اخبار, مطالب ورق

گزارش هفتگی ورق

میانگین آخرین قیمت ورق گرم صادراتی CIS 475 تا 490 دلار هر تن فوب دریای سیاه دیده شده است که تغییر زیادی نداشت. در کشور ترکیه ورق گرم درب کارخانه530 دلار هر تن و در ثبات نسبی بود. ورق گرم صادراتی ترکیه نیز از 530 دلار هر تن فوب قبل از تعطیلات عید فطر به حدود 505 تا 530 دلار رسیده است.
در هفته ای که گذشت ورق گرم صادراتی چین 495 تا 505 دلار هر تن فوب اعلام شد که این مقدار 5 تا 10 دلار افت هفتگی داشته. در فصل بارش های موسمی، افت تقاضای داخلی، بازار صادرات را نیز نزولی کرده است.
همچنین در بازار های خارجی از جمله بازار داخلی امریکا ورق گرم از 570 دلار به 543 دلار هر شورت تن درب کارخانه کاهش داشت. در اروپا نیز قیمت ورق گرم با افت 4 یورویی به 486 یورو هر تن درب کارخانه رسید.
و اما در بازار های داخلی روز شنبه در اصفهان، ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر رول 65000 ریال بود که تا چهارشنبه به 61000 ریال کاهش یافت. همینطور محصول اهواز که روز شنبه 60000 ریال عرضه می‎شد تا اخر هفته به 57000 ریال سقوط کرد که این افت قیمت برای فروشنده همراه با زیان بوده است. عده ای از عرضه کننده ها، به این علت از بازار عقب نشسته اند. هم اکنون قیمت پایه اسلب فولاد خوزستان 44000 ریال و محصول هرمزگان 41600 ریال است. با این پایه های قیمت، محصول نورد اهواز حداقل 57500 ریال تمام شده خواهد بود و از آنجایی که قیمت اسلب با شمش فاصله زیادی دارد انتظار می‎رود قیمت اسلب کاهش یابد.

در حال حاضر نیز فولاد خوزستان سفارشات لازم را تا تیر ماه دارد ولی وضعیت موجود قطعا باعث پایین آمدن قیمت اسلب خواهد شد بخصوص که حواله های اسلب در دست اشخاص با تخفیف های تا 8 درصد از قیمت کارخانه در بازار هست اما به علت رکود تقاضای ورق خریدار ندارد. البته حجم عرضه این اسلب ها چشم گیر نیست ولی توان تخریب بازار را دارد چنانچه صادرات اسلب جان بگیرد احتمال کاهش قیمت اسلب محدودتر خواهد شد. گفته شده فولاد خوزستان از یک شرکت هندی انگلیسی سفارش خرید بزرگی برای اسلب در دست دارد که در این صورت اگر محقق شود به تقویت بازار کمک شایانی خواهد کرد. از سوی دیگر نیز متقاضی لوله و پروفیل برای بازار داخل و یا صادرات تا حد زیادی محدود شده است در این شرایط وزارت صمت بهتر است برای این کالاها یک امتیاز صادراتی خاص در نظر گیرد. البته که هماهنگی بانک مرکزی می‎تواند در این مورد نقش کلیدی ایفا کند در غیر این صورت بازار ورق های گرم ضخامت تا 4 میلیمتر با مشکلاتی همراه می‌باشد.
همچنین ورق گرم ضخامت های 3 تا 15 میلیمتر با کاهش تقاضا و افت قیمت روبرو بود. در روز شنبه میانگین قیمت این کالاها از 63506 ریال، به 61038 ریال افت داشته. این درحالی است که ورق های گرم محصول اکسین در بازار معاملات روان تری داشته اما با این حال باز هم از میانگین قیمت 61925 ریال به 59125 ریال کاهش یافت. از آنجا که بخشی از موجودی های انبار با کاهش ارزش ارز به بازار سرازیر شده دست اندرکاران انتظار این کاهش را داشتند.ولی به دلیل آنکه اکسین با حمایت فولاد خوزستان بازار‌کالایش را مدیریت می‎کند، احتمال کاهش بیشتر نیست مگر در صورتی که قیمت اسلب کاهش یابد. و اما محصولات کاویان هم روندی مشابه اکسین داشت ولی عرضه آن در هفته گذشته با محدودیت روبرو بود.
ورق سرد ضخامت 40/0 تا 2 میلیمتر روز شنبه میانگین قیمت 79050 ریالی داشت اما تا چهارشنبه به 77360 ریال تمام شده رسید. موجودی کافی برای خریداران جدی تر وجود ندارد که این موضوع برای ورق گرم هم صادق است.
و در آخر قیمت ورق گالوانیزه روند نزولی داشت و میانگین قیمت از 98275 ریال تمام شده به 95821ریال رسید. علت اصلی کاهش قیمت، کاهش نرخ ارز و تاثیر آن در قیمت روی بوده در ضمن آنکه محدودیت تقاضا هم در این مورد تاثیر گذار بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *