آهن اول

۴ حالت مختلف در صادرات یک کالا


ارسال شده در تاریخ ۹:۰۰ ۱۳۹۸/۰۴/۱۶

۴ حالت مختلف در صادرات یک کالا

عملکرد فصلی متغیر تجارت خارجی، نشان دهنده پیام‌های فنی است که کیفیت تحلیل‌های فصلی را به مراتب بیش از تحلیل‌های سالیانه و ماهانه می‌کند.
با توجه به همین امر و در نظر گیری دو مولفه «تناژ» و «قیمت هر تن» صادرات کالایی (تشکیل شده از سه زیربخش کشاورزی، صنعت و معدن) در هر فصل، چهار حالت قابل تصور خواهد بود:
۱- رونق صادرات: در این حالت حجم تناژ صادرات و قیمت هر تن محصول صادراتی حداقل در دو ماه پیاپی افزایش می‌ یابد. رونق صادراتی خصوصاً در بخش صنایع و کشاورزی‌های با جمعیت بالای اشتغال، تاثیر چشمگیری بر بهبود وضعیت معیشتی کشورها داشته است.
۲- شکوفایی صادرات: درجهت صادارات کالا بهترین حالت در عین افزایش عایدی آن است که از حجم تناژ صادرات کاسته و بر قیمت صادرات هر تن اضافه شود. این موضوع با افزایش تنوع و پیچیدگی محصولات صادراتی و ارتقای سطوح فناوری آنها و حرکت از صادرات کشاورزی و معدنی خام به صادرات محصولات فرآوری‌شده و صنعتی حاصل خواهد شد، گرچه از جنس رشد فقرزدا نیست، بار توزیعی و بهبود معیشتی حالت اول را در بر ندارد‌.
۳- توسعه صادرات: سومین حالت این است که بر حجم تناژ صادرات افزوده شود اما از قیمت صادرات هر تن کاسته شود. این پدیده الزاماً پدیده‌ بدی نمی باشد و نباید نام آن را حتماًً خام‌ فروشی گذاشت. گاهی سیاست های توسعه صادرات و فقدان امکان فرآوری داخلی چنین توسعه ای را لازم می‌سازد. با توجه به ساختار صادراتی کشورها به دو دسته خوب و بد تقسیم می شود. حالت خوب آن حتی شامل اشتغال‌زا و فقرزدا نیز بوده و مفید واقع شده است. از طرفی اگر تعداد اندکی از صادرکنندگان عموماً با بهره گیری از رانت اقدام به صدور ثروت و اموال عمومی کشور کنند، حالت بد آن نمایان می شود.
۴-رکود صادرات: نادرترین حالت زمانی است که از میزان تناژ صادراتی کاسته شده و ارزش هر تن کالای صادراتی نیز کم شود. در این حالت پس از گذشت دو فصل عملاًً بخش صادراتی وارد رکود مقداری شده و با تقلیل عایدی میزان باقیمانده صادرات، تدریجاً از میزان تناژ صادراتی کاسته می‌شود. آمارها نشان می‌دهد متأسفانه با توجه به تحریم‌های فعلی دچار پدیده «رکود شدید صادراتی» در حوزه محصولات کشاورزی، صنعتی و معدنی شده‌ایم. اگر پتروشیمی و میعانات را از مجموعه آماری صادرات غیرنفتی کنار بگذاریم، به صادرات اقلامی خواهیم رسید که جمع صادرات سه بخش کشاورزی، صنعت و معدن است.

آهن اول با قیمت های مناسب آماده فروش محصولات تیرآهن، ورق، میلگرد و …  در انواع مختلف به مشتریان محترم می باشد.


نظر خود را ثبت کنید

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، اتوبان ستاری جنوب، خیابان پیامبر غربی، پلاک ۱۰۶/۷، ساختمان پندار، واحد دو
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.