آهن اول

گزارش هفتگی ورق


ارسال شده در تاریخ ۹:۰۰ ۱۳۹۸/۰۴/۰۱

گزارش هفتگی ورق

میانگین آخرین قیمت ورق گرم صادراتی CIS ۴۷۵ تا ۴۹۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه دیده شده است که تغییر زیادی نداشت. در کشور ترکیه ورق گرم درب کارخانه۵۳۰ دلار هر تن و در ثبات نسبی بود. ورق گرم صادراتی ترکیه نیز از ۵۳۰ دلار هر تن فوب قبل از تعطیلات عید فطر به حدود ۵۰۵ تا ۵۳۰ دلار رسیده است.
در هفته ای که گذشت ورق گرم صادراتی چین ۴۹۵ تا ۵۰۵ دلار هر تن فوب اعلام شد که این مقدار ۵ تا ۱۰ دلار افت هفتگی داشته است. در فصل بارش های موسمی، افت تقاضای داخلی، بازار صادرات را نیز نزولی کرده است.
همچنین در بازار های خارجی از جمله بازار داخلی امریکا ورق گرم از ۵۷۰ دلار به ۵۴۳ دلار هر شورت تن درب کارخانه کاهش داشت. در اروپا نیز قیمت ورق گرم با افت ۴ یورویی به ۴۸۶ یورو هر تن درب کارخانه رسید؛
و اما در بازار های داخلی روز شنبه در اصفهان، ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول ۶۵۰۰۰ ریال بود که تا چهارشنبه به ۶۱۰۰۰ ریال کاهش یافت. همینطور محصول اهواز که روز شنبه ۶۰۰۰۰ ریال عرضه می‎شد تا اخر هفته به ۵۷۰۰۰ ریال سقوط کرد که این افت قیمت برای فروشنده همراه با زیان بوده است. عده ای از عرضه کننده ها، به این علت از بازار عقب نشسته اند. هم اکنون قیمت پایه اسلب فولاد خوزستان ۴۴۰۰۰ ریال و محصول هرمزگان ۴۱۶۰۰ ریال است. با این پایه های قیمت، محصول نورد اهواز حداقل ۵۷۵۰۰ ریال تمام شده خواهد بود و از آنجایی که قیمت اسلب با شمش فاصله زیادی دارد انتظار می‎رود قیمت اسلب کاهش یابد.

در حال حاضر نیز فولاد خوزستان سفارشات لازم را تا تیر ماه دارد ولی وضعیت موجود قطعاً باعث پایین آمدن قیمت اسلب خواهد شد بخصوص که حواله های اسلب در دست اشخاص با تخفیف های تا ۸ درصد از قیمت کارخانه در بازار هست اما به علت رکود تقاضای ورق خریدار ندارد. البته حجم عرضه این اسلب ها چشم گیر نیست ولی توان تخریب بازار را دارد چنانچه صادرات اسلب جان بگیرد احتمال کاهش قیمت اسلب محدودتر خواهد شد. گفته شده فولاد خوزستان از یک شرکت هندی انگلیسی سفارش خرید بزرگی برای اسلب در دست دارد که در این صورت اگر محقق شود به تقویت بازار کمک شایانی خواهد کرد. از سوی دیگر نیز متقاضی لوله و پروفیل برای بازار داخل و یا صادرات تا حد زیادی محدود شده است در این شرایط وزارت صمت بهتر است برای این کالاها یک امتیاز صادراتی خاص در نظر گیرد. البته که هماهنگی بانک مرکزی می‎تواند در این مورد نقش کلیدی ایفا کند در غیر این صورت بازار ورق های گرم ضخامت تا ۴ میلیمتر با مشکلاتی همراه می‌باشد.
همچنین ورق گرم ضخامت های ۳ تا ۱۵ میلیمتر با کاهش تقاضا و افت قیمت روبرو بود. در روز شنبه میانگین قیمت این کالاها از ۶۳۵۰۶ ریال، به ۶۱۰۳۸ ریال افت داشته. این درحالی است که ورق های گرم محصول اکسین در بازار معاملات روان تری داشته اما با این حال باز هم از میانگین قیمت ۶۱۹۲۵ ریال به ۵۹۱۲۵ ریال کاهش یافت. از آنجا که بخشی از موجودی های انبار با کاهش ارزش ارز به بازار سرازیر شده دست اندرکاران انتظار این کاهش را داشتند. ولی به دلیل آنکه اکسین با حمایت فولاد خوزستان بازار‌کالایش را مدیریت می‎کند، احتمال کاهش بیشتر نیست مگر در صورتی که قیمت اسلب کاهش یابد؛ و اما محصولات کاویان هم روندی مشابه اکسین داشت ولی عرضه آن در هفته گذشته با محدودیت روبرو بود.
ورق سرد ضخامت ۴۰/۰ تا ۲ میلیمتر روز شنبه میانگین قیمت ۷۹۰۵۰ ریالی داشت اما تا چهارشنبه به ۷۷۳۶۰ ریال تمام شده رسید. موجودی کافی برای خریداران جدی تر وجود ندارد که این موضوع برای ورق گرم هم صادق است.
و در آخر قیمت ورق گالوانیزه روند نزولی داشت و میانگین قیمت از ۹۸۲۷۵ ریال تمام شده به ۹۵۸۲۱ریال رسید. علت اصلی کاهش قیمت، کاهش نرخ ارز و تاثیر آن در قیمت روی بوده در ضمن آنکه محدودیت تقاضا هم در این مورد تاثیر گذار بوده است.


نظر خود را ثبت کنید

:: درباره ما

شرکت فولاد تجارت هونام با هدف تهیه و تامین کلیه کالا های قابل استفاده در صنایع مادر از قبیل نفت، گاز، حفاری، پتروشیمی، آب و فاضلاب، فولاد و نیروگاهی تاسیس و پس از کسب موفقیت در این حوزه و ارتباط موفق با تولید کنندگان داخل و خارج از کشور، همچنین تامین سفارشات فنی...
ادامه مطلب
با عضویت در خبرنامه از آخرین رویدادهای بازار آهن مطلع شوید.
:: ارتباط با ما
با استفاده از وب سرویس رایگان آخرین قیمت ها و اخبار مربوط به بازار آهن را در سایت خود نمایش دهید.
تهران، اتوبان ستاری جنوب، خیابان پیامبر غربی، پلاک ۱۰۶/۷، ساختمان پندار، واحد دو
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
:: شبکه های اجتماعی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه آهن اول می باشد.