آهن اول

لوله مسی چیست و در کجا کاربرد دارد


ارسال شده انتشار : ۹:۰۰ ۱۳۹۸/۰۶/۲۸ | بروزرسانی : ۱۳۹۹/۰۹/۱۸


لوله مسی چیست و در کجا کاربرد دارد

لوله مسی چیست؟

لوله های مسی، معمولاً در صنعت ساخت و ساز برای خطوط آبرسانی و خطوط خنک کننده در سیستم های HVAC، (سیستم های گرمایشی، سرمایشی و تهویه هوا)، استفاده می شوند. فناوری نوین، با تشخیص اینکه هیچ ماده ای برای انتقال آب، نسبت به مس برتری ندارد، آن را به عنوان ماده اصلی برای چنین اهدافی معرفی کرده است. معمولا لوله های مسی، با استفاده از اتصالات حرارتی، اتصالات لب برگشته یا اتصالات لحیمی، به یکدیگر متصل میشوند. این لوله ها مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی داشته و اتصالات قابل اطمینانی را ایجاد میکنند.

انواع لوله های مسی بر حسب جنس:

مس نرم:

لوله های مس نرم (هادی)، به راحتی می توانند حول موانع موجود در مسیر لوله، خم شوند. این نوع از لوله مسی تنها نوعی است که برای اتصالات حرارتی مناسب می باشد. همچنین مس نرم، محبوبترین گزینه برای خطوط خنک کننده در سیستم های اسپیلت و پمپ های حرارتی است.

مس سخت:

مس سخت، یکی از پر طرفدارترین انتخاب ها برای خطوط آب به شمار می رود. این نوع لوله با استفاده از اتصالات لحیمی، لوله بر، لب برگشته یا چین دار، متصل می شود. مس سخت قابلیت خم شدن ندارد و باید از اتصالات زانویی برای عبور از کنار موانع استفاده شود. مس سخت، در صورتی که در فرایندی به نام آنیل کردن، حرارت دیده و سپس خنک شود، تبدیل به مس نرم میشود و میتواند بدون ترک خوردگی، خم شود.

انواع لوله های مسی رایج برحسب سایز:

قطر واقعی خارجی (OD) از نوع مس همیشه ۱/۸ اینچ بزرگتر از اندازه اسمی لوله است. به عنوان مثال ، یک لوله مسی "۱/۲ اینچ" دارای قطر خارجی ۵/۸ اینچ است. این در مورد هر سه نوع متداول لوله، K ، L و M صادق است. قطر داخلی (ID) لوله مسی با ضخامت دیواره لوله تعیین می شود که بسته به نوع لوله متفاوت است. فشار مایع داخلی یا خارجی ممکن است نوع لوله کشی مس مشخص شده برای هر کاربرد، نصب، شرایط سرویس و الزامات محلی کد ساختمان را تعیین کند.

لوله مسی نوع K: این نوع از لوله مسی، ضخیم ترین دیواره را در بین تمام انواع لوله های معمول دارد. این نوع از لوله برای توزیع آب، حفاظت در برابر حریق، روغن، HVAC و بسیاری از کاربردهای دیگر در صنعت ساخت و ساز، مورد استقاده قرار می گیرد. توصیه می شود از این لوله در خطوط اصلی آب و تأسیسات زیرزمینی استفاده شود زیرا ضخامت آن به مقاومت در برابر فشار حاصل از بازگشت آب در ترانشه ها، کمک می کند.

لوله مسی نوع L: لوله مسی نوع L، برای لوله کشی، حفاظت در برابر حریق و برخی از کاربردهای HVAC، به کار می رود. این نوع لوله در اشکال انعطاف پذیر و سخت، در دسترس است و می تواند با اتصالات حرارتی و لب برگشته مورد استفاده قرار گیرد. نوع L، به عنوان رایج ترین نوع لوله مسی به شمار میرود. چرا که میتواند در مصارف بسیار بیشتری نسبت به نوع K مورد استفاده قرار گیرد. اگرچه لوله های سخت، دوام بیشتری دارند اما مس نوع L انعطاف پذیر، می تواند برای تعمیر یا جایگزین کردن خطوط لوله قدیمی، مورد استفاده قرار گیرد. نوع L از نوع K، نازک تر بوده اما از نوع M، ضخیم تر است.

لوله مسی نوع M: نوع M لوله مسی، از هر دو نوع K و L، نازک تر است. این نوع در دو شکل سخت و انعطاف پذیر، به فروش می رود. نوع M، بیشتر برای سرویس های آب خانگی و سیستم های خلأ مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع لوله می تواند با اتصالات حرارتی و لب برگشته، مورد استفاده قرار گیرد. لوله های نوع M، به دلیل قیمت نسبتاً پایین، برای عملیات مسکونی مورد استفاده قرار میگیرند. در واقع، برخورداری این لوله ها از دیواره نازک تر، نشان دهنده مس کمتری در ساختارشان بوده و به این دلیل از قیمت پایین تری، برخوردارند.

لوله مسی DWV: این نوع از لوله مسی برای زهکشی و تخلیه لوله کشی ها در بسیاری از خانه های قدیمی، مورد استفاده قرار می گیرد و در ساخت و سازهای مدرن جایگزین لوله های پلاستیکی PVC یا ABS می شود. این لوله ها، فقط برای کاربردهای روی زمینی، مورد استفاده قرار می گیرند و دارای ضریب فشار بسیار پایین تر از فشار آب اکثر سیستم های آبرسانی شهری هستند. لوله نوع DWV، اغلب با علائم زرد رنگ نشان داده می شود تا از نوع M، متمایز باشد.

قطر خارجی واقعی از نوع مس سخت، همیشه به میزان ۱/۸ اینچ، بزرگ تر از اندازه اسمی است. این اصل در تمام سه نوع رایج لوله K، L و M صدق میکند. قطر داخلی لوله مسی با ضخامت دیواره لوله که بسته به نوع لوله متفاوت است، تعیین میشود. فشار مایع داخلی یا خارجی، میتواند نوع لوله مسی را تعیین کند.

اندازه لوله های مس برای لوله کشی
قطر خارج

(OD)


میلی متر
قطر داخل (شناسه)
میلی متر
نوع K نوع L نوع M
۳۸ اینچ (۹٫۵ میلیمتر) ۰٫۳۰۵ اینچ (۷٫۷۴۷ میلیمتر) ۰٫۳۱۵ اینچ (۸٫۰۰۱ میلیمتر)
۱۲ اینچ (۱۲٫۷ میلیمتر) ۰٫۴۰۲ اینچ (۱۰٫۲۱۱ میلیمتر) ۰٫۴۳۰ اینچ (۱۰٫۹۲۲ میلیمتر) ۰٫۴۵۰ اینچ (۱۱٫۴۳۰ میلیمتر)
۵۸ اینچ (۱۵٫۸۷۵ میلیمتر) ۰٫۵۲۸ اینچ (۱۳٫۴۱۱ میلیمتر) ۰٫۵۴۵ اینچ (۱۳٫۸۴۳ میلیمتر) ۰٫۵۶۹ اینچ (۱۴٫۴۵۳ میلیمتر)
۳۴ اینچ (۱۹٫۰۵ میلیمتر) ۰٫۶۵۲ اینچ (۱۶٫۵۶۱ میلیمتر) ۰٫۶۶۸ اینچ (۱۶٫۹۶۷ میلیمتر) ۰٫۶۹۰ اینچ (۱۷٫۵۲۶ میلیمتر)
۷۸ اینچ (۲۲٫۲۲۵ میلیمتر) ۰٫۷۴۵ اینچ (۱۸٫۹۲۳ میلیمتر) ۰٫۷۸۵ اینچ (۱۹٫۹۳۹ میلیمتر) ۰٫۸۱۱ اینچ (۲۰٫۵۹۹ میلیمتر)
۱ ۱۸ اینچ (۲۸٫۵۷۵ میلیمتر) ۰٫۹۹۵ اینچ (۲۵٫۲۷۳ میلیمتر) ۱٫۰۲۵ اینچ (۲۶٫۰۳۵ میلیمتر) ۱٫۰۵۵ اینچ (۲۶٫۷۹۷ میلیمتر)
۱ ۳۸ اینچ (۳۴٫۹۲۵ میلیمتر) ۱٫۲۴۵ اینچ (۳۱٫۶۲۳ میلیمتر) ۱٫۲۶۵ اینچ (۳۲٫۱۳۱ میلیمتر) ۱٫۲۹۱ اینچ (۳۲٫۷۹۱ میلیمتر)
۱ ۵۸ اینچ (۴۱٫۲۷۵ میلیمتر) ۱٫۴۸۱ اینچ (۳۷٫۶۱۷ میلیمتر) ۱٫۵۰۵ اینچ (۳۸٫۲۲۷ میلیمتر) ۱٫۵۲۷ اینچ (۳۸٫۷۸۶ میلیمتر)
۲ ۱۸ اینچ (۵۳٫۹۷۵ میلیمتر) ۱٫۹۵۹ اینچ (۴۹٫۷۵۹ میلیمتر) ۱٫۹۸۵ اینچ (۵۰٫۴۱۹ میلیمتر) ۲٫۰۰۹ اینچ (۵۱٫۰۲۹ میلیمتر)
۲ ۵۸ اینچ (۶۶٫۶۷۵ میلیمتر) ۲٫۴۳۵ اینچ (۶۱٫۸۴۹ میلیمتر) ۲٫۴۶۵ اینچ (۶۲٫۶۱۱ میلیمتر) ۲٫۴۹۵ اینچ (۶۳٫۳۷۳ میلیمتر)
۳ ۱۸ اینچ (۷۹٫۳۷۵ میلیمتر) ۲٫۹۰۷ اینچ (۷۳٫۸۳۸ میلیمتر) ۲٫۹۴۵ اینچ (۷۴٫۸۰۳ میلیمتر) ۲٫۹۸۱ اینچ (۷۵٫۷۱۷ میلیمتر)

کاربرد لوله های مسی:

مصارف پذیرفته شده متعددی وجود دارد که از کیفیت لوله و اتصالات مسی استفاده میکند تا عملکرد و سهولت نصب را به حداکثر رساند. فهرستی از این کاربردها به شرح زیر است:

سرویس و توزیع آب خانگی:

سیستم های لوله کشی مسی، سلامت آب آشامیدنی تمیز را در هر دو حالت گرم و سرد تأمین می کند. آب به عنوان مایعی حیاتی برای زندگی روزمره ما ضروری بوده و مس نیز برای تأمین به صرفه و قابل اطمینان آب در طول سال ها، ضروری است.

تهویه مطبوع و خنک سازی:

سیستم های لوله کشی مسی، برای ایجاد محیط کارآمد، ایمن و راحت، ضروری هستند. قدرت بالای مس، عملکرد حرارتی عالی (۸ برابر بهتر از آلومینیوم)، مقاومت برتر در برابر خوردگی و شکل پذیری بی نظیر، آن را تبدیل به ماده ای ایده آل برای سیستم های گرمایشی، سرمایشی و تهویه هوا، کرده است.

سیستم های گاز پزشکی غیر قابل اشتعال:

با توجه به اینکه لوله های مسی، مانع از رشد میکروب در سیستم های گازی می شوند، در نتیجه گازهای پزشکی، هنگام عبور از سیستم های لوله کشی مسی، خالص باقی می مانند. به این منظور، از لوله های گازی پزشکی نوع K و L استفاده میشود.

آب پاش های آتش نشانی:

مس، قابل اطمینان و ماندگار است. بنابراین میتوان روی آن برای تأمین آب مورد نیاز جهت کنترل آتش حساب کرد. حتی اگر سال ها از آن استفاده نشده باشد. سیستم های مسی زنگ نمیزند و رنگ را به آب منتقل نمیکند. بنابراین سیستم های آتش نشانی مسی برای حفظ امنیت ساختمان ها در برابر حریق، قابل اعتماد هستند.

توزیع گاز سوختی (گاز طبیعی و گاز L.P):

اتصالات و لوله های مسی با قطر کوچک، انعطاف پذیر و قوی، راهی به صرفه برای تأمین گاز L.P و طبیعی در هر دو ساختمان های مسکونی و غیرمسکونی هستند. لوله های مسی برای استفاده در سیستم های توزیع گاز سوخت، پذیرفته شده اند.

کاربردهای دیگر:

قابلیت اطمینان بی نظیر، استحکام، انعطاف پذیری و مقاومت لوله های مسی در برابر خوردگی، آنها را تبدیل به لوله های ایده آل در بسیاری از سیستم های لوله کشی می سازد. وقتی که بحث کیفیت و ماندگاری در میان باشد، در سیستم های سرمایشی/ گرمایشی، حرارتی، ذوب برف، حرارتی خورشیدی، زهکشی و تخلیه فاضلاب، آبیاری و آبپاش های کشاورزی، از لوله های مسی استفاده می شود چرا که نصب آنها قابل اطمینان و آسان بوده و بادوام هستند.

مزایای استفاده از لوله مسی:

به صرفه بودن: ترکیب رسیدگی، اتصال و شکل دهی آسان، امکان صرفه جویی در زمان نصب، مواد و هزینه های کلی را فراهم می آورد.

سبک بودن: مس برای حمل و نقل، هزینه کمتری دارد، راحت تر عمل میکند و هنگام نصب، فضای کمتری می گیرد.

شکل پذیر بودن: از آنجایی که لوله مس انعطاف پذیر بوده و شکل پذیر است، لذا غالباً امکان حذف زانویی ها و اتصالات را فراهم می آورد.

سهولت در اتصال: لوله مس میتواند به اتصالات مویرگی، متصل شود. این اتصالات، باعث صرفه جویی در مواد شده و پیوندهای صاف، شسته و رفته، قوی و ضد نشت را ایجاد میکند.

ایمن بودن: لوله مسی آتش نمی گیرد و باعث احتراق یا تجزیه گازهای سمی نمی شود.

قابلیت اطمینان: لوله های مسی طبق استانداردهای کاملاً تعریف شده، تولید می گردند و با هویت ثابتی، شناخته می شوند و تقریباً توسط تمام دستورالعمل های لوله کشی پذیرفته می شوند.

بادوام بودن: مقاومت بالا در برابر خوردگی و پوسته پوسته شدن، قدرت مکانیکی بالا، مقاومت در برابر حرارت بالا و مقاومت عمری در برابر تخریب های UV دارند.

صد در صد، قابل بازیافت : مس به عنوان یک ماده مهندسی که میتواند بارها و بارها بدون تخریب در محتوا یا خصوصیات قابل بازیافت باشد، شناخته میشود.

توجه: آهن اول انواع محصولات مسی از قبیل لوله مسی، ورق مسی، اتصالات مسی، تسمه مسی را با بهترین کیفیت خدمت شما مشتریان گرامی عرضه می کند.


نظر خود را ثبت کنید

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، جنت آباد جنوبی، بلوار لاله شرقی، خیابان بنفشه ۱۴، پلاک ۵۲، واحد ۳
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.