اخبار

نیمی از طلای کشور در کردستان

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت کردستان با بیان اینکه نیمی از کل طلای کشور در کردستان تولید می شود و استان در بخش سنگ آهن از رتبه پنجم کشوری را برخوردار است، افزود: در سال گذشته چهار پهنه در سطح استان برای مطالعات جدید اکتشافی مشخص شد که سه پهنه آن به اتمام رسیده و مطالعات پهنه دیواندره نیز به زودی آغاز می شود.
محمد دره وزمی گفت: یکی از ظرفیت های خوب کردستان معادن آن است که از تنوع قابل توجه ای برخوردار است و اهمیت استان در بخش معدن نیز به همین تنوع مواد معدنی بر می گردد.
وی اشاره کرد؛معادن دارای پروانه بهره برداری استان را، ۴۰۳ معدن ذکر کرد واظهار داشت: ۶۴۴ میلیون تن ذخیره معادن کردستان است ودرحال حاضر ۱۴۹ معدن فعال و مابقی غیر فعال هستند. همچنین تنوع معدنی را یکی ازخصوصیت ویژه معادن استان دانست و افزود: حجم زیادی از معادن پلی متال در سقز، بیجار و قروه و بیشترین معادن سنندج مربوط به سنگ لاشه است و دیواندره و کامیاران نیز به نسبت دارای تنوع مواد معدنی هستند.

دره وزمی محدوده معادن استان را در کل ۴۴۷ کیلومتر مربع از مساحت استان وسینه کار معادن را پنج صدم درصد ذکر کرد وافزود: ۱۷ گواهی کشف صادر شده که با احتساب این گواهی کشف ها ذخایر معدنی استان ۴۰ میلیون تن افزایش می یابد.
وی تصریح کرد:بزرگترین آفتی که معادن کردستان را تحدید می کندخام فروشی است وعنوان کرد: خوشبختانه در چند سال گذشته هم معدن داران و هم سیاست های دولت به سمت جلوگیری از خام فروشی وفرآوری رفته است.
وزمی در پایان، به وصول حقوق دولتی قابل وصول از معادن استان نیز اشاره کرد وگفت: در سال ۹۲ چهار ونیم میلیارد تومان و در سال گذشته بیش از ۴۲ میلیارد تومان حقوق دولتی وصول شده است.
با توجه به محدودیت‌های ارزی و تغییرات لحظه‌ای قیمت در بازار فولاد و آهن آلات، لطفاً جهت اطلاع از تغییرات به‌روز انواع محصولات از جمله قیمت لوله درزمستقیم، قیمت میلگرد ساده، قیمت لرزه گیر آکاردئونی و انواع محصولات فلزی بر روی هر یک از آن‌ها کلیک کرده و یا از قسمت بالای صفحه، محصول مورد نظر خود را انتخاب نمایید، همچنین برای دریافت مشاوره و خرید هریک از محصولات، با کارشناسان ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *