آهن اول

فرایند تولید ورق سیاه


ارسال شده انتشار : ۹:۰۰ ۱۳۹۸/۰۶/۱۲


فرایند تولید ورق سیاه

ورق سیاه چیست؟

ورق سیاه نوعی فلز مسطح از آهن است که صاف و یکنواخت و صیقل‌ خورده است. ورق یکی از اصلی‌ترین دسته‌های آهن‌آلات است که به دو صورت رول و برش‌خورده تولید می‌شود. به‌طور کلی، از دو فناوری متفاوت نورد گرم و نورد سرد، برای تهیه ورق استفاده می‌شود. قابل ذکر است که ورق سیاه از طریق فرایند نورد گرم حاصل می‌شود اما برای تولید ورق‌های روغنی از فرایند نورد سرد استفاده می‌شود. ورق‌هایی که حاصل از فرایند نورد گرم هستند در مقایسه با ورق‌هایی که از فرایند نورد سرد حاصل می‌شوند، نازک و ضعیف‌تر هستند. روش نورد گرم که در تولید ورق سیاه به‌کار می‌رود، باعث مات شدن شکل ظاهری این ورق‌ها می‌شود. به این دلیل به ورق سیاه، ورق نورد گرم هم گفته می‌شود.

فرآیند نورد گرم:

روش‌های ابتدایی و پیشین نورد گرم به‌این صورت بود که ۲ غلتک چدنی را به شکل ساده در یک کادر چوبی قرار داده و با عبور قلع و سرب از بینشان و کاهش سطح مقطع آن‌ها عملیات نورد انجام می‌گرفت. تقریبا ۸۰ درصد محصولات فلزی در دنیا با استفاده از فرایند نورد تولید می‌شوند.
به‌طور کلی، در فرایند نورد کردن، شمش و اسلب و بلیت، با غلتک به ورق‌های باریک‌تر تبدیل می‌شوند. در نورد گرم فلز از بین دو غلتک که فاصله بین آن‌ها اندکی کمتر از ضخامت فلز ورودی بوده و خلاف جهت یکدیگر چرخانده می‌شوند عبور داده می‌شود. به دلیل بیشتر بودن سرعت چرخش غلتک‌ها از ریلی که فلز روی آن قرار دارد، اصطکاک بین غلتک و فلز موجب به جلو راندن فلز شده و طول آن را افزایش و ضخامت آن را کاهش می‌دهد. کم شدن ضخامت در طی نورد به میزان اصطکاک بین غلتک و سطح فلز، بستگی دارد به طوری‌که برای تغییر شکل زیاد، غلتک ها به‌جای حرکت بر روی ماده، روی آن می‌لغزند.
در نورد گرم، تختال‌ها پس از گرم شدن در دمای نزدیک به ذوب، پوسته‌زدایی می‌شود و به ضخامت‌های ۱٫۲ تا ۱۶ میلیمتر می‌رسد و به صورت کلاف تولید و به بازار عرضه می‌شود.

ورق نورد گرم به دو صورت به بازار عرضه می‌شود:
ورق‌هایی که ضخامت کمتر از ۱۵ میلی‌متر داشته باشند، معمولا به‌صورت رول وارد بازار می‌شوند و چون ضخامت کمتری دارند فرم‌گیری آن‌ها راحت‌تر است ولی ورق‌هایی که ضخامت بیشتر از ۱۵ میلی‌متر داشته باشند به دلیل اینکه به سختی فرم می‌گیرند آن را به اندازه دلخواه و تکه‌های مستطیل برش زده و به بازار عرضه می‌کنند.

ویژگی‌های نورد گرم عبارتند از:

 • • در مقایسه با نورد سرد، در طول پروسه نیروی کمتری مورد نیاز است.
 • • تجهیزات و دستگاه‌های کمتری برای این فرایند، مورد نیاز است.
 • • طی این فرایند کرنش سختی کمتری روی قطعه انجام می‌شود.
 • • نورد گرم برای شمشال‌های بزرگ مناسب است.

مراحل تولید ورق سیاه:

برای تولید ورق سیاه، نخست تختال را در کوره گذاشته و دمای کوره را بالاتر از دمای تبلور مجدد قرار می‌دهند و سپس تختال را از کوره خارج می‌کنند در این مرحله، پوسته اکسیدی روی تختال مشاهده می‌شود سپس نورد خشن صورت خواهد گرفت. تختال از بین چندین غلتک عبور می‌نماید تا کم کم به ابعاد مد نظر برسد. این عملیات باعث کم شدن ضخامت تختال از ۱۵ تا ۳۰ درصد می گردد. در این مرحله از تولید دارای دو تا سه قفسه است. پس از عبور از قفسه‌ها ورق وارد مرحله نهایی می‌گردد در نهایت تختال‌ها با عبور از قفسه‌های نورد پایانی به شکل ورق با ضخامت ۱.۵ تا ۱۵۰ میلی‌متر تولید شده و به صورت کلاف (Coil) و یا برش (Sheet) با طول ۱ تا ۲۴ متر بسته‌بندی می‌گردند. ورق‌های با ضخامت بالای ۱۶ میلی‌متر، فقط به‌صورت برش‌شده بسته‌بندی می‌شوند.

تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی چیست؟

۱. تفاوت در روش تولید : از نظر روش تولید، به ورق تولید شده توسط فرآیند نورد گرم ورق سیاه، و به ورق تولید شده در فرآیند نورد سرد، ورق روغنی می‌گویند.
۲. تفاوت در مصرف‌کنندگان: معمولاً ورق سیاه در مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرد که ظاهر محصول اهمیت زیادی نداشته و استحکام و ویژگی‌های مکانیکی آن مورد توجه باشد. ورق روغنی ظاهر و شکل بهتری دارد و در مواردی که شکل و ظاهر محصول اهمیت داشته باشد بیشترین کاربرد را دارد.
۳. تفاوت در قیمت: فرآیند تولید ورق سرد از فرآیند تولید ورق گرم بسیار سخت‌تر است و باعث بالا رفتن قیمت تمام‌شده محصولات تولیدی می‌شود. قیمت ورق‌های سرد (شامل ورق روغنی و ورق گالوانیزه) دو برابر قیمت ورق سیاه است. در نتیجه قیمت ورق سیاه نسبت به قیمت ورق روغنی و قیمت ورق گالوانیزه بسیار پایین تر است.
۴. تفاوت در استحکام : پوشش سطحی محصولات نورد سرد به لحاظ صافی و یکنواختی کیفیت خوبی دارد. مقدار کربن ورق‌های نورد گرم بیشتر است و ورق سرد به‌دلیل فرآیند آنیلینگ نرم‌تر است. به‌همین دلیل است که استحکام ورق سیاه از ورق روغنی بیشتر است.

انواع ورق سیاه:

۱. ورق سیاه صنعتی
۲. ورق سیاه معمولی

تولید هرکدام از این ورق‌ها بر اساس استانداردهای متفاوتی است. نوع صنعتی آن با نام تجاری ST۳۷ و نوع معمولی آن با نام تجاری A۵۱۶-GR۶۰,۷۰ و A۲۸۵-GRC و A۲۸۳-GR C و ST۵۲ در بازار موجود است. ورق‌های نورد گرم ST۳۷، که از نوع صنعتی می‌باشند، در صنایع ساختمانی و ساخت سوله‌ها، پروژه های مخزن‌سازی و سد سازی و … بیشترین استفاده را دارند. ضخامت نمونه‌های موجود دربازار برای نوع ST۳۷، تا حدود ۶۰ میلی‌متر است که می‌توانند به قطعات کوچک‌تری نیز برش داده شوند.

اختلاف قیمت نورد گرم و سرد در چیست؟

هزینه نورد گرم نسبت به نورد سرد پایین‌تر است. در نورد سرد فرایندی برای محافظت از زنگ‌زدگی صورت می‌گیرد. ورق نورد سرد شده را با اسید شستشو می‌دهند و سپس با روغن ترکیب می‌کنند که به آن ورق روغنی گفته می‌شود. اما در نورد گرم شمش باید به نقطه ذوب رسانده شود و شکل‌گیری ورق با حرکت بین رول‌ها صورت گیرد. در هنگام عبور شمش به آن حرارت زیاد داده می‌شود تا شکل‌گیری آن راحت‌ترشود. ولی مهم‌ترین علت این است که فولاد با نورد گرم کیفیت ضعیف‌تری نسبت به نورد سرد دارد.

ویژگی‌های ورق سیاه:

از ویژگی‌های این محصول می‌توان به انعطاف‌پذیری خوب، کاهش هزینه و پوشش‌دهی عالی آن اشاره کرد. عمده ترین مصارف آن در صنعت پتروشیمی، سد سازی، تانکرسازی، صنعت ساختمان و صنایع ساخت و ساز سنگین فلزی است.

ضخامت ورق سیاه:

ضخامت ورق سیاه در ابعاد متفاوتی از ۱.۵ میلی‌متر تا ۱۰۰ میلی‌متر در بازار وجود دارد. علاوه بر استانداردها ، ضخامت ورق نیز بر قیمت ورق سیاه و وزن ورق سیاه مؤثر است. عرض ورق سیاه می‌تواند ۱۰۰، ۱۲۵، ۱۵۰ و گاهی، ۲۰۰ سانتی‌متر هم باشد. تمام این ابعاد از نظر طولی محدودیتی نداشته و متناسب با نیازها بازارتولید می شود.

ابعاد فیزیکی ورق سیاه:

ورق سیاه در بازار به دو شکل است: رول و شیت، البته فقط تا ضخامت ۱۵ میلی‌متر در دو شکل رول و یا شیت وارد بازار شده و از سایز ۱۵ میلی‌متر به بالا تنها به‌صورت شیت خام وارد بازار می‌شود. این دو شکل از ورق، قابل برش در سایزهای مختلف است.

کاربرد های ورق سیاه چیست؟

از جمله کاربردهای مختلف ورق سیاه در صنایع، می‌توان موارد زیر را ذکر کرد:

 • مصالح فلزی ساختمان
 • ساخت ابگرمکن
 • قطعات خودرو
 • صنایع تانکر سازی
 • تولید تجهیزات کشاورزی
 • ساخت رینگ و چرخ
 • ساخت مخازن خاص کشتی سازی
 • صنایع فلزی سنگین

کارخانه‌های تولیدکننده ورق سیاه در ایران:

 • فولاد مبارکه اصفهان
 • فولاد کاویان
 • فولاد اکسین خوزستان
 • فولاد سبا
 • فولاد غرب

نظر خود را ثبت کنید

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، اتوبان ستاری جنوب، خیابان پیامبر غربی، پلاک ۱۰۶/۷، ساختمان پندار، واحد دو
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.