اخبار

تحلیل هفتگی بازار نبشی و ناودانی

نبشی و ناودانی

در این هفته، آهن اول بازار نبشی و ناودانی را مورد ارزیابی قرار داد. نبشی، یکی از مهمترین پروفیل های ساختمانی است که به شکل مرکب و منفرد در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. نبشی به ابعاد ۰,۵ تا ۱.۵ سانتی متر جهت اتصال پل ها به ستون ها و یا تیرآهن ها به بیم های باربر و اتصال ستون ها به صفحات در فندانسیون و همچنین جهت ساخت ستون و خرپا به کار برده می شود. همچنین ناودانی ها همانند نبشی ها از مهمترین مقاطع فلزی ساختمان می باشند که جهت اتصال بخش های مختلف ساختمان بکار برده می شوند. ناودانی ها پروفیل هایی هستند که از جنس فولاد کربنی ایجاد شده و شکل سطح مقطع آن از یک جان افقی و دو بال عمودی به شکل حرف U انگلیسی تشکیل شده که در زوایای داخلی مقطع، انحنای گردی دارد. به طور گسترده از ناودانی در مصارف صنعتی و ساختمانی استفاده می شود.

در روز شنبه بازار داخلی فولاد در همه حوزه‌ ها ثابت و آرام بوده و در محدوده قیمت های اعلام شده توسط برخی از مبادی، شاهد بازگشت قیمت و نزدیک تر شدن به نرخ منطقی حداقل بازار بودیم. نرخ کف بازار روز شنبه در حوزه قیمت میلگرد آجدار در محدوده ۴۰۵۰ تا ۴۲۰۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) از سوی برخی از فعالان و بنکداران گزارش شد. درحوزه ورق، قوطی و پروفیل و تیرآهن هم اوضاع مشابه بود؛ یعنی ثبات نسبی و افزایش نامحسوس تخفیفات در نرخ های پیشنهادی حداقل بازار و کاهش محسوس قیمت ها در محدوده بالایی  ارائه شده در نخستین روز هفته در بازار شنیده شد. همچنین صرافی ملی از صبح شنبه، در سه مرحله ۵۰ تومانی در مجموع ۱۵۰ تومان نرخ اسکناس ارز را تقلیل داد و این روند در روزهای بعدی نیز ادامه پیدا کرد.
شاخص متوسط قیمت شمش آهن روز یکشنبه، بیست و سوم تیرماه؛ حدود ۳۷۵۰ تومان به ازای هر کیلوگرم توام با مالیات ارزش افزوده دیده شد که نسبت به روز قبل تر از آن، افزایش ۶۰ تومانی مشاهده شد. در روز دوشنبه طبق گزارشات موجود از بازار قوطی و پروفیل، محدوده نرخ موثر محصول بر پایه ورق ضخامت ۲ میلی متر در دامنه تقریبی ۶۰۵۰ تا ۶۱۵۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) مورد ارزیابی قرار گرفت. وضعیت بازار این حوزه اکثرا توام با ثبات و برخی افزایش تخفیفات در روز بعد در برخی از مبادی این حوزه دیده شد. گزارشات پیرامون قیمت ناودانی و همچنین قیمت نبشی از برخی از فعالان در این حوزه همانند آریان فولاد، شکفته مشهد، ظهوریان، فولاد تهران و مگا استیل و فولاد اشتهارد بدون تغییربوده است. خبر کاهش قابل ملاحظه‌ نرخ ارز، به بازار ثبات داد تا حدی که برخی تخفیفات و کاهش قیمت های زیر پوستی، از برخی مبادی شنیده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *