آهن اول

برنده بازار کیست؟


ارسال شده در تاریخ ۹:۰۰ ۱۳۹۸/۰۴/۲۶

برنده بازار کیست؟

به نقل از برخی از منابع خبری،  در جلسه ی اخیر کارگروه اصلی تنظیم بازار، دولت با طرح پیشنهادی مچینگ ورق ها موافقت نموده است. بدین ترتیب تنها ۶۰ درصد از کل ورق گرم در تالار اصلی بورس کالا عرضه خواهد شد و ۴۰ درصد باقیمانده به روش مچینگ فروش خواهد رفت.  باید دید این طرح چه تاثیری در قیمت ورق ها از جمله قیمت ورق سیاه، قیمت ورق سیاه برشی، قیمت ورق آجدار و …. خواهد گذاشت. در این طرح عنوان شده است که برای ورق سرد این رابطه معکوس می باشد به طوری که  ۴۰ درصد عرضه در تالار اصلی و ۶۰ درصد فروش به روش مچینگ انجام خواهد پذیرفت.

اخبار ضد و نقیضی در ارتباط با عدم حضور نماینده ای از سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی کشور که یکی از اصلی ترین خریداران ورق کلاف گرم از بورس کالاست در دسترس می باشد که ظاهرا مسبب برخی از اعتراضات اعضای این سندیکا بوده است. حال مسئله اصلی این است که شیوه مچینگ به چه شکل می باشد. برای روشن شدن این سوال می توان اینطور پاسخ داد که اگر مقرر شود ۱۰۰۰ تن ورق کلاف گرم در بورس کالا عرضه گردد، ۶۰۰ تن آن در تالار اصلی بورس کالا عرضه شده و با رقابت خریداران معامله خواهد شد؛ ۴۰۰ تن باقیمانده با نرخ میانگین موزون رقابتی که آن ۶۰۰ تن معامله شده، به مشتریانی که عرضه کننده تشخیص دهد، فروخته خواهد شد.

علت پیشنهاد طرح مچینگ را نیز می توان در برخی صنایع استراتژیک کشور مانند صنایع نظامی و دفاعی کشور که به  دلیل ماهیت فعالیت خاصی که دارند؛ نه میتوانند و نه معقول است که همانند دیگر خریداران پشت صف خرید در انتظار بایستند . با این وجود مچینگ برای این گروه از صنایع حساس کشور تعریف شده است و شاید علت عدم مشارکت دادن سندیکا در این تصمیم گیری هم با توجه به این موضوع بوده است. چالشی که برخی کارشناسان به شیوه مچینگ وارد می دانند همان کاهش حجم عرضه برای مشتریانِ تالار اصلی بورس کالا به دلیل محدودیت انحصاری آن در تولید در سطح کشور است و با توجه به این موضوع، رقابت برای تصاحب آن در بین خریداران افزایش می یابد که در نهایت منجر به افزایش نرخ این محصول در بازار داخلی خواهد شد.


نظر خود را ثبت کنید

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، اتوبان ستاری جنوب، خیابان پیامبر غربی، پلاک ۱۰۶/۷، ساختمان پندار، واحد دو
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.