اخبار

محاصره بازار فولاد در نوسانات قیمت ارز

در بازار ارز قیمت دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شده و در این کانال بر خلاف روزهای گذشته وضعیت ثابتی را تجربه می‌کند. تا لحظه گزارش این خبر قیمت دلار در بازار ارز تهران ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام شده بود. همچنین دلار نیمایی نیز تقریبا به قیمت دلار در بازار نزدیک شده است. حتی برخی شنیده‌ها حکایت از آن دارد که در هفته آینده بازار ارز فعالیت خود را با قیمت زیر ۱۱ هزار تومان آغاز می‌کند. این مسئله برروی قیمت محصولات داخلی از جمله فولاد تاثیر مستقیمی دارد و در نتیجه تقاضا در بازار کاهش یافته وبه عبارتی تقاضا کنندگان در انتظارند تا اگر خریدی هم صورت گرفت با قیمت‌های مناسب‌تری صورت بگیرد.
در مقابل اما عرضه‌کنندگان و تولیدکنندگان در تلاشند تا مانع از افت قیمت‌ها در بازار شوند. از طرف دیگر بهبود عرضه‌های شمش در بورس که بعد از یک دوره تقریبا دشوار رخ داد موضوعی است که از اهمیت بسیار زیادی برای بازار فولاد برخوردار است. با این حال بهبود روند عرضه شمش فولاد برای بازار مطلوب است هرچند هنوز میزان تقاضا برای آن بالاتر از حجم عرضه است.

کارشناسان می‌گویند آمار ها نشان از این می دهند که موانع صادراتی تا حد زیادی اصلاح شده و روند صادرات بهبود یافته است. در نتیجه ی این اتفاق ها فرآیند تولید به‌زودی تقویت شده و بار دیگر چرخه فولاد به حرکت در می‌آید اما به شرطی که اما و اگرهایی که در این مسیر در حوزه تامین مواد اولیه و کالاهای میانی هست برطرف شود.
نکته دیگراین است که در حال حاضر قیمت‌ها در بازارهای جهانی روند کاهشی به خود گرفته است. نکته مهم آن است که جنگ تجاری بین آمریکا و چین با تاثیر مستقیم روی قیمت‌ها و نزول نرخ در منطقه باعث بهبود تقاضا شده است. درحال‌حاضر در بازارهای چین کارخانه‌ها به‌دنبال تشدید جنگ تجاری بین واشنگتن و پکن، قیمت‌های خود را کاهش داده‌ و این موضوع قیمت‌های صادراتی را نیز با کاهش روبه‌رو کرده است. پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارد که فعلا روند کاهشی قیمت‌ها در بازارهای جهانی ادامه‌دار باشد که این مساله خبر خوبی برای صادرکنندگان ما نیست به‌خصوص آنکه قیمت ارز نیز روند کاهشی به‌ خود گرفته است.
در حال حاضر نشانه‌های افت قیمت به‌وضوح در بازار مشاهده می‌شود، اما واقعا هیچ‌کس در بازار فولاد به صراحت نمی تواند از پایداری این شرایط سخن بگوید. اما آنچه مشخص است بازار فعلا در انتظار کاهش قیمت‌ها نشسته و به همین جهت نیز مهره‌های فعال در بازار تغییرجهت می‌دهند. البته هنوز در روزهای اوج تقاضای فصلی قرار داریم و همین روند کلی می‌تواند از نرخ‌های فعلی حمایت کند تا زمانی که هم تغییر فصل و هم فرارسیدن ماه محرم، تغییرات عمده را با خود به‌همراه آورد. در روزهای آینده بازهم شاهد سردرگمی در بازار خواهیم بود تا دورنمای قیمت‌های جهانی و همچنین نوسان نرخ ارز اثر خود را بر بازار بگذارد.
با توجه به محدودیت های ارزی و تغییرات لحظه ای قیمت در بازار فولاد و آهن آلات، لطفا جهت اطلاع از تغییرات به روز انواع محصولات از جمله قیمت پروفیل ساختمانی، قیمت پروفیل صنعتی، قیمت میلگرد آجدار، قیمت نبشی و انواع محصولات فلزی بر روی هر یک از آنها کلیک کرده و یا از قسمت بالای صفحه، محصول مورد نظر خود را انتخاب نمایید، همچنین برای دریافت مشاوره و خرید هریک از محصولات، با کارشناسان ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *