اخبار

رونق تولید در تامین سرمایه در گردش پیش نیاز کلیدی

به گفته احمد تشکینی: به‌طور عمده، سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی برای دو جزء «خرید نهاده» و «جبران خدمات» استفاده می‌شود. برای تحقق رونق تولید، تأمین سرمایه در گردش مورد نیاز واحدهای تولیدی الزامی است.
مدیرکل دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: با توجه به اطلاعات مرکز آمار، طی دوره ۱۳۹۵-۱۳۸۴ مجموع هزینه‌های صرف‌شده برای «ارزش داده ها و جبران خدمات»، در بخش صنعت، در مجموع حدود 32 هزار میلیارد تومان از ابتدای دوره تا انتهای دوره مذکور، افزایش یافته و به 432 هزار میلیارد تومان رسیده است. متوسط رشد سالانه هزینه «ارزش داده¬ها و جبران خدمات» در دوره مذکور، سالانه 27 درصد بوده است.
وی همچنین اظهار داشت: با توجه به دو پیش‌فرض «دو بار گردش منابع در سال» و «تامین 70 درصد منابع موردنیاز توسط سیستم بانکی (و 30 درصد آورده متقاضی)»، سرمایه در گردشی که در بخش صنعت موردنیاز بود، برای سال 1384، حدود 14 هزار میلیارد تومان و برای سال 1395، حدود 151 هزار میلیارد تومان، می‌باشد.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجارت تصریح کرد: با توجه به اینکه در سال‌های ۹۷-۱۳۹۶ تورم تولیدکننده صنعت، به ترتیب ۱۶ و ۶۵ درصد تعیین شده و با در نظر گرفتن پیش بینی تورم 25 درصدی برای سال ۱۳۹۸؛ سرمایه در گردشی که برای بخش صنعت موردنیاز است، طی دوره ۹۸-۱۳۹۶ به ترتیب ۱۷۵، ۲۸۹ و ۳۶۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شود. به بیان دیگر سرمایه در گردش موردنیاز بخش صنعت برای سال ۱۳۹۸ معادل ۳۶۰ هزار میلیارد تومان است، که شبکه بانکی باید تأمین‌کننده آن باشد.
وی افزود: نسبت سرمایه در گردش اعطایی به سرمایه در گردش موردنیاز بخش صنعت در سال ۱۳۹۷ برابر با ۵۷ درصد به‌دست آمده است و حاکی از این است که فقط ۵۷ درصد سرمایه در گردش موردنیاز بخش صنعت از طریق شبکه بانکی در سال مذکور، تأمین شده است.
وی در ادامه بیان داشت: افزایش هزینه‌های تولید در بخش صنعت و افزایش نرخ ارز از علل اصلی ایجاد فاصله بین تسهیلات سرمایه در گردش موردنیاز و اعطایی در این سال هستند؛ به بیان دیگر، رشد تسهیلات اعطایی متناسب با رشد هزینه‌های بخش صنعت نبوده است.
احمد تشکینی در پایان افزود: اگر شبکه بانکی، سرمایه در گردش موردنیاز برای بخش صنعت را تأمین نکند، واحدهای صنعتی (به‌ویژه واحدهای کوچک مقیاس) جهت تأمین منابع مالی، به بازار غیررسمی با قیمت تمام شده هدایت می شوند که منجر به افزایش هزینه های تولید و کاهش قدرت رقابت‌پذیری در بازار خواهد شد.

با توجه به محدودیت‌های ارزی و تغییرات لحظه‌ای قیمت در بازار فولاد و آهن آلات، لطفاً جهت اطلاع از تغییرات به‌روز انواع محصولات از جمله قیمت لوله مسی، قیمت تیرآهن، قیمت شیر توپی و انواع محصولات فولادی و غیر فولادی بر روی هر یک از آن‌ها کلیک کرده و یا از قسمت بالای صفحه، محصول مورد نظر خود را انتخاب نمایید، همچنین برای دریافت مشاوره و خرید هریک از محصولات، با کارشناسان ما در تماس باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *