها استفاده می شود.

خواص سودمند فولادهای ضد زنگ، در مقایسه آنها با فولاد کربن معمولی استاندارد، قابل مشاهده است. اگرچه فولادهای ضد زنگ، دارای طیف گسترده ای از خواص هستند، خواص کلی آنها در مقایسه با فولادهای معمولی، به شرح زیر است:

-مقاومت بالاتر در برابر خوردگی
-استحکام کرایوژنیک (برودتی) بالاتر
-نرخ سختکاری بالاتر
-قدرت گرمای بالاتر
-شکل پذیری بالاتر
-ظاهری جذاب تر
-نیاز به تعمیر و نگهداری کمتر

انواع لوله های استنلس استیل:

لوله های مانیسمان:

لوله مانیسمان، لوله هایی هستند که هیچ اتصال درز و جوشی ندارند. جنس آنها به گونه ای است که آنها را قادر به تحمل فشارهای شدید و همچنین مقاومت در برابر گرما میکند. این لوله ها در طیف گسترده ای از کاربردهای نفتی و گازی و همچنین در صنایع مکانیکی و مهندسی، مورد استفاده قرار می گیرند.

لوله های جوشی:

لوله های جوشی به سبب انعطاف پذیری که دارند می توانند تقریباً در بیشتر صنایع مورد استفاده قرار گیرند. این لوله ها نسبت به مقاومت در برابر خوردگی، برخلاف تحمل فشار، بهتر عمل می کنند. با توجه به مواد مورد استفاده و ماهیت سبک لوله های جوشی، آنها به صرفه تر از اغلب روش های دیگر لوله کشی بوده و بیشترین ارزش را در مقایسه با قیمتی که دارند، ارائه می دهند. از انواع لوله های جوشی میتوان به لوله درزمستقیم اشاره کرد.

دسته بندی لوله های استنلس استیل :

در بعضی مواقع، تشخیص اینکه آیا لوله فولادی برای مصرف شما مناسب است یا نه، دشوار باشد. انواع، درجه ها و استانداردهای مختلفی از لوله های استنلس استیل وجود دارد و انتخاب بهترین آنها برای استفاده مورد نظر، می تواند چالشهای بسیاری ایجاد کند.

سه دسته اصلی استنلس استیل

به طور کلی، هزاران نوع مختلف آلیاژهای فولاد ضد زنگ، میتوانند در سه دسته کلی جای بگیرند:

۱-استنلس استیل آستنیتی

آنها، متداول ترین نوع استنلس استیل هستند. این نوع فولاد، از نظر ماهیت، غیرمغناطیسی بوده از مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی برخوردار است. ویژگی های این نوع فولاد شامل مقاومت بالا در برابر خوردگی تا دمای ۱۵۰۰ درجه فارنهایت، قابل سخت شدن با سردکاری و قدرت تأثیر بالا در دمای پایین، می شود. این نوع از استنلس استیل، در مصارف صنعتی متنوعی به کار می رود. وسایل آشپزی نیز از استنلس استیل آستنیتی ساخته شده اند. نوع ۳۰۴، ۳۰۴L، ۳۱۶ و ۳۱۶L، برخی از نمونه های رایج فولاد ضد زنگ آستنیتی هستند.

۲-استنلس استیل فریتی

این نوع، بعد از نوع آستنیتی، دومین نوع رایج فولاد ضد زنگ است. فولاد ضد زنگ فریتی، مغناطیسی است و حاوی کربن بالایی است. در نتیجه شکننده است و در برابر فولاد آستنیتی، مقاومت نسبتا ضعیفی در برابر خوردگی در مقایسه با فولاد آستنیتی دارد. قابل سخت شدن با عملیات حرارتی نیست. از این نوع لوله ها در صنایع شیمیایی، پتروشیمیایی، مبدل های حرارتی و در کوره ها که در آنها محتوای کلرید بالایی وجود دارد، استفاده میشوند. نوع ۴۰۹، ۴۳۰ و ۴۳۹ نمونه هایی از فولاد ضدزنگ فریتی هستند.

۳-استنلس استیل مارتینزی

فولاد ضد زنگ مارتینزی، سختی بالایی داشته و نسبت به فولاد ضد زنگ آستنیتی، مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد. امکان انجام عملیات حرارتی تا سطح سختی بالا برای آن وجود دارد. در تولید تیغه های ورزشی و ابزارهای چندمنظوره از آنها استفاده می شود. نوع ۴۲۰ و ۴۱۰ نمونه های رایج فولاد ضد زنگ مارتینزی هستند.

صنایعی که از لوله های استنلس استیل استفاده می کنند:

استنلس استیل در قالب انواع لوله استنلس استیل، ورق استنلس استیل و پروفیل استنلس استیل در بازار موجود می باشد. صنایع مختلفی که لوله استنلس استیل در آنجا کاربرد دارد، به شرح زیر هستند:

نفت و گاز

در طول سالها، با افزایش عمق اکتشاف نفت، نیاز لوله ها به مقاومت در برابر خوردگی، افزایش یافته است، چرا که فشار بیشتری بر لوله های استنلس استیل دوبلکس و سوپردوبلکس، وارد می آید. به همین دلیل است که برخورداری از لوله های محکم در صنعت نفت و گاز، برای موفقیت در انجام این نقش، بسیار حائز اهمیت است.

نیروی هسته ای

دستیابی به انرژی مورد استفاده از هسته های اتمی، کار آسانی نیست. بیشتر آبی که برای خنک کردن رآکتورهای هسته ای به آنها پمپ می شود، از دریا است و لذا لوله های مورد استفاده، باید در برابر طبیعت خورنده آب دریا، مقاوم باشند. لوله های استنلس استیل، برای مصون ماندن در برابر آب دریا، واجد شرایط هستند و استفاده از آنها در صنعت انرژی هسته ای، حائز اهمیت است.

LNG

(گاز طبیعی مایع)، گازی است که به دلیل حمل و نقل، موقتاً به شکل مایع درآمده است و حجم آن برای آسان تر و ارزان تر شدن حمل و نقل، کاهش یافته است. در برخی موارد، حمل و نقل گاز طبیعی، از طریق خطوط لوله به اندازه کافی ارزان نیست، به همین دلیل است که در کشتی های دریایی و تانکرهای جاده ای، به شکل مایع منتقل میشود. به همین دلیل استفاده از لوله های مناسب برای حفظ ایمنی و انتقال اقتصادی LNG، حائز اهمیت است.

آب شیرین کن

این فرایند، به حذف نمک و سایر مواد معدنی از یک منبع آب گفته میشود. از این رو، استفاده از لوله کشی مناسب در صنعت آب شیرین کن که قادر به مقاومت در برابر ویژگی های خورندگی آب نمک باشد، حائز اهمیت است. به طور کلی، سیستم های حمل و نقل آب، از این لوله ها برای تمیز نگه داشتن آب استفاده میکنند.

معدن و مواد معدنی

معدن کاری، فرایند استخراج مواد از زمین می باشد. این مواد، اغلب به شکل فلزات بوده و این فرایند برای هزاران سال برای دستیابی به منابعی سودمند، انجام می شده است. فولاد ضد زنگ، فرایندهای صنعت معدن را آسان تر کرده و امکان انجام عملیات های سودمندتر را برای آنها به وجود آورده است. این لوله های ضد زنگ، در معدن ها و در جایی که کارگران و ماشین ها در حال حفاری هستند و بسیاری موارد متنوع دیگر، مورد استفاده قرار می گیرند.

حمل و نقل هوایی

استفاده در بالابرهای هیدرولیک هواپیما. در این صنعت برای لوله ها، از مقدار کمی نیکل و درصد زیادی کروم استفاده می شود.

معماری و منسوجات

بسیاری از کارخانه ها و خطوط تولید، از این اجزاء برای ماشین آلات و محصولات تولیدی خود، استفاده می کنند.

اتومبیل

لوله های استنلس استیل برای تولید صداخفه کن های با کیفیت در صنعت اتومبیل مورد استفاده قرار میگیرند. خطوط حرارتی و سوختی به این لوله ها برای تحمل شدت عناصر دیگر، نیاز دارد.

منازل
خانه ها، با انواع مختلفی از لوله های استنلس استیل، پر شده اند، در یخچال ها و فریزرها و سایر لوازم خانگی رایج در خانه ها، از این محصولات استفاده شده است.


نظر خود را ثبت کنید

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، جنت آباد جنوبی، بلوار لاله شرقی، خیابان بنفشه ۱۴، پلاک ۵۲، واحد ۳
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.